Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Χαίρετε και πάλι !

Σας αφήνω για διακοπές μ' αυτό !

Η φιγούρα που πάντοτε μου έσπαγε τα νεύρα... Παράταιρη με το όλο "σύστημα", μια φιγούρα "τύπου" Ρομπέν, με άσχετο ακόντιο, καμιά φορά με κόκκινο μανδύα (μπλιάχ σε πράσινη πλάτη) και χρήσιμη μονάχα για να... παρίσταται και να χαιρετίζει στη βασιλική αυλή !!!

attachment.php


Του δίνεις λοιπόν να βαστάει ένα ραβδί, του φοράς ένα κουρελάκι, του φτιάχνεις και μερικά βέλη που να τραβάνε την προσοχή κι αμέσως... ανεβαίνει κατηγορία το ανθρωπάκι !!!

attachment.php


attachment.php


Τώρα πια δεν είναι "τύπου" Ρομπέν, μπορεί να αφήσει τη βασιλική αυλή και να πάει στο φυσικό του περιβάλλον, το δάσος !!!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ :cool: :cool: :cool:
 
Pappoys, respect! :)

Η φαντασία σου είναι αστείρευτη κι απίστευτη! Γι' ακόμα μια φορά: :bow:

Καλό καλοκαίρι!
 
χαχαχα, Thanks Dare...

Από Σεπτέμβρη θα δούμε πώς μπορούμε να απαλλαγούμε κι απ' αυτό το τόξο που είναι... ινδιάνικο κι όχι μεσαιωνικό... ;)
 
Σεπτέμβρης λοιπόν κι είχαμε μείνει στο customizing του φίλου μας του... πρασινούλη, που έμεινε όμως με το playmobil τόξο του, το οποίο μάλλον είναι... εκτός εποχής !!!

Δυο πράγματα της ιστορίας επιτρέψτε μου συνεπώς, προτού προχωρήσουμε στην κατασκευή τόξων (υπόψη ότι είναι κάτι που θέλει αρκετή εξάσκηση, είναι δύσκολο και όσα θα δείτε έχουν από πίσω πολλές αποτυχημένες προσπάθειες), για να ξέρουμε τι πάμε να φτιάξουμε σε σχέση με την εποχή μας...

Ηδη στο Μεσαίωνα, τα τόξα είχαν φτάσει σχεδόν στην τελική μορφή τους (φυσικά δεν "μετράνε" τα σημερινά αγωνιστικά από fiberglass) και από πλευράς αποδοτικότητας "έπαιζαν" πλέον στο όριο. Εννοείται ότι εκτός Ευρώπης, οι πολιτισμοί που δεν είχαν πρόσβαση σε νέες τεχνολογίες συνέχισαν για αρκετό καιρό ακόμη να χρησιμοποιούν το τόξο, όταν οι "δικοί μας" το αντικατέστησαν με τα πυροβόλα όπλα. Ακόμη και πριν από την πυρίτιδα όμως, και μολονότι οι τοξότες είχαν πετύχει αποφασιστικά χτυπήματα στον αντίπαλο σε διάφορες μάχες, είχε βρεθεί αποτελεσματικότερο όπλο κι αυτό ήταν η βαλλίστρα ! Είχε μεν μικρότερο βεληνεκές, αλλά το ποσοστό ευστοχίας ήταν τέτοιο, ώστε οι βαλλιστροφόροι θεωρήθηκαν τελικά "βρώμικοι" πολεμιστές (μιλάμε για μια εποχή "ευγενών", "ιπποτών" κλπ κλπ), επειδή δεν έδιναν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο για να τη γλυτώσει. Ούτε κατά τύχη...

Ετσι, από πολεμικής άποψης, η βαλλίστρα έγινε απαραίτητο όπλο (κυρίως για κάποιον στρατό που ήθελε να αμυνθεί οχυρωμένος), αλλά οι... ρομαντικοί του αθλήματος, αυτοί που είχαν τις πραγματικά ανεπτυγμένες σκοπευτικές ικανότητες, συνέχισαν με το τόξο μέχρι την οριστική του περιθωριοποίηση από τα πυροβόλα.

