Playmobil

κι εγω συλλεγω.απλα δεν συλλεγω playmobil..κακο ειναι δλδ που θελω να ξερω τη χρονολογια ασχετα αν τα εχω βαλει στο ebay?
 
spine21r είπε:
κι εγω συλλεγω.απλα δεν συλλεγω playmobil..κακο ειναι δλδ που θελω να ξερω τη χρονολογια ασχετα αν τα εχω βαλει στο ebay?
Μα για ότι έχεις αναφέρει ήδη το έχεις βάλει eBay δεν μας δείχνεις άλλες φωτογραφίες μόνο ότι πουλάς .

Για ότι λες ότι κάνεις συλλογή τα έχω δει να τα πουλάς eBay....

Τυχαίο… δεν νομίζω
 
φιλε μου κοιτα στις φιγουρες thundercats και στα ρετρο πραγματα της ΑΕΚ

συντομα θα ανεβασω και φιγουρες master of the universe απο τη συλλογη μου.

και δεν μιλαω ειρωνικα σε κανενα....

ευχαριστω
 
spine21r είπε:
φιλε μου κοιτα στις φιγουρες thundercats και στα ρετρο πραγματα της ΑΕΚσυντομα θα ανεβασω και φιγουρες master of the universe απο τη συλλογη μου.

και δεν μιλαω ειρωνικα σε κανενα....

ευχαριστω
Μου λες πάλι για πράγματα που έχεις πούληση, όποιος θέλει μπορεί να τα δει στης πώλησης που έκανες

Εδώ μέσα είναι forum για παιδιά που κάνουν πραγματική συλλογή και προσπαθούν να βρουν πράγματα που δυστυχώς δεν μπορούν επειδή πάνε άλλη και τα παίρνουν και τα πουλανε αλλού σε 4πλασιες τιμές αυτό έμενα δεν μου αρέσει να κοροϊδεύουν άτομα μπροστά στα μούτρα τους .

PS.Γιατί ποτέ δεν μας δείχνεις κάτι διαφορετικό από αυτά που πουλάς η έχεις ήδη πούληση? Νομίζω αυτό τα λέει όλα. Εγώ ότι είχα να πω το είπα τώρα ας το εξερευνήσουν άλλα άτομα άμα έχω άδικο η δικιο
 
δλδ τωρα μου λες οτι τους thundercats και τις εμφανισεις δεν τις εχω στα χερια μου?
 
spine21r είπε:
αυτο τι χρονολογια ειναι ξερει καποιος?πρεπει να ειναι πιο προσφατο απο το αλλο..ετσι νομιζω
Στη Γερμανία κυκλοφόρησε το 1990.Στην Ελλάδα πρέπει να ήρθε ένα χρόνο αργότερα,το θυμάμαι από τους καταλόγους!Το συγκεκριμένο το έχεις ανοίξει?Βγαίνουν τα μαλλιά από τις φιγούρες?
 
οχι κλειστο ειναι δεν το ανοιξα....ευχαριστω.
 
Τελικά από ότι έμαθα,τα μαλλιά στις παιδικές φιγούρες που κυκλοφορούν την τελευταία πενταετία,είναι κολλημένα με το κεφάλι και δεν βγαίνουν!

Αλλά μπορούν να βγουν τα κεφάλια,χωρίς να χαλάσουν!

file.php


file.php


file.php


file.php


file.php


file.php


Περισσότερες πληροφορίες στο γερμανικό forum

http://www.klickywelt.de/viewtopic.php?f=32&t=36701
 
Και εγώ έπαιζα με Playmobil και θυμάμαι έναν μαύρο ιππότη που είχα και όπου και να πήγαινα να τον έπαιρνα μαζί μου.
 
Να ρωτήσω?Αυτό το σπίτι δεν έχει βάση?

7145.jpg


Και το μεσαιωνικό σπιτάκι που είχα,δεν είχε βάση...

Επίσης αυτά τα sets έχουν έπιπλα μέσα?

3425.jpg


3461.jpg


80084test4.jpg


Πάντως τα υπόλοιπα,που βγήκαν από τη Lyra πρώτης γενιάς (Γραφείο Σερίφη,Τράπεζα,Drug Store,Miners Hotel,Western House) έχουν έπιπλα,γιατί φαίνονται.Μάλιστα το γραφείο του Σερίφη είχε ένα κρεβάτι μέσα,και ένα τραπέζι με καρέκλες

Ενώ αυτά που είχα αγοράσει και ήταν της Lyra δεύτερης γενιάς:

9020.jpg


9021lyratest4.jpg


9022lyratest4.jpg


ήταν άδεια μέσα...μόνο 1-2 καρέκλες είχαν,και ήταν πάντα μπλε,παρόλο που φαίνονται άσπρες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Να ρωτήσω?Αυτό το σπίτι δεν έχει βάση?
7145.jpg


Και το μεσαιωνικό σπιτάκι που είχα,δεν είχε βάση...

