Power Rangers (1993)

argy είπε:
Αλλα χοντρη καταθληψη παθαινα οταν εβλεπα στο comic τους διαφημιστικο απο το κρυσφηγετο τους σε παιχνιδι!!!Ειχα ρωτησει ολα τα πειχνιδαδικα αλλα πουθενα!!!!!
Επανέρχομαι, λοιπόν, με τις φωτό από το δικό μου Power Dome, καθώς και μία με το Power Blaster μου. Τι μου θυμήσατε με αυτό το θέμα, ρε παιδιά... Argy, ελπίζω να είσαι καλά και να έχεις βρει πλέον κάπου το Power Dome!

The Power Blaster.jpg

[edit] Έγινε συγχώνευση των θεμάτων. Thanks :) [edit]

Εγώ, πάντως, έχω τη συλλογή μου με παιχνίδια Power Rangers από τον καιρό που παίζονταν στον ΑΝΤ-1. Όλους τους Rangers, πλην του Zack, με τα δύο κεφάλια που γυρνούσαν μέσα-έξω, τον Ninja Megazord σε απλή φιγούρα, το αρχηγείο με τον Zordon και τον Alpha-5, τα όπλα τους (Power Blaster), ενώ είχα και μια απομίμηση του Thunder Megazord, με τα zords να χωρίζονται. Πριν λίγο καιρό, βγήκε νέα retro σειρά με φιγούρες από όλη την 20ετή ιστορία των Power Rangers στις Η.Π.Α. Με ενδιέφερε να αγοράσω, επιτέλους, ύστερα από τόσα χρόνια, τα αυθεντικά zords (Tyrannosaurus, Pterodactyl, Triceratops, Saber-tooth Tiger και Mastodont), που να σχηματίζουν τον Megazord! Και, σε δεύτερο χρόνο ίσως, το Dragonzord και το Titanozord, ώστε να μπορώ να φτιάξω και τον Ultrazord! Να δούμε αν θα έρθουν και προς τα εδώ κάάάάάποια στιγμή...

The Power Dome (1).jpg

The Power Dome (2).jpg

The Power Dome (3).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, όταν πρωτοπαίχτηκαν οι Power Rangers, είχα ψιλομεγαλώσει και τους έβρισκα πολύ ψεύτικους... Χάλια στολές, οι κακοί ήταν απλά κακοί γιατί έπρεπε να υπάρχει ένας κακός στην ιστορία, κλισέ διάλογοι και γενικά το όλο concept μου την έδινε... Το μόνο που μπορώ να παραδεχτώ ότι μου άρεσε ήταν το μουσικό θέμα στην αρχή το οποίο ήταν τρελή ροκιά και είχε απίστευτη ηλεκτρική κιθάρα... Έ, όταν τελείωναν οι τίτλοι, έκλεινα την τηλεόραση ή άλλαζα κανάλι :p (και όχι, τώρα που γράφω αυτό το μήνυμα, δεν έχω ανοιχτό σε άλλο tab το youtube να παίζει τους τίτλους αρχής!) :D
 
mk193 είπε:
Να αναφέρω και ένα πρόβλημα που είχα με τις φιγούρες των Mighty Morphin Power Rangers (δηλαδή των πρώτων τριών κύκλων). Συγκεκριμένα, η φιγούρα του Λευκού Ranger - Tommy είχε πανοπλία από πολύ ευαίσθητο υλικό. Τόσο, που είχα φτάσει να αγοράσω τρεις (!!!) διαφορετικές, και να μην έχω σώσει ούτε μία πανοπλία :( :( :( Έσπαγαν με ένα-δύο αγγίγματα. Αντίστοιχα, με ίδια μεταχείριση (ξέρετε, κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού :p ...), η πανοπλία του Πράσινου Ranger - Tommy μου είναι ακόμα άθικτη, 15 χρόνια μετά!!! Έτσι, να κοσμεί την προθήκη μαζί με τους άλλους! Θα ήθελα, αν και κάποιος άλλος από το forum αντιμετώπιζε το ίδιο πρόβλημα, να το αναφέρει. Μια που σας βρήκα να έχετε ανοίξει συζήτηση δηλαδή...
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα με τον λευκό Ranger. Αλλά και του πράσινου την κούμπωνα και μετά από λίγα λεπτά, ξεκούμπωνε και πετάγονταν τα κομμάτια. Για αυτό τον λόγο κρατάω κλειστές δύο συσκευασίες με πράσινους σαν κόρη οφθαλμού. Μπράβο για την συλλογή σου και το setup!
 
mk193-Ωραια πραματα :thumbup: .Με την τηλεοπτικη σειρα δεν ειχα ποτε επαφη αλλα τα παιχνιδια ηταν ωραια.Θυμαμαι πριν χρονια να εχω πετυχει αρκετους απο τη σειρα Μighty Morphin Power Rangers-Ninja Ranger.
 
Σήμερα έχει επέτειο 20 ετών η σειρά! Μου φαίνεται απίστευτο ότι πέρασαν 20 χρόνια (19 από την Ελληνική προβολή).

Εμείς οι fans τριανταρίζουμε, οι ηθοποιοί πάνε να πενηνταρίσουν ...και ακόμα "έχω" το άρωμα του πλαστικού της αποκριάτικης στολής, σαν να μην πέρασε μια μέρα :(

Παραθέτω την παρουσίαση της συλλεκτικής φιγούρας του Jason:

[video=youtube_share;4G7evs134Jc]

 
Οι μόνοι που ακόμα δεν έχω βρει πληροφορίες είναι αυτοί με τα 2 κεφάλια,μπρος,πίσω τα οποία καλύπτονταν για να μη φαίνεται κάποια από τις 2 πλευρές.Υπήρχαν και εξαρτήματα που κάλυπταν τα χέρια,τα πόδια και το σώμα.Είχαν και ρούχα,πχ βερμούδα κ t-shirt,και η φιγούρα γινόταν μία κανονική κούκλα.Για την ακρίβεια είχα δει το Jason έτσι,στο σπίτι ενός γνωστού μου.Εκτός και αν ήταν κάποια απομίμηση.
 
Με κεφάλι μπρος-πίσω δε μου λέει κάτι, μάλλον ήταν απομίμηση.
 
Dr. SLUMP είπε:
Με κεφάλι μπρος-πίσω δε μου λέει κάτι, μάλλον ήταν απομίμηση.
Φαντάσου από τη μία μεριά ένα πρόσωπο παρόμοιο με του Jason και από την άλλη η μάσκα.Και όταν ήταν άνθρωπος,η άλλη πλευρά καλυπτόταν με ένα μαύρο που εφάρμοζε καλά στο μισό του κεφαλιού και ήταν σαν πλαστικά μαλλιά (έμοιαζε με Τζον Τζον).Και στα χέρια και στα πόδια,το μισό τους καλυπτόταν.Μόνο στο σώμα,ήταν εξ'άρχής το πλαστικό της στολής το οποίο καλυπτόταν από ένα τύπου ανθρώπινο σώμα με κοιλιακούς.Μετά ντυνόταν με ρούχα όπως οι κανονικές κούκλες.
 
thebest20 είπε:
Φαντάσου από τη μία μεριά ένα πρόσωπο παρόμοιο με του Jason και από την άλλη η μάσκα.Και όταν ήταν άνθρωπος,η άλλη πλευρά καλυπτόταν με ένα μαύρο που εφάρμοζε καλά στο μισό του κεφαλιού και ήταν σαν πλαστικά μαλλιά (έμοιαζε με Τζον Τζον).Και στα χέρια και στα πόδια,το μισό τους καλυπτόταν.Μόνο στο σώμα,ήταν εξ'άρχής το πλαστικό της στολής το οποίο καλυπτόταν από ένα τύπου ανθρώπινο σώμα με κοιλιακούς.Μετά ντυνόταν με ρούχα όπως οι κανονικές κούκλες.
Και εμένα δεν μου θυμίζει κάτι η περιγραφή αν και έχω αρκετά παιχνίδια από Mighty Morphin. Οι μόνες κούκλες που μου θυμίζουν την περιγραφή σου είναι αυτές της Trini, της Kimberly και της Aisha σε στύλ Barbie.
 
Ποτε δεν ειχα παρακολουθησει αυτη τη σειρα. Απο τοτε μου εβγαζε κατι που αποκαλω "κιτς γιαπωνεζιλα" :p

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει, αλλα κυκλοφορησε μια fan movie με εκπληκτικα εφέ, και μεσα απο μια ενηλικη ματια, που αποκαλυπτει επισης τι απεγιναν οι πρωταγωνιστες (αλλοι πεθαναν, αλλοι εγιναν κακοι). Πρωταγωνιστει η Katee Sackhoff ως Pink Ranger (αν και ομολογω δεν την αναγνωρισα) ενω εχει ενα μικρο cameo η κακια.


Σημειωστε οτι στο Vimeo υπαρχει uncensored η ταινια, με λιγο γυμνο :Ρ
 
Ωπ! Δεν το ειχα δει το θεμα...

Εβλεπα φανατικα την 1η/2η σεζον μετα το παρακανανε και το βαρεθηκα. Αγαπημενος μου ηταν ο πρασινος λογω του Dragonzord!

Παντως ειχα δοκιμασει να ξαναδω πριν καποιο καιρο , απλα δεν βλεποταν ολα ειναι τοσο στημενα και ψευτικα :p

Να δεις λιγο για να το θυμηθεις οκ, αλλα δεν προκειται να κατσω να δω ολοκληρη σεζον...

Αυτο που συνεχιζει να τα σπαει ειναι η μουσικη του intro(υπαρχουν και παρα πολλα covers στο youtube) :

[video=youtube;8pQYtmb-f0w]


@Rakeesh

Καλο φαινεται το ταινιακι θα το δω αργοτερα, thanks!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα και ανέβασα αυτά τα δύο σήμερα, κλασικά από ξεχασμένες κασσέτες που ψηφιοποιώ

 
Χθες συμπληρώθηκαν 25 χρόνια από την πρεμιέρα της αμερικάνικης σειράς, ενώ τον Απρίλιο η σειρά έκλεισε 43 χρόνια ασταμάτητης προβολής στην Ιαπωνία!
 
Εχουν "φύγει" και άλλοι απο την 5αδα (δεν θυμάμαι καλά αν ήταν 5 ή 6 οι PR ) :(
 
Οι αρχικοί Rangers ήταν 6 και εκτός από τον πράσινο Ranger (Jason David Frank), έχει σκοτωθεί σε τροχαίο η κίτρινη Ranger (Thuy Trang) το 2001.
 
Kάτι από το 1995...

Ουδέν σχόλιον...

 
Τελευταία επεξεργασία:
Kάτι από το 1995...

Ουδέν σχόλιον...

Ρεπορτάζ διαμάντι από το 1995 στον τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΪ. Δημοσιογράφοι και δάσκαλοι σοκαρισμένοι βρήκαν σε δημοτικό σχολείο μαθητές να φορούν ρολόγια των Power Rangers που ανέγραφαν τη φράση “It’s Morphin Time” (Η διάσημη φράση των Power Rangers πριν μεταμορφωθούν). Όμως χάθηκαν στο διάστημα...ε...στη μετάφραση και θεωρήθηκε ότι η φράση σημαίνει “Είναι η ώρα της μορφίνης”.
Από εκεί και πέρα επικράτησε το χάος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το θυμάμαι τότε στην τηλεόραση. Ευτυχώς κανείς δεν τους έδωσε σημασία.
 
Πίσω
Μπλουζα