Playmobil

Ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε παλιά συλλεκτικά playmobil της lyra αλλά από την πρώτη γενιά????????????
 
Με όλα αυτά που ανέφερε ο WILDRIVER, είμαι σίγουρος πως όλοι αναγνωρίσαμε ένα κομμάτι του εαυτού μας, οταν είμασταν παιδιά...

:bow:
 
thebest20 είπε:
μαγαζί είναι στην Κορίνθου 445,δεν θυμάμαι όνομα,έχω καιρό να περάσω...αλήθεια υπήρχε και πρώτη γενιά lyra?γιατί δεν έχω βρει πουθενά photos???????????
Σε ποιά περιοχή είναι αυτή η οδός;
 
Είναι στην Πάτρα...εδώ σπουδάζω!

Playmolover είπε:
Ρωτάς αν αυτά της πρώτης γενιάς είναι αυτά που έχει το collectobil... Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ένα πράγμα. Μιλάμε για playmobil της Geobra, ή για playmobil της LYRA και μόνο; Αυτά τα ελάχιστα που έχει το collectobil σαν LYRA LICENSE είναι της δεύτερης γενιάς και εάν θυμάμαι καλά κάπου λέει τα χειρότερα για αυτή την περίοδο με παραδείγμα, φωτό και ακλόνητα επιχειρήματα. Επίσης, τα δεύτερης γενιάς της LYRA ουδέποτε κυκλοφόρησαν από την μητρική Geobra. Είναι σετ με ότι είχε περισσέψει στο εργοστάσιο της LYRA και με φτηνοεξαρτήματα που έφτιαχνε μέχρι το τέλος της.

Πρέπει να ξεκαθαρίζεις εάν συλλέγεις playmobil ή playmobil της LYRA. Πρόσφατα συμπλήρωσα ένα από τα πρώτα σετ των πειρατών που είχα της LYRA με κομάτια από playmobil της Geobra. Καμία απολύτως διαφορά.

Ότι έχει το collectobil τώρα σαν playmobil, τα ίδια τα είχε κυκλοφορήσει και η LYRA, στην πρώτη περίοδό της όμως.

τα LYRA της πρώτης γενιάς είναι και αυτά που πρωτοκυκλοφόρησαν στον κόσμο και έχει το site των playmobil ως πρώτα κομμάτια του 1974?πχ μπορώ αν γίνεται να έχω μερικές photos από playmobil lyra πρώτης γενιάς?????Tα δεύτερης γενιάς όντως ελαττωματικά,κυρίως τα ανθρωπάκια που φεύγουν τα πόδια τους,γι αυτό είναι και φτηνά,το πιο ακριβό έκανε 6.000δρχ και ήταν τα μεγάλα sets με το saloon και την τράπεζα

Πχ,έχω αυτά τα 2 και έλεγε το κουτί LYRA...

3139.jpg
3139.jpg

3560.jpg
3560.jpg

αλλά το πρώτο το ξαναέχω,με κάποια διαφορά στα καπέλα,στους γιακάδες και τις τσάντες και είναι της Geobra (η το αντίθετο,η διαφορά στα καπέλα και στους γιακάδες είναι της LYRA,πάντως είναι τα ίδια ακριβώς sets)

κι επίσης αυτό το set το έχω πάρει και από Lyra και από Geobra και έχει διαφορές...Βρήκα την πρώτη photo και όταν βρω τη δεύτερη θα την προσθέσω

[edit] Dead pic [edit]




2h2ipfs.jpg
2h2ipfs.jpg

τα είχα αγοράσει και τα 2 sets με διαφορά 1 έτους,το πρώτο το 90 και το δεύτερο το 91,αν θυμάμαι καλά

thebest20 είπε:
[edit] Dead pic [edit]

Τελικά μάλλον πρόκειται για 2 διαφορετικά sets απλά το αμάξι είναι κόκκινο,το θυμάμαι ότι το είχα κι αυτό γιατί θυμάμαι την κίτρινη κοπέλα με το συγκεκριμένο καπέλο και την τσαντα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανείς να έχει photos από playmobil lyra πρώτης γενιάς και από αυτά που είναι συλλεκτικά κομμάτια και περιορισμένα?
 
Kαλα μιλαμε απο οταν πρωτοδα αυτην την φωτο ,επαθα ζημια.....

Ανοιξε το κουτακι των αναμνησεων και τσουπ θυμηθηκα κατι που ειχα ξεχασει πολλα ,παρα πολλα χρονια...........

3510.jpg
3510.jpg

Δεν ειναι καλη η αναλυση αλλα μπορειτε να δειτε το red στο λινκ κατω.

Εγω ειχα το πανω το Blue,κυκλοφορησε το '78 και σταματησε το '83.

Θυμηθηκα τις διαφημιστικες ταμπελες το πως το'στηνα,την σκαλα που ειχε αγκιστρα στις ακρες για να πιανετε ,το πατωμα του σπιτιου που πιανει η σκαλα αποτελειτο απο πρασινες σανιδες και αλλα πολλα.

Σνιιιιιιφ τι ζημια επαθα........ :cry:

http://www.collectobil.com/catalogue/catalogue.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως πηρα στη κορη μου τους Δεινοσαυρους (με βαρια καρδια μιας και θεωρω οτι ειναι 100% αγοριστικο) και καταστραφηκε!

Κοιμηθηκε με τις σαυρες το βραδυ :)

Πορωθηκα και εγω και σημερα παω να κανω expand το οικιακο Jurrasic...
 
Οταν λες καταστραφηκε δεν πιστευω να εννοεις το παιχνιδι. :precry:

Ωραια φαση ,βαλε καμμια φωτο να το δουμε στημενο.......

Παντως το τσιρκο παραπανω το θυμαμαι σαν ονειρο.:frown:
 
Το τσίρκο το θυμάμαι μόνο από διαφημιστικά που μου έδωσαν μετά από χρόνια τα ξαδέρφια μου...επειδή λέει system,ποιας εταιρείας ήταν?Δεν ανήκε στη Geobra?Ακόμα έχω κόλλημα

Aardvark είπε:
Οταν λες καταστραφηκε δεν πιστευω να εννοεις το παιχνιδι. :precry:
Μάλλον εννοεί ότι η κόρη του κόλλησε τόσο με τους δεινοσαύρους

Αντιθέτως εγώ είχα κόλλημα με το αρχοντικό,ακόμα το έχω με όλα τα δωμάτια!!!!!!Όταν κάνω παιδιά θα τους πάρω το μοντέρνο σπίτι όμως γιατί το αρχοντικό που υπάρχει τώρα δεν μ'αρέσει

Ποια ήταν τα Lyra πρώτης γενιάς??????Και κάτι photos Lyra που δεν μπορώ να βρω πουθενά,με κάτι φυλάκια,στρατιώτες και άλογα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για σας (παιδιά)

Ήμουν και εγώ φανατικός playmobilάς.Έχω αποθημένο ακόμα το κάστρο που δεν μπόρεσα να αποκτήσω αλλά είχα το πειρατικό .Τρελό παιχνίδι. Κάποιος ζήτησε οπισθόφυλλα οπότε και σας δίνω μερικά (να ναι καλά το ebay και αυτοί που τα έχουν κρατήσει ακόμα σε συσκευασίες).

198025519_o.jpg
198025545_o.jpg


198025807_o.jpg
198025788_o.jpg


201144874_o.jpg
201144820_o.jpg


203014579_o.jpg
203014623_o.jpg


355701s.jpg
355702s.jpg


μία ακόμα και τέλος για σήμερα .Κοράστηκα :sleep:

t_ritter3l10_194.jpg


Ελπίζω να σας θύμησαν κάτι.

203014579_o.jpg

198025519_o.jpg

198025545_o.jpg

198025788_o.jpg

198025807_o.jpg

201144820_o.jpg

201144874_o.jpg

203014623_o.jpg

t_ritter3l10_194.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ φίλε για τα οπισθόφυλλα!Παρόμοια θέματα playmobil έχω και εγώ από το 1990,με διαφορά στα χρώματα
 
Αχ αυτή η σειρά space!!! Είχα ένα διαστημόπλοιο μικρό, ένα ρομποτάκι και ένα διαστημάνθρωπο και ζαχάρωνα το διαστημικό σταθμό του φίλου μου αλλά οι γονείς μου λόγω οικονομικών δυνατοτήτων δεν μπόρεσαν ποτέ να μου το πάρουν.

Αυτό και το φρούριο του ιππικού ήταν τα μεγάλα απωθημένα (το πειρατικο σε δεύτερη μοίρα). Ευτυχώς που είμαστε σε καλύτερη μοίρα και ικανοποιούμε τα παιδικά μας όνειρα.

Παίρνω αρκετά συχνά Playmobil στον γιο μου, αλλά ήρθε η ώρα για το πρώτο μεγάλο μας σετ :

Κατόρθωσα και βρήκα αν και έχει καταργηθεί πλέον, φρούριο με ινδιάνους, ιππικό, σκηνές, άλογα και άμαξα (καινούριο από κατάστημα στη Λάρισα - όχι ebay) και το αγόρασα για τον γιό μου (και καλά)!!!Μόνο 99.99 ? !

Επίσης βρήκα σε ένα μαγαζί εδώ στη Λάρισα, 3-4 ξεχασμένα κομμάτια της Lyra, αυτά εδώ και πήρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΠΕΣ ΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΣΑΣ ΛΕΙΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΡΩ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΕΣ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΑΝ ΣΑΣ ΛΕΙΠΟΥΝ ΠΑΛΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ.ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΒΡΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ.ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΑΝ ΘΕΛΗΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ.ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣΤΕ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ.ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ.
 
Στην Πάτρα στην Κορίνθου 445 έχει playmobil lyra σε πολύ καλές τιμές,δηλαδή τα μεγάλα κομμάτια 25-30e πχ Saloon,Γραφείο Σερίφη.Έχει μόνο τα Lyra δεύτερης γενιάς όμως που είναι λίγο ελαττωματικά
 
Παλιά κομμάτια Playmobil, αλλά και τον κατάλογο Playmobil Collector (τιμή: 20 ευρώ) μπορείτε να βρείτε στο Playmobil-Funpark στην Κηφισιά (οδός Μάτσα).

@ Tasosstav: καταπληκτικό το βιντεάκι, μπράβο! Πολύ συγκινητικό!
 
Candy4ever ξέρεις τιμές για το Playmobil-Funpark?Έχω ακούσει ότι μερικά έχουν 50% έκπτωση,αλλά πληρώνεις 12e είσοδο για να μπεις?Έχεις πάει????Ένα κουτί μεγάλο όπως το παλιό σπίτι των playmobil ξέρεις τι τιμή έχει περίπου?
 
Έχω πάει 3 φορές. Ποτέ δεν πλήρωσα είσοδο. Οι τιμές είναι νορμάλ, αλλά τα ρετρό κομμάτια (που είναι κάπως περιορισμένα) είναι πολύ φτηνότερα. Από ρετρό κομμάτια είχε, απ' ότι θυμάμαι, το διθέσιο αεροπλάνο με τον έλικα, το ελικόπτερο, την μπουλντόζα, την άμαξα, παλιά μεσαιωνικά σπίτια, νομίζω και σαλούν. Οι τιμές κυμαίνονται περίπου απο 12-25 Ευρώ.

Επίσης, τα ρετρό κομμάτια είναι σε σακουλάκι, όχι σε κουτί. Το περιεχόμενο όμως, είναι απολύτως το ίδιο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σε ρωτήσω κάτι αν θυμάσαι?Στο playmobil fun park υπάρχει επέκταση (όροφος) για το παλιό αρχοντικό των playmobil και αν ναι,πόσο κοστίζει,πάνω από 30e?
 
Αν εννοείς το κίτρινο αρχοντικό, που κυκλοφόρησε τελευταία, τότε ναι, σίγουρα υπάρχει. Από τιμές, δε γνωρίζω.
 
Εννοώ το παλιό αρχοντικό που κυκλοφόρησε το 1989!Το έχω,αλλά ψάχνω επέκταση για να το κάνω 4όροφο επειδή έχω κι άλλα έπιπλα και θέλω να τα βάλω μέσα,αλλά δεν έχουν χώρο!Το θέλω για να το δώσω προσωρινά στο γιο της αδερφής μου που είναι 4 χρονών,κι όταν σε 10 χρόνια κάνω κι εγώ οικογένεια,να το έχω

ps : Παλιά υπήρχε επέκταση,αλλά από το 99 που πήγα γυμνάσιο σταμάτησα να παίρνω ακριβά playmobil και αρκέστηκα στα μικρά.Τότε το 99 είχε 12000 δρχ η επέκταση

Και κάτι άλλο,πιστεύετε ότι το αρχοντικό κάνει για να παίζουν αγοράκια????Εμένα το είχε η αδερφή μου,αλλά επειδή ήταν λίγο μεγαλύτερη,όταν πήγε 12 σταμάτησε να παίζει και έτσι έπαιζα εγώ!Στα διαφημιστικά του καινούριου αρχοντικού πάντως δείχνει να παίζουν και αγοράκια!!!!Το λέω επειδή στη σημερινή κοινωνία,όπως έχουν γίνει τα πράγματα,τα παιχνίδια λίγο πολύ επηρεάζουν τα παιδιά!!!!!!Είχα και ένα φίλο που παίζαμε μαζί με το αρχοντικό,κι αυτός έπαιζε τις υπηρέτριες και τις μαγείρισσες και τώρα έχει γίνει gay!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα