Project Natal [Kinect]

Καλό, αλλά δεν είναι ο πρώτος διδάξας. :D

Όταν ο γιός μου ήταν 2 ετών, του έβαλα να παίξει Burnout Revenge στο XBox δείχνοντας του μόνο πως να πατάει "γκάζι". Ε, κατάφερε και έβγαλε ένα ολόκληρο lap έτσι, χωρίς να διαλύσει το αυτοκίνητο ούτε μια φορά (παρόλο που έξυσε ότι τοίχο υπήρχε και δεν υπήρχε)

Οπότε απλά το ανωτέρω ακολουθεί την παράδοση. :p
 
Απο απόψε είμαι κι εγώ κατοχος ενός νεου 360 250GB στη συσκευασία του kinect, προς 360 ευρά απο Κωτσοβολο. 30 ευρώ το μήνα για 12 μήνες, αει στο καλό! Το χύπησα! :D :D:D:D

Ασχολήθηκα μονο 2 ώρες γιατί το δοκίμασα στο γαμπρό μου που εχει σαλονάρα. Οταν ειχα δει τη διαφήμιση, νομιζα ότι ηταν υπερβολική, με τους παίχτες να κινούνται σα λωλοί :D ! Αλλα....ετσι παίζεις! Ειναι φοβερό!!! Το μονο που χρειάζεται είναι σωστή θέση και ρύθμιση της κάμερας.

Αφτα.... Παιχνίδια δεν έχω ακομα, απο τον αλλο μήνα. :D
 
Γι' αυτό μου είπες να έρθω και από το νημάτιο τούτο;

Καλορίζικο. Αν και κινέκτ δεν θα πάρω, χώρο έχω, (επί δύο) αλλά νισάφι πια με τις μάπες του wii, δεν έχω καμία όρεξη να επαναλάβω τα ίδια με το 360.

Βέβαια το move το ζαχαρώνω........
 
pooky(1) είπε:
Αν και κινέκτ δεν θα πάρω
Ασε ρε πουκι! Από τότε που σε διαβάζω εδω μεσα, καθε φορά που λες "δεν αγοράζω αυτό ο κόζμος να χαλάσει", μετά από 1 μηνα το'χεις στο σαλόνι σου μετανιωμένος. :p

ΥΓ. Αν δεν το΄χεις δοκιμάσει, δε μπορείς να πεις τίποτα.
 
Rygar είπε:
Απο απόψε είμαι κι εγώ κατοχος ενός νεου 360 250GB στη συσκευασία του kinect, προς 360 ευρά απο Κωτσοβολο. 30 ευρώ το μήνα για 12 μήνες, αει στο καλό! Το χύπησα! :D :D:D:D

Ουφ,πώς το κάνεις αυτό τώρα...;!;

Άντε,πάμε να δούμε...!

Καλ...

Καλο.....

Καλόπ......

Καλόπαιχτο ρε φίλε!!!!
 
Rygar είπε:
Ασε ρε πουκι! Από τότε που σε διαβάζω εδω μεσα, καθε φορά που λες "δεν αγοράζω αυτό ο κόζμος να χαλάσει", μετά από 1 μηνα το'χεις στο σαλόνι σου μετανιωμένος. :p
ΥΓ. Αν δεν το΄χεις δοκιμάσει, δε μπορείς να πεις τίποτα.
Φυσικά και το δοκίμασα. Δεν μου άρεσε, άλλωστε μη ξεχνάς, έχω wii εδώ και 3 χρόνια, οπότε έχω ήδη δει από πρώτο χέρι τις mainstreamιές του κερατά με το φτυάρι (μη σου πω με το φορτηγό.....)

Ένα χάλι μαύρο και αν δεν ήταν τα Μάριο και ο Πήθικας, θα είχα πετάξει τη κονσόλα από το gaming room. Άσε που μου χαλάει τη χρωματική ισορροπία με την ασπρίλα της.

Μη πεταχτείς και πεις "και το Dreamcast" είναι λευκό, μιλάμε για κονσόλα, για παιχνιδάρες και όχι για υποψία κονσόλας εν έτει 2011. Χάλι μαύρο και τα κινέκτ και το wii.

Ρε ουστ!!!!!!!!!!!!!! :p :p:p
 
χώσε pooky, χώσε!

παντως mainstreamιές δεν θεωρώ μόνο τα motion control games, τα move + kinect, τα mini games κλπ. Mainstream θεωρώ και όλα τα "ευπεπτα" generic shooters (ξέρετε ποια) και όλα τα linear action games τα οποια εχουν μονο δράση, καθόλου εξερευνηση, μωρουδίστικα ή καθόλου puzzles ενώ τα περισσότερα σε "κρατανε από το χέρι" (που λένε) και σε όλη την διάρκειά τους νομίζεις ότι παιζεις ένα μεγάλο tutorial με οδηγίες, βελάκια, τοξάκια, μεγάλες φωτεινες ενδείξεις μήπως σου ξεφύγει κάτι, κανε use εδώ, βάρα εδώ, τράβα εκεί κλπ.

Με λίγα λόγια το 90% των παιχνιδιών τα τελευταία 5-6 χρόνια, στις κονσόλες κυρίως.
 
pooky(1) είπε:
Γι' αυτό μου είπες να έρθω και από το νημάτιο τούτο;
Καλορίζικο. Αν και κινέκτ δεν θα πάρω, χώρο έχω, (επί δύο) αλλά νισάφι πια με τις μάπες του wii, δεν έχω καμία όρεξη να επαναλάβω τα ίδια με το 360.

Βέβαια το move το ζαχαρώνω........


pooky(1) είπε:
Φυσικά και το δοκίμασα. Δεν μου άρεσε, άλλωστε μη ξεχνάς, έχω wii εδώ και 3 χρόνια, οπότε έχω ήδη δει από πρώτο χέρι τις mainstreamιές του κερατά με το φτυάρι (μη σου πω με το φορτηγό.....)
Ένα χάλι μαύρο και αν δεν ήταν τα Μάριο και ο Πήθικας, θα είχα πετάξει τη κονσόλα από το gaming room. Άσε που μου χαλάει τη χρωματική ισορροπία με την ασπρίλα της.

Μη πεταχτείς και πεις "και το Dreamcast" είναι λευκό, μιλάμε για κονσόλα, για παιχνιδάρες και όχι για υποψία κονσόλας εν έτει 2011. Χάλι μαύρο και τα κινέκτ και το wii.

Ρε ουστ!!!!!!!!!!!!!! :p :p:p

Το kinect δεν σου αρέσει γιατί θυμίζει Wii και το move που είναι Wii clone το ζαχαρώνεις;

Απαράδεκτο για πράκτορες! :D
 
Ναι, το move έχει φωτάκια. :D :D

Εδώ έχω alienware laptop ακριβώς γιατί έχει φωτάκια, στο move θα κολλήσω; :p :p
 
Εχεις δίκιο! Δεν ξέρεις τι λες! :p

ΥΓ. Στο κοντινό μελλον δε θα υπαρχουν χειριστήρια, αυτό ειναι το σίγουρο! Και μη μου πει κανείς ότι λεω βλακείες! Πριν 10 χρόνια κανείς δεν το πίστευε ότι τα κινητά θα ειναι διπύρηνα multitouch 12MP κλπ κλπ και δε συμμαζεύεται!
 
Εγώ, όμως, το πίστευα. Για το λόγο αυτό "κοίταξα" εταιρείες που ξέρουν που πάνε, έχουν πολλούς haters, και η "κρίση" τις έκανε "κροίσους".

Χειριστήρια πάντα θα υπάρχουν. Ακριβώς γιατί όταν παίζεις δεν μπορείς να κοπανιέσαι με τις ώρες μπροστά σε κάθε οθόνη, δεν είναι δυνατόν να παίζεις 8 ώρες Oblivion ή ποδοσφαιράκι (μουεεεαααααααρκκκκκκκκκκκκκ!!!!!!!!!! ) και να γυρνάς σαν το κρουσμένο πάνω κάτω στο σαλόνι.

Σταθερές κονσόλες μπορεί να μην υπάρξουν στο μέλλον και να αντικατασταθούν από φορητές, αλλά όσο υπάρχουν, χειριστήρια θα έχουμε.
 
pooky(1) είπε:
Εγώ, όμως, το πίστευα. Για το λόγο αυτό "κοίταξα" εταιρείες που ξέρουν που πάνε, έχουν πολλούς haters, και η "κρίση" τις έκανε "κροίσους".
Χειριστήρια πάντα θα υπάρχουν. Ακριβώς γιατί όταν παίζεις δεν μπορείς να κοπανιέσαι με τις ώρες μπροστά σε κάθε οθόνη, δεν είναι δυνατόν να παίζεις 8 ώρες Oblivion ή ποδοσφαιράκι (μουεεεαααααααρκκκκκκκκκκκκκ!!!!!!!!!! ) και να γυρνάς σαν το κρουσμένο πάνω κάτω στο σαλόνι.

Σταθερές κονσόλες μπορεί να μην υπάρξουν στο μέλλον και να αντικατασταθούν από φορητές, αλλά όσο υπάρχουν, χειριστήρια θα έχουμε.
Και εγώ είμαι της γνώμης ότι κάποιου είδους χειρηστήριο ή τέλος πάντως υποκατάστατο θα υπάρχει. Π.χ. πιστεύει κανείς ότι μπορεί να παίξει Call of Duty ή όποιο άλλο fps δίχως κάποιο χειριστήριο;;
 
Το Kinect αυτη τη στιγμη

1)ειναι σε πολυ πρωιμα σταδια η γνωση των developers

2)ολοι τρεξανε να προλαβουνε τις γιορτες εξου και οι τιτλοι περα απο 3-4 ειναι μετριοτατοι προς κακοι

3)οι Ιαπωνες ξεκινανε να φτιαχνουν σοβαρα παιχνιδια

4)εχει φτιαχτει με το μελλοντικο XBOX υποψιν. Στη παρουσα φαση δεσμευει κομματι επεξεργαστικης ισχυος απο το 360 που φυσικα δεν πρεπει να ξεπερναει καποιο οριο και επισης υποκειται στο USB2 bandwidth. Στο επομενο κονσολι το θεμα resources δεν θα ειναι ζητημα και ο διαυλος θα ειναι USB3 ή κατι αναλογο.
 
Ελπίζω να έχεις δίκιο σε όλα ειδικά στα σημεία 2) και 3). Μια και μιλάμε για κονσόλα, εύχομαι τα παιχνίδια που θα βγουν στο μέλλον, αλλά και αυτά στη νέα κονσόλα όποτε έρθει, να είναι αποδεκτά και να μη γίνει και το 360 ένα άλλο wii.

Βέβαια στο wii το wiimote ήταν από την αρχή μαζί του και δεν υπήρχε περίπτωση να μην βγει παιχνίδι που να το υποστηρίζει......

Αν και πιστεύω ότι hype είναι και θα περάσει, όπως καταλάγιασε ο ντόρος με το wii. Βέβαια, πόσο καιρό οι mainstreamers θα αγοράζουν αυτά τα μαραφέτια; Μπορεί να είναι και μόδα που θα περάσει.

Πάντως το wii αν και το πήρα μαζί με αρκετό κόσμο (γνωστούς + του κουμπάρου μου περιλαμβανομένου) πριν 3 χρόνια, είμαι ο μόνος που το λειτουργεί ακόμα. Οι υπόλοιποι πήραν ένα σωρό motes, ballance boards, ρακέτες, τόξα, κουκουνάρια και το έχουν να μαζεύει σκόνη. Στη κυριολεξία σε απόλυτη αχρηστία.
 
Κορυφαίος ο τύπος! Πραγματικά τα περισσότερα από αυτά που λέει είναι μεγάλες αλήθειες.
 
Το kinect αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείται για shovelware και δεν το κόβω να αλλάζει. Η ms απλά ήθελε πίτα από τις πωλήσεις του wii και να απευθυνθεί στο κοινό αυτών.

Από εκεί και πέρα όλα τα άλλα είναι λόγια για να γράφουμε και δικαιολογίες για το shovelware... το μελλοντικό 360 είναι χλωμό να έχει το ίδιο kinect για πολλούς ευνόητους λόγους... το αν θα παίζει σε compatibility mode είναι άλλο θέμα.
 
Αυτο ειναι σιγουρο.

Αλλα η οποια μορφη και να εχει ενα μελλοντικο περιφερειακο δεν ειναι αυτο το ζητουμενο αλλα τα παιχνιδια που θα βγουν. Αν κρινουμε απο τα τωρινα.........
 
Πίσω
Μπλουζα