Raspberry Pi - o Η/Υ των 25$ του Braben

Getta Robo είπε:
Τελικα η πρωτη παραδοση στη μεγαλη βρετανια αρχισε απο χτες. Ηδη υπαρχουν στο youtube αρκετα βιντεακια απο απλους χρηστες. Και ως συνηθως, καποιοι τα βγαλανε και στο ebay. Το μαγικο της υποθεσης; Ενα πουληθηκε προς 300? περιπου..Οσοι προχωρησανε σε προπαραγγελια απο εδω, τους αναφερει η εταιρια ημερομηνια παραδοσης;
Ε καλα, από κορόιδα αλλο τίποτα, και αρπαχτές επίσης (κάνουν και οι άλλοι αρπαχτές όχι μόνο εμείς ;) ). Τεσπα. Οχι δεν αναφέρει κατι για το χρόνο παράδοσης.

angel_grig είπε:
Σε εμενα δεν εχει ερθει ακομα καμμια ενημερωση :(
Καθότι υπαρχει σειρά προτεραιότητας και καθότι το παρήγγειλα μολις πριν 15 μερες, και αν υποθέσουμε ότι οι παραγγελίες είναι αρκετές χιλιάδες, μαλλον θ'αργήσουμε Γρηγόρη. :(

Να βαλουμε από 150 ευρώ και να παρουμε ενα από το ΕΒΑΥ; :D :D
 
Rygar είπε:
Οχι δεν αναφέρει κατι για το χρόνο παράδοσης. Καθότι υπαρχει σειρά προτεραιότητας και καθότι το παρήγγειλα μολις πριν 15 μερες, και αν υποθέσουμε ότι οι παραγγελίες είναι αρκετές χιλιάδες, μαλλον θ'αργήσουμε Γρηγόρη. :(
Αρνουμε να δεχτω πως η εταιρια δεν ειναι σε θεση να παραγει τα κομματια οπου εχουν εκδηλωσει ενδιαφερων.. Ολα αυτα γινοντε ωστε να ακουγεται το ονομα στην αγορα και να μεγαλωσει το ενδιαφερων του κοσμου ακομα περισσοτερο.

Εν το μεταξυ, εψαχνα για εξομειωτες κονσολων σε linux, και ανακαλυψα πως υπαρχουν παρα πολλοι εξομειωτες για τον ARM11 γενικοτερα. Οποτε απο το χειμωνα με λιγη καλη τυχη θα δουμε και πληθωρα λειτουργικων εξομειωτων ειδικα για το raspberry.
 
Δεν ειπα ότι δεν ειναι σε θεση να τα παράξει. Νομίζω ότι εχουν φτιάξει ενα μεγαλο batch το οποίο πιθανόν δεν καλύπτει τη ζήτηση, μετά φαντάζομαι θα τα παράγουν κανονικά σε μεγαλες ποσότητες ώστε καποιος να αγοράζει περισσότερα από 1. Οσον αφορά τα εμουλατόρια, ηδη ο Simon Owen εκανε compile τον SimCoupe emulator για Arm ;) και έπονται ενα σωρό αλλοι. Πάντως με εναν ARM@700Mhz κάνεις παπάδες!! Εδώ το RiscPC μου με τον Strongarm@233 δεν το προλαβαίνεις. Ταχύτατη τεχνολογία. Xρειάζεται σίγουρα κι ενα ωραίο κουτάκι να μην είναι η καρτούλα εξω χύμα. Υποθέτω θα βγουν μικρά κουτιά έτοιμα αλλά και αμοντάριστα για να τα κόψεις όπως θες. Media player με 40 ευρώ που να παίζει τα πάντα, απλά δεν υπάρχει! Και μιας και λεω για media player, χρειάζεται και ενα ασυρματο πληκτρολόγιο με ενσωματωμένο touchpad για το σαλόνι για browsing και ταινίες, για να μην εχεις επιπλεον καλώδια και να σου μένει και μια θυρα USB για WIFI.
 
Αρνουμε να δεχτω πως η εταιρια δεν ειναι σε θεση να παραγει τα κομματια οπου εχουν εκδηλωσει ενδιαφερων.
Μάλλον πρέπει να το δεχθείς φίλε GETTA ROBO. Όταν έρχεται η ώρα να παραχθεί το προϊόν στην Κίνα και στην Ταϊβάν, λογικό είναι αυτοί που θα κάνουν την παραγωγή να θέλουν να προπληρωθούν ένα ποσοστό του κόστους τους (μόνο στην Ελλάδα δουλεύουμε με 9μηνες και βάλε επιταγές). Μπορεί το κόστος υλικών και συναρμολόγησης να είναι μικρό για κάθε συσκευή (π.χ. 15-20 δολάρια) αλλά αν μιλάμε για πολλές χιλιάδες κομμάτια, ο κινέζος θα θέλει να πληρωθεί πολλές χιλιάδες δεκαπεντοδόλαρα, που απλά το ίδρυμα (γιατί ίδρυμα το έχει σχεδιάσει όχι εταιρία) δεν τα έχει. Άρα θα περιμένει να πουλήσει την πρώτη φουρνιά και με τα έσοδα να χρηματοδοτήσει την δεύτερη φουρνιά παραγωγής κ.ο.κ.

Εξάλλου δεν θα ήταν φρόνιμο να ξεκινήσει να παράγει στο full με το καλημέρα. Είδες το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί με το βύσμα ethernet. Ας βγει η πρώτη φουρνιά, ας δοκιμαστεί από χιλιάδες χρήστες σε πραγματικές συνθήκες, ας σιγουρευτούμε ότι όλα πάνε καλά και συνεχίζουμε.

Για όσους θέλουν να αποκτήσουν τεχνογνωσία π.χ. για να ετοιμάσουν κάποιο λογισμικό σε αυτό ή να προσφέρουν συμβουλευτικές υπηρεσίες, ακόμα και 300 ευρώ που πουλήθηκε στο ebay, είναι μια πολύ καλή τιμή (για ένα σύμβουλο IT είναι λιγότερο από 1-2 ώρες χρέωσης στον πελάτη του). Για όλους εμάς που απλά θα θέλαμε να το έχουμε για media player, downloader, ή οτιδήποτε άλλο, μια μικρή αναμονή κακό δε θα μας κάνει...

Πάντως βλέποντας το όλο θέμα λίγο πιο ψύχραιμα, αν σκεφτούμε ότι θα χρειαστούμε (αν δεν τα έχουμε) τροφοδοτικό, κάρτα μνήμης, καλώδιο οθόνης, πληκτρολόγιο και ποντίκι και φυσικά ένα κουτάκι (μη το φτύσει κάποιος και το ματιάσει...) τότε το κόστος διπλασιάζεται... Π.χ. στα πουλημένα του ebay :

http://www.ebay.co.uk/csc/i.html?LH_Complete=1&_trkparms=65%253A13%257C66%253A4%257C39%253A6&rt=nc&_nkw=Raspberry+Pi&_trksid=p3286.c0.m14&_sop=16&_sc=1

βλέπω ότι ένα σετ με τα απαραίτητα (καλώδια μνήμη κλπ) πουλήθηκε 26 λίρες και ένα custom κουτάκι (με τις κατάλληλες τρύπες) 13,5+8 μεταφορικά. Άρα τα τζιτζιλομίτζιλα κοστίζουν 26+13,5+8=47,5 λίρες περίπου 60 ευρώ. μαζί με τα 40 ευρώ του ίδιου του Pi έχουμε φτάσει τα 100. Στην τιμή αυτή έχουμε φτάσει πολύ κοντά στο κόστος ενός καλού κινέζικου tablet με γρήγορο επεξεργαστή και μνήμη, που και wifi έχει και μπαταρία και οθόνη αφής. Απλά μια σκέψη κάνω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
... Και πολύ σωστή σκέψη!
 