Αυτή είναι λοιπόν η medieval εποχή μας και το τόξο που έχει... κερδίσει τις εντυπώσεις δεν είναι αυτό το... ινδιάνικο που κρατάει ο πρασινούλης, αλλά το βρετανικό "μακρύ τόξο" (longbow για τους αγγλομαθείς) αποτελούμενο συνήθως από ένα κομμάτι ξύλου, τη λαβή και τη χορδή του (αν ακούσετε κάπου για "σύνθετα" τόξα, αυτό σημαίνει ότι έχουν χρησιμοποιηθεί περισσότερα υλικά για την κατασκευή τους).

Μιλάμε για ένα τόξο που μπορούσε να έχει μήκος σχεδόν όσο και το ύψος του τοξότη. Πρέπει να έχετε στο μυαλό σας ότι οι τοξότες δεν χρησιμοποιούνταν στο πεδίο της μάχης για να... χτυπήσουν το μήλο στο κεφάλι του αντιπάλου στα 50 μέτρα... Σημασία είχε να χτυπηθεί με "ομοβροντίες" όσο το δυνατόν περισσότερο το ιππικό των άλλων προτού φτάσει στις γραμμές μας και υπάρχουν μάχες που κρίθηκαν ακριβώς με αυτόν τον τρόπο ! Είχε ανηφόρα κι αργήσανε, φοράγανε βαριές πανοπλίες, κολλήσανε για λίγο στη λάσπη, τους αδίκησε ο διαιτητής, τέλος πάντων έφτασαν πολύ λίγοι ή δεν έφτασαν ποτέ !!!

Αυτό το τόξο θα επιχειρήσουμε να φτιάξουμε λοιπόν. Προτού σας δείξω τις προσπάθειές μου (πρέπει να ξαναβγάλω και φωτο ....) θα ήθελα τις ιδέες σας, με δεδομένα πάντα α) ότι αυτό που θα φτιάξουμε πρέπει να ΕΙΝΑΙ τόξο β) ότι το τόξο μας πρέπει να ΜΠΟΡΕΙ να το κρατάει ο πρασινούλης και γ) ότι θέλουμε κάτι που δεν θα μας σπάει τα νεύρα κάθε λίγο και λιγάκι με επισκευές. :D

Μάλλον πριν από τα τόξα θα σας ποστάρω κάτι άλλο που είναι έτοιμο και μετά θα τα συνδέσω όλα μαζί...

Εχετέ μου εμπιστοσύνη... ;)

Στην άκρη της αυτοκρατορίας, στα σύνορα με το φιλικό Βασίλειο του δάσους, βρίσκεται το απομακρυσμένο φυλάκιο...

attachment.php


attachment.php


Στην πραγματικότητα, πρόκειται για ένα κουτί από κινητό τηλέφωνο. Ούτε την πόρτα δε χρειάστηκε να κόψω... χαχαχαχα.

Μια διαφορετική επένδυση από πέτρα, η... γνωστή μας στο πάτωμα, δυο βαμμένα σουβλιά για κάγκελα, ταρατσούλα κι είμαστε έτοιμοι !!!

Από κόστος, επίσης τα γνωστά... 0,4 - 0,5 ευρώ όλα μαζί...

attachment.php


Να κι άλλη μια χρήση του σουβλιού, χρειάζεται υπομονή όμως για να "σκίσετε" και να σπάσετε σωστά, να μη σας μείνει στο χέρι το ξεροδεντράκι. Οσοι έχετε ασχοληθεί με μακέτες τρένων το 'χετε εύκολο με τα δεντράκια γενικώς...

Με κάνα δυο βαρελάκια στην άκρη, μια οπλοθήκη ίσως, "ζωντανεύει" αρκετά το σύνολο.

attachment.php


Και πώς να μην ξεραθεί το κακόμοιρο, αφού ο άλλος κοιμάται μέσα όλην την ώρα !!!!!

Συγγνώμη κιόλας που σας ξυπνήσαμε !!!

Θα δείτε όμως κύριε... θα σας βγεί σε καλό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να 'μαστε λοιπόν και με τα τόξα...

Κάνω μόνο την επισήμανση ότι από κάποιο σημείο κι έπειτα (δεν ξέρω ακριβώς πότε, γιατί επί των ημερών μου δεν είχε συμβεί ακόμα :( ) άρχισαν να βγαίνουν μακρύτερα τα τόξα, αλλά με ενσωματωμένη (!) πλαστική χορδή (μπλιάχ).

