Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

pappou!!!! καταπληκτικά τα μπλουζακια του πληρώματος!!!!!! φοβερή δουλειά....
 
Thanks playmofreak, αλλά τα μπλουζάκια τα φτιάχνουν εδώ, μην τους πάρω και τα εύσημα... χαχχαχαχαχαα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα πολυ καλο tutorial που βρηκα για το πως μπορουμε

να φτιαξουμε διαγωνια στεγη στα μεσαιωνικα σπιτια. :)

Βημα 1ο

attachment.php


Βημα 2ο

attachment.php


Βημα 3ο

attachment.php


Βημα 4ο

attachment.php


Βημα 5ο

attachment.php


Βημα 6ο

attachment.php


Βημα 7ο

attachment.php


Βημα 8ο

attachment.php


Βημα 9ο

attachment.php


Πηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλή φάση! Ευχαριστούμε Σταύρο
 
Όντως, πολύ χρήσιμο. Ωστόσο εγώ είχα μείνει με τη (λάθος, προφανώς) εντύπωση ότι κυκλοφορούσαν και τέτοιες στέγες....
 
Kambia είπε:
Καλή φάση! Ευχαριστούμε Σταύρο
Σε ευχαριστω Ναταλι μου!!! :flower:

Να σου πω σκεφτομαι να το πραξω αλλα πολυ φοβαμαι

οτι με το dremelακι δεν θα βγαλω σωστο φαλτσο... :precry:

Edit

Mαριαννακι ισως να σε μπερδευαν οι στεγες απο το 4300 και το 3449

οι οποιες ηταν και οι μονες απο την "μαμα" με φαλτσο. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
A, μπορεί... Τη 4300 είχα στο μυαλό μου...

Αν χρησιμοποιήσεις το dremel πολύ προσοχή γιατί είναι πλαστικό και μπορεί να σου λιώσει....
 
D@redevil είπε:
Αν χρησιμοποιήσεις το dremel πολύ προσοχή γιατί είναι πλαστικό και μπορεί να σου λιώσει....
Οχι μονο θα μου λιωσει αλλα δεν θα μου βγει καθολου σωστο... :precry:

Εχω την εντυπωση οτι ο τυπος πρεπει να το εχει κοψει με λεηζερ,

γιατι ειναι πολυ καθαρο το κοψιμο και χωρις ρινισματα.
 
Σταύρο, κάποια φάση της ζωής μου έβγαζα χαρτζηλίκι περνώντας ....πλακάκια! :D

(μη γελάσει κανείς, σας δάγκωσα! :D )

Υπήρχε ένα ειδικό κοπίδι, στο οποίο έβαζες το υλικό που ήθελες να κόψεις κι αυτό είχε έναν ενσωματωμένο χάρακα.

Μετακινούσες το κοπίδι (που ήταν σα μίνι τροχάκι) πάνω στην ευθεία που ήθελες (ήταν προσαρτημένο πάνω στο χάρακα) κι αυτό έκανε μια βαθιά τομή.

Μετά, έβαζες ένα κατσαβίδι από κάτω από το πλακάκι και το 'σπαγες!.... Υποθέτω ότι κάτι τέτοιο χρησιμοποίησε το παλικάρι εδώ. Τα συστήματα κοπής laser είναι πανάκριβα και τρομερά ασταθή για να ελεχθούν σε οικιακό περιβάλλον.

[edit] Να, κάτι τέτοιο:

_________________4a1d060b6c1c5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Σταύρο, κάποια φάση της ζωής μου έβγαζα χαρτζηλίκι περνώντας ....πλακάκια! :D
Να σε πω...θελω εδω και καιρο να βαλω κατι πλακακια στο εξοχικο... :diablotin:

D@redevil είπε:
(μη γελάσει κανείς, σας δάγκωσα! :D )
:biglaugh:

D@redevil είπε:
Υπήρχε ένα ειδικό κοπίδι, στο οποίο έβαζες το υλικό που ήθελες να κόψεις κι αυτό είχε έναν ενσωματωμένο χάρακα.
Μετακινούσες το κοπίδι (που ήταν σα μίνι τροχάκι) πάνω στην ευθεία που ήθελες (ήταν προσαρτημένο πάνω στο χάρακα) κι αυτό έκανε μια βαθιά τομή.

