Quiz ρετρό ταινιών τρόμου.

Ναί αλλά δεν έχεις βρεί την απάντηση στην 4η ερώτηση. :D
 
Ποιον λες τον "Alice Cooper",νομιζα οτι το'χαμε βρει. :D
 
9. Μετά τη σαρωτική εισπρακτική επιτυχία, του MANIAC, το δίδυμο Joe Spinnel και Caroline Munro, εμφανίστηκαν ακόμα μια φορά μαζί σε ταινία τρόμου.

 


Ποιά ταινία ηταν αυτή ;


( μην κοιτάξει στο imdb , κάνα άτακτο παιδάκι ! )
 
10. Σε ποιά ταινία ακούγεται η ανεπανάληπτη ατάκα :


" You bastard ! What have you done with my balls ! " ?
 
To 10 είναι το ss experiment camp. Θεικότατη ατάκα! Το 9 δεν έχω ιδέα.
 
Σωστός Μάριε !

Αν δε βρεθεί το 9, θα το αποκαλύψω αύριο.
 
11. Όταν το υπο-είδος των ταινιών με καννιβάλους ήταν στο ζενίθ του,


ο σκηνοθέτης Umberto-Lenzi, γύρισε μια ταινία που περιείχε



άπειρες "κλεμμένες" σκηνές, από αντίστοιχες ταινίες του είδους.



Τόσο δικές του, όσο και άλλων σκηνοθετών.



Έδεσε τις έτοιμες gore σκηνές με μια υποτυπώδη πλοκή



και "τσουπ", εμφάνισε άλλο ένα καννιβαλιστικό έπος.


 


Ποιά ήταν αυτή η "κλεψιάρικη" ταινία ;
 
eaten alive by the cannibals ή κάπως έτσι;
 
Σωστός ο Μάριος !

Το CANNIBALL FEROX είχε πρωτότυπες gore σκηνές.

Πολλές από αυτές ξαναπαίξανε αυτούσιες στο EATEN ALIVE (BY THE CANNIBALS).

Βλέπω ότι έχουμε γερούς λύτες !
 
12.Ποια zomboειδής ταινία που αφορούσε ένα νοσοκομείo και έναν ζωντανό-νεκρό τρελογιατρό,είχε γυριστεί σε μια εγκαταλελειμένη πτέρυγα νοσοκομείου που στέγαζε ψυχοπαθείς αρρώστους κατά το παρελθόν ;
 
13. Σε "δρακουλιάρικη" ταινία της Hammer, αν και δεν παίζει ο Christopher Lee, εντούτοις


σε κάποια φάση εμφανίζονται σε close-up, άσχετα πλάνα, με τα κατακόκκινα μάτια του.


 


Ποιά είναι η ταινία και ποιόν "μετεωρίτη" ηθοποιό αποπειράθηκε η Hammer στην ταινία αυτή, να λανσάρει ως "αντικαταστάτη" του Christopher Lee ?
 
Επ,#13 είναι η ερώτησή σου Κων/νε ! :D
 
manos426f είπε:
12.Ποια zomboειδής ταινία που αφορούσε ένα νοσοκομείo και έναν ζωντανό-νεκρό τρελογιατρό,είχε γυριστεί σε μια εγκαταλελειμένη πτέρυγα νοσοκομείου που στέγαζε ψυχοπαθείς αρρώστους κατά το παρελθόν ;
THE DEAD PIT ?
 
Σωστότατος ο Κων/νος !
 
14. Στην ταινία The texas chainsaw massacre του 1974 και στην σκηνή προς το τέλος της ταινίας που ο leatherface κυνηγάει την Marylin Burns στο δάσος πριν αυτή βγεί στον δρόμο, τι το ιδαίτερο έχει αυτή η σκηνή;
 
14.Ότι κόβεται στην πραγματικότητα το πόδι της κοπέλας στα κλαδιά κατά το τρέξιμο...
 
Σωστοοοοος!
 
15.Στην ταινία "Rosemary's baby" ποιοι 3 γνωστοί ηθοποιοί είχαν προταθεί και εν μέρει φτάσει κοντά,λίγο περισσότερο ή λίγο λιγότερο ο καθένας,στο να παίξουν το ρόλο του Guy Woodhouse που ερμήνευσε τελικά ο John Cassavetes ;

(δύσκολη,το ξέρω,πρόσφατα το έμαθα κι εγώ και το θυμάμαι άλλωστε... :D )
 
manos426f είπε:
15.Στην ταινία "Rosemary's baby" ποιοι 3 γνωστοί ηθοποιοί είχαν προταθεί και εν μέρει φτάσει κοντά,λίγο περισσότερο ή λίγο λιγότερο ο καθένας,στο να παίξουν το ρόλο του Guy Woodhouse που ερμήνευσε τελικά ο John Cassavetes ; (δύσκολη,το ξέρω,πρόσφατα το έμαθα κι εγώ και το θυμάμαι άλλωστε... :D )
Γνωστοί ηθοποιοί ;

Λοιπόν, στην τύχη ...

Μάνος, Κων/νος, Peter Cushing ? :D
 
Πίσω
Μπλουζα