Για να μη γράφω κατεβατά, τα βάζω όλα μαζί με την επεξήγηση για το καθένα κι έπειτα απαντάω στις ερωτήσεις σας.

attachment.php


1. Τόξο playmobil

2. Τόξο... αλά playmobil (με τη χορδή κι έξω από το τόξο), ξύλινο

3. Τόξο... αλά playmobil (με τη χορδή κι έξω από το τόξο), πλαστικό

4. Ξύλινο με λαστιχένια ξεχωριστή χορδή

5. Συνθετο τόξο από ξύλο (λαβή), πλαστικό (βραχίονες) και χορδή από ίνα πλαστικής κορδέλας

6. Συνθετο τόξο από ξύλο (λαβή), πλαστικό (βραχίονες) και συρμάτινη χορδή

7. Συνθετα τόξα από ξύλο (λαβή), πλαστικό (βραχίονες) και χορδή από σπάγγους

Μπορείτε να προσπαθήσετε όπως προτιμάτε. Ακόμα και οι αποτυχημένες προσπάθειες (π.χ. εμένα αυτά με το σπάγγο δε μου αρέσουν καθόλου) ίσως σας χρησιμέψουν μόνο για διακόσμηση (στο ξυλουργείο, στο εσωτερικό ενός μεσαιωνικού σπιτιού κλπ κλπ)

Στην ενότητα "Διοράματα" θα δείτε τη συνέχεια της ιστορίας με το φρουρό που είχαμε ξυπνήσει στο απομακρυσμένο φυλάκιο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να προτείνω ιδέες!

Βήμα 1: Παίρνουμε τοίχους από ένα κουκλόσπιτο (ή μεσαιωνικό σπίτι).Όσοι δεν έχουν μπορούν να παραγγείλουν από το ebay,δεν χρειάζονται πολλοί 2-3!!!!

Τους βάζουμε στο σκάνερ,έναν ένα!Aποθηκεύουμε τις photos και κανονίζουμε τις διαστάσεις!

Βήμα 2:Αγοράζουμε αυτοκόλλητα λευκά για εκτύπωση (εδώ είναι το δύσκολο που θα τα βρούμε).Εκτυπώνουμε ή καλύτερα τα πάμε σε τυπογραφείο για καλύτερη ανάλυση!

Bήμα 3:Παίρνουμε μία παλιά βιβλιοθήκη ή ράφια!Επίσης στα praktiker κόβουν συγκεκριμένα κομμάτια στις διαστάσεις που ο καθένας θέλει.Όπως ανέφερα πριν,έχουμε υπολογίσει τις διαστάσεις που θέλουμε,και έχουμε κανονίσει σε πόσους ορόφους θα το χωρίσουμε.Κατά προτίμηση διαστάσεις κουκλόσπιτου.

Βήμα 4:Αφού φτιάξουμε όπως θέλουμε τη βιβλιοθήκη,κολλάμε τα αυτοκόλλητα στο εξωτερικό του σπιτιού.Ακολουθούμε το βήμα 2,βρίσκοντας πρώτα ταπετσαρίες από το internet!Με λίγο ψάξιμο υπάρχουν ωραίες και ιδιαίτερες ταπετσαρίες.

Βήμα 5:Αν θέλουμε σκανάρουμε και εκτυπώνουμε χαλιά,ή βρίσκουμε photos από το internet.

Κόστος ελάχιστο!!!!Περίπου 20 ευρώ!!!!!!

Με την ίδια λογική,μπορούμε να φτιάξουμε και ένα advertising stand όπως το 5350

Παίρνουμε ένα τσίγκινο κουτί αναψυκτικού 330ml ή καλύτερα ένα τσίγκινο κουτί από πουράκια caprice .Κολλάμε διάφορα αυτοκόλλητα ώστε να καλύπτεται όλο.Όσο για το επάνω μέρος δεν γνωρίζω,αλλά υπάρχουν εξαρτήματα στο ebay που κάνουν γι'αυτή τη δουλειά,πχ κομμάτια από παλάτι!

22381081.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Best προσπαθω να καταλάβω τί είναι αυτό που θες να φτιάξεις!!!

