PS3 Home

Έκανα τον κόπο και το ξαναδιάβασα το μήνυμα του και κατάλαβα ότι μίλαγε για το δικαίωμα κάποιου να λέγεται gamer, αν κ'άνω λάθος ας με διαφωτήσει ο Ηρακλης.
Αυτο ακριβως ειπα - με αφορμη βεβαια την ανηλεη επιθεση του Πανου σε οσους ανακαλυπτουν ΤΩΡΑ το video gaming (τα Wiikids δηλαδη).
Δεν εχουμε μονο εμεις δικαιωμα στη χαρα, αυτο λεω - και οπως πριν 30 χρονια αρχισα να παιζω video games ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ TEXT ADVENTURES ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ !!!! - ετσι και τωρα υποδεχομαι ολους οσους πιστευουν οτι το ηλεκτρονικο παιχνιδι με χρηση οθονης (και οτι αλλο βαλει ο νους μας) ειναι αυτο που τους ευχαριστει.

Για την εκτος κλιματος ερωτηση σου βρε Πανο σχετικα με τα ΑΑΑΑΑΑ games τι περιμενεις να απαντησω βρε φιλε ? :rolleyes:
 
Βρε TShock ειναι γνωστη η αδυναμια του wally στο 360 και η αντιπαθεια και κατι παραπανω που τρεφει για το PS3 κατι που κανει παντα με πολυ χιουμορ και καλη διαθεση.

Μην μου τον στεναχωρεις γιατι κονσολο thread χωρις wally δεν υφισταται .

Θα μου τον κομπλαρεις και μετα τι θα κανουμε χωρις Believe :D
 
DINO είπε:
Όντως, κέρδισαν τη δίκη με την Immersion, αλλά "δεν έχει προγραμματιστεί κάτι ακόμα", δια στόματος Kaz Hirai (president of all things Playstation)...
TGS 2007: Dual Shock 3 Officially Announced

Και από τη wikipedia

http://en.wikipedia.org/wiki/DualShock

DualShock 3
Announced at the 2007 Tokyo Game Show, the DualShock 3 is a controller for the PlayStation 3 that incorporates the features and design of the SIXAXIS wireless controller with vibration capabilities. It is scheduled for release in Japan on November 11, 2007 at a retail price of JP¥5,500, in both black and "Ceramic White" colours.[3] The controller is expected to debut in North America and Europe in Spring 2008.[4] Hands-on accounts at the 2007 Tokyo Game Show describe the controller as being heavier than the standard Sixaxis controller, and capable of vibration forces comparable to the DualShock 2. According to GameSpot, DualShock 3's "rumble was a touch weak";[5] while various others reported more refined vibration effects than the DualShock 2, particularly with the Metal Gear Solid 4 demonstration.[6
 
AARDVARK είπε:
Θα μου τον κομπλαρεις και μετα τι θα κανουμε χωρις Believe :D
:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

BELIEVE και μη ερεύνα! :biglaugh:

TallMan είπε:
Σωστός TallMan!

Οι πηγές μου είναι RETRO τελικά! (OPM-UK OCTOBER ISSUE)

X-cuse me για την αμφισβήτηση... :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μονο ο Aardvark με καταλαβαινει... :(

Αντωνη, απλα αμφισβητεις τον κοσμακη χωρις να ψαχνεις!

Ριξε καμια ματια σε site που ποσταρουν game developers...μην περιμενεις να ενημερωθεις περι τεχνολογιας απο το PC Master :biglaugh:

Παρε μια αναλυση του PS3 memory footprint

Παρε ενα με απλα λογια

Required

- Onscreen keyboard = 7MB

- Saving / Loading / Reading = 5MB

- Online startup = 8MB

- NP Friend list = 24MB (what the f***)

- voice chat = 8MB

- video memory = 32MB

Optional

- Video Chat = 26MB

- Utility for microphone config = 8MB

- Web browser = 40MB to 90MB+

- PSP Remote Play = 8MB

Κανε μια ψακτικη στο http://www.beyon3d.com.

