Raspberry Pi - o Η/Υ των 25$ του Braben

Για να δούμε θα είναι λίγο πιο γρήγορο στην πράξη; Γιατί το παλιό ήταν μουλάρι. Είχα καλομάθει με το parallela μέχρι που μου κάηκε :(

Από που το χτυπάμε;

EDIT:

H Microsoft δίνει δωρεάν τα Windows 10 για το PI2 ! Αυτά είναι ΠΟΛΥ καλά νέα. Δε ξέρω πόσο βαριά θα του πέσουν, αλλά μέχρι στιγμής είμαι ενθουσιασμένος με τα 10ρια
 
Κοιτα το link με τα Specs που εδωσα.

Διαβαζω εδω οτι ετοιμαζουν με την MS δωρεαν εκδοση των Windows10...
 
Επιτέλους! Με παρωχημενο hardware 6ετίας δε μπορούσες να κανεις πολλά. Αυτή η εκδοση πιστεύω θα λύσει τα χερια πολλών. Ειδικά όσων ψαχνονται για media player.
 
Νίκο Α7 πυρήνες έχει. Σε αυτή την τιμή βέβαια δεν έχουμε απαιτήσεις αλλά θα ήθελα να είχα περισσότερες επιλογές.

Θα ήθελα ένα έστω και λίγο μεγαλύτερο PI με A53 πάνω καθώς και μια θέση γα DIMM. 1 GB είναι λίγο για desktop. Αν ο σκοπός του PΙ είναι να μάθουν τα παιδιά Python ή να τρέχει ένα ελαφρύ task 24/7 ΟΚ,

Αυτή τη στιγμή αν θέλουμε κάτι παραπάνω πρέπει να πάμε σε Atom λύσεις.

Και κάπου εκεί μου σηκώνεται η τρίχα

EDIT

Πάνο θα κάνουμε καμιά ομαδική παραγγελία;
 
Μια θεση για Dimm μια θεση για Sata, αντε και μια Mini pci e θυρα και μετα ξεφεύγει τελείως το πράμα. Για μένα ήταν παρα πολύ σωστή η κίνηση αυτή, και γιατί πραγματικά χρειαζόταν μεγαλύτερη ισχύς αλλά και γιατί τελικά κράτησαν το ιδιο μεγεθος με όλους τους κονέκτορες στα ίδια σημεία. Δηλαδή τα υπαρχοντα κουτιά για το Β+ ταιριάζουν στο 2. Τώρα μιας και αναφέρεις τα παιδια. Τα παιδιά είναι μονο ενα μέρος της κοινότητας και ίσως ο πιο σημαντικός λόγος που πήγε καλά και απέκτησε τεράστια κοινότητα. Ομως για δες τί addons εχουν βγει. Μπορείς να φτιάξεις σωστό PLC με μοτέρ και ρελέδες, ακόμη και συναγερμούς. Νταξει πού και πού βλέπεις κάτι γελοιότητες του τύπου "Τρομάξτε τον παππού σας", και δεν αστειεύομαι, βγήκε κάτι τέτοιο. Νταξει, αυτά βγαίνουν επειδή απλά μπορεί κανείς να τα κάνει. Εγώ προσωπικά αυτή τη στιγμή κάνω μια πολύ σημαντική δουλειά. Με αυτό το εργαλείο διαβάζω δεδομένα από μια συσκευή που βρίσκεται 300 μετρα μακριά και συνδέεται με δίκτυο μεσω οπτικής ίνας. Εχω συνδέσει στο Pi μια USB σειριακή συσκευή την οποία βλέπει το πισί σα να ηταν συνδεδεμένη πανω του. Και διαβάζω δεδομένα από τη συσκευή αυτή. Μεχρι τώρα η ροή των δεδομένων ανεβάζουν τη CPU του Pi στο 30% και αν αυξήσω τη συχνότητα ανάγνωσης, είμαι σίγουρος ότι το 30 θα γίνει 50 ή και 60%. Γι'αυτό και καλοβλέπω το Pi 2 για αυτή τη δουλειά.

Ειπαμε, θελουμε να κανουμε καποιες δουλειές για τις οποίες δε θέλουμε να πληρώσουμε πολλά για τη βάση, δηλαδή το πισί. Και το Pi βολεύει αφάνταστα.
 
