Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Eπειδη ως "δημιουργος" αυτου του θρεντ νοιωθω λιγο αβολα

να μην σας παρουσιαζω κατασκευες... :xm:

Και επειδη δεν θελω να παιζει "μονοτερμα" ο PAPPOYS....:biglaugh:

Οριστε κατι το οποιο καταπιαστηκα σημερα

και οταν τελειωσει θα χρησιμοποιηθει σε

μελλοντικο διοραμα... :)

attachment.php


attachment.php


Τα υλικα του απλα...

1 κρεμαστρα πλαστικη

1 κομματι φελιζολ

1 κομματι fibran

1 πινελο

και αρκετη ατλακολ

1) Αφαιρουμε το κατω μερος της κρεμαστρας.

2) Το μετραμε και το κοβουμε οπως φαινεται στην φωτο.

3) Τα κολλαμε με ατλακολ πανω στο φελιζολ.

4) Κοβουμε το fibran στη μεση (στο περιπου) και το κολλαμε με ατλακολ πανω στο φελιζολ.

5) Με ενα πινελακι "μονωνουμε" με μπολικη ατλακολ φελιζολ και fibran.

Το πρωτο μερος της κατασκευης τελειωσε.

Στη συνεχεια (σταδιακα) θα δουμε και τα υπολοιπα σταδια κατασκευης.

Βεβαια οσο προχωραει η κατασκευη θα χρειαζομαστε κι αλλα υλικα (εξισου απλα).

Υπομονη...θα τα βλεπουμε αναλυτικα παρεουλα! :D

Σας αφηνω με ενα κουιζ...

Μα καλα...τι μπορει να ειναι αυτο; :eek:
 
Καιρός ήταν να... παίξει μπάλα κι άλλος χαχαχαχα ;)

νοιωθω λιγο αβολα
Μη νιώθεις άβολα Σταύρο !!! Στην ανάγκη παίζω "μόνος μου κι όλοι σας" (αρχαίο ποδόσφαιρο του δρόμου) και το κρατάω ψηλά το trhread

Για την κατασκευή δε μου έρχεται κάτι... Θα μπορούσε (αν μείνει σε αυτές τις διαστάσεις) να γίνει ίσως μια σκηνή-τέντα για 5-6 φιγούρες, αλλά τότε γιατί θα χρειαζόταν το fibran ??? Τέλειωσέ το να το απολαύσουμε κι ας μη βρούμε ποτέ τι ήταν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω προς το παρον απολαμβανω τις ευρεσιτεχνιες σας.Απο τον αλλο μηνα πρωτα ο θεος θα αγορασω καποια κομματια και βλεπουμε.
 
Σπηλιά; Φάτνη; (Χμμμ, νωρίς είναι ακόμη για φάτνη).
 
Ενα σύντομο...

Εδώ έχουμε τη συσκευασία ενός φαρμακευτιού προϊόντος σε μορφή σταγόνων (με το καπάκι της)

attachment.php


Εδώ έχουμε το ίδιο πράγμα άδειο πλέον, με το καπάκι δίπλα...

attachment.php


... κι εδώ ανακαλύψαμε ότι το καπάκι ταιριάζει "γάντι" στο κεφάλι του playmobil και το φορέσαμε στην κυρία. χωρίς ακόμα να έχουμε αποφασίσει τι ακριβώς θα την κάνουμε...

attachment.php


Παρεμφερείς συσκευασίες βρίσκουμε σε κολλύρια, σταγόνες για τη μύτη, τοπικά αντισηπτικά κλπ, απλά φάρμακα δηλαδή, που μπορεί να βρίσκονται σε κάθε σπίτι ! Και... ληγμένα ακόμα λοιπόν, ίσως έχουν όπως βλέπετε χρησιμότητα !!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επιτέλους μία ακομα λύση με τα ληγμένα !!!! μην τα πίνετε αδέρφια, μπορούν να γίνουν και καπελάκια για playmos.xaxaxax.Pappou θέλω να δώ μέχρι που μπορεί να φτάσει η εφευρετικότητά σου... ;)
 
θέλω να δώ μέχρι που μπορεί να φτάσει η εφευρετικότητά σου
Δεν πρόκειται για... εφευρετικότητα Τζον.

Αναζήτηση, παρατήρηση και πολλές δοκιμές είναι που σου αυξάνουν τις επιλογές !!!

Και πίστεψέ με: Μόνο σε... έκθεση μπορείς να δεις μέχρι πού μπορώ να φτάσω... χαχαχαχαχαχα
 
ευχομαι να τα καταφέρεις συντομα και να ερθουμε να τα απολαύσουμε απο κοντά όλα τα καλούδια σου
 
Papoys, καμμιά ιδέα για κράνη (ιπποτών);
 
καλημέρα παιδιά.για κράνοι αν θέλετε να ψαξετε ανα τακτά διαστήματα βγάζουν στη γνωστή σελίδα δημοπρασιών στην κατηγορία playmobil custom εκπληκτικά κράνοι δικιά τους κατασκευείς.είναι όλα εκπληκτικά.δεν μπορώ να θυμυθώ απο τι υλικό είναι αλλα ταιριάζουν απόλυτα στα playmos εγγυημένα.για ρίξτε μια ματιά μήπως έχει κάτι αυτόν τον καιρό.
 