Για βοήθα λίγο....

Το δεύτερο είναι κατανοητό. Το πρώτο όμως δεν....
 
Κουκλόσπιτο,αλλά διαφορετικό!Δηλαδή με εκτυπωμένες τις πόρτες και τα παράθυρα!Και φαινομενικά ίδιο με τα κανονικά!

+Στο δεύτερο σκέφτηκα κάι δεύτερη χρήση!Το γεμίζεις μέσα με καπέλα και άλλα μικροεξαρτήματα για να μη χάνονται!Και το κουτί για τα πουράκια είναι ιδανικό για αυτή την περίπτωση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι αφού βάλαμε τον ξυλουργό μας να φτιάχνει αβέρτα τόξα και βέλη, "κλείνουμε" το κεφάλαιο "τοξότες" με μια απλή κατασκευή φαρέτρας

attachment.php


Αυτό κάνουμε όταν μας τελειώνει ο μαρκαδόρος ! Παίρνουμε το καπάκι, του ανοίγουμε 2 τρύπες, βάφουμε όπως θέλουμε, περνάμε λαστιχάκι (με κόμπους από τη μέσα μεριά) κι είμαστε έτοιμοι !!!

attachment.php


Περνάμε τη φαρέτρα σταυρωτά στη φιγούρα (αν μπορεί να "πιάσει" το λάστιχο στο γοφό είμαστε... άρχοντες) και τέλος !!!

attachment.php


Ο τύπος πλέον δεν έχει ούτε ένα εξάρτημα δικό του !!! Ολα τα φτιάξαμε μόνοι μας !!! :D :D:D
 
Πολύ ενδιαφέροντα όλα τα παραπάνω. Μια παρατήρηση, ούτε εγώ μπορώ να δω κάποιες από τις εικόνες. Και, όσο και αν έψαξα στο internet για παρόμοιες ιδιοκατασκευές playmobil, δεν βρήκα παρα κάτι βίντεο στο youtube όπου κάποιος φτιάχνει φοίνικες και φυτά. Καμμιά ιδέα για λέξεις κλειδιά για ψάξιμο;

Εννοώ customizing με δικά μας υλικά και τεχνικές και όχι χρησιμοποιώντας τα έτοιμα εξαρτήματα συνδιάζοντας κάποια υπαρχοντα sets.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lord Vek είπε:
[.....] Μια παρατήρηση, ούτε εγώ μπορώ να δω κάποιες από τις εικόνες. [.....]
Αναφέρεσαι σε φωτός από το συγκεκριμένο θρεντ? Μπορείς σε παρακαλώ να με πεις σε ποια ποστς δε βλέπεις εικόνες να το κοιτάξω?

Ευχαριστώ! :)

(P.S. Τα οφτοπίκια... Ξέρετε!.... :) )
 
Όλα τα posts του PAPPOYS θά έλεγα, εκτός από μερικά στα οποία πρέπει να έχει ήδη επεμβεί ο admin και εμφανίζονται σε μιά λωρίδα στο τέλος των συγκεκριμένων post.

Πιό συγκεκριμένα,έχω εντοπίσει:

Ένα post που ξεκινάει:

Πρώτα τα τυπώνεις και μετά τα κόβεις στις διαστάσεις που θέλεις...
-----

Λοιπόν, θα σας το έδειχνα αύριο το βράδυ, αλλά τόσο καλά που μου φέρθηκε η Dare και για να δω πώς λειτουργεί το άλμπουμ (και για να σας ανάψω κι άλλες φωτιές, χεχεχε), σας το δείχνω από απόψε...
2ο :

Καλημέρα σας, ελπίζω να περάσατε όμορφα με τις βραδινές φωτό.Σκεφτήκατε έναν ωραίο και απλό τρόπο για ν' ανεβάσουμε τον Χέρμπερτ πάνω ?

ΟΚ, το παραδέχομαι, έχω φτιάξει σκάλες από τα αγαπημένα μου σουβλιά, αλλά σίγουρα περιμένετε κάτι παραπάνω από έναν τρελαμένο σαν κι εμένα...
ένα άλλο στο οποίο περιγράφει μια πολιορκητική μηχανή που έφτιαξε:

Χαίρετε και πάλι
Πρέπει να σας πω ότι χτες έφτιαξα κάτι καινούργιο (με πατέντα) το οποίο βγήκε τόσο όμορφο που το έχω ερωτευτεί !!!

