Raspberry Pi - o Η/Υ των 25$ του Braben

npac είπε:
Και ο Rygar δεν είναι ανορθόγραφος, απλά έχει μια διαφορετική, καθαρά προσωπική άποψη για την ορθή αναγραφή των λέξεων, έτσι δεν είναι ;
Οχι, απλα παίζω με τις λεΚΣεις :D :D:D Ειμαι τριτοδεσμίτης και εχω άριστη ορθογραφία. Και όχι δεν υπαρχει θεμα, κανένας δε θύμωσε. Αμα εγώ προσωπικά θύμωνα και διαδικτυακώς παράλληλα με τους αλλους θυμους που κουβαλάω (όπως όλοι μας), την εχασα τη μπάλα. Το κυριότερο, δε σε κσέρω για να σου θυμώσω. Στο διαδίχτυο ο μόνος τρόπος να δειξεις στον αλλον το ύφος σου είναι τα εμοτικά, ενώ αν τον ειχες μπροστά σου, θα εβλεπε αν χαμογελάς ή κανεις χειρονομίες. Οπότε μην ανησυχείς, δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Και για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας: Πόσοι τελικά όντως έχετε κάνει παραγγελία? Π.χ. Ξέρω ότι εγώ & ο Mr. KAT Resurrector έχουμε κάνει μόνο εκδήλωση ενδιαφέροντος!....
Καλή πρόταση Μαριάνα!Ωραίο θα ήταν να ξέραμε πόσα παιζάκια από εδώ έχουν παραγγείλει...

Εν τω μεταξύ μου ήρθε και άλλο email από την RS:

rasbp.jpg
 
Εχουμε νέα! Οσοι αγόρασαν από την Element14 πριν τις 18/4 (χτες δηλαδή) είναι σίγουρο ότι θα λαβουν την παραγγελία τους το αργότερο μεχρι τελη Ιουνίου (2012:D). Η εταιρία αυτή εχει ηδη τουλαχιστον 100.000 παραγγελίες! Το πρώτο batch το εστειλε ήδη σε πολλές χώρες και ανάμεσά τους η δική μας, και το επόμενο batch παει για αρχές Μάη. Αυτό ηταν μια ενημέρωση της εταιρίας Element14, για την RS δεν ξερουμε. Παντως σίγουρα κι αυτή εχει στείλει πολύ πραμα.

Υπομονή! Μικρά παιδγιά είστε;;;; :p
 
Rygar είπε:
Υπομονή! Μικρά παιδγιά είστε;;;; :p
Ναι! :biglaugh:

angel_grig είπε:
Καλή πρόταση Μαριάνα!Ωραίο θα ήταν να ξέραμε πόσα παιζάκια από εδώ έχουν παραγγείλει...Εν τω μεταξύ μου ήρθε και άλλο email από την RS:

Προβολή συνημμένου 50524
Εμένα, γιατί δε μου έρχονται ούτε καν τα e-mail που έρχονται σε σένα? Κοίταξα και στο spam folder - ποιος ξέρει τι πατάτα θα έκανα! :)

Σκέφτομαι: Να πάω απευθείας σε παραγγελία ή να περιμένω να δω και τι άλλα "teething" problems θα βγάλει? Δεν είναι να πεις ότι το "καίγομαι" ή ότι δεν έχω υπολογιστή να κάνω τη δουλειά μου...

Δεν ξέρω - για πείτε καμιά γνώμη!....
 
D@redevil είπε:
Σκέφτομαι: Να πάω απευθείας σε παραγγελία ή να περιμένω να δω και τι άλλα "teething" problems θα βγάλει? Δεν είναι να πεις ότι το "καίγομαι" ή ότι δεν έχω υπολογιστή να κάνω τη δουλειά μου...

Δεν ξέρω - για πείτε καμιά γνώμη!....
Mαριανα εσυ που εχεις κανει εκδηλωση ενδιαφεροντος?στην RS ή στην element14?Υπαρχει καπου αλλου για αμεση παραγγελια?(το mail της rs παραπανω λεει οτι αυτοι θα με ειδοποιησουν πότε να παραγγειλω)
 
angel_grig είπε:
Mαριανα εσυ που εχεις κανει εκδηλωση ενδιαφεροντος?στην RS ή στην element14?Υπαρχει καπου αλλου για αμεση παραγγελια?(το mail της rs παραπανω λεει οτι αυτοι θα με ειδοποιησουν πότε να παραγγειλω)
Άμα σε πω ότι δε θυμάμαι? :xm:

Νομίζω στη RS, αλλά δεν είμαι σίγουρη! :(

Θα πρέπει να το ξαναδώ!....
 