npac είπε:
βλέπω ότι ένα σετ με τα απαραίτητα (καλώδια μνήμη κλπ) πουλήθηκε 26 λίρες και ένα custom κουτάκι (με τις κατάλληλες τρύπες) 13,5+8 μεταφορικά. Άρα τα τζιτζιλομίτζιλα κοστίζουν 26+13,5+8=47,5 λίρες περίπου 60 ευρώ. μαζί με τα 40 ευρώ του ίδιου του Pi έχουμε φτάσει τα 100. Στην τιμή αυτή έχουμε φτάσει πολύ κοντά στο κόστος ενός καλού κινέζικου tablet με γρήγορο επεξεργαστή και μνήμη, που και wifi έχει και μπαταρία και οθόνη αφής. Απλά μια σκέψη κάνω...
Στο ίδιο κόστος αγοράζεις και 10 απορρυπαντικά πλυντηρίου :D :D. Εξυπακουεται ότι το ταμπλετ δεν εχει σχέση με την καρτουλα αυτή. Για διαφορετικές δουλειές προορίζονται. Παντως ναι, το κόστος δε θα παραμείνει στα 40 ευρώ εκτός κι αν καποιος διαθέτει όλα τα επιπλέον παρελκόμενα. Εγώ προσωπικά σίγουρα θα χρειαστώ ασύρματο ποντίκι με ενσωματωμενο πληκτρολόγιο αν πρόκειται να το χρησιμοποιώ στο σαλόνι περαν των ταινιών. Αν όχι, σίγουρα θα χρειαστώ ενα remote control μεσω bluetooth. Και σίγουρα μαλλον όλοι μας θα χρειαστούμε ενα τροφοδοτικό αν θελουμε να συνδέσουμε wifi/bluetooth ή σκληρό δίσκο 2.5". Εκτός κι αν βαλουμε USB HUB, αλλα και παλι, κόστος δεν είναι; Τις προάλλες εκατσα και σκέφτηκα την αγορά μιας μητρικής mini-itx με ενσωματωμένη CPU. Παει στο κατοστάρικο, +κουτί, +τροφοδοτικό, +μνημες, ενα 60άρι τουλάχιστον. Συν το ότι αυτό δε θα μπορείς ευκολα να το βαλεις κατω από την τηλεόραση αν το προορίζεις για media player. Οπως και να'χει, πιστεύω ότι αξίζει το πολύ μικρό κοστος των 40 ευρώ. Μην ξεχναμε ότι εχει και γενικής χρήσης IO εξόδους με αποτέλεσμα να μπορεί καποιο μαγκάκι να χρησιμοποιήσει την καρτα αυτή ακόμα και ως PLC!

Στο φιναλε ρε παιδιά, ακσίζει όσο 7 καφέδες :D
 
Κάτσε γιατί τώρα μετράμε ακόμα και τις κουταλιές ζάχαρη που βάζουμε στο καφέ :)
 
Αυτό κσαναπέστο :D :D:D:D
 
Eγω το παιρνω για πειραματισμους γενικως οποτε δεν με νοιαζει αν εχει κουτι-αν θελω κουτι παιρνω ενα generic για ηλ.κατασκευες ή ακομη καλυτερα το βαζω μεσα σε ενα χαλασμενο c64/spectrum/amstrad και τυφλα να'χει η commodore usa!:biglaugh:
 
Βάλτε το μέσα σε κουτί από καμμένο NES και ξεμπερδέψατε. Τσάμπα τα βρίσκουμε. Κάντε και μόντα να παίρνει τα USB από το cartridge slot και έχετε τη πρώτη μούρη!
 
παιδιά, ο καθένας μπορεί να το κάνει ότι θέλει. Και είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον στα χέρια κάποιου όπως ο angel_grig θα κάνει θαύματα. Απλά αναρωτιέμαι κατά πόσο το προϊόν αυτό έχει την αξία που του αποδίδουμε, αφού το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του είναι η τιμή, αλλά εντέλει δεν είναι τόσο φτηνό αν συμπεριλάβουμε όλα τα υπόλοιπα απαραίτητα για την λειτουργία του.

Ναι, κάνει όσο 10 καφέδες. Αλλά, σύμφωνα με την καμπάνια της Unisef «1 ? – 1 Εμβόλιο – 1 ακόμη Παιδικό Χαμόγελο», κάνει όσο 60 εμβόλια, ή όσο οι ζωή και η υγεία 60 παιδιών στην Αφρική !!! Άρα, μάλλον αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος κοστολόγησης.

Βέβαια, για να πούμε το στραβού το δίκιο, μάλλον θα το αγοράσω και εγώ. Θα το αγοράσω όμως κυρίως για τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα του : χαμηλή κατανάλωση ενέργειας, αθόρυβη λειτουργία, αξιοπιστία αφού δεν έχει κινούμενα μέρη, μικρό μέγεθος, όπου μπορείς να το κρύψεις π.χ. πίσω από την τηλεόραση, κολλημένο με ταινία διπλής όψης. Θα το χρησιμοποιούσα για media player, κατεβαστήρι και ελεγκτή του συστήματος συναγερμού και θα το είχα συνέχεια σε λειτουργία ως που να "λιώσει".

