Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Χαίρετε και πάλι

Πρέπει να σας πω ότι χτες έφτιαξα κάτι καινούργιο (με πατέντα) το οποίο βγήκε τόσο όμορφο που το έχω ερωτευτεί !!!

Οταν γίνει η επόμενη φωτογράφιση θα καταλάβετε...

Προς το παρόν, έχουμε μείνει στο αλογάκι που τραβάει το πολιορκητικό πάνω στο τείχος. Σε ό,τι αφορά το κεφάλαιο ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ, θεωρώ ότι δεν είναι κι από τα πιο επιτυχημένα της playmobil... Απ' όσα έχω δει, μόνο ένας βαρβαρικός καταπέλτης θα μπορούσε να... κάνει καριέρα. Αποφάσισα λοιπόν κάποια στιγμή να δοκιμάσω και σε αυτόν τον τομέα.

Η βαλλίστρα που σέρνει το αλογάκι είναι η πρώτη πρώτη μου προσπάθεια. Δεν έχει σχεδόν καθόλου χάρη (θα τη χαρακτήριζα πλέον έως και... χοντροκομμένη), αλλά την κράτησα λόγω αποδοτικότητας και συναισθηματικής αξίας. Βρίσκεται πάντα πάνω στην οθόνη του υπολογιστή μου.

attachment.php


Η βασική ιδέα ήταν να φτιάξω κάτι που θα μπορεί να πετάει μισό σουβλί. Τελικά αυτό το πραγματάκι πετάει ένα ολόκληρο σουβλί στα 3,5 μέτρα με ακρίβεια 15-20 εκατοστών (Σε "ανθρώπινα" μεγέθη η απόσταση είναι κάτι λιγότερο από 100 μέτρα και η απόκλιση 1,5-2 μέτρα. Αν υποθέσουμε ότι η φιγούρα είναι άνθρωπος ύψους 1,75, τότε το σουβλί είναι ένα δοκάρι περίπου 5 μέτρα).

Σε επόμενη φωτογράφιση θα δούμε και τα είδη των "πυρομαχικών".

attachment.php


Η λειτουργία είναι απλή:

- Τραβάμε με το σχοινάκι το λάστιχο και "ασφαλίζουμε" περνώντας το σχοινάκι στην "ουρίτσα" της μηχανής (ένα ξυλαράκι που μόλις διακρίνεται στο πίσω μέρος).

- Τοποθετούμε το σουβλί που θα πετάξουμε στην "πλατφόρμα εκτόξευσης" περνώντας το μέσα από τον κρίκο στόχευσης (είναι ο "οδηγός" που θα βοηθήσει το σουβλί να διατηρήσει ευθεία πορεία έπειτα από την εκτόξευση) και φτάνοντας μέχρι τα πίσω σχοινάκια.

- "Απασφαλίζουμε" με προσοχή και φτάνουμε το λάστιχο στο πίσω μέρος του σουβλιού

- ΖΒΙΙΙΙΙΝΝΝΝΝΝΝΝ !!! (ΠΡΟΣΟΧΗ !!! ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!)

attachment.php


Στην πιο πάνω φωτό, ίσα που φαίνεται μια σημαντική λεπτομέρεια: Ακριβώς πίσω από τον κρίκο "οδηγό" υπάρχουν κάθετα χωμένες 2 καρφίτσες ανάμεσα στα 2 σουβλιά, που κρατάνε σταθερή την "πλατφόρμα" στο μπροστινό μέρος της κατασκευής. Σήμερα βέβαια δεν τα το έκανα με τίποτα !!! Θα "έσκαβα " λίγο και τα μπροστινά κομμάτια να φτιάξω κάτι σαν "υποδοχή" για την πλατφόρμα...

Ο σκελετός είναι φελιζόλ επενδυμένο με μοτίβο ξύλου.

Η πλατφόρμα εκτόξευσης είναι δύο κομμένα σουβλιά δεμένα μεταξύ τους. Η μόνη δυσκολία (μεγάλη όμως) ήταν να "σκίσω" τα δύο σουβλιά ώστε να περάσει το μικρό κομμάτι με το λαστιχάκι.

Στο πίσω μέρος, η οδοντογλυφίδα βοηθάει να μη φύγουν από τη στήριξή τους τα σουβλιά στο σημείο που είναι "σκαμμένο" το φελιζόλ.

Μπροστά έχω προσθέσει άλλο ένα βιδάκι με κρίκο για να μπορεί το αλογάκι μου να σέρνει την κατασκευή.

Για το κεφάλαιο "ρόδες" θα ήθελα να αναφερθώ σε ξεχωριστό post, να ανταλλάξουμε και ιδέες.

Συνολικό κόστος γύρω στα 0,75 ευρώ !

Οταν άρχισε να μου αρέσει που έφευγε ωραία το σουβλί, αποφάσισα ότι δε γινόταν αυτό το πράγμα να πηγαίνει μόνο του, χωρίς... επιτελείο που θα έπρεπε να κουβαλάει τα "πυρομαχικά" και να είναι υπεύθυνο για τη συντήρηση. Ετσι, από ένα κουτί μπισκότων (επενδυμένο με μοτίβο γκρί ξύλου) προέκυψε το κάρο μεταφοράς.

attachment.php


Τελικά, αγγάρεψα πάλι τον Χέρμπερτ, ήρθε κι ο Νικολάκης που τέλειωσε η βάρδια του (ήταν στην ταράτσα στο θέμα με τον πύργο χαχαχαχα) και φτάσαμε σ' αυτό το σετάκι.

attachment.php


attachment.php


Απλό, αλλά όταν ο αντίπαλος αρχίσει να τρώει τα σουβλιά δεν θα του αρέσει καθόλου !!! ;)

Ελπίζω να το χαρήκατε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ούτε εγώ μπορώ να δω τις φωτογραφίες.... :(

Best, για ταπετσαρίες δες εδώ

http://dollhousedecorating.blogspot.gr/search/label/doll%20house%20wallpaper

Αλλά γενικά με μια αναζήτηση dollshouse free printable και με αρκετό ψάξιμο, βρίσκεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα!
 
H Μαριάνα έδρασε σε χρόνο μηδέν :) Τι να πω πια για αυτό το κορίτσι, τι να πω ...
 
Λογικά πρέπει να τακτοποιήθηκε!

Αν υπάρχει πρόβλημα ακόμα, ενημερώστε με! :)

Ευχαριστώ! :D
 
Από την ώρα που μου εξήγησε για το άλμπουμ δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα...

Το άλμπουμ όμως είναι private, γιατί αμα δείτε από πρίν όλη τη φωτογράφιση δεν έχει νόημα... ;) χεχεχεχε

Να σας κρατάω και λίγο σε αγωνία... :D :D:D

Ακυρο ! HTAN private ... Εγινε public, thanks
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld είπε:
Ούτε εγώ μπορώ να δω τις φωτογραφίες.... :(
Best, για ταπετσαρίες δες εδώ

http://dollhousedecorating.blogspot.gr/search/label/doll%20house%20wallpaper

Αλλά γενικά με μια αναζήτηση dollshouse free printable και με αρκετό ψάξιμο, βρίσκεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα!

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!Το μόνο που έμεινε είναι να βρω πόρτες/παράθυρα για το εξωτερικό του σπιτιού (για να τα εκτυπώσω και να φαίνονται σαν κανονικά).Οι ταπετσαρίες πολύ ωραίες,κάτι έχω σκεφτεί!
 
Στο θεματάκι με τη βαλλίστρα έχω κάνει εγώ κάτι λάθος και δεν φαίνονται ολόκληρες οι φωτό ???

Είπαμε... άνθρωπος των σπηλαίων είμαι, δείξτε λίγη κατανόηση... χαχαχαχα
 
PAPPOYS είπε:
Στο θεματάκι με τη βαλλίστρα έχω κάνει εγώ κάτι λάθος και δεν φαίνονται ολόκληρες οι φωτό ???
Μια χαρά φαίνονται οι φωτογραφίες σου. Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
 
Στις 2 πρώτες και στην τέταρτη βλέπω κομμένο το πίσω μέρος της κατασκευής. Μήπως έχουν παραγίνει μεγάλες οι φωτό ???
 
Μήπως μεγένθυνες το κείμενο και σου κόβει τις εικόνες? Αν πατήσεις Αριστερό ctrl και κυλήσεις το ροδάκι του mouse προς τα σένα στρώνει η κατάσταση?

Τα off topic θα διαγραφούν :)
 
Εσύ δεν είσαι κάμπια... ΓΑΤΑ είσαι !!! :thumbup:
 
Χαχαχα. Όλα καλά λοιπόν ;) Και αφου το πρόβλημα λύθηκε τα ποστ θα διαγραφούν σε λίγα λεπτά
 
Χαίρετε και πάλι :D

Πάμε απόψε να σας δείξω και την άλλη τεχνικη, των "block" κομματιών και μάλλον τέλος γι' αυτήν την εβδομάδα... θα περιμένω τα σχόλιά σας μέσα στο Σ/Κ.

Αυτό είναι το κομμάτι που μ' έκανε να ξεκινήσω την ενασχόληση με κατασκευές για playmobil. Το πρώτο πρώτο που έφτιαξα !!!

Εχασκε από μια κούτα ηλεκτρικής συσκευής, πεταμένης έξω από το σούπερ μάρκετ. Στην αρχή θεώρησα ότι θα ήταν τζαμπα κόπος... Οταν το έβαψα, κατάλαβα ότι μπορούσε να γίνει η αρχή ενός πολύ ωραίου χόμπυ...

Ο,τι βλέπετε κάτω από την ταράτσα του πρώτου ορόφου είναι ένα και μοναδικό κομμάτι. Το μόνο που έκανα ήταν να κόψω 2-3 χωρίσματα για να δημιοργηθεί ο ενιαίος διάδρομος γύρω γύρω κι άλλα 2-3 για να φτιαχτούν πολεμίστρες.

attachment.php


attachment.php


Με την προσθήκη του ορόφου, χρειάστηκε να μπήξω μερικά ξυλάκια στον εσωτερικό τοίχο για να φτιάξω του Χέρμπερτ μια σκαλίτσα να ανεβαίνει κι έπειτα με τους τρόπους που έχω προαναφέρει πρόσθεσα κι έναν πύργίσκο. Τέλος !

Θα μπορούσε κάποιος να μην προσθέσει τίποτε... Δεν ήταν άσχημο και χωρίς τον όροφο.

Συνολικό κόστος: Τα γνωστά... εκτυπωτικά και καρφίτσες.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Εμφανείς οι... τσαπατσουλιές της πρώτης φοράς... χαχαχα, κομμάτια ό,τι να 'ναι στις επάλξεις του πύργου κλπ...

attachment.php


Ο Χέρμπερτ στον εξωτερικό διάδρομο

attachment.php


Ο Χέρμπερτ όταν βρέχει...

attachment.php


... και ο Χέρμπερτ όπως τον αφήσαμε στο τέλος της φωτογράφισης, να προβληματίζεται πώς θα κατέβει :D

Αυτές ήταν οι φωτό από την πρώτη φωτογράφιση. Στο άμεσο μέλλον θα προσπαθήσω να γίνει άλλη μία, απλώς δεν υπόσχομαι κάτι γρήγορα γιατί έχουμε και διακοπές. Περιμένω τα σχόλιά σας...
 
Χαίρετε και πάλι :D

Πάμε απόψε να σας δείξω και την άλλη τεχνικη, των "block" κομματιών και μάλλον τέλος γι' αυτήν την εβδομάδα... θα περιμένω τα σχόλιά σας μέσα στο Σ/Κ.

Αυτό είναι το κομμάτι που μ' έκανε να ξεκινήσω την ενασχόληση με κατασκευές για playmobil. Το πρώτο πρώτο που έφτιαξα !!!

Εχασκε από μια κούτα ηλεκτρικής συσκευής, πεταμένης έξω από το σούπερ μάρκετ. Στην αρχή θεώρησα ότι θα ήταν τζαμπα κόπος... Οταν το έβαψα, κατάλαβα ότι μπορούσε να γίνει η αρχή ενός πολύ ωραίου χόμπυ...

Ο,τι βλέπετε κάτω από την ταράτσα του πρώτου ορόφου είναι ένα και μοναδικό κομμάτι. Το μόνο που έκανα ήταν να κόψω 2-3 χωρίσματα για να δημιοργηθεί ο ενιαίος διάδρομος γύρω γύρω κι άλλα 2-3 για να φτιαχτούν πολεμίστρες.

attachment.php


attachment.php


Με την προσθήκη του ορόφου, χρειάστηκε να μπήξω μερικά ξυλάκια στον εσωτερικό τοίχο για να φτιάξω του Χέρμπερτ μια σκαλίτσα να ανεβαίνει κι έπειτα με τους τρόπους που έχω προαναφέρει πρόσθεσα κι έναν πύργίσκο. Τέλος !

Θα μπορούσε κάποιος να μην προσθέσει τίποτε... Δεν ήταν άσχημο και χωρίς τον όροφο.

Συνολικό κόστος: Τα γνωστά... εκτυπωτικά, βάψιμο και καρφίτσες. Βάλτε μισό ευρώ κι είστε μέσα...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Εμφανείς οι... τσαπατσουλιές της πρώτης φοράς... χαχαχα, κομμάτια ό,τι να 'ναι στις επάλξεις του πύργου κλπ...

attachment.php


Ο Χέρμπερτ στον εξωτερικό διάδρομο

attachment.php


Ο Χέρμπερτ όταν βρέχει...

attachment.php


... και ο Χέρμπερτ όπως τον αφήσαμε στο τέλος της φωτογράφισης, να προβληματίζεται πώς θα κατέβει :D

Αυτές ήταν οι φωτό από την πρώτη φωτογράφιση. Στο άμεσο μέλλον θα προσπαθήσω να γίνει άλλη μία, απλώς δεν υπόσχομαι κάτι γρήγορα γιατί έχουμε και διακοπές. Περιμένω τα σχόλιά σας...
 
Όχι μόνο βρίσκω εξαιρετικές τις κατασκευές και το μεράκι σου, αλλά μ' αρέσει πολύ και ο τρόπος που τα περιγράφεις! :)

Ο Χέρμπερτ αρχίζει και γίνεται "μέλος" του φόρουμ σιγά-σιγά! :D

Και λύσε με, σε παρακαλώ μια απορία: Γιατί, "Χέρμπερτ"?! :D
 
PAPPOYS είπε:
Χωρίς ιδιαίτερο λόγο... Γιατί όχι ?
Ε, περίμενα καμιά καλή ιστοριούλα! (π.χ. κάποιο παιδί / ανίψι που έλεγε όλα τα playmobil Χέρμπερτ :D )

Οκ, πίσω στο θέμα μας....

Για πες λεπτομέρειες: για δώσε οδηγίες κατασκευής!

(τι στο καλό - μόνο εμένα δε μου φαίνονται τόσο απλά? Από ένα σημείο και μετά δεν ξεχωρίζω φελιζόλ / χαρτόνι / κουτί κτλ!... Πάλι καλά που ξεχωρίζω τα ξυλάκια από τα σουβλάκια!.... :( )

Και παρεπιπτόντως, έχεις κανένα στημένο διόραμα?
 
Και παρεπιπτόντως, έχεις κανένα στημένο διόραμα?
μπααα, πού χώρος ? μπορεί στην επόμενη φωτογράφιση με κάποιο μικρότερο κομμάτι από τα καινούργια που φτιάχνω τώρα (ρε μπας και πρέπει να τους βάζω και κωδικούς σιγά σιγά ? :wait2: ) να προκύψει κάτι...

Από εντελώς άσχετη αναζήτηση βρέθηκε το παρακάτω link

http://029d6c2.netsolhost.com/tours2007/yorkshire.html

Πάνω πάνω αριστερά, θα δείτε ένα logo που κατεβαίνει χωρίς προβλήμα σαν φωτογραφία (όταν προσπάθησα να την ανεβάσω εδώ μου εμφάνιζε το αρνητικό της) και σκέφτηκα ότι μπορεί να εξυπηρετήσει όσους παίζουν με ιππότες "του μαύρου κύκνου" για να φτιάξουν έξτρα σημαίες, διακριτικά κλπ

Εγώ θυμάμαι είχα πάντα πρόβλημα με stickers...

Τώρα πια η τεχνολογία μας επιτρέπει να φτιάχνουμε από μόνοι μας όσα θέλουμε !!! Ακόμη και τα παλιότερα σχέδια αντιγράφονται από φωτογραφίες και με την κατάλληλη επεξεργασία μπορείτε να έχετε ό,τι τραβάει η όρεξή σας !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως σε κάποιο παλιό αλογάκι σας έχει "χαλαρώσει" ο λαιμός και πέφτει συνέχεια ?

Κόψτε ίσα ίσα τη μυτούλα μιας οδοντογλυφίδας και χώστε τη μέσα στο "στέρνο" του (ανάμεσα από τα μπροστινά πόδια).

Ετοιμο !!! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα