Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Χαχαχαχα! Ποιος το οργάνωσε αυτό; Ο Playmobil Joffrey Baratheon?
 
χεχεχε... παρεξηγημένη φιγούρα ο δήμιος...

παρά να κάθομαι να στήνω διόραμα προς τιμήν του, καλύτερα έτσι...

Θελουμε κι αλλο!... :D
τον άλλο μήνα... ;)

:cool:
 
Σαν να το αφησαμε στον ληθαργο το θεματακι τουτο...ας το ξυπνησουμε λιγο! :D

Αναμεσα στα πολλα project που εχω κατα νου να φτιαξω με τα Playmobilακια,ειναι και ενα διοραμα με... Playmospace!!! :)

Θα μου πειτε "Ωραια ρε Σταυρακα τα Playmospace και τα γουσταρω...αλλα με το εδαφος τι θα κανεις? Πως θα το φτιαξεις?"

Εχω φροντισει ηδη και για αυτο....Χεχεχεχε... :D

Καταρχας ζητω συγνωμη που δεν εχω παραπανω φωτο με ολα τα σταδια της κατασκευης,

αλλα επεσα με τα μουτρα στην δουλεια και ξεχασα να βγαλω φωτο.... :(

Το θυμηθηκα παρα μονο οταν τελειωσε η κατασκευη... :eek:

Θα προσπαθησω οσο μπορω καλυτερα να περιγραψω την κατασκευη και να την καταλαβετε! ;)

Λοιπον,ξεκιναω.... :)

Καταρχας τα υλικα μας,τι θα χρειαστουμε....


Ενα χαρτονι διαστασεων
1m x 80cm


Δυο κομματια φενιζολ
60 cm x 80cm


Γυψο καλλιτεχνιας (συσκευασια 2kg)



Εφημεριδες



Χαρτοταινια


Χρωματα

Μαυρο

Λευκο

Ασημι

Κιτρινο

Η βαση

Ξεκιναμε πρωτα με το χαρτονι μας,το οποιο θα γινει η βαση για τα δυο κομματια φενιζολ και το οποιο θα "κραταει" ολη κατασκευη ωστε να

μην μας "κατσει" Η' μας κανει "κοιλια".Παιρνουμε το πρωτο κομματι φενιζολ και το πιανουμε με χαρτοταινια πανω στο χαρτονι μας.

Εδω να πω οτι δεδομενου τα δυο κομματια φενιζολ εχουν τελικο μηκος 1,20cm θα μας εξεχουν απο 10cm δεξια-αριστερα απο το χαρτονι.

(μπορειτε επισης να βρειτε κι ενα κομματι φενιζολ μηκους 1,20cm x 80 cm ωστε να γλυτωσετε την "ενωση" και το βημα που περιγραφω)

Στην συνεχεια παιρνουμε το δευτερο κομματι και το πιανουμε επισης με χαρτοταινια πανω στο χαρτονι μας,προσεχοντας να γινει

οσο το δυνατον καλυτερα η "ενωση" στη μεση.Αφου εχουμε σταθεροποιησει τα δυο κομματια φενιζολ πανω στο χαρτονι,ερχεται η σειρα

για να αρχισουμε να φτιαχνουμε το εδαφος μας.

Το αποτελεσμα του ολου "δεσιματος" θα ειναι καπως ετσι...

attachment.php


Το εδαφος

Περναμε στο δευτερο σταδιο της κατασκευης,το οποιο ειναι να δημιουργησουμε την υφη που θα εχει το εδαφος μας.

Εδω θα χρειαστουμε μπολικη χαρτοταινια,μπολικη εφημεριδα και μπολικη φαντασια!!! :)

Ξεκιναμε "ντυνωντας" ολη την κατασκευη με εφημεριδα.Δεν χρειαζεται να ειναι πολυ καλα "στρωμενη" αφου αυτο θα μας δωσει

στο τελος μια πιο φυσικη αναγλυφη υφη στο εδαφος μας.Φτιαχνουμε με την εφημεριδα οτι μπορει να βαλει ο νους μας και οτι μπορει να

ταιριαξει για την περιπτωση μας,οπως: Χαρτινα δακτυλιδια (που θα αποτελεσουν την βαση για τους κρατηρες),μικρα βουναλακια,βραχια κλπ...

Το αποτελεσμα θα ειναι καπως ετσι...

attachment.php


Στην συνεχεια βαζουμε σε ενα κουβα λιγο γυψο καλλιτεχνιας,προσθετουμε νερο και ανακατευουμε μεχρι να γινει ευκολοδουλευτος

(σαν κρεμα περιπου) και αρχιζουμε να καλυπτουμε οτι εχουμε φτιαξει με την εφημεριδα.


Προσοχη!!!
Επειδη ο γυψος στεγνωνει παρα πολυ γρηγορα,καλο θα ηταν να τον δουλευετε και γρηγορα. ;)

Πριν περασετε στο τριτο και τελευταιο σταδιο,αφηνετε την κατασκευη μια με δυο μερες ωστε να στεγνωσει καλα ο γυψος!

Το βαψιμο

Αφου εχει στεγνωσει ο γυψος,περναμε στο τελευταιο σταδιο που ειναι το βαψιμο της κατασκευης.

Σημαντικο: Επειδη τα χρωματα που θα χρησιμοποιησετε θα ειναι σε spray, καλο θα ηταν να βαψετε σε εξωτερικο χωρο!!!

Ακουμπαμε την κατασκευη μας πανω σε δυο χαρτοκουτα και ξεκιναμε να βαφουμε πρωτα με το μαυρο χρωμα.

Βαφουμε απο αποσταση ωστε το χρωμα μας να πεφτει πανω στην κατασκευη μας σε στυλ "βενταλιας"

και να μας δωσει μια πιο απαλη αποχρωση απο την κανονικη.

Συνεχιζουμε με το λευκο χρωμα - με την ιδια τεχνικη βαψιματος -και το αποτελεσμα θα ειναι να παρετε ενα πολυ ομορφο γκρι χρωμα! :)

Τωρα για να δωσουμε μια πιο space οψη στην κατασκευης μας,ριχνουμε (απο αποσταση παντα) λιγο ασημι και λιγο κιτρινο χρωμα.

Το αποτελεσμα θα ειναι καπως ετσι...

attachment.php


Καλη επιτυχια!!! :thumbup:

Συντομα θα τη δειτε και σε δραση...
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα συγχαρητηρια μου στον Σταυρο :bow: :bow: :bow: για την εξαιρετικη κατασκευη και την αψογη παρουσιαση!Αναμενω το τελικο διοραμα!!!
 
Ευχαριστω πολυ Γρηγορη,να 'σαι καλα! :thumbup:

Οσο για το διοραμα...μερικες μερες υπομονη. ;)
 
Πολυ καλο!!! :D

Να υποθεσω στο πισω μερος θα πεσει φωτο απο διαστημα?????
 
Βλέπω με χαρά ότι ξαναμαζεύεστε μετά από τις διακοπές. Δυστυχώς δεν έχω τον τελευταίο καιρό πολύ χρόνο, προσπαθώ όμως να παρακολουθώ. Ακόμα πιο... δυστυχώς, ασχολήθηκα ελάχιστα με το αγαπημένο μας χόμπι. Κάτι φιγουρίτσες συμπλήρωσα (πάντα medieval) σε κάποια θέματα και τα μόνα αξιόλογα που θέλω να μοιραστώ μαζί σας είναι 2 καινούργια custom κτηριάκια που έφτιαξα.

Medieval Music Academy

attachment.php


attachment.php


Coastal Headquarters

 


attachment.php


attachment.php


Καθώς έγινε και η φωτογράφιση στο άρπα κόλλα, ευελπιστώ στο μέλλον να σας κατατοπίσω περισσότερο. Ελπίζω να σας αρέσουν :cool:
 
Βρε βρε...σαν τα χιονια! :eek:

Που εισαι χαμενος εσυ καλε Παππουλη?:what:

Καλως ορισες και παλι στις επαλξεις,ελπιζω αυτη την φορα να σε βλεπουμε πιο συχνα. ;)

Στο δια ταυτα τωρα....

Το πρωτο...χμμμ... :xm: ...δεν το λες και "κουστουμακι" ακριβως....θυμιζει εντονα 3447 και 3448 αλλα στην κοκκινη version.

To δευτερο κατι παει και ερχεται.

Σαν να εχασες λιγο το ταλεντο σου απο την πολυκαιρισμενη απουσια σου Παππουλη! :p
 
θυμιζει εντονα 3447 και 3448
Εμένα μουσείο μου θυμίζει περισσότερο με άλλη στέγη, αλλά τελικά δεν είναι τίποτα από τα τρία !!! χαχαχαχαα

Είναι... αυτό που είναι !!!

Ελπίζω να είστε όλοι καλά !!! :cool:
 
καλώς τον Παππού.πολύ ωραία τα κτιριάκια σου..!!! περιμένουμε και άλλα.Σταύρο με έστειλες στο διάστημα....μπράβο φίλε μου πολύ καλή δουλειά...
 
Επιτέλους περπατάμε !!! ;)

attachment.php


:cool: :cool: :cool:
 
χαχαχ ..εχεις σκοπό να φτιάξεις τον JOHNY WALKER?...
 
Lol @playmo! :D

Άν σου πω ότι κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα?! :)

Μπα, φαντάζομαι κάτι καλό θα ετοιμάζει ο Παππούλης! Για να δούμε!.....
 
Καινούργιοι τοξότες για τη συλλογή μου #) #) #)

Φίλος φίλου ήθελε να ξεφορτωθεί (άκουσον άκουσον) σακούλα γεμάτη με κάθε λογής καλούδια. Ο φίλος (ο δικός μου) αφού έκανε ξεκαθάρισμα γιατί μαζεύει γουέστερν, άφησε καμιά 50αριά φιγούρες (οι περισσότερες καινούργιες η αλήθεια είναι, που δε μου πολυαρέσουν) και διάφορα ψιλοπράματα, από τα οποία έχουν αρχίσει να προκύπτουν "θησαυροί". Πιο πρόσφατοι, οι παρακάτω κουστουμαρισμένοι τοξότες. Τη Δευτέρα περιμένω και τα αλογάκια τους να τους κάνω mobile squad, χαχαχαχαχαχα Ελπίζω να σας αρέσουν.

attachment.php


attachment.php


:cool:
 
Τσιλικοι οι τοξοτες!!! :thumbup:

Να ρωτησω...τα κουτια πισω εχουν τιποτα playmobilακια ας πουμε μεσα

(οποτε να περιμενουμε καμια τρελη παρουσιαση... :D ),

ασχετα εντελως Η' παιζει καμια μετακομιση σε κανα μεγαλο playroom ας πουμε?:what:
 
Μακάρι ρε Σταύρο να βρισκόταν το playroom :cry:

τα κουτάκια γεμάτα είναι και περιμένουν...
 
Πίσω
Μπλουζα