Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Thanks παιδιά...

Χμμμ, πράγματι έχω δει τέτοια "δρεπανάκια" σε έργα με νίντζα... χαχαχαχα. Με τα όπλα δεν πολυδίνω σημασία, είναι τόσα πολλά που αρπάζω στην τύχη... Πες πως ήταν τσεκούρι...

Η λέσχη έγινε με powerpoint
 
Ευχαριστώ για την απάντηση Pappous. Δεν ήξερα ή μάλλον δεν είχα συνειδητοποιήσει πως μπορεί το Powerpoint να χρησιμοποιηθεί για κατασκευή ταινίας. :banghead:

Όσο ζω μαθαίνω...
 
Παντα ηθελα για την συλλογη μου ενα 3055 Schooner Ship αλλα δυστυχως δεν το αποκτησα ποτε... :(

Τα χρονια περασαν, ο κωδικος καταργηθηκε και πλεον δυσκολο να το βρεις... :(

Το βρισκεις μονο μεσω e-bay αλλα σε περιπτωση που το βρεις κουτατο και κομπλε, θελεις ενα νεφρο για να το παρεις!!! :eek:

Η μονη λυση ηταν να το φτιαξω μονος μου....οπως κι εγινε!!! :)

Mετα απο 4 μερες ατελειωτων τροποποιησεων και κοψε/ραψε.... :xm:

Σας παρουσιαζω το 3055 made by Σταυρος.... :D

Και το ονομα αυτου....


The Condor

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php





Ο Κονδορας ειναι πλεον ετοιμος να πεταξ....εεεε... #) ....να σαλπαρει

και να συναντησει στη ροτα του συναρπαστικες περιπετειες!!!! :D

Ελπιζω να σας αρεσει!!! ;)



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Σταύρο ωραία η customια...καλοτάξιδο και καλές θάλασσες
 
Mπραβο Σταυρο!!! :bow: :bow:Πολυ καλυτερο απο το οriginal!!! :thumbup:
 
playmofreak είπε:
Μπράβο Σταύρο ωραία η customια...καλοτάξιδο και καλές θάλασσες
Ευχαριστω...να 'σαι καλα! :)

angel_grig είπε:
Mπραβο Σταυρο!!! :bow: :bow:Πολυ καλυτερο απο το οriginal!!! :thumbup:
Σε ευχαριστω πολυ Γρηγορη!!!:[

Υπερβαλεις λιγακι...απλα εκανα μια μετατροπη και τιποτα παραπανω! ;)
 
Μπράβο μπράβο!! Πραγματικά πολύ ωραίο!! Συγχαρητήρια Stayros :)
 
Αξιος !!! Χωρίς πολλά παπατζιλίκια και φιοριτούρες !!! :thumbup:

Βάψε όμως και τον κονδοράκο, δείχνει λίγο "κάπως" χωρίς χρώμα... Κι ένα τυπωμένο ανάλογο σχέδιο σ' ένα από τα δυο μεγάλα πανιά δεν θα 'ταν υπερβολή...

Επίσης (προσωπική άποψη)
attachment.php
τη "μούρη" του galleon σε πλοίο τύπου brigade... Βγαίνει η διακόσμηση αρκετά χαμηλά και φαίνεται μεγάλη σε σχέση με την πλώρη. Για τις συγκεκριμένες τεχνικές συμβουλεύομαι συχνά την Emma J. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στις δημιουργίες της. Κάνει τρομερή δουλειά !
 
Συγχαρητήρια!Πολύ καλή δουλειά με υπέροχο αποτέλεσμα.Καλοτάξιδο!
 
Spybil είπε:
Μπράβο μπράβο!! Πραγματικά πολύ ωραίο!! Συγχαρητήρια Stayros :)
Σε ευχαριστω Σπυρακο,να 'σαι καλα! :)

PAPPOYS είπε:
Αξιος !!! Χωρίς πολλά παπατζιλίκια και φιοριτούρες !!! :thumbup:
Βάψε όμως και τον κονδοράκο, δείχνει λίγο "κάπως" χωρίς χρώμα... Κι ένα τυπωμένο ανάλογο σχέδιο σ' ένα από τα δυο μεγάλα πανιά δεν θα 'ταν υπερβολή...

Επίσης (προσωπική άποψη)
attachment.php
τη "μούρη" του galleon σε πλοίο τύπου brigade... Βγαίνει η διακόσμηση αρκετά χαμηλά και φαίνεται μεγάλη σε σχέση με την πλώρη. Για τις συγκεκριμένες τεχνικές συμβουλεύομαι συχνά την Emma J. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στις δημιουργίες της. Κάνει τρομερή δουλειά !
Σε ευχαριστω Παππουλη! ;)

Ας τα παρουμε με την σειρα...

1) Ο κονδορας εμεινε λευκος απο επιλογη.Αλλωστε υποτιθεται οτι ειναι απο το

ιδιο "ξυλο" φτιαγμενος που ειναι και η καρινα του πλοιου!

2) Πιστευω οτι οι λιτες γραμμες ειναι καλυτερες "δενουν" καλυτερα με το υπολοιπο πλοιο.

3) Εχω δει δουλειες τις Emma J. και τις θαυμαζω! Αλλα οσο αφορα τα πλοια, "κουστουμαρει" μονο το 3940.

ilias1 είπε:
Συγχαρητήρια!Πολύ καλή δουλειά με υπέροχο αποτέλεσμα.Καλοτάξιδο!
Να 'σαι καλα Ηλια! :thanx2:
 
Αλλα οσο αφορα τα πλοια, "κουστουμαρει" μονο το 3940.
Δε συμφωνώ... Σ' αυτό το βιντεάκι π.χ. μπορείς να δείς και σκούνες και brigades, ενώ και το "nostromo" που έφτιαξε τελευταία έγινε από κιβωτό του Νώε ! 3940 κουστουμάρει μόνο στο στυλ της συγκεκριμένης μορφής πλώρης, με ομοίωμα δηλαδή που δινει και το όνομα του πλοίου. Αν κάνεις μια πρόχειρη μέτρηση όμως σε brigade και galleon θα δείς ότι η απόσταση από το "πάτωμα" μέχρι το πρωραίο ξάρτι έχει διαφορά περίπου 4,5-5 εκατοστά, που σημαίνει ότι ενδεχομένως στο brigade το μισό ομοίωμα να βυθιστεί κάτω από τα ίσαλα (υποθετικά μιλάμε) !!!


ΒΑΨΕ ΤΟΝ ΚΟΝΔΟΡΑ ΛΕΜΕΕΕ !!!

Ασε βασικό χρώμα το λευκό, αλλά όχι και αλμπίνο !!! Θα "γράψει" αμέσως στην κάμερα !!! Trust me !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lord Vek είπε:
Ωραίο, Stayros! Godspeed!
Σε ευχαριστω πολυ Λορδε μου!!:[

PAPPOYS είπε:
Δε συμφωνώ... Σ' αυτό το βιντεάκι π.χ. μπορείς να δείς και σκούνες και brigades, ενώ και το "nostromo" που έφτιαξε τελευταία έγινε από κιβωτό του Νώε ! 3940 κουστουμάρει μόνο στο στυλ της συγκεκριμένης μορφής πλώρης, με ομοίωμα δηλαδή που δινει και το όνομα του πλοίου. Αν κάνεις μια πρόχειρη μέτρηση όμως σε brigade και galleon θα δείς ότι η απόσταση από το "πάτωμα" μέχρι το πρωραίο ξάρτι έχει διαφορά περίπου 4,5-5 εκατοστά, που σημαίνει ότι ενδεχομένως στο brigade το μισό ομοίωμα να βυθιστεί κάτω από τα ίσαλα (υποθετικά μιλάμε) !!!ΒΑΨΕ ΤΟΝ ΚΟΝΔΟΡΑ ΛΕΜΕΕΕ !!!

Ασε βασικό χρώμα το λευκό, αλλά όχι και αλμπίνο !!! Θα "γράψει" αμέσως στην κάμερα !!! Trust me !!!
Γεια σου ρε Παππουλη με τις "ψαχτικες" σου!!!! :cool:

Ενταξει...εγω το εφτιαξα πιο πολυ για την τρελα μου.

Αλλωστε οπως εχω ξαναδηλωσει κι εδω (στο 1ο ποστ)

απο προσωπικη επιλογη δεν ασχολουμαι με ιστορικα στοιχεια! :)

Οσο για τον κονδορα....θα δουμε. ;)
 
PAPPOYS είπε:
ΒΑΨΕ ΤΟΝ ΚΟΝΔΟΡΑ ΛΕΜΕΕΕ !!! :D :D:D
Ενταξει...το πιασα το υπονοουμενο...θελεις να βαφτει

ο κονδορας... :D ...και μαλιστα μπεζ Η' οχρα... :xm:

Ειπα...θα δουμε! ;)
 
ωραίο βιντεο.πραγματικα εργα τέχνης με πολύ ωραίες μποντούρες.
 
stayros είπε:
Ενταξει...το πιασα το υπονοουμενο...θελεις να βαφτει ο κονδορας... :D ...και μαλιστα μπεζ Η' οχρα... :xm:

Ειπα...θα δουμε! ;)
όταν ένας άντρας λέει ότι θα κάνει κάτι σημαίνει ότι θα το κάνει!!! Δεν υπάρχει λόγος να του το υπενθυμίζεις κάθε εξάμηνο!!!
 
Ενταξει...το πιασα το υπονοουμενο...θελεις να βαφτει ο κονδορας... :D ...και μαλιστα μπεζ Η' οχρα... :xm:

Ειπα...θα δουμε! ;)
Ναι, σιγά μην τον κάνεις και... ροζ !!!

Οι κόνδορες είναι σκουρόχρωμοι με άσπρο κάτω από τα φτερά και στο λαιμό, άντε και λίγο κόκκινο στο κεφάλι...

και να μην ξεχάσω...

ΒΑΨΕ ΤΟΝ ΚΟΝΔΟΡΑΑΑ !!! :D :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 
Κύριε Ράμογλου, αν ξαναπείς για τον Κόνδορα, θα τον καταρρίψω! :biglaugh:

Σοβαρά τώρα, προσωπικά μου άρεσε κι έτσι, αλλά μπορεί με το χρωματάκι να δείξει καλύτερος!

Σταύρο, πέτα τη φωτό σ' ένα Gimp και χρωμάτισε τον Condor να δούμε πώς θα βγει! ;)
 
Λοιπον,στο πολυ προχειρο και γρηγορο.... :)

Το original...

attachment.php


Και το βαμενο στο Gimp...

attachment.php


Κι ενας αληθινος κονδορας με ανοιχτα φτερα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα