PS3 Home

Για σου Τάκη manager με τα έτοιμα χρονοδιαγράμματα σου και τις λύσεις του λεπτού για όλα τα προβλήματα. Ότι χρειάζεται πάνω από λεπτό απορρίπτεται ως πολύπλοκο. Απορώ γιατί χρειάζονται think tanks για κάποιες αποφάσεις αφού τις παίρνουμε τόσο εύκολα εμείς. Για να φτιάξω στα γρήγορα την επόμενη κονσόλα

Θα το παίξω για λίγο manager.

Θα βάλω τον wally να κατεβάσει μερικά unified memory αποκρυφιστικά λογοπαίγνια να τα πει στους μηχανικούς να τα φτιάξουν

Θα βάλω τον keeper στο software κομμάτι να αγοράσει μερικά software houses για το firmware της κονσόλας και των Live servers

Θα πάω διακοπές και θα ζητήσω εβδομαδιαίο "τελε-meeting" για αναφορά της προόδου της super-ντούπερ κονσόλας.

Λεφτά έχουμε κύριοι, βρήκαμε και τα σωστά άτομα για τις σωστές θέσεις που δίνουν τις σωστές και το βασικότερο γρήγορες λύσεις και

πίσω και σας έφαγα παλιό-SONY-Nintento
 
Wally είπε:
Tαδε εφη Peter Moore το αφεντικο του Xbox division..
Microsoft Working on a PlayStation Home-Like Service?

Daniel Schiappa, general manager of strategy for Microsoft's Entertainment and Devices division, the unit responsible for Xbox and Zune, told attendees at a virtual worlds conference in Austin that “by next year, youʼll probably know more about why Iʼm up here.”

Schiappa said that most likely, any foray by Microsoft into the world of avatars or social networking would begin with PCs, then move across Xbox and finally into its mobile phone business.

Για δες πως αλλάζουν τα πράγματα.

Υ.Γ Περίμενα κάποιον άλλο να το βάλει εδώ άλλα μάταια.
 
Ελπιζω να μην μεταφερει αυτη τη γελοιοτητα στο LIVE
 
Η εξήγηση σε αυτό είναι απλή. Επειδή ανταγωνίστριες εταιρίες πουλάνε χιλιάδες μηχανήματα σε non-gamers, αρχισε και η MS να υλοποιεί features που θα τραβήξουν κοινό που του είναι ελαφρώς αδιάφορα τα παιχνίδια, αλλα εντυπωσιάζεται με ενα Sims Online. Κάτι θα ξέρουν ;)

Ειπα να σιωπήσω, αλλα δεν θα με αφήnετε να αγιάσω. Φταιω; :p :p
 
Επειδή ανταγωνίστριες εταιρίες πουλάνε χιλιάδες μηχανήματα σε non-gamers
Κανεις δεν ηταν gamer (videogamer) πριν αρχισει να παιζει - οποτε μιλαμε για νεους gamers και οχι για non-gamers.

αρχισε και η MS να υλοποιεί features που θα τραβήξουν κοινό που του είναι ελαφρώς αδιάφορα τα παιχνίδια, αλλα εντυπωσιάζεται με ενα Sims Online
Αυτοι που εντυπωσιαζονται πχ απο ενα Sims Online δεν ειναι gamers ? Δηλαδη θες να μου πεις οτι τα εκατομυρια των εδω και μια δεκαετια παιχτων του Championship (Football) Manager, ανθρωποι που εχουν αφιερωσει τη ζωη τους για να καμαρωσουν πχ τον Panionios FC κατοχο του Champions League, δεν ειναι gamers ?
Με την ιδια συλλογιστικη τα εκατομυρια των πιτσιρικαδων που ξημεροβραδιαζονται στα Net Cafe παιζοντας COD ή WOW χωρις να γνωριζουν ΤΙΠΟΤΑ αλλο απο υπολογιστες και videogames δεν ειναι gamers ? ή μηπως αυτοι ειναι γιατι παιζουν παιχνιδια που ειναι στη μοδα ?

Τα επιχειρηματα αυτων που προσπαθουν να πεισουν οτι καποιες εταιρειες (για τη Nintendo μιλαμε, δεν κανω πως δεν το ξερω) δημιουργουν non-gamers επειδη οι ιδιοι δεν εγκρινουν ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ παιχνιδια ή και τον τροπο χειρισμου τους μπαζουν απο παντου.

Αλλα οπως συμβαινει παντα οταν δεν ξερουμε γιατι συνεβη κατι - και ακομα χειροτερα δεν θελουμε να δουμε το γιατι - καταληγουμε σε συμπερασματα και τοποθετησεις που δεν στεκουν.

Και εγω ειχα σκοπο να σιωπησω αλλα δεν με αφηνουν αυτα που διαβαζω :)


 
Δυστυχώς η επιτυχία της Nintendo έχει πειράξει πολλούς. Για το λόγο αυτό θέλουν να δείξουν πως μόνο αυτοί απευθύνονται σε άτομα αντάξια του χαρακτηρισμού "παιχνιδάς" και όχι η Ninty.

Εδώ ισχύει η παροιμία: "Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια".

Όσο και αν ενοχλεί η επιτυχία της Ninty, αποτελεί αδιαμφισβήτητο γεγονός και αποτελεί την πραγματικότητα που οι "άλλοι" έρχονται να αντιμετωπίσουν. Είναι δυνατόν μια εταιρεία με μηχάνημα που δεν έχει και τα τρομερά γραφικά να πουλάει και να κερδοφορεί;

Προσέξτε την τελευταία φράση μου. Δυστυχώς σήμερα αν δεν παίζεις με κονσόλα με απίστευτα γραφικά ή αν δεν κατέχεις διπλή super 8800GTX δεν νοείσαι gamer.

Ή μήπως τελικά τα πράγματα έχουν αλλοιώς;

Μήπως;

Ε;
 
Hρακλη τα λεγαμε και εχτες over ουζο :D

Η N με το Wii εβαλε στην ακρη τους σκληροπυρηνικους fans πεταγωντας τους κοκαλακια και αυτοι με τη σειρα τους της γυρισαν τη πλατη.

Δεν ξερω ποιος βγηκε κερδισμενος...αλλα η Ν στοχευοντας στους non-gamers και εβαλε τη νεα κονσολα στα μεγαλα καταστηματα καλυντικων και χεστηκε στο φραγκο :D

Να μιλησουμε με 2-3 facts?

Ξερεις ποιο ειναι το attach rate του Wii...Σχεδον ενα παιχνιδι ανα κονσολα! Πηραν ενα WiiSports και βολευτηκαν για παντα...

Βγηκε το νεο Metroid Prime!Θυμασαι τι γινοταν παλια? Τωρα πηγε ΑΠΑΤΟ! To CookingMama πουλησε ωραιοτατα

Το εξωφυλο του καινουργιου τευχους του EGM το ειδες?

Θες να δεις τις πωλησεις απο τον Ιουλιο μεχρι τωρα στην Ιαπωνια

JP Wii sales figure July-October
~07/15.  109,854

~07/22   86,786

~07/29   77,169

~08/05   61,498

~08/12   65,120

~08/19   73,938

~08/26    46,283

~09/02    39,371

~09/09   29,088

~09/16   26,181

~09/23   24,992

~09/30   24,143

~10/07 famitsu report ~21000
Η Sony απο την αλλη, ενω δεν ειχε καμια προθεση να "προδωσει" τους "υποστηρικτες" της εχασε, λογω αναιμικων πωλησεων, σχεδον ολα τα exclusive. Aναγκαστικα το εχει ριξει στο promotion του PS3 ως media box
 
pooky είπε:
Προσέξτε την τελευταία φράση μου. Δυστυχώς σήμερα αν δεν παίζεις με κονσόλα με απίστευτα γραφικά ή αν δεν κατέχεις διπλή super 8800GTX δεν νοείσαι gamer.

Ή μήπως τελικά τα πράγματα έχουν αλλοιώς;

Μήπως;

Ε;

Και γω δηλώνω non gamer!

Τις τελευταίες μέρες(λόγω της πρόσφατης αγοράς μου) έχω (ξανά)λιώσει τα δισκάκια του Dreamcast...

Όσο για κάρτα γραφικών η GeForce4 MX 440 64MB είναι υπεραρκετή στο PC μου για να παίζω Scummvm, MAME και Project64! ;)

telamonas είπε:
Με την ιδια συλλογιστικη τα εκατομυρια των πιτσιρικαδων που ξημεροβραδιαζονται στα Net Cafe παιζοντας COD ή WOW χωρις να γνωριζουν ΤΙΠΟΤΑ αλλο απο υπολογιστες και videogames δεν ειναι gamers ? ή μηπως αυτοι ειναι γιατι παιζουν παιχνιδια που ειναι στη μοδα ?
Μα και τα παιχνίδια α λα Wii sports μόδα δεν είναι στην ουσία;

To ίδιο το Wii δεν είναι μόδα όπως το iphone και το ipod; :)

Κάτι τέτοιο δεν είναι απαραίτητα κακό,όπως λοιπόν το ipod "μύησε" τους πολλούς στον κόσμο των φορητών mp3, ενώ αυτά προϋπήρχαν από χρόνια και υπάρχουν πολλές συσκευές κατά πολύ ανώτερες από το ipod,έτσι και το Wii "μύησε" μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που αποστρέφονταν ή δεν ενδιαφέρονταν για τα videogames και τους μετέτρεψε σε gamers και ας υπάρχουν καλύτερες ή ανώτερες

ανταγωνιστικές κονσόλες !
 
Γιωργο ο gamer δεν κρινεται απο τα κυβικα!

Mπορει να παιζεις με Oric,με Adam,με PS3...δεν παιζει ρολο

Για το Wii εχω ενστασεις.Οχι διοτι ειναι αναιμικο!!!

Αλλα επειδη η Ν χειραγωγησε, με το τροπο της, τις εταιρειες να βγαλουν παιχνιδια-ΑΣΤΕΙΟΤΗΤΕΣ!

Και μια και ο ορος ειναι trendy, ποιος μπορει να μου πει 3 ΑΑ exclusive Wii τιτλους?
 
Και τι σχέση έχουν όλα αυτά ρε συ Πάνο με το θέμα μας?
 
Στον Ηρακλη και το Γιωργο απαντουσα στα τελευταια ποστ...

Οσο για το 360-Home-wannabe σου ειπα...HOME GET OUT OF OUR HOBBY!! :D

Παρολα αυτα αδυνατω να καταλαβω την πρεμουρα σου απο τη στιγμη που δεν εχει λανσαριστει ουτε καν στο PS3...καλο 2008

ΕDIT:η πλακα ειναι οτι το PS3 ηδη δεσμευει ~100mb για system resources!!!! (απο τα λιγα που διαθετει)...μολις ανεβασει και το HOME να δω που θα στοραρει δεδομενα παιχνιδιων...disk caching και install και αγιος ο θεος :biglaugh:
 
Wally είπε:
Στον Ηρακλη και το Γιωργο απαντουσα στα τελευταια ποστ...
Σε αυτό σε ρωτάω και εγώ. Πάλι αρχίζεις με τις εταιρείες όταν σου μιλάει για άλλο πράγμα ο Ηρακλής.

Wally είπε:
Παρολα αυτα αδυνατω να καταλαβω την πρεμουρα σου απο τη στιγμη που δεν εχει λανσαριστει ουτε καν στο PS3...καλο 2008
Για να μη ξεχνάμε γιατί μιλάμε, το θέμα του thread ήταν για κάτι κατεμε πρωτοποριακό που επειδή ήταν του "αντιπάλου" σου έπρεπε να το βγάλεις σκάρτο. Φτάνουμε σήμερα και βλέπουμε ότι αυτοί οι άνθρωποι που το κατακρίνανε το αντιγράφουν. Το επιχείρημα τώρα είναι ότι έχω πρεμούρα? Με καίει δηλαδή αν βγει ή αν δεν βγει? Σημειωτέον στην beta (στην Αμερική μόνο) είναι χιλιάδες μέσα άλλα αυτό δεν έχει σημασία είναι beta που σημαίνει ότι αργά ή γρήγορα θα βγει.

Wally είπε:
ΕDIT:η πλακα ειναι οτι το PS3 ηδη δεσμευει ~100mb για system resources!!!! (απο τα λιγα που διαθετει)...μολις ανεβασει και το HOME να δω που θα στοραρει δεδομενα παιχνιδιων...disk caching και install και αγιος ο θεος :biglaugh:
Αυτό πάλι ρε συ Πάνο μπορείς να μου το εξηγήσεις? Τρώγεσαι με τα ρούχα σου λιγότερο από ότι με το PS3. Αραδιάζεις τεχνικά στοιχεία που αμφιβάλω αν γνωρίζουν τα αληθινά νούμερα παραπάνω από μια χούφτα ανθρώπους στον πλανήτη σαν επιχειρήματα που έχουν βάση. Άλλα όπως έχεις ξαναγράψει, θα πεις κάτι και αφού δεν θα αμφισβητηθεί από κανένα θα ισχύει. Αλήθεια τα requirements του Home από που τα έμαθες? Έμαθες ότι θα τρέχει και παράλληλα με τα παιχνίδια? Γιατί εγώ από ότι video έχω δει μόνο arcades mini games μπορείς να παίξεις.

Και τέλος τι σχέση έχει το console war με το Home? Δεκτό το μίσος και η απέχθεια στην Sony και την Nintendo άλλα αυτό το thread δε νομίζω να είναι περι αυτού εκτός και αν έδωσα λάθος εικόνα εγώ
 
Mπα...ακρως διασκεδαστικα

Αντωνη μετα απο ληθαργο μηνων ξανανοιξες αυτο θεμα...και καλα εκανες

Ο Ηρακλης ΑΝ κανεις τον κοπο να ξαναδιαβασεις μιλησε για εταιρειες...

Σου απαντησα οτι δεν μου αρεσει η προοπτικη να στριμωξει ενα τετοιο πραμα στη κονσολα μου η MS

Δικαιωμα σου να οριζεις προτοποριακο ενα SIMS στην ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΗ και δεν εχω δικαιωμα να σε επικρινω...τη γνωμη μου ειπα

Τα 96mb reserved ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ.

Και εγω ο αμοιρος λεω...το MSN μου δεσμευει 18 mb στο PC οταν ανεβαινει

Αρα κατι αντιστοιχο (πολαπλασιο) στις κονσολες σημαινει

360-> 512- (31+ ~15) = ..

PS3-> 256 - (96+ ~15) = ..

--Βαζω το 15 ΜΠΑΚΑΛΙΚΑ

Αρα καουμποιλικι μου να μην βλεπω με καλο ματι την μειωση των πορων της ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΗΣ μου ;)
 
Wally είπε:
Η Sony απο την αλλη, ενω δεν ειχε καμια προθεση να "προδωσει" τους "υποστηρικτες" της εχασε, λογω αναιμικων πωλησεων, σχεδον ολα τα exclusive. Aναγκαστικα το εχει ριξει στο promotion του PS3 ως media box
Διαφωνώ (φυσικά!) :D

Το νέο bundle που λανσάρεται στην Ευρώπη, περιλαμβάνει δεύτερο sixaxis χειριστήριο και τα παιχνίδια Resistance:Fall Of Man και Motorstorm...

Εαν η Sony ήθελε να το λανσάρει σαν media box, θα έδινε κανά δυό Blu-Ray ταινίες και το Remote control...

Αυτά τα ολίγα, διότι και εγώ είχα πει οτι :shutup:
 
Wally είπε:
Και εγω ο αμοιρος λεω...το MSN μου δεσμευει 18 mb στο PC οταν ανεβαινει

Αρα κατι αντιστοιχο (πολαπλασιο) στις κονσολες σημαινει

360-> 512- (31+ ~15) = ..

PS3-> 256 - (96+ ~15) = ..

--Βαζω το 15 ΜΠΑΚΑΛΙΚΑ

Αρα καουμποιλικι μου να μην βλεπω με καλο ματι την μειωση των πορων της ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΗΣ μου ;)
Παίζει καμιά μόντα να βάλουμε επιπλέον μνήμες στα ρημάδια τα μηχανήματα να τελειώνουμε με τη γκρίνια σας;Μου θυμίζετε τους παππούδες από τα Muppets έτσι που πλακωνόσαστε κάθε φορά! :D
 
DINO είπε:
Διαφωνώ (φυσικά!) :D Το νέο bundle που λανσάρεται στην Ευρώπη, περιλαμβάνει δεύτερο sixaxis χειριστήριο και τα παιχνίδια Resistance:Fall Of Man και Motorstorm...

Εαν η Sony ήθελε να το λανσάρει σαν media box, θα έδινε κανά δυό Blu-Ray ταινίες και το Remote control...

Αυτά τα ολίγα, διότι και εγώ είχα πει οτι :shutup:
Μην ξεχνάς πάντως ότι η Sony πρέπει να ξεφορτωθεί και όλο το stock των sixaxis που έχει εν όψει του Dual Shock 3.
 
Wally είπε:
Mπα...ακρως διασκεδαστικαΟ Ηρακλης ΑΝ κανεις τον κοπο να ξαναδιαβασεις μιλησε για εταιρειες...
Έκανα τον κόπο και το ξαναδιάβασα το μήνυμα του και κατάλαβα ότι μίλαγε για το δικαίωμα κάποιου να λέγεται gamer, αν κ'άνω λάθος ας με διαφωτήσει ο Ηρακλης.

Wally είπε:
Σου απαντησα οτι δεν μου αρεσει η προοπτικη να στριμωξει ενα τετοιο πραμα στη κονσολα μου η MS

Δικαιωμα σου να οριζεις προτοποριακο ενα SIMS στην ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΗ και δεν εχω δικαιωμα να σε επικρινω...τη γνωμη μου ειπα
Μα σε αυτό δε διαφωνούμε.

Wally είπε:
Τα 96mb reserved ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ.

Και εγω ο αμοιρος λεω...το MSN μου δεσμευει 18 mb στο PC οταν ανεβαινει

Αρα κατι αντιστοιχο (πολαπλασιο) στις κονσολες σημαινει

360-> 512- (31+ ~15) = ..

PS3-> 256 - (96+ ~15) = ..

--Βαζω το 15 ΜΠΑΚΑΛΙΚΑ

Αρα καουμποιλικι μου να μην βλεπω με καλο ματι την μειωση των πορων της ΠΑΙΧΝΙΔΟΜΗΧΑΝΗΣ μου ;)
Ειλικρινά δε μπορώ να σε καταλάβω, προσπαθώ όμως.

  • Κρίνεις κάτι που δεν έχεις δει ποτέ,

  • Φέρνεις σαν επιχεήρημα ότι θα σέρνεταi το σύμπαν με τη χρήση της (swap storms) λόγω του ότι θα πέρνει πολλά resources πάλι σε κάτι που δεν έχεις ξαναδει ποτέ και φυσικά δεν έχεις ιδέα τα πραγματικά νούμερα και τι απαιτήσεις έχει από το σύστημα
  • Μας παραθέτεις νούμερα προγραμμάτων από το PC σου σαν μεγέθη και τα συσχετίζεις με το Home. WIndows code base linkers, cpu instruction set length, buffers και της παναγιάς τα μάτια στον αέρα για μια σύγκριση ανώφελη και εντελώς αόριστη.
και όλα αυτά για ποιο λόγο; Για να μας πεις ότι δεν θα παίζει καλά? ΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ. ΆΛλα ούτε και το Halo 3 σε διπλανό thread είχες δει άλλα ένα χρόνο πριν έκανες διθυραμβικά σχόλια.

Αν δεν θες να το χρησιμοποιήσεις φυσικά είναι δικαίωμα σου. Όταν έρθει στο 360 καουμπουλίκι σου όπως λες το ξεκινάς ή το σβήνεις διαπαντός. Αυτό δε μειώνει την αξία της ιδέας, την σκέψη και την επανάσταση που φέρνει στα on-line communities. Εσύ το βλέπεις με στραβό μάτι άλλα εκτός του σκέτου "δε το γουστάρω" για άλλη μια φορά θες να μας ενημερώσεις πόσο άχρηστο και αδύναμο είναι ένα PS3.

Όλα αρχίζουν και καταλήγουν εκεί. Φοβάμαι ότι και για συνταγές μαγειρικής να μιλήσουμε κάτι θα βρεις να πεις για το PS3 :)
 
TallMan είπε:
Μην ξεχνάς πάντως ότι η Sony πρέπει να ξεφορτωθεί και όλο το stock των sixaxis που έχει εν όψει του Dual Shock 3.
Όντως, κέρδισαν τη δίκη με την Immersion, αλλά "δεν έχει προγραμματιστεί κάτι ακόμα", δια στόματος Kaz Hirai (president of all things Playstation)...
 
Πίσω
Μπλουζα