Playmobil

[edit] Dead pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ συγκινητικές οι φωτό.

Εγώ τα είχα δώσει όλα σε κάποια παιδάκια, μαζί με τα matchbox αυτοκινητάκια και πλαστικά στρατιωτάκια. Η χαρά τους ήταν πολύ μεγάλη!

Το παρακάτω; Πρωτοχρονιάτικο δώρο ντυμένο με κόκκινο χαρτί περιτυλίγματος...Θυμάμαι να το κοιτάζω επίμονα καθώς έλαμπε μέσα στο σκοτάδι πριν κοιμηθώ. :sleep:

Θα το ξαναπάρω όμως :p

3317_100s.jpg


3317_100s.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το φάντασμα μου το είχε χαρίσει μια φίλη μου γιατί το φοβόταν!Μόνο η στολή μου έμεινε,τον ασπροφορεμένο άνθρωπο που ήταν από μέσα πρέπει να τον έχω χάσει...πάντως συνεχίζει να κυκλοφορεί αν και είχε βγει πολύ παλιά,γύρω στο 90,μόνο η συσκευασία είναι διαφορετική (παλιά κυκλοφορούσε και σαν special playmobil με 300 δρχ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το πιστεύω ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ακόμα τα κουτιά από PLAYMOBIL.... Εγώ με τον αδελφό μου τα έχουμε κρατήσει σε μεγάλες κούτες.... και περιττό να σας πω ότι το πλοίο το είχαμε αγοράσει τελευταίο... και είναι ακόμα ακέραιο στη βιβλιοθήκη μας....
 
Ναι το φαντασμα ειναι all time classic ,οντως ακομα κυκλοφορει. ;)

Dolly77 αν γινεται και οτι γινεται να βγαλεις φωτο θα ηταν παρα πολυ ωραια.

Ιδιως το καραβι. :thumbup:
 
Πάντως στην playmobil land υπάρχουν παλιά κομμάτια,όχι βέβαια όλα,αλλά το παλιό αρχοντικό και τα δωμάτια υπάρχουν για όσους θέλουν να τα αποκτήσουν!!!Το αρχοντικό έχει 99e και τα δωμάτια τιμές από 12-16e,ενώ αντίστοιχα το καινούριο έχει 150e και κάθε δωμάτιο 20-25e
 
Εμένα πάντως μου αρέσει το καινούργιο υδροπλάνο. :p
 
.....Ο ΤΡΕΛΛΟΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΧΡΥΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΕ ΜΑΣ.....
 
Βρε don,μη γράφεις με κεφαλαία,please...
 
!

είναι φοβερά παιχνίδια τα Playmobil...εγώ ανακάλυψα σε κούτες στο πατρικό μου κάτι λίγα πού έχουν απομείνει. Δυστηχώς μικρά πραγματάκια όπως σπαθιά, πιστόλια κ.λ.π τα πιο πολλά έχουν χαθεί αλλά ευτυχώς υπάρχουν τα κτίρια που είχα τότε (ένα κάστρο, saloon, γραφείο Σερίφη, διαστημικο΄ς σταθμος, πειρατικό καράβι κ.λ.π) Πολλές ώρες δημιουργικού παιχνιδιού με αμέτρητες ιστορίες και φοβερές αναμνήσεις

Θέλω ο γιος μου όταν φτάσει 3 χρονών να πάιζει με αυτά τα παιχνίδια. (και βέβαια να παίζω μαζί του) Έχω ξεκινήσει να αγοράζω από το ebay σε πολύ καλές τιμές και η συλλογή έχει φτάσει σε πολύ καλύτερα επίπεδα από αυτή που είχα όταν ήμουν μικρός (μου άρεσαν καουμποϋδες και ιππότες ) Θα τολμήσω να πω, έχοντας δει την καινούργιια γενιά, ότι οι φιγούρες και τα εξαρτήματα είναι πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σε χρώματα, ποκιλία και λεπτομέρια και αρκετά γερά. Οι ιππότες ειδικά είναι τόσο εντυπωσιακοί με τεράστια ποικιλία. Το χρώμα τών πανοπλιών μπορεί να μην είναι νίκελ όπως της LYRA(υπάρχουν βέβαια κάποια special editions που είναι πράγματικά εκπληκτικά) αλλά ίσως είναι καλύτερα γιατί δεν ξεβάφουν. Δεν θα έλεγα το ίδιο για τα κτίρια και τα κάστρα...ενώ υπάρχουν πολλά κάστρα, το στυλ της συναρμολόγησης των τεράστιων κομματιων πλαστικών δεν μου αρέσει όσο τα παλιά.

Είμαι πάντως πολύ χαρούμενος που υπάρχουν ακόμα αυτά τα παιχνίδια και όχι μόνο υπάρχουν αλλά έχουν εξελιχθέι σε εντυπωσιακό βαθμο..Προσεχώς λέω να σας δείξω φώτος...

Πάντως είναι πολύ απλο και όχι τόσο επίπονο οικονομικά όσο νόμιζα, να αγοράσει κανείς playmobil απο το ebay..υπάρχουν πολλοί e-sellers κυριώς από την Μάλτα, οπού υπάρχει ένα από τα μεγαλύτερα Playmobil Land οπού μπορέις να άγοράσει κανείς ότι θέλει..από όπλα ή εξαρτήματα μέχρι φίγούρες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Dead pictures [edit]

και εδώ το κλασικό ρομποτάκι,που αποσύρθηκε σχετικά γρήγορα!το συγκεκριμένο ρομποτάκι δεν έλειπε από τα σπίτια των φίλων μου,ενώ το είχα και εγώ

[edit] Dead pictures [edit]

Αν θυμάστε,υπήρχε σε μεγάλο,σε μια ταινία του Βουτσά της δεκαετίας του 80!!!!Επίσης αν έχετε δει "Ρόδα,Τσάντα και Κοπάνα 2" ένας από τους πρωταγωνιστές αν και πήγαινε Λύκειο,έπαιζε με το κάστρο των playmobil και όλοι τον έλεγαν μπούλη!




Είχε ένα από αυτά τα 3 κάστρα :

[edit] Dead pictures [edit]

και ακόμα ένα κουτί playmobil από τα πρώτα που κυκλοφόρησαν

[edit] Dead pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάστε τον τίτλο της ταινίας του Βουτσά που είχε το ρομποτάκι????????
 
Κανείς δεν ασχολείται πλέον με αυτά τα υπέροχα ανθρωπάκια?
 
Και βεβαια ασχολουμαστε :D

Πρεπει να κατσω να βγαλω φωτογραφιες τα τελευταια μου αποκτήματα. Αληθεια το κουβαδακι της Lyra με Playmobil το θυμαστε?
 
Thebest20, να 'σαι καλά! Από αυτά που εικονίζονται παραπάνω, τα πρώτα έξι τα είχα. Το ρομποτάκι όμως (το πρώτο από τα δύο) το είχα ξεχάσει τελείως!!! Όσο για τη σειρά των μεσαιωνικών κάστρων και σπιτιών, ήταν από τις αγαπημένες μου.

Κάμπια, όπως ξέρεις από την επίσκεψή μας σ' εκείνο το υπόγειο ρετρό παιχνιδομάγαζο της Θεσσαλονίκης, εγώ καί το θυμάμαι το κουβαδάκι, καί το τίμησα αγοράζοντάς το ξανά!

Βλέπω πάντως, από κάτι προσπέκτους που μου δείχνουν τα μικρά μου ξαδερφάκια, ότι τα Πλέιμομπίλ ζουν και βασιλεύουν, κι έχουν εξελιχθεί σε εκπληκτικό βαθμό! Τί πυραμίδες με φαραώ, τί ρωμαϊκές αρένες, αγροκτήματα με κάθε λογής ζώα και αγροτικά μηχανήματα, πλοία για εξερεύνηση του θαλάσσιου βυθού, καρχαρίες, φάλαινες, μία ατέλειωτη λίστα... Τα έβλεπα και είχα μείνει έκθαμβος! :augenrollen: Να 'μουν και πάλι παιδί, θα 'μπαινα σε κανένα "Κούκου" και θα τους άδειαζα τα ράφια! :sure:
 
Καλα εκανες Sofologiotate. Σκεφτομαι να παω να παρω και τα υπολοιπα που δεν πηρα εκεινο το απογευμα που πηγαμε.

Να ενα απο τα τελευταια μου αποκτηματα

picture.php


Το περιεχομενο

picture.php


picture.php


Και απο μια μινι εκθεση σε πολυκαταστημα

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Θυμάστε τον τίτλο της ταινίας του Βουτσά που είχε το ρομποτάκι????????
"ο ιπποτης της λακουβας"..ο κιτ λεγεται ψιτ,ο εσκεναζυ σε ρολο..πραγματικου μαικλ ναιτ,ο βουτσας ...μαιμου μαικλ ναιτ.
 
Απίστευτο! Τους είχα και τους Άραβες, ήταν από τ' αγαπημένα μου. :eek: Μά που πας και τα βρίσκεις; Δεν μου στέλνεις κανένα π.μ. με ινφορματσιόνες, μπας και βρω επιτέλους κάπου να ξοδέψω κάτι πεντακοσάευρα που μου περισσεύουν; :animlaugh:

Πάντως η έκθεση πρέπει να ήταν στο εμπορικό κέντρο Mediterranean Cosmos.
 
Sofologiotatos είπε:
Απίστευτο! Τους είχα και τους Άραβες, ήταν από τ' αγαπημένα μου. :eek: Μά που πας και τα βρίσκεις; Δεν μου στέλνεις κανένα π.μ. με ινφορματσιόνες, μπας και βρω επιτέλους κάπου να ξοδέψω κάτι πεντακοσάευρα που μου περισσεύουν; :animlaugh:
Πάντως η έκθεση πρέπει να ήταν στο εμπορικό κέντρο Mediterranean Cosmos.
Aν περισσευουν πολλα 500ευρα μπορω να σου δωσω εναν λογαριασμο να καταθεσεις μερικα ;)
 
Εξακολουθω να εχω απωθημενο το κλασικο Πειρατικο της Playmobil...

Απ'οτι εχω ψαξει, αν και η πειρατικη σειρα εχει παρα πολλα κομματια, πλεον δεν κυκλοφορει το παλιο αγαπημενο σχεδιο (κωδικος 3750 / 3550)

[edit] Dead pictures [edit]

3750tz3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα