Playstation 4

DINO είπε:
Nope... Εγώ δεν είδα φοβερή διαφορά, τουλάχιστον στην αρχή της ζωής του όπου περίμενα να εντυπωσιαστώ...Αν ήταν launch τίτλος το The Last Of Us ή το Uncharted 3, όταν βγήκε το PS3, μαζί σου.

Βέβαια, οι developers θέλουν το χρόνο τους, αλλά κι εμείς θέλουμε να δούμε βήματα εμπρός day 1......

Κατά τα άλλα 2.000-3.000 να'ναι οι ώρες τους αν βγάλουν τέτοιες τιμές, και μαύρο μαντήλι φυσικά δεν θα κρατήσω γιατί δεν είμαι πορωμένος.

Το Playstation 3, το πήρα μετά από 2 χρόνια απ'όταν κυκλοφόρησε... ;)
Επιφανειακά μπορεί να έχεις και ένα μικρό δίκιο.. Όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι...

Πρώτον, αν τα PS360 τα έχεις σε καμία CRT τηλεόραση, πραγματικά η διαφορά φαίνεται ακόμα μικρότερη..

Δεύτερον, λες για τα γραφικά των The Last Of Us ή το Uncharted 3 για όταν βγήκε το PS3.. Αυτό ήταν δύσκολο να γίνει τότε δεν ήξεραν ακόμα όλα τα "μυστικά" του συστήματος. Και το σημαντικότερο, ακόμα και αν είχαν την δυνατότητα, δεν θα το έκαναν για λόγους μάρκετινγκ (Τι θα έβγαζαν μετά ;) ..

Τρίτον, μεγάλος μέρος της δύναμης του συστήματος καταναλώθηκε και για τα HD γραφικά που ΕΠΡΕΠΕ να βγουν! Και για να σταθώ λίγο εδώ, πολλοί θέλουν 4Κ γραφικά στο PS4.. Ναι.. Τεχνικά μπορεί να είναι εφικτά! Όμως 4Κ γραφικά δεν θα δούμε στο Samaritan Demo, άλλα στην καλύτερη περίπτωση σε κανένα Grand Theft Auto: San Andreas του PS2, για να μην πω σε κανένα Shenmue του Dreamcast.. Και αν...

Κατά τα άλλα το παν είναι θέμα ισορροπίας.. Και σίγουρα δεν θα βγάλεις ένα σύστημα που ακόμα και κάτω από το κόστος αν του πουλήσεις δεν θα πέσει η τιμή του κάτω από τα 2.000? μόνο και μόνο για να ικανοποιήσεις κάποιους "αριθμολάγνους" (Πχ 2 Χ GTX 680 για GPU, 32GB RAM, και δεν συμμαζεύεται..)..

Ούτε θα βάλεις για τα μάτια του κόσμου τεχνολογίες που η αγορά δεν είναι ακόμα έτοιμη να τις δεχθεί (Πχ 4Κ..)..
 
Το Playstation 3 παίζει σε TV 47" Full HD Philips, στο σαλόνι μου.

Εν τέλει, αυτό που θέλω να πω είναι οτι το WOW factor ήταν μεγαλύτερο, στο βήμα που έγινε από το Playstation 1 στο Playstation 2, παρά από το 2 στο 3.
 
DINO είπε:
Το Playstation 3 παίζει σε TV 47" Full HD Philips, στο σαλόνι μου.
Λάθος διατύπωση.. Δεν το είπα για εσένα..

DINO είπε:
Εν τέλει, αυτό που θέλω να πω είναι οτι το WOW factor ήταν μεγαλύτερο, στο βήμα που έγινε από το Playstation 1 στο Playstation 2, παρά από το 2 στο 3.
Και εδώ δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα..

Πρώτον, το PS1 ήταν ουσιαστική η αρχή του 3D, και από το PS1 ως το PS2 η τεχνολογία έκανε ΤΕΡΑΣΤΙΑ άλματα! Για την ακρίβεια τότε γεννιόταν και αναπτυσσόταν..

Δεύτερον, από το Dreamcasst και μετά (Όχι από το PS2!) είχε ωριμάσει σε πολύ μεγάλο βαθμό, και κάτι που ουσιαστικά άρχισε τότε ήταν η έλλειψη "ελαττωμάτων" που υπήρχαν πριν, και αυτό δεν θα γίνει ΠΟΤΕ ξανά!

Δηλαδή από το Dreamcasst και μετά που ουσιαστικά ολοκληρωθήκαν τα γραφικά το μόνο που θα βλέπουμε θα είναι βελτιώσεις, και σχεδόν ποτέ κάτι τόσο "ουάου" όσο πριν..

Και τρίτον, πίστεψέ με.. Ακόμα και το Avatar να σου δείξουν αυτή την στιγμή σε 64Κ, ούτε τότε θα εντυπωσιαστείς όσο στην μετάβαση από το PS1 στο PS2... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω προσωπικα ειδα καλη δυνατη διαφορα απο ps2 σε ps3, με το που το πηρα first day τσιμπησα Uncharted και Motorstorm και τα σαγωνια πεσαν στο πατωμα.