Επίσης αυτά τα sets έχουν έπιπλα μέσα?

3425.jpg


3461.jpg


80084test4.jpg


Πάντως τα υπόλοιπα,που βγήκαν από τη Lyra πρώτης γενιάς (Γραφείο Σερίφη,Τράπεζα,Drug Store,Miners Hotel,Western House) έχουν έπιπλα,γιατί φαίνονται.Μάλιστα το γραφείο του Σερίφη είχε ένα κρεβάτι μέσα,και ένα τραπέζι με καρέκλες

Ενώ αυτά που είχα αγοράσει και ήταν της Lyra δεύτερης γενιάς:

9020.jpg


9021lyratest4.jpg


9022lyratest4.jpg


ήταν άδεια μέσα...μόνο 1-2 καρέκλες είχαν,και ήταν πάντα μπλε,παρόλο που φαίνονται άσπρες.

Εγώ ειχα το saloon και το γραφείο του Σερίφη και θυμάμαι οτί το σαλούν είχε καρέκλες τραπεζάκι και μια μπάρα. Το γραφειο του σερίφη μια κουνιστή καρέκλα, σίδερα φυλακής και 6 ντουφέκια με οπλοβαστό με 6 πιστολάκια (το καλύτερο μου-είχα εντυπωσιαστεί και χαρηκα που μπορουσα να οπλισω μια ντουζίνα καουμπουδων) :)
 
Eξαρτάται ποιο saloon είχες...Το 9020 δεν είχε τίποτα πέρα από τις 2 καρέκλες οι οποίες ήταν μπλε τελικά.Το drugstore 9021 δεν είχε καμία καρέκλα,αλλά μόνο το ράφι για τα καπέλα και τα όπλα.Και το 9022 δεν είχε τίποτα.

Ενώ το 3423 που είχα

3423.jpg


είχε σίδερα φυλακής,και κρεβάτι στο χώρο της φυλακής,τραπέζι και καρέκλες.Και κουνιστή καρέκλα και θήκη για τα όπλα όπως φαίνεται στο κουτί.
 
Ναι τα πρωτα σετ που εχεις ειχαν επιπλα κανονικα. Το σαλουν συγκεκριμενα ειχε τραπεζια, καρεκλες, μπαρα, ραφια και ποτηρακια-κανατα. Το ξενοδοχειο ειχε 2 κρεββατια, το γραφειο του σεριφη, τραπεζι καρεκλες, οπλοβαστο, εξτρα οπλα, κρεβατι στο κελι (χωραγε τσιμα τσιμα), κουνιστη καρεκλα.

Παντως οι εξελιξεις των playmobil εφταναν σε εμας με διαφορα 5ετιας, 10ετιας. Δηλαδη τα σετ με περιστρεφομενα χερια γενικευτηκαν γυρω στο 85 αν και πετυχενες και λιγο πιο πριν. Ισως να ειχε να κανει με το στοκ. Το επομενο βημα εξελιξης οπου προστεθηκαν αρκετες λεπτομερειες, διατηρωντας ομως τον παλιο χαρακτηρα clicky ηρθε σε εμας 89-90 με καποια σετ και γενικευτηκε μετα το 92 (θεμα στοκ και παλι ισως). Στην Γερμανια αυτο το σταδιο υπηρχε απο τα μεσα του 80 και λιγο πιο πριν.

Τοτε ξεκινησε και η προσπαθεια να γινουν πιο ''ασφαλη''. Θυμαμαι πως τα παλια κανονια που ειχα ειχαν απιστευτα δυνατο ελατηριο και εκφενδονιζαν τα βληματα με μεγαλη δυναμη (οποτε και τα αποχαιρετουσες), αργοτερα στην νεοτερη εκδοση τα ελατηρια ηταν πολυ αδυναμα. Απο οσο εχω παρατηρησει μετα εκαναν τα βληματα κουφια, ενω τωρα θυμιζουν αυτα της Φισερ-Πραις
 