Σε συμβουλευω να επισκεπτεσαι καθημερινα τα console forums εκει

Tα παραπανω δεν νομιζω να τα θες με τη βουλα της SONY.Ειναι NDA επ απειρον

Η κοινη λογικη λεει οτι οταν σε ενα OS φορτωσεις αλλο ενα service (ή οπως αλλιως θες πεστο) τραβαει επιπλεον resources

Για το ΗALO3...ημουν καθημερινος θαμωνας των Bungie forums και διαβαζα τα papers που εβγαζαν.Μην ξεχνας οτι ημουν και στη Beta.Οποτε καποια αποψη ειχα.Ο παγκοσμιος τυπος μαλλον με δικαιωσε σε οσα σας επρηζα...

Στη console κουβεντα μιλαμε για κονσολες...αφου σου αρεσει το PS3 και ενοχλεισαι οταν μπαινουν οι αδυναμιες του στη συζητηση πουλα την ασπροκασελα,τσιμπα το PS3 και λιωσε στο Genki

Και συμβουλη...be creative :D

Aπο αμφισβητιες εχει γεμισει ο κοσμος...στο συγκεκριμενο ελαφρυ αντικειμενο θα χαιρομουν να μοιραστεις τις γνωσεις σου μαζι μας και να πανε τα κεφαλια μας ενα κλικ παραπερα

Τελαμονα φοβαμαι οτι δε με "επιασες" :(

Θα τα πουμε και στην επομενη μασα... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Μονο ο Aardvark με καταλαβαινει... :(
Αντωνη, απλα αμφισβητεις τον κοσμακη χωρις να ψαχνεις!

Ριξε καμια ματια σε site που ποσταρουν game developers...μην περιμενεις να ενημερωθεις περι τεχνολογιας απο το PC Master :biglaugh:

Παρε μια αναλυση του PS3 memory footprint
Να σε ρωτήσω διαβάζεις αυτά που γράφω ή ξεκινάς να γράφεις με το που βλέπεις το avatar μου? Δείξε μου σε παρακαλώ σε ποιο post μου απαντάς. Ποιο πριν μας μίλαγες για τις απαιτήσεις του Home από το PS3 και μας έφερνες παράδειγμα τον messanger των windows. Εγώ σου είπα ότι δεν μπορείς να ξέρεις τα internals του Home μιας και αυτά θα τα ξέρουν μια χούφτα άνθρωποι αυτή τη στιγμή και φυσικά δεν το έχεις δει για να δεις αν σέρνεται και αν τρώει τα resources και μπαίνει σε swap space συνέχεια. Πες μου τώρα τι σχέση έχουν τα παρακάτω που αντιγράφεις από consoloforums

Required- Onscreen keyboard = 7MB

- Saving / Loading / Reading = 5MB

- Online startup = 8MB

- NP Friend list = 24MB (what the f***)

- voice chat = 8MB

- video memory = 32MB

Optional

- Video Chat = 26MB

- Utility for microphone config = 8MB

- Web browser = 40MB to 90MB+

- PSP Remote Play = 8MB
Wally είπε:
Η κοινη λογικη λεει οτι οταν σε ενα OS φορτωσεις αλλο ενα service (ή οπως αλλιως θες πεστο) τραβαει επιπλεον resources
H ακόμα πιο κοινή λογική λέει να το δούμε πρώτα πως πάει και πόσα resources τραβάει και μετά να βγούμε να γράψουμε κάτι σε σχέση με το performance του. Προς το παρόν γράφουμε για τα γενικά χαρακτηριστικά του.

Wally είπε:
Για το ΗALO3...ημουν καθημερινος θαμωνας των Bungie forums και διαβαζα τα papers που εβγαζαν.Μην ξεχνας οτι ημουν και στη Beta.Οποτε καποια αποψη ειχα.Ο παγκοσμιος τυπος μαλλον με δικαιωσε σε οσα σας επρηζα...
Εγώ πάλι καταλαβαίνω άλλα. Γράφεις τα δυθυραμβικά σχόλια των δημιουγών ενός παιχνιδιών που δεν έχεις δει και όλα είναι μια χαρά. Με του που βγει κάποιος να πει κάτι για την σιχαμερή κατεσε κονσόλα αυτό πρέπει να βγει άχρηστο με οποιοδήποτε κόστος. Ας μην φέρνουμε εδώ το thread του Halo και για τα τρομερά reviews που έγραψαν οι ανεξάρτητοι reviews την άποψη μου (και τις φωτογραφίες) την έχω Postάρει εκεί. Όσο για το Beta testing που μας λες ότι έκανες, μαζί μιλάγαμε όταν πήρες το Halo και το είδες για πρώτη φορά, τι λες τώρα. Και αν λες beta testing κάποιες εκδόσεις που είχαν βγάλει έτσι αέρα πατέρα και είχες εντυπωσιαστεί από αυτές... ε τι να πω!!

Wally είπε:
Στη console κουβεντα μιλαμε για κονσολες...αφου σου αρεσει το PS3 και ενοχλεισαι οταν μπαινουν οι αδυναμιες του στη συζητηση πουλα την ασπροκασελα,τσιμπα το PS3 και λιωσε στο Genki

Και συμβουλη...be creative :D

Aπο αμφισβητιες εχει γεμισει ο κοσμος...στο συγκεκριμενο ελαφρυ αντικειμενο θα χαιρομουν να μοιραστεις τις γνωσεις σου μαζι μας και να πανε τα κεφαλια μας ενα κλικ παραπερα
Με κατηγοριοιοποιείς για άλλη μια φορά και με ενοχλεί. Για σένα είμαστε χωρισμένοι σε στρατόπεδα. Εσύ πας την κουβέντα σε console war. Εγώ δεν είμαι διατεθιμένος να αρχίσω κάτι τέτοιο γιατί δεν είμαι οπαδός όπως εσύ. Επίσης δεν έχω κάνει τα απαραίτητα σεμινάρια στο insomnia.

Αυτό λοιπόν το thread δεν έχει σκοπό να βγάλει κάποια κονσόλα καλύτερη αν το έχεις καταλάβει συνεχίζουμε την κουβέντα αλλιώς ας την αφήσουμε γιατί θα πέσουμε σε ατέρμονο loop.

Τη συμβουλή σου την ακολούθησα και για το be creative και έριξα μια ματιά σε άλλα forums να δω τι παίζει. Guess what έπεσα και εκεί πάνω σου να κάνεις console war σε forum με άσχετο θέμα. Ποιος πρέπει να είναι creative δεν ξέρω :)
 
H ακόμα πιο κοινή λογική λέει να το δούμε πρώτα πως πάει και πόσα resources τραβάει και μετά να βγούμε να γράψουμε κάτι σε σχέση με το performance του. Προς το παρόν γράφουμε για τα γενικά χαρακτηριστικά του.
Η κοινη λογικη μας λεει οτι καθετι επιπλεον τραβαει resources.Το ποσο τραβαει δεν θα μας το πει η κοινη λογικη.Και μαντεψε...δεν θα το μαθουμε διοτι θα ειναι NDA για Ν χρονια

Ας μην φέρνουμε εδώ το thread του Halo και για τα τρομερά reviews που έγραψαν οι ανεξάρτητοι reviews την άποψη μου (και τις φωτογραφίες) την έχω Postάρει εκεί.
Οποτε κατ εσε...ολα ειναι πληρωμενα και ζουμε σε Matrix...μηπως να κουλαρεις λιγο γιατι θα βρεις? :biglaugh:

Chill-Pill.png


Όσο για το Beta testing που μας λες ότι έκανες, μαζί μιλάγαμε όταν πήρες το Halo και το είδες για πρώτη φορά, τι λες τώρα. Και αν λες beta testing κάποιες εκδόσεις που είχαν βγάλει έτσι αέρα πατέρα και είχες εντυπωσιαστεί από αυτές... ε τι να πω!!
Δεν τολμω καν να σου κανω κουβεντα για τη beta επειδη φοβαμαι οτι παλι δεν θα καταλαβεις χαρο και θα μου ζητας το λογο γιατι δεν μετρησα τα pixels με μεγενθυτικο φακο...Kαι μιας και εγω δεν θυμαμαι...δεν μου λες εσυ τι ελεγα (ασχετα αν εχουν καταγραφει και εδω μεσα)

Τη συμβουλή σου την ακολούθησα και για το be creative και έριξα μια ματιά σε άλλα forums να δω τι παίζει. Guess what έπεσα και εκεί πάνω σου να κάνεις console war σε forum με άσχετο θέμα. Ποιος πρέπει να είναι creative δεν ξέρω
Στο neogaf,beyond3d και λοιπα σοβαρα site δεν γινεται console war.Aν τα αστειακια που κανουμε εδω και στο insomnia πεφτουν πανω στην υπερβολικη,για την ηλικια σου,σοβαροφανεια....ε δεν θα αυτο-λογοκριθουμε κιολας :D

Αν θες να σου στειλω μια λιστουλα,πιασε διαβασε και μιλαμε και πιο τεχνικα μετα ;)

(Ευτυχως δεν σε γνωριζα επι Saturn και Voodoo...θα με ειχες βγαλει και απο contact :biglaugh:)
 
Μ'αρέσει η όρεξη που έχετε πρωί πρωί... :D

waldorf_statler.jpg


Πάω να παίξω MDK2 στο dreamcast...
 
Καποιος πρεπει να δουλευει και το ΣουΚου...τι,ολοι θα καθομαστε? :biglaugh:

Παω να παιξω Soykyogurentai στο Saturn :D :D:D:D
 
Ο.Κ......Πάω να παίξω τις καρπαζιές με το Διευθυντή μου!!! :cool:

(Επικίνδυνο παιχνίδι αυτό.... Έχεις μονο ένα κανονάκι!) :D
 
Καλό κουράγιο DINO.
 
Wally είπε:
Η κοινη λογικη μας λεει οτι καθετι επιπλεον τραβαει resources.Το ποσο τραβαει δεν θα μας το πει η κοινη λογικη.Και μαντεψε...δεν θα το μαθουμε διοτι θα ειναι NDA για Ν χρονια
Και εσένα τι σε κόφτει πόσα resources τραβάει αν δουλεύει μια χαρά; Επιμένω ότι συνεχίζεις να μιλάς περί ανέμων και υδάτων. Και ναι φυσικά θα είναι NDA τι σχέση μπορεί πάλι να έχει αυτό;

Wally είπε:
Οποτε κατ εσε...ολα ειναι πληρωμενα και ζουμε σε Matrix...μηπως να κουλαρεις λιγο γιατι θα βρεις? :biglaugh:
Και φυσικά γειώνουμε την κουβέντα και μειώνουμε τα επιχειρήματα του άλλου όταν δεν έχουμε τίποτα να πούμε και να προσθέσουμε. Για την κουβέντα και μόνο αν μιλάς για τα λεφτά που φεύγανε για τα reviews του Halo υπάρχει άλλο thread εκεί και έχω ξαναγράψει τη γνώμη μου τεκμηριωμένα.

Wally είπε:
Δεν τολμω καν να σου κανω κουβεντα για τη beta επειδη φοβαμαι οτι παλι δεν θα καταλαβεις χαρο και θα μου ζητας το λογο γιατι δεν μετρησα τα pixels με μεγενθυτικο φακο...Kαι μιας και εγω δεν θυμαμαι...δεν μου λες εσυ τι ελεγα (ασχετα αν εχουν καταγραφει και εδω μεσα)
Ντουφεκιές στο γάμο του Καραγκιόζη. Ρε συ Πάνο μαζί τα λέγαμε, μήπως θες να κρατάω log των μεταξύ μας συζητήσεων και στο GRM?

Wally είπε:
Στο neogaf,beyond3d και λοιπα σοβαρα site δεν γινεται console war.Aν τα αστειακια που κανουμε εδω και στο insomnia πεφτουν πανω στην υπερβολικη,για την ηλικια σου,σοβαροφανεια....ε δεν θα αυτο-λογοκριθουμε κιολας :D

Αν θες να σου στειλω μια λιστουλα,πιασε διαβασε και μιλαμε και πιο τεχνικα μετα ;)

(Ευτυχως δεν σε γνωριζα επι Saturn και Voodoo...θα με ειχες βγαλει και απο contact :biglaugh:)
Πάνο δεν είναι θέμα σοβαροφάνειας. Μπήκες σε ένα post για το Home και με αστεία επιχειρήματα πας να βγάλεις κάτι που δεν ξέρεις, σκάρτο, μόνο και μόνο επειδή τυγχάνει να "τρέχει" στην "αντίπαλη" κονσόλα. Εκτός αυτού αρχίζεις πάλι το δικό σου παραλήρημα για το πόσο σκάρτη είναι αυτή η κονσόλα. Εκτός του ότι το thread διαλύθηκε και έχασε το νόημα του με τα άσχετα posts πετάς ανακρίβειες για να κάνεις το κέφι σου που είναι ο consolewar. Όποιος δεν γουστάρει μπορεί να πάρει το χαπάκι της φωτό να ηρεμήσει και φυσικά πρέπει να πάει να διαβάσει όλα τα forum που του προτείνεις για να αποκτήσει ένα επίπεδο γνώσεων ισάξιο με το δικό σου ώστε να έχει σωστή εκτίμηση των πραγμάτων. Αυτό θυμίζει και άλλα παρόμοια posts σου που δεν ήταν χαβαλές φυσικά άλλα ελιτίστικη νοοτροπία που την σχολίασε και ο Ηρακλής.

Όλα αυτά βέβαια για πλάκα...

τι να πω.
 
Και εσένα τι σε κόφτει πόσα resources τραβάει αν δουλεύει μια χαρά;
Black is the night on the mountains

Και φυσικά γειώνουμε την κουβέντα και μειώνουμε τα επιχειρήματα του άλλου όταν δεν έχουμε τίποτα να πούμε και να προσθέσουμε.
Δυστυχως μεχρι τωρα δεν προσφερες τιποτα στη κουβεντα...ευκολες αμφισβητησεις , αναμασηματα παλαιων ποστ και "κατ ιδιαν" συζητησεων :p

Για την κουβέντα και μόνο αν μιλάς για τα λεφτά που φεύγανε για τα reviews του Halo υπάρχει άλλο thread εκεί και έχω ξαναγράψει τη γνώμη μου τεκμηριωμένα.
Το οτι δωσανε σε ενα reviewer ενα HALO κρανος ειναι η ενδειξη οτι ζουμε σε matrix φιλε Neo?Με την ιδια λογικη και οι παραχαραξεις στη Wikipedia απο το IP της Sony Liverpool σημαινει...ελεος.Συμπαντικη συνομωσια υπερ του Halo3...

Ντουφεκιές στο γάμο του Καραγκιόζη. Ρε συ Πάνο μαζί τα λέγαμε, μήπως θες να κρατάω log των μεταξύ μας συζητήσεων και στο GRM?
Τοσος κοσμακις βαρεθηκε εδω μεσα να ακουει απο εμενα για το Halo(εχω ζητησει και συγνωμη ρε παιδια αλλα μερικα πραγματα... :D ) και υποστηριζεις οτι κατ ιδιαν το εθαβα.Χμμμ,το θελεις το χαπακι :biglaugh:

Μπήκες σε ένα post για το Home και με αστεία επιχειρήματα πας να βγάλεις κάτι που δεν ξέρεις, σκάρτο, μόνο και μόνο επειδή τυγχάνει να "τρέχει" στην "αντίπαλη" κονσόλα.
Ειπα τη γνωμη μου οτι SIMS και αλλες αδερφοαηδιες (κατ εμε) δεν εχουν θεση σε παιχνιδομηχανη...αλλη νοοτροπια ρε Αντωνη.

Εσενα σου αρεσει..ΠΑΣΟ.Κανε αιτηση να σου βαλουν και virtual bibibo,δικαιωμα σου :tease:

Kαι τα περι ελιτισμου...

Εσυ λες,και το διαβασαμε ολοι,οτι δεν εχουμε δικαιωμα να κρινουμε αν δεν ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ απολυτα.

Κανεις δεν γνωριζει τα παντα,ισως πλην λιγων.Αυτο οδηγει στον ελιτισμο.

Η δικια μου γραμμη ,δηλαδη σε οτι αφορα τα χομπυ μας (το περιοριζω εκει για το GRM) να ανοιγουμε τα στραβα μας και να προσπαθουμε να αποκρυσταλωνουμε αποψη, ειναι κατι εντελως διαφορετικο απο το δικο σου μονολιθο.

Σεβομαι την αποψη σου αλλα τη θεωρω σκοταδιστικη...
 
Πάντως ο Wally, παραδέχτηκε κάποια στιγμή οτι του αρέσει το LITTLE BIG PLANET :eek: το οποίο είναι Playstation 3 exclusive!!!





Ή είχε πυρετό τη συγκεκριμένη μέρα ή είναι και αυτό μια πρόοδος!!! :D
 
Σε καποιον θα τσιμπουρωθω για να παιξω το συγκεκριμενο!!
 
Λοιπόν, το PS3 το είχα και το πούλησα, απέκτησα το 360.

Οπότε μπορώ και μιλώ από σκοπιά κάποιου που έχει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ γνώμη.

Αποτέλεσμα:

PS3: Σκουπίδι άνευ λόγου ύπαρξης.

360: Μηχανάρα.

Κατασκευαστικά το ΝΕΟ 360 είναι άψογο. Αλλά το PS3 ήταν καλύτερο.

---------------EDIT----------------

Οι γνώμες είναι υποκειμενικές και είμαστε ελέυθεροι να τις εκφράζουμε.

Όχι δεν εργάζομαι για την M$. Και ούτε που θα το ήθελα.

Όχι και να μου χαρίσεις PS3 δεν ξαναπαίρνω.

Ναι είμαι έτοιμος να αγοράσω ένα 360 arcade μόλις βγει για serious modding.

Ναι το Wii είναι το επόμενο στη λίστα.

Ναι είδα το PSP slim, κατασκευαστικά δεν μου άρεσε το παλιό είναι ανώτερο.

------------------- OVER AND OUT----------------------------
 
ΛΟΛ , αν και δεν αποσκοπούσα σε console war, τελικα το thread πήρε ενδιαφέρουσα τροπή. Θα απαντήσω μόνο στον κ.Ηρακλή, καθώς νομίζε οτι θέλω να τρολάρω (πράγμα που έγινε τελικά αθελά μου) και να πικάρω τους "αντίπαλους", αλλα μόνο αυτό δεν είχα κατα νού .

Όταν λοιπόν λέω non-gamers , δεν έννοω τους non-hardcore gamers. Εννοώ τους non-gamers, δηλαδη αυτους που ΔΕΝ παίζουν παιχνιδια και αγοράζουν κατι για μια νεα εμπειρία (βλέπε WiiFit). Και με μια πρόχειρη έρευνα που έχω κάνει , ναι , ο κόσμος που εντυπωσιάστηκε και παίζει ακόμα Sims ΔΕΝ ειναι gamer. ΔΕΝ εχει παίξει τίποτε άλλο και δεν τον νοιάζει. ΔΕΝ κατηγορώ κανέναν, απλά το Sims έχει γίνει ένα είδος διασκέδασης απο μόνο του, χωρίς στην πραγματικότητα να είναι παιχνίδι (no challenge). Ετσι θα είναι και το online.

Θεωρώ λοιπόν , οτι η κίνηση του να φτιάξει ένα δικο της Sims Online αποσκοπεί στον εντυπωσιασμό του κόσμου που δεν έχει σχέση με τις κονσόλες και τον παιχνιδόκοσμο καθως βλέπει οτι πρεπει να κάνει ανοιγμα και στο Home Entertainment με την ευρύτερη έννοια ;)

Οπότε οι όποιες εξαγωγές συμπερασμάτων περι Ninty, ήταν μάλλον βιαστικές - αν και φταίω κι εγω καθώς δεν ήμουν απολύτως ξεκάθαρος.

P.S. Dino , το LittleBigPlanet, είναι λόγος αγοράς PS3.
 
Πίσω
Μπλουζα