Quiz ρετρό ταινιών τρόμου.

exetlaios είπε:
Μάνος, Κων/νος, Peter Cushing ? :D
Όχιιιι,έκανες λάθος στον τρίτο,κρίμα !!! :D :D :D

(Άσε που μιλάμε για γνωστούς,τι Peter Cushing μου λες τώρα ; :rofl: :rofl: :rofl: )
 
#15. Robert Redford, Jack Nicholson οι σίγουροι 2. Για τον 3ο δεν ξέρω.
 
Nαι,σωστός μέχρι εδώ...!

Εντάξει ο τρίτος δεν είναι του ιδίου βεληνεκούς σε καμία περίπτωση,αν και δε παύει να είναι γνωστός.Να τον πω/μαρτυρήσω λοιπόν ή να περιμένουμε μέχρι αύριο ;
 
16. Η ατάκα "TO AVOID FAINTING, KEEP REPEATING : IT'S ONLY A MOVIE ... IT'S ONLY A MOVIE ... IT'S ONLY A MOVIE ... " , εμφανιζόταν σε πολλές αφίσες ταινιών μεταξύ 70-80's.

 


Ποιά όμως ήταν η πρώτη ταινία που την καθιέρωσε στο πόστερ της ;
 
E αυτη είναι πολύ ψαρωτική ερώτηση. Δεν γνώριζα καν πως έγραφαν στις ταινίες αυτό το μύνημα.
 
#16 Μήπως το "Last House on the Left" του Wes Craven;
 
exetlaios είπε:
16. Η ατάκα "TO AVOID FAINTING, KEEP REPEATING : IT'S ONLY A MOVIE ... IT'S ONLY A MOVIE ... IT'S ONLY A MOVIE ... " , εμφανιζόταν σε πολλές αφίσες ταινιών μεταξύ 70-80's.
Ποιά όμως ήταν η πρώτη ταινία που την καθιέρωσε στο πόστερ της ;
Λοιπόν αυτή η ατάκα μου θυμίζει τα σημερινά computer games όπως πχ το need for speed και ανάλογα παιχνίδια. Γράφουν στην αρχή κάτι ανάλογο. Είναι παιχνίδι δεν είναι πραγματικότητα. Μην προσπαθείσετε να κάνετε τα ίδια στην πραγματικότητα. Δεν τα γράφουν ακριβώς έτσι αλλά κάτι παρόμοιο με ίδιο νόημα. Είναι το ίδιο με αυτό που έγραφαν στις ταινίες τρόμου στα 70-80's. Επανάληψη σε διαφορετική μορφή γιατί υπάρχουν και άτομα που θα πιστέψουν αυτό που θα δουν. Πρόληψη για προστασία.
 
telonio είπε:
Είναι το ίδιο με αυτό που έγραφαν στις ταινίες τρόμου στα 70-80's. Επανάληψη σε διαφορετική μορφή γιατί υπάρχουν και άτομα που θα πιστέψουν αυτό που θα δουν. Πρόληψη για προστασία.
Όπως επίσης οι ατάκες αυτές αποτελούν διαφήμιση για το πόσο «έντονη» είναι η ταινία ή το παιχνίδι.

Πολλές φορές βέβαια η διαφήμιση αυτή, δεν ανταποκρίνεται ούτε κατ’ ελάχιστο στην πραγματικότητα.
 
17. Ποιά είναι η μοναδική ταινία με Δράκουλα, στην οποία ο συμπαθής κόμης ... αυτοκτονεί από αγάπη ;
 
exetlaios είπε:
17. Ποιά είναι η μοναδική ταινία με Δράκουλα, στην οποία ο συμπαθής κόμης ... αυτοκτονεί από αγάπη ;

Στο "Blacula" του 1972, ο κόμης που είναι και μαύρος, αυτοκτονεί βγαίνοντας στον ήλιο, αφού βλέπει την αγαπημένη του να της καρφώνουν ένα παλούκι στην καρδιά. Πολύ cultιά.
 
Εγώ αναφερόμουνα στο COUNT DRACULA'S GREAT LOVE (EL GRANDE AMOR DEL CONDE DRACULA) στο οποίο ο Δράκουλας αυτοκτονεί πέφτωντας πάνω σε ένα παλούκι.
 
περί Κασσαβέτη

c3podroid είπε:
#15. Robert Redford, Jack Nicholson οι σίγουροι 2. Για τον 3ο δεν ξέρω.
μια φορά έβλεπα μια συνέντευξη του Πολάνσκη και θυμάμαι πως έδειχνε μάλλον μετανιωμένος για την επιλογή του Κασσαβέτη (αν θυμάμαι καλά έχει πει πως "ήταν πολύ ο εαυτός του", εννοώντας φαντάζομαι πως κυριάρχησε η δική του προσωπικότητα έναντι αυτής του ρόλου) ενώ άφηνε να φανεί μια φανερή προτίμηση στον Ρέντφορντ.

Τι να πω; ο Κασσαβέτης είναι ένας ηθοποιός που γενικότερα μου αρέσει καθώς και στην συγκεκριμένη και αγαπημένη ταινία.

Παρεμπιπτόντως, θυμάται κανείς το υπέροχο "lullaby"; αυτό το νανούρισμα που σε βυθίζει σ' έναν βαθύ, στοιχειωμένο ύπνο...
 
Για την ιστορία,να πούμε ότι ο τρίτος υποψήφιος τελικά για το ρόλο,ήταν ο Richard Chamberlain...
 
exetlaios είπε:
9. Μετά τη σαρωτική εισπρακτική επιτυχία, του MANIAC, το δίδυμο Joe Spinnel και Caroline Munro, εμφανίστηκαν ακόμα μια φορά μαζί σε ταινία τρόμου. 


Ποιά ταινία ηταν αυτή ;


( μην κοιτάξει στο imdb , κάνα άτακτο παιδάκι ! )
Ας το πάρει το ποτάμι (και αν ξαναζωντανέψουμε το θρεντ) :

THE LAST HORROR FILM (δυστυχώς κατά πολύ κατώτερο του MANIAC).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
13. Σε "δρακουλιάρικη" ταινία της Hammer, αν και δεν παίζει ο Christopher Lee, εντούτοις
σε κάποια φάση εμφανίζονται σε close-up, άσχετα πλάνα, με τα κατακόκκινα μάτια του.


 


Ποιά είναι η ταινία και ποιόν "μετεωρίτη" ηθοποιό αποπειράθηκε η Hammer στην ταινία αυτή, να λανσάρει ως "αντικαταστάτη" του Christopher Lee ?
Ας το πάρει και αυτό, το ποτάμι :

Πρόκειται για τον ηθοποιό Mike Raven, στο LUST FOR A VAMPIRE.

41QZ4S8MACL._SL500_AA240_.jpg
41QZ4S8MACL__SL500_AA240_.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
18. Ποιά (σκληρή για την εποχή της) ταινία είχε στην αφίσα της, την ατάκα :

 


"You don't have to go to Texas, for a chainsaw massacre" ;
 
exetlaios είπε:
18. Ποιά (σκληρή για την εποχή της) ταινία είχε στην αφίσα της, την ατάκα : 


"You don't have to go to Texas, for a chainsaw massacre" ;
Εϊναι η ταινία pieces...

pieces.jpg


(Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβημα με το μέγεθος της φωτό αλλιώς ας την βγάλει κάποιος mod...)
 
Μην ανησυχεις φιλε μου ,υπαρχει αυτορυθμιση απο το συστημα για το μεγεθος των φωτο.

Τωρα για το κοϋιζ την απαντηση την ηξερα ,αλλα μεσω google,οποτε θεωρησα πρεπον να μην συμμετασχω.

Ναι κανω και τετοια. :D
 
Σωστός ο Μιχάλης !

Ωραία, τώρα που ξαναζωντανέψαμε, πάμε για πιό δύσκολα ...

19. Το γνωστό διήγημα του Stephen King "PET SEMATARY" (γυρίστηκε και σε ταινία) ,


είχε "δανειστεί στοιχεία" (βλέπε : "αντέγραψε αγρίως") από μια ιταλική



ταινία τρόμου της δεκαετίας του 80'.


 


Ζητείται ο τίτλος της ταινίας και ο σκηνοθέτης.
 
Πίσω
Μπλουζα