Το ιδιο περιμενω και απο αυτη αν και τωρα που δεν ξερεις το θεωρεις δυσκολο το ποσο καλυτερα μπορουν να γινουν,το ιδιο ομως λεγαμε και σε καθε μεταβαση...
 
Εγώ πάντως που είχα και gamecube και XBOX, η διαφορά με το 360/PS3 μου φάνηκε πολύ μικρή. Πολλά από τα πρώτα παιχνίδια που κυκλοφόρησαν μου θύμιζαν γραφικά XBOX1 σε μεγαλύτερη ανάλυση. Όταν όμως είχα δει τα πρώτα παιχνίδια του Gamecube (Rogue Leader 2) και του XBOX (Dead or Alive 3 - Ninja Gaiden) η διαφορά με τα PS1/Saturn/N64 ήταν ΧΑΩΔΗΣ παρόλο που η ανάλυση εξακολουθούσε να είναι SD. Δεν χρειάστηκε καν καιρός για να "μάθουν" τα μηχανήματα, μιλάμε για τις πρώτες φουρνιές παιχνιδιών τώρα. Ακόμα και το Dreamcast είχε πιο μεγάλη διαφορά με ένα Saturn από ότι το PS2 με το PS3.

Ασε που έγιναν πάλι standard τα 30fps όταν στην γενιά του PS2/GC/XBOX υπήρχαν πολλά περισσότερα games στα 60fps.

Γι αυτό και τώρα με το PS4/720 περιμένω η διαφορά να είναι ακόμα πιο μικρή όσον αφορά τα γραφικά. Εκεί που θα φανεί περισσότερο πιστεύω θα είναι στα sandbox games με τους μεγάλους κόσμους, όπου απλά θα έχουν πιο πολύ λεπτομέρεια, δηλαδή όση ένα on-rails game στις τρέχουσες κονσόλες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εδώ δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα..Πρώτον, το PS1 ήταν ουσιαστική η αρχή του 3D, και από το PS1 ως το PS2 η τεχνολογία έκανε ΤΕΡΑΣΤΙΑ άλματα! Για την ακρίβεια τότε γεννιόταν και αναπτυσσόταν..

Δεύτερον, από το Dreamcasst και μετά (Όχι από το PS2!) είχε ωριμάσει σε πολύ μεγάλο βαθμό, και κάτι που ουσιαστικά άρχισε τότε ήταν η έλλειψη "ελαττωμάτων" που υπήρχαν πριν, και αυτό δεν θα γίνει ΠΟΤΕ ξανά!

Δηλαδή από το Dreamcasst και μετά που ουσιαστικά ολοκληρωθήκαν τα γραφικά το μόνο που θα βλέπουμε θα είναι βελτιώσεις, και σχεδόν ποτέ κάτι τόσο "ουάου" όσο πριν..

Και τρίτον, πίστεψέ με.. Ακόμα και το Avatar να σου δείξουν αυτή την στιγμή σε 64Κ, ούτε τότε θα εντυπωσιαστείς όσο στην μετάβαση από το PS1 στο PS2... ;)

Μια χαρα απλα ειναι τα πραγματα - σου λεει ο ανθρωπος οτι αυτη ειναι η αποψη του - δεν χτυπιεται αυτο, ετσι το βιωσε γιαυτο το λεει. Δεν μπορεις να αλλαξεις την εντυπωση αυτη - εντυπωσιαστηκε περισσοτερο απο την προηγουμενη γενια παρα με τη σημερινη. Βασικα συμφωνω μαζι του, οχι οτι εχει και ιδιαιτερη σημασια.

Οπως ειπε και ο imgema μετα τα καλα παιχνιδια του gamecube και του xboxκουτιου, η επομενη γενια ηταν ενα αλμα μπροστα, αλλα δεν τρελανε κιολας.
 
herco είπε:
Μια χαρα απλα ειναι τα πραγματα - σου λεει ο ανθρωπος οτι αυτη ειναι η αποψη του - δεν χτυπιεται αυτο, ετσι το βιωσε γιαυτο το λεει. Δεν μπορεις να αλλαξεις την εντυπωση αυτη - εντυπωσιαστηκε περισσοτερο απο την προηγουμενη γενια παρα με τη σημερινη. Βασικα συμφωνω μαζι του, οχι οτι εχει και ιδιαιτερη σημασια.
Οπως ειπε και ο imgema μετα τα καλα παιχνιδια του gamecube και του xboxκουτιου, η επομενη γενια ηταν ενα αλμα μπροστα, αλλα δεν τρελανε κιολας.
Δεν προσπαθώ να του αλλάξω γνώμη!

