Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

kpanag είπε:
(Επί τη ευκαιρία, πως κάνουμε Thanks? Που θα διαβάσω για τη δημιουργία ALBUMS και όλα όσα πρέπει να ξέρω για το πόσες photo επιτρέπoνται ανά post κτλ?)
Αν και ο Σταύρος σου έδωσε ένα link από το υποφόρουμ με τα how-tos, μερικές λεπτομέρειες:

[h=3][h=1]Δημιουργία albums κι ανέβασμα photos στον server μας[/h][h=1]Οδηγία (Howto): Πώς να προσθέσετε άβαταρ & υπογραφή![/h][h=1]Beginnerʼs Guide to Retromaniax: Καλώς ήρθατε στο Retromaniax.gr! :) [/h][h=1]Ενημέρωση-οδηγία [Περί "thanks" posts,κρυφά download links κτλ][/h][/h]Φωτός, εφόσον τις έχεις σε άλμπουμ, δε θα έχεις πρόβλημα. Αν όμως τις εισάγεις σαν συνημμένες, τότε υπάρχει περιορισμός 6 συνημμένων ανά ποστ.

Embedded Videos: μέχρι 3 ανά ποστ

Thanks μπορείς να δώσεις μόνο στο αρχικό ποστ (σε αυτόν που άνοιξε το θέμα!)

Αυτά, επιγραμματικά & ό,τι χρειαστείς, είμαστε στη διάθεσή σου! ;)
 
Διάβαζα το τοπικ και μου ήρθε φλασιά.Όταν ήμουν πιτσιρικάκι, στα playmobil που είχα χάσει τις περουκίτσες τους ,έβαζα καπέλα απο....

velanidia_1.jpg

:D

Με λίγη παιδική φαντασία μου θύμιζαν το καπέλο του λοχαγού Μαρκ.

Δυστυχώς δεν έχω κάποιο playmobil πλέον στην κατοχή μου για να σας έδειχνα μια φωτογραφία.

Η ιδέα ήταν της μητέρας μου,μετά απο μια βόλτα στο δάσος,που είχα πάρει μαζί μου κανα δυο playmobil για να παίζω.
 
Να σας δώσω κ γω με την σειρά μου μια πληροφορία που ίσως φανεί χρήσιμη σε κάποιους. Επειδή πολλές φορές σκεφτόμουν πως θα στερεώσω ένα αντικείμενο πάνω σε μια επιφάνεια δίχως αυτό να είναι μόνιμο κ φυσικά χωρίς φθορές σκέφτηκα την εξής λύση. Υπάρχει στο εμπόριο μια κόλλα η οποία είναι σαν πλαστελίνη ένα πράμα κ κάνει παρα πολύ καλή δουλειά. Θα την βρείτε σε όλα τα βιβλιοχαρτοπωλεία ,εκεί μαζί με τις κόλλες. Για παράδειγμα μπορείτε να δείτε την παρακάτω φωτο όπου στερέωσα ένα περιστέρι πάνω σ ένα κλαδί ενός χιονάνθρωπου.Η κόλλα έχει την ιδιαιτερότητα να πλάθεται και να ξαναχρησιμοποιήται.Με λίγη φαντασία πιστεύω μπορείς να κάνεις πολλά πράματα

attachment.php
 
Η λεγομενη Blu-Tack! :)

attachment.php


πηγη φωτο

Ευκολη και Εξυπνη! :)

Χρησιμη και για κανεις display σε φιγουρες 6",12",18" κλπ... :)

Μιλαω εκ πειρας!!! :D

Και για οσους δεν γνωριζουν.... "= Ιντσα. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Η λεγομενη Blu-Tack! :)
πηγη φωτο

Μιλαω εκ πειρας!!! :D

Και για οσους δεν γνωριζουν.... "= Ιντσα. ;)
Σωστά Σταύρο και and1! Απλά προσοχή! Μετά από κάποιο διάστημα αρχίζει και βγάζει κάτι σαν λίπος, λάδι επάνω στα αντικείμενα που έχει κολληθεί, που οκ, στα playmobil που είναι από πλαστικό δεν κάνει κακό, αλλά αν υπάρχει χαρτί ή άλλο απορροφητικό υλικό κοντά, μετά από ένα, δύο μήνες θα κάνει ζημιά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Blu-Tack ε? :wait2: Για να είμαι ειλικρινής κάτι άλλο είχα στο μυαλό μου αλλά επειδή δεν γνωρίζω παίζει να μιλάμε για το ίδιο πράμα. Ενδεικτικά να σας αναφέρω οτι η συσκευασία περιέχει σειρές απο μικρά τετραγωνάκια.

Playmofan αυτό για το λίπος-λάδι που λες δεν το έχω παρατηρήσει ίσως γιατί την χρησιμοποιώ για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα αλλά μιας κ που το ανέφερες θα έχω το νου μου. Thanks!
 
Δεν το συμπαθώ ιδιαίτερα το BluTack. Όντως λεκιάζει αρκετά (έχω αφήσει αρκετά σημάδια σε τοίχους...) και όταν παλιώσει "ξεραίνεται" κάπως και δεν κρατάει τόσο καλά.

Μια άλλη καλή ιδέα είναι η χρήση αυτοκόλλητης ταινίας διπλής όψεως, που είναι αρκετά αποτελεσματική.
 