Θα μπορούσε αυτό να γίνει πολύ εύκολα και με ένα από τα παροπλισμένα pc ή mac που έχω, αλλά αν και θα μου στοίχιζε 0 ευρώ, θα έκαιγε τα άντερα του, θα έκανε φασαρία ο ανεμιστήρας του, όλο και κάτι θα καιγόταν ή θα κολλούσε, θα είχα και την γκρίνια της γυναίκας μου για ένα επιπλέον "τζετζερικό" στο σαλόνι, ή τους πειραματισμούς της κορούλας μου με τα κουμπάκια και τα λαμπάκια του...
 
Εξακολουθείς να χρησιμοποιείς άσχετα πράγματα για τις συγκρίσεις σου.Προ ολίγου το ταμπλετ και τώρα το εμβόλιο :D :D:D. Σκέψου μόνο τα components που περιέχει σε μια τόσο μικρή πλακέτα. 2xUSB, Ethernet, HDMI 1.3, 3.5" audio +RCA video, ARM@700 (μη σε ξεγελά το νουμερο 700, δεν είναι INTEL;)), 256ΜΒ μνημης, τροφοδοσία από USB (εκτός κι αν σκοπεύεις να το "φορτώσεις"). Ολα αυτά με όχι 40 ευρώ, αλλα περίπου 30, γιατί τα 10 είναι μτφ. Ε πόσο πιο κατω να πάει! :D Δηλαδή αθροιστικά να βαλεις όλα τα components αυτά και να πας να τα αγοράσεις, το ξεπερνάς το 60άρι. Πρόσεξε, να τα αγοράσεις και μόνο! Δε βαζω σχεδίαση/τύπωμα πλακέτας και κόλληση των εξαρτημάτων. Αρα; Για μενα είναι μια καλή ευκαιρία να πειραματιστώ χωρίς να εχω 600W μονίμως ανοιχτά (μιλαω για το σταθερό πισί μου). Τεσπα, αυτα...
 
@npac:Ευχαριστω για τα καλα λογια! #)

Συμφωνω με τον Νικο παραπανω.Μονο και μονο να παρεις τα εξαρτηματα ξεχωριστα θα σου βγει περισσοτερο η τιμη..Μου αρεσει παντως που στο επισημο site λενε οτι προοριζεται για παιδακια κλπ ωστε να μαθουν προγραμματισμο..πολυ θα ηθελα να ηξερα ποσα παιδακια ή σχολεια ειναι μεσα στους 250.000 που το εχουν ηδη προπαραγγειλει...:what:
 
angel_grig είπε:
πολυ θα ηθελα να ηξερα ποσα παιδακια ή σχολεια ειναι μεσα στους 250.000 που το εχουν ηδη προπαραγγειλει...:what:
Εγώ είμαι σίγουρα ενα απ'αυτά τα παιζάκια :baby2: :baby2: :D
 
Rygar, ηρέμησε σε παρακαλώ... δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε (νομίζω) ούτε λέω ότι δεν έκανες καλά που το πήρες, αντίθετα λέω ότι μάλλον θα το πάρω και εγώ...

Rygar είπε:
Εξακολουθείς να χρησιμοποιείς άσχετα πράγματα για τις συγκρίσεις σου.Προ ολίγου το ταμπλετ και τώρα το εμβόλιο :D :D:D.
Μα εσύ φίλε μου μίλησες πρώτος για καφέδες (7 καφέδες=1 pi). Και το tablet δεν είναι άσχετο, αφού το onda που είχα υπόψη μου, μπορεί να συνδεθεί στην τηλεόραση και να λειτουργήσει σαν media player, ή σαν κατεβαστήρι, να έχει δηλαδή τις δύο πιο συνηθισμένες χρήσεις που θα έχει και το Pi.

Rygar είπε:
Σκέψου μόνο τα components που περιέχει σε μια τόσο μικρή πλακέτα. 2xUSB, Ethernet, HDMI 1.3, 3.5" audio +RCA video, ARM@700 (μη σε ξεγελά το νουμερο 700, δεν είναι INTEL;)), 256ΜΒ μνημης, τροφοδοσία από USB (εκτός κι αν σκοπεύεις να το "φορτώσεις"). Ολα αυτά με όχι 40 ευρώ, αλλα περίπου 30, γιατί τα 10 είναι μτφ. Ε πόσο πιο κατω να πάει! :D Δηλαδή αθροιστικά να βαλεις όλα τα components αυτά και να πας να τα αγοράσεις, το ξεπερνάς το 60άρι. Πρόσεξε, να τα αγοράσεις και μόνο! Δε βαζω σχεδίαση/τύπωμα πλακέτας και κόλληση των εξαρτημάτων. Αρα;
Και δεν λέω ότι δεν είναι φτηνό. Πάμφτηνο είναι. Απλά υπάρχουν και άλλα πάμφτηνα πράγματα, αρά αυτό δεν είναι το μόνο κριτήριο. Τις προάλλες αγόρασα ένα imac G4 με 2 ευρώ, και θα το κάνω γλάστρα, γιατί οι lehuzza που μου άρεσαν είχαν 100 ευρώ!!!

