Raspberry Pi - o Η/Υ των 25$ του Braben

Ισως 25$ δολαρια να κοστίζουν τα υλικά. Η να ειναι η τιμή του παλιου μοντελου χωρις usb/ethernet. Οπως και να'χει, και 40$ να ειναι, η τιμή ειναι παρα πολύ καλή. Αρκεί να αναλογιστεί κανείς, πόσο πανε τα παρόμοιου μεγεθους media players που είναι "κλειστα" και δε μπαίζουν όλα τα φορμά αρχείων, και αυτό που βλεπεις δε μπορείς να το αλλάξεις.
 
Θα ειναι καταλληλο ομως για media player? Ξερω οτι υποστηριζει hardware acceleration για h264 video αλλα δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο για οποιοδηποτε αλλο φορματ.

Μακροπροθεσμα μπορει να μην ειναι μεγαλο προβλημα καθως το h264 τεινει να γινει standard αλλα υπαρχει πολυ υλικο διαθεσιμο με παλαιοτερα φορματ και χωρις acceleration αμφιβαλλω αν θα παιζουν ικανοποιητικα με τετοιο hardware
 
Ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου :D . Και αυτό ειναι μονο η αρχή. Εχουν να βγουν ενα σωρό distributions και media players;).

Λοιπον πριν λιγο πηρα μαιλ ότι μπορώ να το παραγγείλω. Μπηκα στο σάιτ, επελεξα κανονικά Ελλάδα, επελεξα Consumer βαβαίως, εδωσα την καρτα μου και το παρηγγειλα. Δε χρεώθηκα ακομα, παρα μόνο όταν ερθει η σειρά μου να το στείλουν. Το κοστος ειναι 33.52 λίρες, δηλαδή περίπου 40 ευρώ μαζί με το ΦΠΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ! Απ όσο λενε δηλαδή. Παντως δε μου εβγαλε καποιο εξτρα κοστος και θεωρώ ότι δεν εχουν κανει λαθος γιατί το πρώτο πραγμα που με ρώτησε το σάιτ τους, ηταν η χώρα που μενω. Το εμαιλ μου ηρθε απο Element14 αφου ηδη ειχα εκδηλώσει ενδιαφέρον εδώ και μερικες μερες.

Δε μπορώ να κανω edit το προηγούμενο, ας το συγχωνεφσει καποιο παληκαρι ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιμενουμε λοιπον νεοτερα οταν με το καλο το παραλαβεις!
 
Τυχερουλη!Εμενα μου εχει ερθει μονο αυτο:

Untitled.jpg

Μαλλον επρεπε να παω στην element 14 και οχι στην RS!
 
Γρηγόρη η RS είναι ακριβή εταιρία. Φτιάχνει πολύ καλα εργαλεία και την εχει "δει". Η αντιπροσωπεία στην Ελλαδα ειναι και αυτή που ανέφερε το κόστος των 60 ευρών.

Θα σας πω νεα όταν ερθει (κατσε να ερθει). Θα ηθελα να δω αν παίρνει ρεύμα απο το USB του PC μου ακόμα κι οταν αυτό ειναι κλειστό. Το κινητό και το ακουστικό bluetooth μου παντως φορτίζουν κανονικά με κλειστό PC. Αν δουλεύει, το μονο που λείπει είναι ενα κουτί. Μπορεί να παίζει το ρολλο download manager, media player στην τηλεόραση, ενα σωρό. Και φυσικά για δοκιμές. Νομίζω ότι ειναι καλή αγορά και με πολύ λογικό κοστος. Ηθελα ενα 2ο πισί για να μην ανοιγω το μεγάλο που εχει βαρύ τροφοδοτικό.
 
Rygar είπε:
Δε μπορώ να κανω edit το προηγούμενο, ας το συγχωνεφσει καποιο παληκαρι ;)




Δε συγχωνεύονται όταν είναι σε διαφορετική μέρα, Ρηγανάκο!
:)

 

 


Εγώ το πήγα μέσω αντιπροσωπείας! Το link που βάζεις δεν το ήξερα!....


 


Θα ρίξω μια ματιά - αν βγαίνει όντως τόσο, τότε νομίζω πως αξίζει τον κόπο!


 


[edit] Σαν τον Kat Resurrector κι εγώ!


 


Απλά εμένα ούτε "dear Customer" δε με λένε!
:(

 


Αν είναι κάνε κι ένα μίνι-review, από αυτές τις ομορφιές που κάνεις όταν έχεις κέφια!
;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nικο στο site της RS γραφει αυτο:Total inc VAT and shipping = £31.86 .Ελπιζω να μην αφορα μονο τους Αγγλους!

Οι εφαρμογες ειναι ατελειωτες,ασε το modding που θα σκεφτουν οι χρηστες!
 
Rygar είπε:
Γρηγόρη η RS είναι ακριβή εταιρία. Φτιάχνει πολύ καλα εργαλεία και την εχει "δει". Η αντιπροσωπεία στην Ελλαδα ειναι και αυτή που ανέφερε το κόστος των 60 ευρών.
Θα σας πω νεα όταν ερθει (κατσε να ερθει). Θα ηθελα να δω αν παίρνει ρεύμα απο το USB του PC μου ακόμα κι οταν αυτό ειναι κλειστό. Το κινητό και το ακουστικό bluetooth μου παντως φορτίζουν κανονικά με κλειστό PC. Αν δουλεύει, το μονο που λείπει είναι ενα κουτί. Μπορεί να παίζει το ρολλο download manager, media player στην τηλεόραση, ενα σωρό. Και φυσικά για δοκιμές. Νομίζω ότι ειναι καλή αγορά και με πολύ λογικό κοστος. Ηθελα ενα 2ο πισί για να μην ανοιγω το μεγάλο που εχει βαρύ τροφοδοτικό.
Nα παρεις ενα netbook ρε τσιγκουναρε αμα θες δευτερο πισι :D
 
metalcandyman είπε:
Nα παρεις ενα netbook ρε τσιγκουναρε αμα θες δευτερο πισι :D
Εχεις λεφτά; Γιατί τόσα λεφτά τζάμπα δε δίνω! :p

angel_grig είπε:
Nικο στο site της RS γραφει αυτο:Total inc VAT and shipping = £31.86 .Ελπιζω να μην αφορα μονο τους Αγγλους!Οι εφαρμογες ειναι ατελειωτες,ασε το modding που θα σκεφτουν οι χρηστες!
Γρηγόρη ελπίζω να είναι τόσο το ποσό. Παντως να κανω μια διευκρίνιση, ηταν ΠΡΟ-παραγγελία, αλλα εγώ βλέπω θετικό το γεγονός ότι ζήτησαν να δωσω κάρτα. Νομίζω άλλωστε ότι θα αρχίσει να παραδίδεται μεσα στις επόμενες 2-3 εβδομάδες αν δεν κανω λάθος. Ναι θα εχει πολλές εφαρμογές χαρη στην κοινότητα που το υποστηρίζει. Θα βγουν ενα σωρό μόντες, utilities και χρήσεις που θα μπορεί να του κανει καποιος. Παρε παραδειγμα μια καρτα IO που εβγαλε ενας τυπος, σε στυλ arduinno. Θα μπορούσες ανετα να χρησιμοποιήσεις την καρτούλα αντί ενός κανονικού PLC. Ο ARM@700 ασφαλώς και ειναι πολύ δυνατότερος από την ονομαστική του ταχύτητα, ελέω RISC.
 
Για να δουμε!Ελπιζω να ειναι αυτο το ποσον!Αντε αν το παρεις θελουμε αποκλειστικο review!
 
Διαβαζοντας διαφορα σάιτς, ίσως ν'αργήσει να ερθει. Εχει χιλιάδες προπαραγγελίες :D :D. Τρεχουν και δε φτανουν. Επισης λογω λαθους στα ethernet βύσματα απο την εταιρία που τα κατασκευαζει, πηγε λίγο πισω η ολη ιστορια. Βεβαια αυτό εγινε αρχές Μαρτη, αλλα ακομα δεν εχει διορθωθεί. Νταξει, δε βιαζομαι :D . Σιγουρα όμως όταν ερθει, θα παίξω πολύ μαζί του και πολύ πιθανόν να καταλήξω σ'αυτό που το ετρεχα και στο XBOX (για όσο διάστημα κυκλοφορούσε για την κονσόλα γιατί καποια στιγμή τους κυνηγησε η Μ$ και σταματησαν) και ημουν 100% ικανονοποιημένος.
 
Rygar είπε:
Σιγουρα όμως όταν ερθει, θα παίξω πολύ μαζί του και πολύ πιθανόν να καταλήξω σ'αυτό που το ετρεχα και στο XBOX (για όσο διάστημα κυκλοφορούσε για την κονσόλα γιατί καποια στιγμή τους κυνηγησε η Μ$ και σταματησαν) και ημουν 100% ικανονοποιημένος.
Το xbmc ποτε δεν σταματησε να βγαινει για xbox. Εγω το χρησιμοποιω καθημερινα στο xbox μου απο τα τελη 2003 και ακομα και σημερα βγαζει 4-6 ωρες ημερησια χρηση (και nonstop τα σαββατοκυριακα).

http://www.xbmc4xbox.org/

[οχι links σε compiled unsigned κωδικα]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το ηξερα, αλλα δεν εχει σημασία για μενα γιατί δεν εχω ΧΒΟΧ πλεον :D . Τεσπα....
 
Σημερα μου ηρθε και αλλο email απο την RS...

rasb_pi.jpg

Για να δουμε..θα αρχισουν να στελνουν τιποτα ή θα μεινουμε μονο στο "μπλα-μπλα"?
 
Εκτος απο τις δοκιμές που κάνουν σε καθε πλακετα ξεχωριστά, σε μια παρτίδα (αν οχι ολες οι παρτίδες) είχαν λαθος βυσμα ethernet οι κινέζοι και επρεπε να αλλάχθεί! Αρα παμε αρκετά πίσω, δεδομένου του ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
 
Ξεκίνησε η αποστολή των πρώτων καρτών. Ηδη υπαρχει μια βελτιωμενη εκδοση debian arm και επίσης ενα πως-να (how-to:D) για ενα στικάκι ασύρματο. Δεν υποστηρίζεται ό,τι κυκλοφορεί αλλα υποθετω είναι θεμα χρόνου να μεγαλωσει η λίστα υποστηριζόμενων συσκευών γενικώς.

Εχει ξαναμπεί πιο πανω, αλλα πληροφορίαι εδώ για όσους βαριουνται να ψαξουν. :p
 
Τελικα η πρωτη παραδοση στη μεγαλη βρετανια αρχισε απο χτες. Ηδη υπαρχουν στο youtube αρκετα βιντεακια απο απλους χρηστες. Και ως συνηθως, καποιοι τα βγαλανε και στο ebay. Το μαγικο της υποθεσης; Ενα πουληθηκε προς 300? περιπου..

Οσοι προχωρησανε σε προπαραγγελια απο εδω, τους αναφερει η εταιρια ημερομηνια παραδοσης;
 
Σε εμενα δεν εχει ερθει ακομα καμμια ενημερωση :(
 
Πίσω
Μπλουζα