Playstation 4

mib

RetroN00b
Αντιδράσεις
6
Captain Kal είπε:
Επειδή έχω το PS4 κάνα εξάμηνο, έχω καταλήξει ότι αξίζει να το έχεις. μόνο για τα παιχνίδια της Naughty Dog, και της Insomniac. Σχεδόν όλα τα υπόλοιπα που με ενδιαφέρουν υπάρχουν στο PC!!!!
...και της FROMSOFTWARE! ;)

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Αντιδράσεις
1.182
Εγώ πάλι από τις επιτραπέζιες κονσόλες της Sony μου φαίνεται θα μείνω στο PS2. Οι επόμενες απλά δεν με έχουν τραβήξει ακόμη για αγορά.

Ajax87

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
382
Ανακοινωθηκε remaster της Crash Bandicoot τριλογιας του ps1! :D

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Alucard

RetroMasteR
Αντιδράσεις
90
Δεν ήξερα που να το γράψω κι επέλεξα εδώ.

Από προχθές είμαι ευτυχής (ελπίζω το μέλλον να μη με διαψεύσει) κάτοχος ps4 και του νέου CoD. Προσπάθησα να κινηθώ μπροστά και είδα ότι αυτό γίνεται μόνο με τα analog sticks.

Seriously????!!!

Όλοι οι χαρακτήρες στα fps των κονσολών με αυτόν τον τρόπο κινούνται; Στο PC υπάρχουν τα πλήκτρα WSAD.

Στα settings δεν κατόρθωσα να δω πως μπορώ να χρησιμοποιώ τα arrows για να κινούμαι αντί για το αριστερό stick. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας πει την εμπειρία του.

telonio

RetroMuseum GateKeepeR
Αντιδράσεις
851
Ηλία αν και δεν έχω fps παιχνίδι στο ps4, έχω την εντύπωση πως όλα τα fps παίζονται μόνο με stick.

Imgema

Alien RetroDatabase
Αντιδράσεις
847
Ετσι είναι εδώ και χρόνια τα FPS στις κονσόλες. Χρησιμοποιούν το ένα αναλογικό για την κίνηση και το άλλο για την κάμερα.

Παλιότερα στο N64 πχ, χρησιμοποιούσες τον σταυρό και τον αναλογικό. Ο λόγος όμως που δεν χρησιμοποιούν τον σταυρό πλέον είναι απλά γιατί υπάρχει δεύτερος αναλογικός. Με τον μοχλό έχεις πολλές διαφορετικές ταχύτητες κίνησης. Ενω με τον σταυρό έχεις μόνο μία.

Επιπλέον, με WASD ή σταυρό κινείσαι σε 8 κατευθύνσεις. Ενώ με τον αναλογικό μοχλό έχεις όλο το φάσμα ενός κύκλου για να κινηθείς. Εχεις μεγαλύτερη ακρίβεια γενικά δηλαδή και αυτήν την ακρίβεια πολλά σύγχρονα games την εκμεταλλεύονται.

.

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

tzehos

Retro Member
Αντιδράσεις
127
Ο μόνος τρόπος να παίξεις fps εύκολα είναι να κρατάς τον αριστερό μοχλό πάνω ώστε να πηγαίνει μπροστά ο χαρακτήρας ενώ με τον δεξιό μοχλό θα στρίβεις αριστερά δεξιά.

Alucard

RetroMasteR
Αντιδράσεις
90
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Απ' ότι φαίνεται στα γεράματα θα πασχίσουμε να αποκτήσουμε νέα skills στο gaming. Αρχίζω να το συνηθίζω πάντως. Ωραίο είναι :D

Μάριε, καλά να είμαστε να κάνουμε reiviews στο μέλλον και για το "retro ps4". :)

Rygar

Apple Lover
Αντιδράσεις
714
Ανδρας: Γυναίκα, λέω να πάρω PS4 στο γιο μας για τη γιορτή του.

Γυναίκα: Μα είναι μόνο 8 μηνών!

Ανδρας: Να μωρε, να το'χει όταν θα μεγαλώσει.

Τί υπονοεί ο Ανδρας; :D :D:D

theoritikos

RetroMasteR
Αντιδράσεις
66
Rygar είπε:
Ανδρας: Γυναίκα, λέω να πάρω PS4 στο γιο μας για τη γιορτή του.Γυναίκα: Μα είναι μόνο 8 μηνών!

Ανδρας: Να μωρε, να το'χει όταν θα μεγαλώσει.

Τί υπονοεί ο Ανδρας; :D :D:D
Ότι είναι οπαδός του ρέτρο. Όταν το παιδί μεγαλώσει το ps4 θα θεωρείται παλιό :p

Rygar

Apple Lover
Αντιδράσεις
714
Μήπως οτι ο Ανδρας χρησιμοποιεί το βρέφος ως άλλοθι για να πάρει playstation για πάρτη του;;; :D

Κάποιες φορές με πιάνω κι εμένα να λέω ότι θελω να κάνω δώρο του μικρού το Χ παιχνίδι, όμως το Χ παιχνίδι είναι κάτι που κι εγώ θέλω να παίτσω :baby2:

Wally

Retired Admin
Αντιδράσεις
2.761
'Η αλλιως ο "Τριτος Δρομος" (για να ειμαστε και επικαιροι με τη χθεσινη πολιτικη "επετειο") του ρετρομανιακου για να τσιμπησει κομματι που τον ενδιαφερει :)

Ajax87

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
382
Νεο trailer απο το επερχομενο sci fi παιχνιδι του Kojima (Death Stranding)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Αντιδράσεις
1.605
Επικουρα φαινεται,sci fi σκηνικο..

metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Αντιδράσεις
2.965
Nεο Trailer και release date απο το Death Stranding του Kojima.Δεν εχω ιδεα τι ειδα ολα ακαταλαβιστικα με φαινονται δεν εβγαλα καποιο νοημα δηλάδη απο το τι ιστορια εχει κλπ αλλα αυτο που ειδα σε γενικες γραμμες οσον αφορα το gameplay ποιο πολυ Metal Gear με θυμησε.

Imgema

Alien RetroDatabase
Αντιδράσεις
847
Κρίμα που του χαλάσανε τα σχέδια για το Silent Hills. Από το demo φαινόταν ότι το κατείχε το horror.

Τώρα επέστρεψε ξανά στα ότι να ναι που φτιάχνει συνήθως.

Captain Kal

RetroNuts!
Αντιδράσεις
70
Nεο Trailer και release date απο το Death Stranding του Kojima.Δεν εχω ιδεα τι ειδα ολα ακαταλαβιστικα με φαινονται δεν εβγαλα καποιο νοημα δηλάδη απο το τι ιστορια εχει κλπ αλλα αυτο που ειδα σε γενικες γραμμες οσον αφορα το gameplay ποιο πολυ Metal Gear με θυμησε.
Δεν νομίζω να έχει καταλάβει κανένας!!! Πλέον μετά από κάμποσα reviews και σε καλό sale αγοράζονται τα παιχνίδια πλέον!!!!

Μπλουζα