Rygar είπε:
Για μενα είναι μια καλή ευκαιρία να πειραματιστώ χωρίς να εχω 600W μονίμως ανοιχτά (μιλαω για το σταθερό πισί μου). Τεσπα, αυτα...
Έρχεσαι στα λόγια μου...

πες μου ποιος σε νευρίασε σήμερα και γράφεις έτσι... δεν αξίζει.

Συγνώμη αν στεναχώρησα κάποιους, απλά τη σκέψη μου έγραψα.
 
Η λογική είναι η ίδια με αυτή των home computer μας. Σύνδεσε το στην τηλεόραση και παίξε μαζί του φτιάχνοντας πράγματα. Το μόνο που του λείπει είναι boot σε μια εύχρηστη basic!

Επίσης, πόσο κάνει ένα κουτί κατασκευών? Κανένα 5ευρω? Κάνεις τις τρύπες που χρειάζεται και είσαι έτοιμος.
 
angel_grig είπε:
Μου αρεσει παντως που στο επισημο site λενε οτι προοριζεται για παιδακια κλπ ωστε να μαθουν προγραμματισμο..πολυ θα ηθελα να ηξερα ποσα παιδακια ή σχολεια ειναι μεσα στους 250.000 που το εχουν ηδη προπαραγγειλει...:what:

Rygar είπε:
Εγώ είμαι σίγουρα ενα απ'αυτά τα παιζάκια :baby2: :baby2: :D
Κι άλλο ένα εγώ! :D Προφανώς αναφέρεται στα παιδάκια του Retromaniax! :biglaugh:

Παρεπιπτόντως, ενημερωτικά - όλοι λέμε τα ίδια πράγματα:

α) Ότι το κόστος είναι χαμηλό

β) Ότι αξίζει τα λεφτά του

γ) Ότι ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΕΞΤΡΑ peripherals, πάλι βγαίνει πιο φθηνό σε σχέση με ένα minimum requirements pc.

Από κει και πέρα, τα υπόλοιπα είναι χάρην της κουβέντας. Σίγουρα τα μεγέθη είναι συγκρίσιμα ανάλογα με τις δουλειές που θέλουμε να κάνουμε και προπαντός με τη δουλειά που θέλουμε να κάνουμε με το συγκεκριμένο μπαρμπαδάκι! :)

@npac: Φαίνεται λίγο περίεργο το στυλ που συζητάμε, αλλά σε διαβεβαιώ ότι όλα γίνονται στα πλαίσια συζήτησης! Απλά τα "γραπτά" είναι λίγο απατηλά! :D

Κι επειδή θυμάμαι ότι είσαι συντοπίτης Σαλονικιός, στην επόμενη συνάντηση που θα έρθεις (δε σε ρωτάω - στο ανακοινώνω! :D ) και θα μας γνωρίσεις από κοντά, θα δεις ότι έτσι αυθόρμητοι είμαστε όλοι! :D

(Ο Ρηγανάκος / Rygar όπως θα προσέξεις, είναι ΚΑΙ ανορθόγραφος! :p )

Μη στεναχωριέσαι - κανείς δεν έχει τίποτα με τον άλλο και πόσο μάλλον μαζί σου! ;)

ChrisTOS είπε:
Επίσης, πόσο κάνει ένα κουτί κατασκευών? Κανένα 5ευρω? Κάνεις τις τρύπες που χρειάζεται και είσαι έτοιμος.

Γιατί, τα lego τι έχουν?! :shtup:
 
npac είπε:
πες μου ποιος σε νευρίασε σήμερα και γράφεις έτσι... δεν αξίζει.
Συγνώμη αν στεναχώρησα κάποιους, απλά τη σκέψη μου έγραψα.
Βρε! Πού το είδες ότι νεβρίασα;; :D :D Αλλωστε εβαλα και εμοτικά πιο πανω για να καταλαβεις ότι δεν τρέχει κάτι ;) . Οπως και να'χει, ανυπομονώ να το συνδέσω στην τηλεόρασή μου!

ChrisTOS είπε:
Επίσης, πόσο κάνει ένα κουτί κατασκευών? Κανένα 5ευρω? Κάνεις τις τρύπες που χρειάζεται και είσαι έτοιμος.
Αναλόγως. Απο Ελλάδα, ΑΝ το βρεις, καπου τόσο. Από ΕΒΑΥ, πολλά είπες :D . Οποιοι πάρετε, να προσέξετε να μην είναι μεταλλικό :p .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@npac: Φαίνεται λίγο περίεργο το στυλ που συζητάμε, αλλά σε διαβεβαιώ ότι όλα γίνονται στα πλαίσια συζήτησης! Απλά τα "γραπτά" είναι λίγο απατηλά! :D Κι επειδή θυμάμαι ότι είσαι συντοπίτης Σαλονικιός, στην επόμενη συνάντηση που θα έρθεις (δε σε ρωτάω - στο ανακοινώνω! :D ) και θα μας γνωρίσεις από κοντά, θα δεις ότι έτσι αυθόρμητοι είμαστε όλοι! :D

(Ο Ρηγανάκος / Rygar όπως θα προσέξεις, είναι ΚΑΙ ανορθόγραφος! :p )
Βρε παιδιά, επειδή είμαι σχετικά νέος στην παρέα, είπα μήπως θύμωσε κάποιος που ο τεχνοκράτης μέσα μου μίλησε αφήνοντας τον geek στην γωνία. Όταν το ξανακάνω, ας με χτυπήσει κάποιος στο κεφάλι με αμόνι της acme...

Και daredevil, σίγουρα θα υπακούσω στις προσταγές σου και θα έρθω στην επόμενη συνάντηση - χαρά μου να σας γνωρίσω και εγώ.

Και ο Rygar δεν είναι ανορθόγραφος, απλά έχει μια διαφορετική, καθαρά προσωπική άποψη για την ορθή αναγραφή των λέξεων, έτσι δεν είναι ; Είμαι και εγώ ανορθόγραφος και τον νιώθω (παραλίγο να μην περνούσα στις πανελλαδικές λόγω ορθογραφίας... tragic).
 
npac είπε:
Βρε παιδιά, επειδή είμαι σχετικά νέος στην παρέα, είπα μήπως θύμωσε κάποιος που ο τεχνοκράτης μέσα μου μίλησε αφήνοντας τον geek στην γωνία. Όταν το ξανακάνω, ας με χτυπήσει κάποιος στο κεφάλι με αμόνι της acme...
Και daredevil, σίγουρα θα υπακούσω στις προσταγές σου και θα έρθω στην επόμενη συνάντηση - χαρά μου να σας γνωρίσω και εγώ.

Και ο Rygar δεν είναι ανορθόγραφος, απλά έχει μια διαφορετική, καθαρά προσωπική άποψη για την ορθή αναγραφή των λέξεων, έτσι δεν είναι ; Είμαι και εγώ ανορθόγραφος και τον νιώθω (παραλίγο να μην περνούσα στις πανελλαδικές λόγω ορθογραφίας... tragic).
Αρκετοί από εμάς που είμαστε στον χώρο, βγάζουμε τον τεχνοκράτη από μέσα μας, οπότε μην ανησυχείς - ούτε ο πρώτος είσαι, ούτε ο τελευταίος! :D

Εφόσον μπορείς να στηρίξεις τη γνώμη σου μ' επιχειρήματα και αυτή δεν προσβάλλει κανέναν, είσαι ελεύθερος σαφέστατα να την εκφράζεις!

Όσο για τον Ρηγανάκο, τρελαίνομαι να τον πειράζω σε κάθε δεδομένη στιγμή για την υπέροχη ορθογραφία του - προς Θεού μην προκαλέσω κόμπλεξ στους υπόλοιπους!

Σχετικά με τη δική σου ορθογραφία, επίσης να μην αγχώνεσαι διότι:

α) Εδώ δεν κάνουμε διαγωνισμό ορθογραφίας!

β) Έχεις εξαιρετικό spellchecker! :biglaugh:

Και για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας: Πόσοι τελικά όντως έχετε κάνει παραγγελία? Π.χ. Ξέρω ότι εγώ & ο Mr. KAT Resurrector έχουμε κάνει μόνο εκδήλωση ενδιαφέροντος!....
 
Πίσω
Μπλουζα