Από το 90 ως το 95 υπήρχαν αρκετά sets LYRA της δεκαετίας του 80.Θέλει διαδικασία πάντως να εξετάσει κανείς πότε βγήκε το κάθε set,πότε ήρθε στην Ελλάδα,τι διαφορές έχει με τα sets του εξωτερικού κλπ.Πάντως αυτή η σειρά LYRA που είχε περίπου 50 sets (ανάμεσα σε αυτά και τα 9020-9021-9022) και κυκλοφορούσε με τον ίδιο κατάλογο από το 90 και μετά (και έχουν ξεμείνει μερικά ακόμα και σήμερα),μου φαίνεται ότι χρησιμοποίησαν κομμάτια από τα παλιά sets της LYRA που είχαν απομείνει.Δεν εξηγούνται αλλιώς οι διαφορές απ'έξω και μέσα στο κουτί,όπως επίσης,αντί για άντρες που απεικονίζονταν,μερικές φορές υπήρχαν γυναίκες,ή και το αντίθετο,ή ότι έξω έδειχνε ότι περιστρέφονταν τα χέρια και μέσα ήταν σταθερά,ή ακόμα έλειπαν και κομμάτια.Το μόνο θετικό είναι ότι αυτή η σειρά ήταν φθηνή,και τα κτίρια-οχήματα-εξαρτήματα,δεν υπήρχαν στην πλειονότητά τους,στα sets της Geobra.

Κάτι άλλο!Τα SYSTEM X,είναι πολύ καλύτερα από τα SYSTEM.Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κομμάτια από οποιοδήποτε set για να επεκτείνεις τα κτίρια,κάτι που δεν συνέβαινε με τα SYSTEM.Eπιπλέον είναι και πιο ελαφριά,αλλά και διαλύονται με δυσκολία.Το μόνο αρνητικό είναι ότι το κάστρο των SYSTEM X δεν συνδέεται με τα παλιά.
 
Κυκλοφόρησε διαφορετικό set σχολείου αποκλειστικά για τις ΗΠΑ

atoys1006002jpg600.jpg


atoys1008002jpg600.jpg


Είναι μικρότερο,και δεν περιέχει γραφεία,αλλά έχει μια τάξη χειροτεχνείας,η οποία δεν περιλαμβάνεται στο 4324,αλλά πωλείται ξεχωριστά με άλλες φιγούρες και εξαρτήματα.Η τιμή του είναι ίδια με το 4324,δηλαδή περίπου 170$.
 
thebest έχω μια ερώτηση για τα playmobil, δεν βγήκαν ποτέ εκδόσεις star wars?
 
Δεν έχει βγει ποτέ κανένα licence για Playmobil.
 
Υπάρχουν κάτι σαν Star Wars,τα οποία έχουν τους κωδικούς 3079,3080,3081,3082,3083
 
Για να μην αναρωτιέστε τί έγιναν τα ποστ σας, σας ενημερώνω οτι τα μετέφερα στα κατάλληλα θρεντ. Παρακαλώ προσπαθήστε να ποστάρετε στα σωστα θρεντ για τα playmobil :)
 
Γειά χαρά σε όλους!

Εχτές,πήγα με την 2χρονη κορούλα μου και την γυναίκα μου, για πρώτη φορά στο Playmobil Fan Park! Περάσαμε καταπληκτικά! Αν και η μικρή, είναι αρκετά μικρή και δεν είχε ξαναασχοληθεί με Playmobill,ασολήθηκε μαζί τους για πάνω από 2μιση ώρες! Έπαιξε με όλα! Θυμήθηκα και εγώ τα παλιά μου, με τα κάστρα και τα πειρατικά πλοία! Δυστυχώς δεν είδα να είχαν "θέματα" από άγρια δύση, αλλά και διαστημικά (όταν ήμουν μικρός είχα μπόλικα από αυτά!).Στο τέλος, φεύγοντας, επισκευτήκαμε και το "μαγαζάκι" που έχει εντός, και της αγόρασα ένα μικρό "ποδήλατο θαλάσσης" με 2 φιγούρες , μία τσουλίθρα και ένα σκυλάκι (της αρέσουν οι τσουλίθρες :) ), αλλά και ένα σακουλάκι με "χύμα" μπόλικες φιγούρες! Αυτό που μου έκανε εντύπωση, ήταν οι χρονολογίες κάτω από τα πόδια στις φιγούρες! Είχε φιγούρες του 1974! του 1981! αλλά και μερικές από τα 90's !!!... μας βλέπω να πηγαίνουμε αρκετά συχνά εκεί πέρα, αν και είναι αρκετά μακρυά από το σπίτι μας! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα