Quiz ρετρό ταινιών τρόμου.

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.515
Αντιδράσεις
2.364
Πάμε λοιπόν να αρχίσουμε το κουίζ των ρετρό ταινιών τρόμου. Ας μείνουμε σε ρετρό ταινίες άντε και σε ταίνιες μέχρι το 1993 με 1994. Οι δύο πρώτες λοιπόν.

1. Πως ονομάζεται η ταινία προάγγελος του Evil Dead του sam raimi;

 


2. Πως ονομάζεται η ταινία που υπάρχει η παρακάτω τραγελαφική αλλά κατα τα άλλα επική σκηνή: σκηνικό νεκροταφείο, πέφτει ένας αστυνομικός στο έδαφος γιατί κάτι αναπάντεχο περνάει ψηλά αλλά καταλάθος κουνάει την ψεύτικη ταφόπλακα που είναι δίπλα του;


 


Έλα να βλέπω χεράκια! :D
 
2. Plan 9 from outer space; (Μάλλον εγώ είμαι στο διάστημα! :D )
 
Μάνο σωστός αλλά πέστο λίγο διαφορετικά - πιο σωστά..

Ντίνο σωστός μπράβο! Είναι το Plan 9 from outer space του Ed Wood και συγκεκριμένα η σκηνή στην αρχή που περνά πάνω από το νεκροταφείο ένας ιπτάμενος δίσκος και πέφτουν όλοι κάτω. Η σκηνή παραδόξως δεν γυρίστικε ξανά αλλά ούτε και αφαιρέθηκε κατα το μοντάζ!
 
Λάθος έκανα δηλαδή ;;
 
Σωστό είναι απλά ο κανονικός τίτλος της ταινίας είναι Within the woods.

Συνεχίζουμε λοιπόν.

3. Πως ονομάζεται η ταινία που ο κεντρικός κακός ονομάζεται Gerry Dandridge;

 


4. Πως ονομάζεται ο ηθοποιός ντυμένος άστεγος που σκοτώνει με ένα ποδήλατο ένα άτομο από την ομάδα του πανεπιστημίου στην ταινία Prince of darkness;



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστός ο Μάνος!
 
5.Ποιος μετέπειτα γνωστός ηθοποιός εμφανίστηκε στο Friday 13th Part 1 ;
 
Ο Κεβιν Ζαμπον. :D

Το ξερω το ξερω κανονικα δεν θα επρεπε να παιζω για να γινει το παιχνιδι επι ισοις οροις. :p

Κεβιν Μπεϊκον νταξει.
 
Για την 4η ερώτηση κανείς; :D

6. Πως ονομάζεται η ταινία που ακούγεται ο παρακάτω διάλογος;

-Well girls i have good news and bad news. The good news is your dates

are here.

-And what's the bad news?

-They are dead.
 
"Νight of the Creeps"

To'χε και προσφατα.

Οποτε θελετε μου λετε να μην ξαναπαιξω. :D

"Τhrill me"
 
7.Ποια είναι η ταινία με το περισσότερο ψεύτικο αίμα ever στα χρονικά των ταινιών τρόμου ;
 
Σωστά Aardvark!

Μόνο το braindead μπορώ να φανταστώ και εγώ.
 
8. Ποιός είναι ο τίτλος της αμερικάνικης ταινίας των 80's που αντέγραψε έως ένα βαθμό το Leviathan και το σενάριο έχει ως εξής: Ένα συνεργείο δυτών κάνουν κάποιες εργασίες στο βυθό και ανατινάζουν μια σπηλιά. Απο εκεί μέσα βγαίνει ένα τέρας που επιτίθεται στο συνεργείο.
 
"Deep star six"

To "Αbyss" του Καμερον rules them all.

To ξερω το ξερω καταντησα αηδια. :D
 
Πίσω
Μπλουζα