Μετά, έβαζες ένα κατσαβίδι από κάτω από το πλακάκι και το 'σπαγες!.... Υποθέτω ότι κάτι τέτοιο χρησιμοποίησε το παλικάρι εδώ.
Καταλαβα για τι λες,κοφτη για πλακακια.

Θα κανω μια δοκιμη αλλα και παλι...μην ξεχναμε οτι μιλαμε για πλαστικο που ανα πασα στιγμη σου σπαει εν ριπη οφθαλμου. :cry:

Edit

Μολις προσεξα μια λεπτομερεια απο την πηγη που βρηκα τις φωτο. :eek:

Ο τυπος κανει λογο για ενα "fubleisten sage" στα Γερμανικα,

το googlαρα και βγηκαν τα παρακατω αποτελεσματα...

Φαλτσοκοφτης χειρος και Φαλτσοδισκος

Και στα δυο θελει παρα πολυ προσοχη!!!!!

Οποτε Μαριαννακι ουτε λεηζερ,ουτε κοφτης για πλακακια.... ;)

Γλυτωσες και το μερεμετι... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν ξερω αν εχει γινει σχετικη αναφορα : στην Ελλαδα κυκλοφορησαν ποτε μαρκαδοροι ειδικοι για να βαφεις τις φιγουρες των playmobil;

στο εξωτερικο σιγουρα γιατι μολις ανακαλυψα αποδεικτικο στοιχειο σε εντυπη διαφημιση
 
katerinak είπε:
δεν ξερω αν εχει γινει σχετικη αναφορα : στην Ελλαδα κυκλοφορησαν ποτε μαρκαδοροι ειδικοι για να βαφεις τις φιγουρες των playmobil;στο εξωτερικο σιγουρα γιατι μολις ανακαλυψα αποδεικτικο στοιχειο σε εντυπη διαφημιση
Ναι ναι είχαν κυκλοφορήσει απο την lyra κ αργότερα απο την "μαμά" εταιρία. Υπήρχαν αρκετοί κωδικοί όπου έβαφες εσύ τις φιγούρες,τα εξαρτήματα κ τα ζώα όπως εσύ ήθελες.Κατά την γνώμη μου για ένα παιδάκι ήταν πάρα πολύ δύσκολο να κάνει αυτή τη δουλειά κ να βγάλει σωστό αποτέλεσμα με βάση την εικόνα στο εξώφυλλο της συσκευασίας. Άσε που ότι ήταν πολύ κουραστικό. Πάντως σαν ποιότητα οι μαρκαδόροι ήταν super
 
katerinak είπε:
δεν ξερω αν εχει γινει σχετικη αναφορα : στην Ελλαδα κυκλοφορησαν ποτε μαρκαδοροι ειδικοι για να βαφεις τις φιγουρες των playmobil;στο εξωτερικο σιγουρα γιατι μολις ανακαλυψα αποδεικτικο στοιχειο σε εντυπη διαφημιση
Ναι,αμε πως δεν ειχαν κυκλοφορησει...η σειρα Playmobil Color! :)

Και μαλιστα ειναι πλεον απο τις πλεον δυσερευτες και ακριβουτσικες σημερα. :precry:

pm-color-broshure.jpg


Πηγη

Playmobil%2Bcolor%2Bcanon.jpg


Πηγη
 
ευχαριστω παιδια,φωτο της εντυπης διαφημισης δυστυχως δε μπορω να βαλω (εξηγω στο τελος του ποστ το λογο) μπορειτε μονο να δειτε το εξωφυλλο του κομικ
 
Βρε Σταύρε...βρε Σταύρε!!! Γιατί ανόιγεις πληγές;;; Λες να το τολμήσω;;

Αυτά με τους μαρκαδόρους τα θυμάμαι (κάπως, πολύ ψιλά, αμυδρότατα!!!), αλλά ποτέ δεν τα είχα συμπαθήσει γιατί ακριβώς σε εκείνη την ηλικία το αποτέλεσμα ήταν καρναβαλέ!
 
Εγώ, πάλι, τέτοιο φορμάτ? Να μην το θυμάμαι καν - ούτε σαν ιδέα? Τπτ?! :(

Για τότε θα πρέπει να ήταν παρδαλέ το αποτέλεσμα, τώρα όμως που μεγάλωσα, το βλέπω με άλλο μάτι.

Να υποθέσω ότι οι μαρκαδόροι ήταν ειδικοί και συνόδευαν τις φιγούρες, όπως στις φωτός που παραθέσατε, ε?
 
Κοίτα,κάτι τίγρεις που είχα πάρει μέσα στη συσκευασία είχε 2 μαρκαδόρους (πορτοκαλί και μαύρο) Επειδή δεν θυμάμαι να είχα πετύχει την συγκεκριμένη συσκευασία κρίνοντας κ μόνο απο την φωτο θα πως ναι, κυκλοφορούσαν κανονικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Spybil είπε:
Βρε Σταύρε...βρε Σταύρε!!! Γιατί ανόιγεις πληγές;;; Λες να το τολμήσω;;
Εχω μπει παντως στο τριπακι να κανω μια αποπειρα... :xm:

D@redevil είπε:
Να υποθέσω ότι οι μαρκαδόροι ήταν ειδικοί και συνόδευαν τις φιγούρες, όπως στις φωτός που παραθέσατε, ε?
Πολυ σωστα υποθετεις Μαριαννα... :)

Αλλα οπως λεει και ο Αντρικος....

and1 είπε:
Κοίτα κάτι τίγρεις που είχα πάρει μέσα στη συσκευασία είχε 2 μαρκαδόρους (πορτοκαλί και μαύρο) Επειδή δεν θυμάμαι να είχα πετύχει την συγκεκριμένη συσκευασία κρίνοντας κ μόνο απο την φωτο θα πως ναι, κυκλοφορούσαν κανονικά.

...περα του 3648,υπηρχαν και τα:3672,3673 και 3703 που ειχαν μαρκαδορους εντος του κουτιου. :)

Παντως κατι σκορπιες φιγουρες που εχω πετυχει απο την σειρα color ηταν επιεικως απαραδεκτα βαμενες... :tsktsk:

Σε σημειο που τις ξεμονταρα, τις ετριψα με ψιλο γυαλοχαρτο για να φυγει οσο το δυνατον περισσοτερο χρωμα

και τις ξαναβαψα με λευκο ματ spray ωστε να τις επαναφερω στην αρχικη τους μορφη. :)
 
βεβαίως και κυκλοφόρισαν μαρκαδοράκια ανεξίτηλα της playmobil lyra.με κωδικό 3600 το μικρό σετ με τους 8 μαρκαδόρους και 3601 το μεγαλο σετ με τους 16 μαρκαδόρους.ξεκίνησαν να κυκλοφορούν απο το 1978 ώς το 1993
 
Ειχαμε δει προ καιρου το πως να αποσυναρμολογουμε τις φιγουρες μας. :)

Θα μου πειτε... "Ενταξει ρε Σταυρακη με τις μεγαλες, με τα πιτσιρικια ομως τι γινεται? Πως τα αποσυναρμολογουμε?":what:

Θα δειτε αμεσως. ;)

Τα πιτσιρικια μας...

attachment.php



Ο τροπος ο ιδιος...



Παιρνουμε την ταναλια μας,βαζουμε ενα πανακι στο κεφαλι της φιγουρας για να μην προκαλεσουμε ζημια...


attachment.php


...τραβαμε...

attachment.php


....και τα πιτσιρικια μας ειναι ξεμονταρισμενα και ετοιμα για customs. :sta2

attachment.php



Ο σκελετος εντελως διαφορετικος απο τις μεγαλες φιγουρες...λογικο θα μου πειτε!
:)

attachment.php


attachment.php


Αυτο που ειναι τελειως διαφορετικο - οποτε αυτοματα ξεχνατε τις οποιες ιδεες εχετε για κομμωση,ντεκαπαζ και τα ρεστα... :D :p -ειναι

το κεφαλι της φιγουρας.

Τα μαλλια σφηνωνουν στην τρυπα/εσοχη που βλεπετε και ΔΕΝ βγαινουν!!!

Και ΜΗΝ επιχειρησετε να τα τραβηξετε...θα σας μεινει η καουκα στο χερι και θα τρεχετε.... :D .

Το εν λογο ξεμαλλιασμενο πιτσιρικι ηταν ετσι,δεν πειραξα τιποτα....και αντε τωρα να βρω μαλλι... :precry: :angry:

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα