Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Pappoys... Τα είδα, τα είδα στον Internet Explorer. Άψογος αγαπητέ μου, και δείχνεις να έχεις το είδος της φαντασίας που είχαμε και τότε, όταν παίζαμε με τα ανθρωπάκια μας. Εγώ είμαι λίγο πιό τεχνοκράτης, αν φτιάξω κάτι, θα το φτιάξω με ξυλο πιθανότατα, αλλά πού χρόνος... Μου αρέσει το πώς βλέποντας κάποιο πχ κομμάτι από σωληνάριο κόλλας, φαντάζεσαι (οραματίζεσαι) μια πιθανή χρήση του ως προφυλακτήρα σπαθιού.

[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit]

Εγώ είμαι λίγο πιό τεχνοκράτης, αν φτιάξω κάτι, θα το φτιάξω με ξυλο πιθανότατα, αλλά πού χρόνος...
Ακριβώς γι' αυτό κι εγώ έχω επιλέξει αυτού του είδους τις τεχνικές, επειδή δε σπαταλάνε πολύ χρόνο και είναι σχετικά εύκολο για τον καθέναν να το φτιάξει για το παιδί του (στην περίπτωσή μου... για τον εαυτό του χαχαχαχα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σαν πιτσιρικάς, για σπαθιά χρησιμοποιούσα πιρτσίνια, ιδέα που μου είχε δώσει τότε κάποιος συμμαθητής μου (ήταν και από μέταλλο...). Ή διαστημόπλοια από κούτες απορρυπαντικών, με πιλοτήρια από το διαφανές ημισφαίριο από κάτι μπαλάκια με δώρα. Ή αποβατικά σκάφη από κούτες ΝΟΥΝΟΥ. Ή κάστρα με πακέτα τσιγάρων ως ογκόλιθους. Έφτιαχνα κι εγώ διάφορα στον καιρό μου και βλέπω με κάποια πικρία πως τώρα που έχω τα power tools (τρυπάνια, Dremel κτλ) και ψιλοξέρω να τα δουλεύω, δεν έχω πια εκείνο το κάτι που έκανε τα δημιουργήματά μου να φαίνονται μαγικά, όσο απλοϊκά και αν ήταν.
 
Σαν πιτσιρικάς, για σπαθιά χρησιμοποιούσα πιρτσίνια
Εγώ δεν είπα τίποτα... Μόνος σου το είπες !!! Φίλος... αδερφικός το πιρτσίνι !!!

Να λοιπόν κι ένα δείγμα από τη σειρά "Full Custom Wall Defenders"

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Eγω παλι θυμαμαι μικρος με τον αδερφο μου κοβαμε μεγαλα κομματια αλουμινοχαρτο και φτιαχναμε σεληνιακα τοπια ωστε να παιζουμε τα διαστημικα μας πλειμομπιλ.Ειχαμε το μεγαλο διαστημικο λεωφοριο το μικρο και πολλα ατομικα οχηματα και αστροναυτες και τα σεναρια επερναν κι εδειναν.Ωραια ηταν που πολλες φορες το απλωναμε χωρις να το τσαλακωσουμε και περνουσαμε απο πανω καποιο οχημα ωστε να φαινεται πιο ρεαλιστικη η προσεληνωση.Ειναι απιθανο ενα παιδι τι μπορει να κανει με τα πλειμομπιλ.Μιλαμε για το ποιο συμβατο παιχνιδι στην ιστορια.
 
Το αλουμινόχαρτο είναι μια καλή λύση για φιγούρες που έχουν σπασμένο λίγο το σώμα τους.Έχω αρκετές.
 
φιγούρες που έχουν σπασμένο λίγο το σώμα τους
????????

Για πόσταρε καμία να καταλάβουμε τι εννοείς...

Εγώ το αλουμινόχαρτο ούτε να το βλέπω δε θέλω...
 
Τα έχω όλα στο χωριό.Πχ σε μερικές γυναικείες φιγούρες από τη σειρά με το σπίτι,έχει σπάσει λίγο η "κοιλιά"δηλαδή το κομμάτι που ξεκινάει το σώμα.Παλιά δηλαδή στην προσπάθειά μου, να τις αποσυναρμολογήσω,είχα τέτοια ατυχήματα,και είναι κρίμα να τις πετάξω!
 
Να και κατι ενδιαφερον και χρησιμο για οσους τους αρεσουν οι κατασκευες

οι μακετες και τα διοραματα! :D

Ναταλι,Μαριανα...ελπιζω να μη σας μπουν ιδεες... :diablotin:
 
stayros είπε:
Να και κατι ενδιαφερον και χρησιμο για οσους τους αρεσουν οι κατασκευεςοι μακετες και τα διοραματα! :D

Ναταλι,Μαριανα...ελπιζω να μη σας μπουν ιδεες... :diablotin:
Τώρα είναι αργά! :biglaugh:

@Kambia: Για δες αυτό για τα roller coster! :D :D :D

Ψήνεσαι?! :burn:
 
Πολυ κατατοπιστικο σταυρο μπραβο!
 
Για τα πολιορκητικά playmobil τα 'χουμε πει... Την άποψή μου την ξέρετε... :(

Ας δούμε λοιπόν μια κατασκευούλα καταπέλτη...

attachment.php


Ολο από φελιζόλ, εκτός από τα σουβλιά, τις ρόδες και το... κουτάλι !

attachment.php


attachment.php


Στα αρνητικά της τελικής κατασκευής: Βγήκε αρκετά μεγαλύτερο απ' οσο ήθελα και το περισσότερο είναι για... μόστρα (τζάμπα βάψιμο). Χρειάζονται 2 άλογα για να το σέρνουν (κλαψ κλαψ θα μας λείψουν από το ιππικό ;) )

attachment.php


Στα θετικά: Ακόμη κι έτσι, το "πετραδάκι" σας θα πάει με ακρίβεια στα 2 - 2,5 μέτρα (η κλίση του κουταλιού είναι στις 45 μοίρες). Προκύψανε 2 θεσούλες για φιγούρες αριστερά και δεξιά :D ). Και βέβαια το συνολικό κόστος !!! 1,5 ευρώ όλα !!!περισσότερες φωτό στο άλμπουμ Playmobil Custom Photos 1

attachment.php


Ομορφούλι δεν είναι ???

Πάμε για κάτι άλλο τώρα...

Κάποια στιγμή έγραφα ότι ακόμα και οι αποτυχημένες προσπάθειες μπορούν να σας χρησιμέψουν...

Επίσης, γνωρίζετε πια ότι ΔΕΝ ΠΕΤΑΩ ΤΙΠΟΤΑ, ο νευρωτικός !!!

Οταν δηλαδή φτιάχνω ένα βέλος, ακόμα και τη μυτούλα της οδοντογλυφίδας που σπάω στο τέλος την κρατάω (είχα ποστάρει ότι χρησιμέυει για να "στρώσει" ο λαιμός του αλόγου άμα είναι χαλαρός).

attachment.php


Θολή είναι, αλλά καταλάβατε τι εννοώ...

Αλλη χρήση λοιπόν της... μυτούλας ?

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΞΟΘΗΚΗΣ !

Κόβουμε ένα κομμάτι χαρτόνι, ας πούμε σε αυτό το σχήμα... και τσακίζουμε στις δυο πλευρές

attachment.php


Βάφουμε την άλλη όψη όπως, όσο και όποτε θέλουμε (εγώ αφού έβαλα καφέ χαρτόνι, μου θυμίζει ξύλο και το αφήνω κι έτσι). Βαζουμε τα τόξα μας πάνω και μετράμε πού θέλουμε να τρυπήσουμε με μια βελόνα.

attachment.php


Μπήγουμε από πίσω τις μυτούλες μας... Θα μοιάζει κάπως έτσι...

attachment.php


Ετοιμό !!! Εγκεκριμένο κι από τον ίδιο το βασιλιά !!! :D :D:)

attachment.php


Αμα θέλετε βάζετε και στα πλαϊνά, ό,τι τραβάει η ψυχή σας... Για το κόστος μην τα λεμε ξανά και ξανά... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι ωραία πράγματα είναι αυτά; Πήρα μια ιδέα από την σελίδα με τις μακέτες, κάτι που με απασχολούσε για ένα διάστημα... Ελαφριά modular (τμηματική) βάση για μακέτες. Papoys, πιστεύω τον χειμώνα να είμαι ένας ανταγωνιστής σου (με την καλή έννοια) στις κατασκευές, όταν θα έχω (ελπίζω) τον χρόνο. Είσαι όμως πολύ παραγωγικός και όλο ιδέες.
 
πιστεύω τον χειμώνα να είμαι ένας ανταγωνιστής σου (με την καλή έννοια)
Φτιάξε εσύ πραγματάκια κι ας είναι και με... την κακή έννοια, χαχαχαχαχα ;)
 
Φιλε δεν παυεις να με εκπλησεις ευχαριστα!Επισης πολυ καλη λυση ειναι και το μακετοχαρτο.Ειναι φτηνο ολοισιο και κοβεται ομοιομορφα.Μιας και βλεπω πως χρησιμοποιεις πολυ φελιζολ να σου δωσω μια συμβουλη μην βαλεις ποτε επανω λαδομπογια.
 
μην βαλεις ποτε επανω λαδομπογια
:wink: Λαδομπογιά ??? Δεν τρελάθηκα ακόμα (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω...) !!! Απλό πλαστικό χρωματάκι και πολύ του είναι !!! χαχαχα
 
Το λεω καθαρα απο μοντελιστικης αποψεως.Με ενα φιλο μου σε ωρες ατελειωτης βαρεμαρας αποφασισαμε να φτιαξουμε ενα μεγαλο καστρο.Μπολικο φελιζολ υπηρχε,μπογιες και κοπτικα υπηρχαν ολα τελεια!Με το τελειωμα της κατασκευης ξεκινησαμε να το βαψουμε.Με την πρωτη πινελια αρχισε να λιωνει!Οχι πολυ αλλα αισθητα.Ευτυχως εδωσε μια ρεαλιστικη οψη αν και λιγο κατεστραμενη.Παντως για πλειμομπιλ δεν κανει.
 
Ο,τι είναι όξινο, έστω και λίγο, το τρώει το φελιζόλ αμέσως ! Το χειρότερο απ' ολα είναι η κόλλα !!! Ποτέ ποτέ ποτέ :nono: :nono: :nono: κόλλα σε φελιζόλ !!! Δε θα σας μείνει ούτε κολυμπηθρόξυλο !!!
 
Πίσω
Μπλουζα