Οταν γίνει η επόμενη φωτογράφιση θα καταλάβετε...

Προς το παρόν, έχουμε μείνει στο αλογάκι που τραβάει το πολιορκητικό πάνω στο τείχος. Σε ό,τι αφορά το κεφάλαιο ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ, θεωρώ ότι δεν είναι κι από τα πιο επιτυχημένα της playmobil...
Άλλο:

Χαίρετε και πάλι
Πάμε απόψε να σας δείξω και την άλλη τεχνικη, των "block" κομματιών και μάλλον τέλος γι' αυτήν την εβδομάδα... θα περιμένω τα σχόλιά σας μέσα στο Σ/Κ.

Αυτό είναι το κομμάτι που μ' έκανε να ξεκινήσω την ενασχόληση με κατασκευές για playmobil.
ανθρωπάκι τύπου Ρομπέν και βελτιώσεις:

Χαίρετε και πάλι !

Σας αφήνω για διακοπές μ' αυτό !

Η φιγούρα που πάντοτε μου έσπαγε τα νεύρα... Παράταιρη με το όλο "σύστημα", μια φιγούρα "τύπου" Ρομπέν, με άσχετο ακόντιο,
Από την περιγραφή, τα συμφραζόμενα, τα κενά ανάμεσα στις παραγράφους μάλλον αυτά είναι τα σημεία όπου λείπει κάτι, τουλάχιστον από ότι εγώ καταλαβαίνω. Ευχαριστώ και για την γρήγορη απάντησή σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σου Λόρδε !!!

Εννοώ customizing με δικά μας υλικά και τεχνικές και όχι χρησιμοποιώντας τα έτοιμα εξαρτήματα συνδιάζοντας κάποια υπαρχοντα sets.
Αντίθετα με το στάνταρ custom (αλλαγές και συνδυασμοί εξαρτημάτων), το "ελεύθερο" δεν είναι και τόσο διαδεδομένο, επειδή ο καθένας (κι εγώ πρώτος απ' όλους) κάνει του κεφαλιού του ! Δεν υπάρχουν δηλαδή κανόνες ή νόρμες... Οταν μπουν κι άλλα υλικά στην υπόθεση ξεφεύγει το πράμα εντελώς ! Εγώ πλέον μόνο τις ίδιες τις φιγούρες δε φτιάχνω από μόνος μου !!! χαχαχαχαχαχα

Απλώς λοιπόν, πετάω καμιά ιδέα κι από εκεί και πέρα βάζει ο καθένας τη φαντασία του και προχωράει αν ενδιαφέρεται.

Οι φωτό είναι όλες από άλμπουμ, δε φταίω... Ετσι δεν είναι Dare ??? Εεεε ??? Εεεεεεεεε ??? :D
 
PAPPOYS είπε:
Οι φωτό είναι όλες από άλμπουμ, δε φταίω... Ετσι δεν είναι Dare ??? Εεεε ??? Εεεεεεεεε ??? :D
Yeap! :)

Ανοίξαμε ήδη επικοινωνία μέσω πμ, για να μη χαλάμε το θέμα! :)

Θα βγάλουμε άκρη! ;)
 
Καιρό έχουμε να κάτσουμε και να φτιάξουμε κάτι δεν είναι ???

Πάμε λοιπόν με την ενότητα: "ΤΙ ΚΑΝΩ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΚΟΛΛΑ ?"

Θυμάστε κάποια στιγμή που έγραψα για ένα κομμάτι που ερωτεύτηκα ? Ας το δούμε σιγά σιγά...