Αντίθετα του εξηγώ γιατί του φάνηκαν έτσι... :p
 
Καλά πάμε. Και που να δείτε από τις 20 Φεβρουαρίου που η S0ny θα ανακοινώσει ότι το PS4 δεν θα έχει μεταχειρισμένα (και θα κοστίζει παπάδες με έξτρα ράσα) πόσος κόσμος θα στραφεί στη Nintendo.
 
pooky(1) είπε:
Καλά πάμε. Και που να δείτε από τις 20 Φεβρουαρίου που η S0ny θα ανακοινώσει ότι το PS4 δεν θα έχει μεταχειρισμένα (και θα κοστίζει παπάδες με έξτρα ράσα) πόσος κόσμος θα στραφεί στη Nintendo.
Αν και δεν το πιστεύω να είναι τόσο μην τους χαρακτηρίσω, πραγματικά η πλάκα θα είναι να δούμε στις 20 του μηνός κανένα τέρας, να ακούσουμε καμία τιμή $650+, και μπλοκάρισμα μεταχειρισμένων.. Θα γελάσουν και οι πέτρες!!

Αν και μετά το PSVita, τους έχω ικανούς για τα πάντα.. :p
 
Η Sony θα παρουσιάσει το Playstation 4?

Η Sony ένας από τους κορυφαίους κατασκευαστές σε κονσόλες παιχνιδιών, ετοιμάζει κάτι μεγάλο σε εκδήλωση στις 20 Φεβρουαρίου.




Φαίνεται ότι η Ιαπωνική εταιρεία θα είναι η πρώτη που θα παρουσιάσει την νέα της κονσόλα, σε σχέση με την Microsft και το επερχόμενο XBOX.

Η Sony λέει ότι στο PlayStation Meeting 2013, θα μας δείξει πως να "βλέπουμε το μέλλον". Tο video που διέρευσε, φαίνεται ξεκάθαρα ότι σχετίζεται με το Playstation, καθώς αποτελείται από απεικονίσεις των συμβόλων του τελευταίου Playstation.

πηγη ειδησης

[video=youtube;d-3GMHIgR-U]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
" Θα μας δείξει πως θα βλέπουμε το μέλλον " .

Κάτσε να βγάλω τη κρυστάλλινη σφαίρα. :cool:

- Wii U : CHECK!

- Δυνατό gaming pc : CHECK!

Άκου θα μου "πει πως θα βλέπω το μέλλον" :p

Αν δεν έχει μτχ, δεν έχει PS4. Απλό, τουλάχιστον για μένα.

(Ήδη και η Steam έφαγε τις πρώτες αγωγές από Γερμανία, και η M$ έχει στα χέρια της δυνατό χαρτί να ρίξει μπόλικη λάσπη και να καταστρέψει το PlaYst@t10n brand μια και καλή) .

Το PSVita πάντως, προσωπικά πάντα, μου αρέσει πολύ σαν σύνολο.

Η τιμή δεν με κολλάει και τόσο, ξέρω ότι θα πέσει εντός ολίγου καιρού και θα περιμένω μέχρι να βγάλει η κονσόλα τις όποιες παιδικές ασθένειες που ίσως την ακολουθήσουν. Αλλά στο θέμα των μτχ δεν με ενδιαφέρει ακόμα και δωρεάν να μου τη δώσουν. Θα ήμουν με διαφορετική γνώμη αν το κάθε παιχνίδι το έδιναν 15 ευρώ, ΟΚ, ναι, εκεί θα μίλαγα διαφορετικά, αλλά κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται να υλοποιείται ούτε με mini nukes.

Μη παρεξηγηθώ έχω τα πάντα από τη SONY και για το PSP, PS2 αρκετά μεγάλες συλλογές από παιχνίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To keep us warm..

original.png
 
Γραμματοκιβωτιο 4

PC 4
 
Thank god το χειριστήριο μένει σχεδόν ίδιο.
 
Επισημα ειναι αυτα; η καποιος απλα τα σχεδιασε; Δεν μου αρεσει πολυ το σχεδιο σαν ps2 μου κανει.
 
Mock ups ειναι ανεπισημα συμφωνα τα οσα εχουν διαρευσει.


Αλλα προερχονται απο επισημο site,ξερει ο Herco.
:p
 
Αμα κατσει ο DINO να ασχοληθει θα δουμε πολυ πολυ καλυτερα σχεδια απο αυτα τα χαλια - και πιο πιστευτα. Τωρα για αυτο το "επισημο" σαιτ, δεν θα σχολιασω..
 
το επισημο site μηπως ξεκιναει απο Kot και τελειωνει σε aku ?? :p
 
Πάντως αν το pad είναι όντως έτσι θα πέσει πολύ γέλιο γιατί υποτίθεται ότι θα άλλαζε επιτέλους το design.
 
Το γελιο οτι και να κανει δεν το γλυτωνει,αυτοι που ειναι να γελασουν θα γελασουν και ιδιο να το αφησει και HD Ultra 3D 4K οθονη να του βαλει πανω και τζαμπα να το δωσει και συνδεση με το φεγγαρι να κανει.

 

 


 
Πίσω
Μπλουζα