Κατασκευης συνεχεια... :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Υλικα που θα χρειαστουμε για την συνεχεια της κατασκευης...

1) Εξι καλαμακια

2) Εξι πινεζες

3) Δυο κομματια χαρτι γκοφρε (που ευκολα το βρισκουμε σε συσκευασια μεγαλων γεμιστων μπισκοτων)

4) Ενα κομματι χαρτονι 5cm x 40cm

5) Συραπτικο

6) Χαρτοταινια

Ξεκιναμε το δευτερο σταδιο της κατασκευης συραπτοντας 2 3αδες καλαμακια μαζι οπως φαινεται στην φωτο.

Στην συνεχεια τις συραμενες ακρες της πιανουμε με λιγο χαρτοταινια πανω στην κατασκευη ( στο "Τ") και τις

ακρες τις καρφιτσωνουμε με τις τις πινεζες πανω στο φελιζολ οπως βλεπετε στηνφωτο.

Συνεχιζοντας καλυπτουμε με το γκοφρε χαρτι και με μπολικη χαρτοταινια την κατασκευη μας οπως φαινεται στις φωτο 3 και 4.

Γυριζουμε αναποδα την κατασκευη μας και στην μπροστινη μερια πιανουμε με χαρτοταινια το χαρτονι διαστασεων 5cm x 40cm

οπως φαινεται στην φωτο.

Στην συνεχεια "μονωνουμε" το μπροστινο μερος με χαρτοταινια με τετοιο τροπο ωστε να "δωσουμε" μια ελαχιστη κλιση οπως βλεπετε στην φωτο.

Εδω τελειωνει το δευτερο σταδιο της κατασκευης μας.

Στο επομενο θα δουμε βαψιμο και φινιρισμα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
giannislarisa: Αυτό είναι γνωστό, ότι μπορείς να βρεις κράνη εκεί. Είναι όμως μια εποχή αυτή που δεν επιτρέπει πολυτέλειες... Δεν θα ήταν ωραίο να υπάρχει μια πατέντα για κράνη (από πλαστικό κατά προτίμηση) που θα μας επιτρέπει να φτιάχνουμε όσα θέλουμε, και από ανακυκλώσιμα υλικά;
 
φιλε Lord Vek δεν είναι ακριβά (ευτηχώς).μαζι με τα μεταφορικά να σου βγούν 10-12 ευρώ η πεντάδα και μιλάμε για αρχαιοελληνικά κράνοι , κράνοι ιπποτών κλπ.πολύ καλές δουλειές.κάποιος μου είχε πει πως γίνονται αλλα δεν θυμάμαι καθόλου.
 
Επειδή το έχω ψάξει λιγάκι σχετικά με τα κράνη, υπάρχουν πράγματι αυτά που λέει ο Γιάννης, φτιαγμένα από μίγματα πηλού και πλαστικού ή ρετσίνι. Γίνονται με καλούπι και όντως είναι πολλά και ποικίλα. Αν μιλάμε για κάτι σπάνιο, πέρα από όσα ξέρουμε της playmobil, θα μπορούσε κανείς να πεί ότι 10-12 ευρώ η πέντάδα είναι μια... αξιοπρεπής αγορά.

Για ήδη υπάρχοντα κράνη όμως, ίδια με αυτά που έχουμε, μια τέτοια τιμή κατά την ταπεινή μου άποψη είναι απαγορευτική :nono:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ που ακόμα δεν έχω καταλάβει τι θα φτιάξει ο Σταύρος, είμαι σοβαρά?! #)

Λοιπόν, μια μαντεψιά: Ανεμόπτερο? :)

Ωραία παρουσίαση Σταυρί μου! :) Of course, I couldn't expect less! ;)
 
Οι πιο... έμπειροι φαντάζομαι ότι το ξέρουν, αλλά για τους νεώτερους ίσως είναι χρήσιμη η ενότητα...

ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ???

Πρόσφατα απέκτησα 2 σπιτάκια

attachment.php


Ας υποθέσουμε ότι έχω μόνο το κίτρινο. Εχω άραγε ένα medieval σπιτάκι για... 2-3 άτομα ή μήπως σε... γλώσσα διοράματος έχω

αυτό ???

attachment.php


Ουσιαστικά έχω ένα 4ώροφο σπίτι, αρκεί να προσθέσω άλλα κομμάτια στις γύρω πλευρές

attachment.php


Αν μ' ενδιαφέρει στη φωτογράφιση μόνο η πρόσοψη, μπορώ στα πλαίνά ή πίσω να χρησιμοποιήσω ό,τι κομμάτια βρω μπροστά μου ;) , όπως έκανα εγώ εδώ

attachment.php


Την πίσω πλευρά μπορείτε να τη διατηρήσετε "ανοιχτή" αν θέλετε να βάζετε και να βγάζετε πραγματάκια.

attachment.php


Σκεφτείτε τέτοια σπίτια το ένα δίπλα στο άλλο... Ανάμεσά τους μπορεί να μην υπάρχει και... ΤΙΠΟΤΑ !!! (υπερβολή ! #) )
 
Photoshop ή είχες και παλιότερα κομμάτια και τα συνδύασες?
 
με άσχετα κομμάτια, ποιο photoshop ??? :what:
 
Πίσω
Μπλουζα