D@redevil είπε:
Άμα σε πω ότι δε θυμάμαι? :xm:
Νομίζω στη RS, αλλά δεν είμαι σίγουρη! :(

Θα πρέπει να το ξαναδώ!....
Μήπως θυμάσαι που το ψάχναμε να το παραγγείλουμε και μπερδεύεσαι με αυτό?

Πάντως και γω θα το ήθελα αλλά λέω να περιμένω να δω τί "κουσούρια" θα βγάλει, αν βέβαια βγάλει. Από την άλλη σκέφτομαι μήπως η μεγάλη του ζήτηση ανεβάσει την τιμή του.
 
συγγνωμη;Αυτος ο μινι υπολογιστης το βαζουμε στο Desktor;
 
jimijoop είπε:
συγγνωμη;Αυτος ο μινι υπολογιστης το βαζουμε στο Desktor;
Αυτός ο μίνι υπολογιστής ΕΙΝΑΙ ένα desktop pc! :)

Του βάζεις μνήμη, πληκτρολόγιο, ποντίκι, οθόνη και τον χρησιμοποιείς όπως έναν κανονικό υπολογιστή! :)
 
Επεσε το μάτι μου σε μια γραμμή στην κεντρική σελίδα του raspberry, η οποία γράφει ότι η Element14 ΔΕΝ τα στέλνει ΜΟΝΟ από UK όπως η RS, αλλά και απο αλλού. Δεν αναφέρει το πού, αλλα υποπτεύομαι τουλάχιστον και από την Κίνα, αφου εχουν και εκεί υποκατάστημα. Οσοι λοιπον πηραν από RS, ίσως θα περιμένουν αρκετά, όχι όμως περισσότερο από τελη Ιουνίου όπως εχουν γράψει. Παντως εγώ εξεδήλωσα ενδιαφέρον και στα 2 αυτά σάιτς αλλα μονο από Element14 πηρα απάντηση :D .
 
H RS αρχισε να παραδιδει τα raspberry στους ενδιαφερομενους.Ιδου και το email που μου ηρθε..

pi.jpg
 
Κι εμενα μου ηρθε χτες παρομοιο μαιλ απο Element14 αναφέροντας ότι θα το παραλάβω μεχρι τελη Ιούνη. :D
 
Kαι αλλο email απο την RS,που ξεκινησε να παραδιδει σε 4000 πελατες...

pi.jpg
 
Ωραιο Νικο!Το κατεβαζω!!
 
Κάτι reviews που είδα στο YouTube, αναφέρουν ότι σχετικά αργό. Πάντως η Ashrok τώρα που αποσπάστηκε απο την Asus, έχει κυκλοφορήσει σε ιδιαίτερη χαμηλή τιμή M/B M-ITX με atom d2700 (2x 2.13Ghz + hyper threading) και ενσωματωμενες ολες οι καινούργιες τεχνολογίες (usb3, Sara 3, HDMI ddr3 κ.τ.λ). Φυσικά κακός συγκρινω δυο διαφορετικές αρχιτεκτονικες. Αλλα σημασία δεν έχει το αποτέλεσμα; Με ένα puppy Ubuntu που είναι λειτουργικό των 130MB δεν θα έχουμε πολυ καλύτερες επιδόσεις;
 
Κοίταξε, πολλοί το βγάζουν αργό αλλα δεν εχουν κατανοήσει ότι στόχος του ήταν το χαμηλό κοστος και όχι ο ανταγωνισμός. Οποιος το αγοράζει για να τρέχει παραθυρικό λειτουργικό full realtime, τη μπάτησε! Δεν προορίζεται για κατι τέτοιο. Μπορείς όμως άνετα να το χρησιμοποιήσεις ως PLC χωρίς GUI, ή ως control καποιου συναγερμού.
 
Γαυγίζει; Κάνει για φύλακας; :)
 
Μπορείς να το συνδεσεις με ενα αισθητήρα κίνησης και να παίζει ενα WAV μολις εντοπίσει κατι να κινείται :D

ΥΓ. Το είπα μεν για αστείο αλλα φυσικά και γίνεται ;)
 
Θα πάρω τότε κι εγώ ένα. Βαρέθηκα να βγάζω τον Spike "βόλτες" :)
 
Πίσω
Μπλουζα