Ολα ξεκίνησαν όταν μου τελείωσε η παλιά μας φιλη, η κόλλα τύπου stick...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59564&d=1348141478

Αυτά είναι τα δυο κομμάτια της (σωλήνα και καπάκι) βαμμένα (γκρι και μαύρο αντίτοιχα). Το τρίτο, το πίσω οδοντωτό χρειάζεται πένσα και δύναμη για να βγεί. Θα κάνουμε πλάκα μαζί του στο τέλος...

attachment.php


Με βάση αυτά τα κομμάτια προέκυψε αυτό !

attachment.php


Το οποίο είναι ακόμη πιο όμορφο απ' όσο δείχνουν οι φωτο

attachment.php


Εδώ στην τελική μορφή του, σετάκι με τους δυο πυροβολητές (περισσότερες φωτο στο άλμπουμ [h=1]Playmobil Custom Photos 1[/h]

attachment.php


Τι έγινε όμως με το τρίτο κομμάτι ??? Πατικωμένο από την πένσα, κατέληξε να μοιάζει με μια όμορφη... παρκετέζα στα χέρια του δασάνθρωπου !!! :banghead:

attachment.php


Συνεχίζω όμως από εκεί που είχαμε μείνει... Οτι δηλαδή μου τελείωσε η κόλλα και πάω λοιπόν να ψωνίσω. Τους έχει τελειώσει όμως και το μόνο που βλέπω είναι αυτή η νέα συσκευασία στυλοκόλλας (πάντα βγάζουμε απ' αυτές τα πλαστικά χαρτιά τους για να βλέπουμε ακριβώς πόσο μας μένει κάθε φορά) που βλέπετε στη φωτό (τι κανονάρα θα φτιάξω κάποια στιγμή απ' αυτό... ;) )

attachment.php


Ανοίγοντας, ανακαλύπτω ότι πρέπει να αφαιρέσω το κομματάκι που εδώ βλέπετε βαμμένο

attachment.php


Κι εδώ μαζί με σουβλί να φτιάχνουν ένα... φτωχό πλην τίμιο σπαθάκι :D

attachment.php


Οκ, δεν είναι ό,τι ωραιότερο, αλλά ακόμα κι απ' αυτό με λίγη καλή διάθεση μπορεί να φτιάξετε κάτι

attachment.php


Κι όλα αυτά επειδή... σας τελείωσε η κόλλα !!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν μ' αρέσουν οι κατασκευές σου ή οι περιγραφές σου! :D :D

Σε είπα ότι βάφτισα ένα μηχανηματάκι στη δουλειά Χέρμπερτ? Και προσπαθούσα να θυμηθώ από πού είχα το όνομα στο μυαλό μου! :biglaugh:

Nice job! :thumbup:

(εεε... οι κατασκευούλες - όχι τ' όνομα! :D )
 
Pappous πολυ ωραιες οι κατασκευες σου μπραβο! :thumbup: Παρατηρησα οτι στα σημεια που βαφεις πχ. στην φαρετρα του τοξου δεν πιανει καλα η μπογια.Θα σου προτεινα να αγορασεις ενα σπρει μινιο.Κοστιζει 5 ευρω και το βρισκεις σε μαγαζια μοντελισμου.Καλα ειναι της humbrol για πλαστικες επιφανειες οχι για μεταλλικες.
 
Χαχαχααχα, Death thanks για τα καλά σου λόγια και το ενδιαφέρον. Θα το έχω υπόψη μου, αλλά σιγά μη σκάσω για τη μπογιά. Αμα δεν πιάσει κάπου καλά να μου κάνετε μήνυση !!! ;)
 
E oχι και μηνυση αδελφε εσυ εισαι καλλιτεχνης!Παντως με πριζωσες με τις κατασκευες γιατι εχεις καταπιαστει και με ωραιο θεμα.Ποτε δεν ειχα μεσαιωνικα playmobil,ειμουν πιο πολυ του διαστηματος των γουεστερν και των θαλασσοπορων.Καθε μερα που περναω απο τα καταστηματα της γειτονιας μου τα χαζευω με τις ωρες μεχρι και στιβες εχουν τις κουτες στα πεζοδρομια.Καποια στιγμη θα παρω ενα μικρο σετακι και εδω ειμαστε.Θα μου αρεσε να φτιαξω κατι με θεμα το βυζαντιο.
 
Εξαιρετικό θέμα !!!

Θέλει όμως μπόλικη δουλειά φαντάζομαι άμα είναι να βάλεις δικά σου υλικά, γιατί "παίζει" πολύ χρυσάφι, βελούδο και καλλιτεχνία στην εποχή...

Προχώρα το κι ό,τι βοήθεια θες εδώ είμαστε όλοι ;)
 
Πίσω
Μπλουζα