Playstation 4

Ο Herco εχει απολυτο δικειο σε ολα ωσα λεει και μαλιστα με ατρανταχτα επιχειρηματα.Αν δεν υπηρχε η καβα με δολλαρια που εχει η m$ απο της αλλες της δραστηριοτητες θα ειχε κλησει το τμημα του Gaming απο την εποχη του πρωτου xbox.Το ιδιο βεβαια ισχυει πανω κατω και για την $ony οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο βεβαια γιατι και τα psx,ps2 κλπ ηταν επιτυχημενα αλλα και η $ony κρατιεται λογο των υπολοιπον προιοντων που πουλαει.Η μονη εταιρια που αξια κρατιεται αποκλειστικα και μονο με το gaming παρα της δυσκολιες που περασε η που περναει ακομα ειναι η NINTENDO.Αν ηταν αλλος στην θεση της θα ειχε διαλυθει πολλα χρονια πριν.
 
herco είπε:
Να τα ξαναπω μια φορα γιατι μαλλον εχει παρεξηγηθει το τι θελω να πω.
Δεν κανω αμεση συγκριση m$ και SONY. Δεν ειμαι υποστηρικτης της SONY. Εξαρχης ειπα οτι απαντω στο ποστ του μελους που εγραψε οτι η m$ μεσουρανει και οτι ηταν η κραταια εταιρεια απο τις απαρχες του computing.

Και λεω οτι δεν μεσουρανει - εχει χασει τα τελευταια χρονια εναν προυπολογισμο μικρου κρατους - και αν δεν ειχε την ασφαλεια των εσοδων απο τα windows και τον τεραστιο καδο μετρητων που διαθετει - θα ειχε βαλει λουκετο απο το 2005.
Άσε την σύγκριση... Την σύγκριση εγώ την έβαλα για να δείξω ποια είναι η συνολική εικόνα της αγοράς, κα ιότι η SONY είναι σε χειρότερη κατάσταση γιατί μιλώντας μόνο για το χάλη της MS δίνουμε λάθος εντύπωση για την συνολική εικόνα. Συν ότι είπες ότι η SONY είναι "με ελαχιστα αποθεματικα" σε αντίθεση με την MS που έχει "στοκ" και αντέχει..

Συν την φήμη που βγήκε ότι η SONY (Με την μεγαλύτερη χασούρα, και με τα ελάχιστα αποθεματικά..) θα αγοράσει το ΧΒΟΧ...

Όπως και το ότι η MS μεσουρανεί και είναι κραταιά εταιρία στο computing δεν είναι και πολύ μακριά από την πραγματικότητα!

Το ότι αυτή την στιγμή τα Windows είναι στο 90+% των υπολογιστών λέει πολλά. Και το ότι τα έχει κάνει μπάχαλο στα λειτουργικά για φορητές συσκευές, η ότι την έβαλε μέσα το πρώτο ΧΒΟΧ, δεν αλλάζει την συνολική πραγματικότητα!

Και μιας και το ανέφερες, ούτε εγώ δεν είμαι φαν την MS!

Και για την ακρίβεια δεν έχω 360, δεν έχω MS Office, δεν χρησιμοποιώ προγράμματα της MS (Πέρα από το Skype.. :p ), και δεν έχω καν Windows,

herco είπε:
Οι αναφορες σχετικα με τα loses ειναι πολλες. Πχ οτι το project XBOX1 στη 4 ετια 2001 - 2004 ειχε ζημια 4 δις δολαρια και το 2005 ειχε κερδη 84 εκατομμυρια... Βαλε οποια νουμερα θες μετα απο αυτο - τη ζημια του 360 που ηδη ανεφερες - αλλα θυμησου και το μινι σκανδαλο με τη μεταφορα ζημιων απο το ενα τμημα στο αλλο - και τελος παντων οτι προκυψει θα δειχνει ακριβως αυτο που λεω, οτι η m$ επιχειρηματικα ειναι εξω απο την αγορα (κονσολων) και παιζει με το αποθεμα της και τα κερδη απο τα αλλα τμηματα. Αλλα και αυτο συχνα δεν ισχυει. (2) (3)
Συνολικα η παρουσια των ΧΒΟΧes - με τα τοσα χρηματα που ξοδευτηκαν - κρινεται ως αποτυχημενη.

ΟΚ, τα λινκ θα τα δω μετά.. Όμως εδώ ήταν η αντίρρηση μου!

Έλεγες νούμερα που ήταν ΠΟΛΥ μακριά από αυτά που ήξερα εγώ!

Πχ στην αρχή έλεγες για χασούρα 5 δις δολαρια απο το 2003 και μετά, και αργότερα τα έκανες 4+3=7!!! Την στιγμή που εγώ ήξερα για περίπου 3δις συνολική χασούρα τα χρόνια που αναφέρεις. Και μόνο από το 360 και μετά λες για 3δις χασούρα, όταν εγώ ξέρω για οριακές απώλειες η και κέρδη..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και για την ακρίβεια δεν έχω 360, δεν έχω MS Office, δεν χρησιμοποιώ προγράμματα της MS (Πέρα από το Skype.. :p ), και δεν έχω καν Windows,
Μια απο τα ιδια - και χωρις skype - εδω και μια 10ετια περιπου.

Οσο για τα μαθηματικα. Απλα ειναι. Στο διαστημα 2001-2004 το ποσο ειναι 4 δις δολαρια - Εχει γραφτει παντου σου δινω link - δεν αμφισβητηθηκε - εκει ειναι ακομα το νουμερο αυτο.

Προσθεσε απο τον πινακα που μου εδωσες εσυ - του Καζινς - τα νουμερα για τις χρονιες 05 - 06 - 07 = 3,6 δις (συνολο 7,6 δις ζημιες)

Σε εκεινο το σημειο οποιαδηποτε αλλη εταιρεια θα ειχε βγει απο την αγορα αυτη. Αυτο ειπα καμποσες φορες μεχρι τωρα. Τα ταμειακα της m$ απο τα αλλα τμηματα την εσωσαν. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι "μεσουρανει". Τα κερδη που παρουσιασε τα επομενα χρονια μεχρι σημερα ειναι επισης μικρα σε σχεση με τη χασουρα αλλων τμηματων...στα εχω σε links.

Να δεις τα links - και ανοιγουμε ενα αλλο thread σε αλλο σημειο του φορουμ και το ξανασυζηταμε αν θες.
 
herco είπε:
Οσο για τα μαθηματικα. Απλα ειναι. Στο διαστημα 2001-2004
Είχες πει για το 2003 και μετά, και για $5δις, στο οποίο και απάντησα, και όχι και για το 2001-2004... ;)

herco είπε:
Να δεις τα links - και ανοιγουμε ενα αλλο thread σε αλλο σημειο του φορουμ και το ξανασυζηταμε αν θες.
Τέλος πάντων... Δεν θα κάνουμε και τον οικονομικό ισολογισμό της MS για την τελευταία 10ετία... :p
 
Συμφωνω - ας προχωρησουμε στη φημολογια για το νεο PS4 :p
 
Βρε 'σεις, τι γράφατε όλο το βράδυ;;;

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο το 2.2gb Video Memory δεν ειναι και πολυ καλο πραγμα. Αν ισχυει κατι τετοιο, το PS4 ειναι PC σε compact συσκευασια.
 
Αν και απ' ότι κατάλαβα μιλάνε για dev kit, αυτό που δεν μου άρεσε ήταν το "CPU: 4x Dual-Core".. Και ίσως αυτό να είναι αρκετό για να καταλάβουμε ότι η φήμη είναι άκυρη..

4 Dual-Core επεξεργαστές θα εκτοξεύσουν το κόστος κατασκευής στα ύψη, και θα το κάνουν και πολύ δύσκολο στον προγραμματισμό.. Άρα, μάλλον κάτι δεν πάει καλά.. :xm:
 
Wally είπε:
Αυτο το 2.2 Video Memory δεν ειναι και πολυ καλο πραγμα. Αν ισχυει κατι τετοιο, το PS4 ειναι PC σε compact συσκευασια.
Μα αυτό δείχνει ότι θα είναι τελικά. Και κλειδωμένο να μην παίζει μεταχειρισμένα. Άντε να μπει και Linux πάνω για να μπορείς να το κάνεις dual boot και μετατροπή σε Steam - box.

Δεν πιστεύω ότι οικονομικά την παίρνει τη SONY να αναπτύξει εξηζητημένους επεξεργαστές και κυκλώματα γραφικών. Ούτε και χρονικά βέβαια πια.
 
LOL, το PS4 θα γίνει το XBox 1 της εποχής του...PC in a box.

Αν και νομίζω ότι η Sony το πήρε το μήνυμα ότι κανείς δεν θέλει πειράματα με custom hardware που δυσκολεύουν το porting.
 
Kαι εδω τιθεται το μεγα ερωτημα ,τι κανει την κονσολα κονσολα τα σωθικα η τα περιφερειακα..
 
Τίποτα από τα δύο. Το marketing την κάνει (επίσης και το γεγονός ότι δεν παίρνει αναβαθμίσεις και ότι έχει ένα πολύ απλό UI).
 
Το οτι ειναι κλειστη πλατφορμα και ο developer ξερει τι να τσιτωσει
 
Τα παιχνιδια κανουν μια κονσολα ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε.
 
Aardvark είπε:
Kαι εδω τιθεται το μεγα ερωτημα ,τι κανει την κονσολα κονσολα τα σωθικα η τα περιφερειακα..
Το κάθε PC είναι μοναδικό και έχει την δική του προσωπικότητα και την πινελιά του χρήστη ο οποίος έχει απόλυτη ελευθερία πάνω του, είτε είναι για κακό είτε για καλό. Οι κονσόλες είναι όλες ίδιες και αντικατοπτρίζουν την μη διαφορετικότητα και τον έλεγχο των μαζών...!? :help:

Wally είπε:
Το οτι ειναι κλειστη πλατφορμα και ο developer ξερει τι να τσιτωσει
Βασικά ναι, αυτό είναι. Επίσης είναι απλή στην χρήση ακόμα και για κάποιον που δεν έχει ιδέα από υπολογιστές γενικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mπομπα 20 Φλεβαρη,να δουμε η Μ$ πως θα αντιδρασει.

[video=youtube;d-3GMHIgR-U]

 
Η Sony ειναι μανουλα στα hype
 
Ελπίζω πέρα από νέα για το PS4 να υποστηρίξουν επιτέλους το PS VITA, το οποίο φυτοζωεί.
 
Δεν μπορει να το υποστηριξει αυτη τη στιγμη. Τα studio της, ειναι πανω στο P3 και στο PS4 αναγκαστικα.
 
Πίσω
Μπλουζα