Maddog είπε:
Δεν το συμπαθώ ιδιαίτερα το BluTack. Όντως λεκιάζει αρκετά (έχω αφήσει αρκετά σημάδια σε τοίχους...) και όταν παλιώσει "ξεραίνεται" κάπως και δεν κρατάει τόσο καλά.Μια άλλη καλή ιδέα είναι η χρήση αυτοκόλλητης ταινίας διπλής όψεως, που είναι αρκετά αποτελεσματική.
Και η ταινια διπλης οψεως εχει ενα θεματακι γιατρε μου...μετα απο καιρο

δεν ξεκολλαει ευκολα... :precry:

Αλλα το θεμα ειναι αλλο...

Πρεπει να γιορτασουμε το ποσταρισμα σου αυτο γιατρε μου... :d@redevil :D @redevil:d@redevil:d@redevil...ειναι ιστορικο!!!!!:biglaugh:
 
stayros είπε:
Αντρικο σιγουρα λες για την UHU Patafix!!! ;)
πηγη φωτο
Ρε Σταύρο, είσαι απίθανος! Πήγα να δω στο γραφείο που δουλεύω την ονομασία του αντίστοιχου blue tack σε uhu και με πρόλαβες! Ποιος είσαι βρε παιδί μου....ο Σταύρος ο γρηγοροποσταριστής ( ο αντίστοιχος UHU ο παντοκολλητής)!!! :D
 
stayros είπε:
Και η ταινια διπλης οψεως εχει ενα θεματακι γιατρε μου...μετα απο καιρο δεν ξεκολλαει ευκολα... :precry:

Αλλα το θεμα ειναι αλλο...

Πρεπει να γιορτασουμε το ποσταρισμα σου αυτο γιατρε μου... :d@redevil :D @redevil:d@redevil:d@redevil...ειναι ιστορικο!!!!!:biglaugh:
Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει κανένα υλικό που να μπορεί ΚΑΙ να κολλήσει σταθερά ΚΑΙ να βγει εύκολα ΚΑΙ να μην λερώνει...oh well.

Όσο για το "ιστορικό" post, σας παρακολουθώ πάντα με ενδιαφέρον σε όλα τα Πλειμομπιλοθέματα αφού και εγώ αγαπώ ιδιαίτερα τα Playmobil. Απλά δεν έχω και καμμία ιδιαίτερη γνώση στο αντικείμενο εξ' ου και η "stealth" παρουσία μου σε αυτά. :)
 
Maddog είπε:
Δεν το συμπαθώ ιδιαίτερα το BluTack. Όντως λεκιάζει αρκετά (έχω αφήσει αρκετά σημάδια σε τοίχους...) και όταν παλιώσει "ξεραίνεται" κάπως και δεν κρατάει τόσο καλά.Μια άλλη καλή ιδέα είναι η χρήση αυτοκόλλητης ταινίας διπλής όψεως, που είναι αρκετά αποτελεσματική.
Κι εγώ συμφωνώ ότι δεν ενδείκνυται το Μπλου Τακ. Ούτε που το γνώριζα. Στο εξωτερικό το χρησιμοποιούν βέβαια για κατασκευές.
 
έχουν πέσει διάφορα και δεν πολυμπαίνω, αλλά σχετικά με το θεματάκι που συζητείται δε νομίζω ότι υπάρχει πρόταση που να καλύπτει τα πάντα...

εξαρτάται κάθε φορά τι θέλεις να κολλήσεις και πόσο θές να κρατήσει...

και κόλλες υπάρχουν πολλές και διαφορετικές, καθώς και τεχνικές κολλήματος ανάλογα με τις διαστάσεις των αντικειμένων.
 
Οπως στο εργαστήρι του Αη-Βασίλη οι βοηθοί, ξωτικά και νάνοι αυτόν τον καιρό τα δίνουν ολα για να φτιάξουν τα δώρα των παιδιών του κόσμου, έτσι και στο εργαστήρι του pappoy η δραστηριότητα σιγά σιγά εντείνεται...

Οι... δικοί μου βοηθοί επί το έργον:

attachment.php


άλλος κουβαλάει υφάσματα...

attachment.php


...άλλοι κρατάνε τα εργαλεία...

attachment.php


...άλλοι κόβουν τους σπάγγους...

attachment.php


... μερικοί ειδικεύονται σε ό,τι έχει να κάνει με κοψίματα...

attachment.php


... σε μερικούς το κοπίδι πέφτει κομματάκι βαρύ...

attachment.php


...άλλοι έχουν αναλάβει τα κολλήματα...

attachment.php


... και το διασκεδάζουν...

attachment.php


...και - τέλος - μερικά πράγματα (όπως η μεταφορά μιας πένσας) αποδεικνύονται δύσκολα για τους βοηθούς, οπότε πρέπει σιγά σιγά να αναλάβω κι εγώ τις ευθύνες μου για να... δικαιολογήσω το μεροκάματο !!! Κάπως έτσι θα είναι οι γιορτές στο βασίλειο του pappoy κι εύχομαι κι εσείς να τα περάσετε όμορφα !

:cool:
 
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ όντως η όλη φάση θυμίζει ξωτικά-Άη Βασίλης-παραμύθια της disney.
 
Πολύτιμοι βοηθοί. Άξιος ο μισθός τους ελπίζω :) . Οι μουστακαλήδες το αντέχουν το βάρος, μπράβο. Βασίλειο από τα λίγα !!!
 
Εχουν "χαλαρωσει" τα χερια απο τις φιγουρες σας

και "γυρνανε" τρελα;

Οριστε μια μεθοδος για να τα επαναφερετε!! :)

 
Πέφτει παράξενη... γκρίζα ομίχλη...

attachment.php


... η συνέχεια εν ευθέτω χρόνω...

:cool:
 
Πίσω
Μπλουζα