Βρε μαζί σου, αλλά έχουμε ότι πιο low και μετά τι; PC? Αν δε χρειαζόταν κάτι ανάμεσα δεν θα είχαν πέραση όλα τα υπόλοιπα που έχουν κυκλοφορήσει όπως τα Beaglebone και UDOO απο ανεξάρτητους κατασκευαστές.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι κανείς από τους ανεξάρτητους δε μπορεί να φτιάξει βάση χρηστών όπως το Ρaspberry. Γνώμη μου είναι όπως θέλανε από πριν 2 εκδόσεις με διαφορά στη μνήμη και 10$ έτσι και τώρα να έχουν το PI2 σαν low-end και ένα 64bit + DIMM για high end. Ότι άλλο ζητήσει κανείς (σχεδόν) γίνεται μέσω modules.
 
To pi αν και το λανσαρουν για τα παιδακια μονο τα παιδακια δεν το χρησιμοποιουν..οπως εχω ξαναπει το πρωτο rpi σαν υπολογιστης γενικης χρησης (αλλα και σαν media player) ειναι μια απογοητευση...τελευταια πολυ καλοκοιταζω αυτο .Θα περιμενω ομως τις πρωτες γνωμες για το νεο pi...
 
Γρηγόρη αυτό που έβαλες εχει δυο μεγαλα μειονεκτήματα. Δεν εχει θύρες GPIO, οι οποίες είναι και η βασική δύναμη του Pi αφου πανω τους μπορείς να συνδέσεις ενα σωρό addons (μοτερ ή ρελέδες όπως είπα πιο πάνω), και το δευτερο είναι η αναρίθμητη σε μέλη κοινότητα που το υποστηρίζει. Ισως είναι η μεγαλύτερη κοινότητα σε παγκόσμια κλίματα που να υποστηρίζει τόσο σθεναρά ενα τόσο μικρό κομμάτι hardware. Εχω συσκευή παρόμοια με αυτή που μολις εβαλες, κινεζιά βεβαια με διάφορα προβλήματα (μεχρι που πηρα smart tv και καθάρισα :D ). Μονο για σύνδεση σε TV κάνει, τίποτε άλλο. Και όντως, το πρώτο Pi ΔΕΝ κάνει για υπολογιστής γενικής χρήσης, πόσο μάλλον για media player. Εγώ για τη δουλειά που προανέφερα πιο πάνω με το USB σε σειριακή σύνδεση, εψαξα και βρήκα μια μινιμαλιστική έκδοση του raspbian που να μη φορτώνει τίποτα πλην SSH και απλά φορτώνοντας το πρόγραμμα που μοιράζει το USB για να μην επιβαρύνεται η CPU.

Το Pi 2 όμως ίσως αλλάξει τη χρήση του και κερδίσει καθημερινούς χρήστες που θελουν να κανουν μια απλή δουλειά χωρίς να καίνε ρεύμα ή να εχουν ενα 2ο πισί που να πιάνει χώρο (π.χ. σερφάρισμα στο ιντερνετ που με το τωρινό Pi είναι εκνευριστική). Θα περιμένω κι εγώ να κυκλοφορήσει Ελλάδα για να το δοκιμάσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενω διαφημίζουν πως το νέο raspberry θα πωλείται 35 δολλάρια σαν το παλιό, στο ebay έχει σχεδόν διπλάσια τιμή και παραπάνω.

Εδώ στα 32.90 ευρώ αλλά θα παραλάβουν στις 20 του μηνός. http://uk.rs-online.com/web/p/processor-microcontroller-development-kits/832-6274/

Ψήνομαι αγρίως για να το βάλω κάτω από την τηλεόραση και να εκτελεί χρέη media player και wifi.
 
Και εγώ Μάριε για παρόμοιο λόγο τον θέλω, DLNA streaming. Περιμένω να έρθει Ελλάδα γιατί από Αγγλία δύσκολα
 
Παιδιά κοστίζει 35 δολάρια (ή κάτι λιγότερο από 35 ευρώ), αλλά εδώ που είναι και ελληνικό σάιτ, θα το βρειτε στα 44 ευρώ + μεταφορικά. Προχτες που μπήκα σ'αυτό το σάιτ παντως το είχε βαλει 52 ευρώ. Τεσπα, ίσως κάνανε λάθος επειδή ηταν η πρώτη ημέρα κυκλοφορίας και υπήρχει ακόμα ομίχλη. Η ουσία είναι Μάριε ότι αν το παρεις απ'πεξω, βαλε κι αλλα περίπου 10 ευρώ μεταφορικά, άρα φτάνεις σε μια τιμή κοντά στα 45. Αν εχει πραγματικά διαφορά με τη νεα CPU και μνήμη, αν το GUI εχει σωστή απόκριση, το λειτουργικό μπουτάρει γρήγορα και παίζει τα βίντεο σωστά χωρίς skip, τότε αξίζει τα χρήματα αυτά μεχρι τελευταίου cent, αφου εκτός από ενα καλό media player, μπορείς να κάνεις και εκατοντάδες άλλους αυτοματισμούς.
 
Εχω παραγγείλει το raspbery 2 και σκέφτομαι να περασω σε μια κάρτα το retropie για να έχω εκεί τους emulators/mame. Εχει ασχοληθεί με αυτό το setup κάποιος άλλος απο εδώ;
 
Εχω το raspberry b+ και έχω περάσει το retropie. Κοίτα, σαν εξομοίωση είναι λίγο άθλια, βέβαια το 2 πετάει συγκριτικά με το b+. Με ασύρματο πληκτρολόγιο, το lag στα παιχνίδια mame είναι τεράστιο, η ίδια η έκδοση mame είναι λίγο αρχαία, γενικά δε λέει και πολλά. Στο megadrive είναι καλύτερα τα πράγματα, μερικές φορές όμως κολλάει το παιχνίδι και πρέπει να τραβήξεις το καλώδιο του ρεύματος (εγώ το έχω συνδεμένο με ένα power bank με έξοδο 2 ampere, έτσι γλυτώνεις τα πολλά καλώδια). Νομίζω οτι στο amstrad δεν κατάφερα να τρέξω rom.

Η εγκατάσταση είναι λίγο περίεργη, αφού κάνεις όλες τις αναβαθμίσεις και εγκατασταθεί το πρόγραμμα, βάζεις σε ένα φλασάκι τις roms σε φακέλους με τα ίδια ονόματα που έχει το setup και περνάνε μόνες τους. Δηλαδή πχ βάζεις τις roms του mame στο φλασάκι σε ένα φάκελο με το όνομα mame, το συνδέεις στο raspberry και αντιγράφονται αυτόματα. Δες μερικά βίντεο με την εγκατάσταση για να έχεις μια εικόνα. Δεν είναι όλα ιδιαίτερα κατατοπιστικά, πρέπει να κάνεις και λίγες ταρζανιές.
 
Αυτό που λές για τις ρομ το είδα σ'ενα βίντεο και μου έκανε κι εμένα εντύπωση, αφού όταν στήσεις το retrpopie πρέπει να βάλεις το stick για να δημιουργήσει τους φάκελους κι εκεί, μετα να αντιγρψάεις απο το Pc τις rom στο σωστό φάκελο και μετα να το ξαναβάλεις στο πι, για να τις περάσει μόνο του. Σκοπεύω να το δουλεύω με το χειριστήριο του PS3 και bt adaptor. Πιστεύω οτι θα το έχω την Παρασκευή, οπότε μεσα στο ΣΚ θα προσπαθήσω να το στήσω και θα ενημερωσω για τα νεότερα.
 
Εγώ έφαγα ένα ολόκληρο βράδυ να το στήσω, πέρασα και όλες τις roms, έτρεξα μερικές, και μετά το παράτησα. Εχω την εντύπωση οτι το πληκτρολόγιο είναι απαραίτητο, για το retropie δεν είμαι σίγουρος, για ένα παλιότερο setup ήταν. Με λίγα λόγια, ούτε για media player, ούτε για emulator αξίζει, τουλάχιστον το b+ το οποίο κυκλοφόρησε πριν μερικούς μήνες. Ας ελπίσουμε οτι το 2 θα είναι καλύτερο, άσε που θα τρέχει και windows. Τώρα είπα την κακιά λέξη, αλλά εμείς που δεν είμαστε λινουξάδες την έχουμε ακούσει λίγο με το raspberry. Περιμένουμε εντυπώσεις!
 
maxouli είπε:
ούτε για media player, ούτε για emulator αξίζει,
+1000!!(και ποτε δεν καταλαβα γιατι τοσος κοσμος το παιρνει για αυτο το λογο!)

maxouli είπε:
τουλάχιστον το b+ το οποίο κυκλοφόρησε πριν μερικούς μήνες. Ας ελπίσουμε οτι το 2 θα είναι καλύτερο, άσε που θα τρέχει και windows. Τώρα είπα την κακιά λέξη, αλλά εμείς που δεν είμαστε λινουξάδες την έχουμε ακούσει λίγο με το raspberry. Περιμένουμε εντυπώσεις!
Για να δουμε το 2..αυτο περιμενω και εγω...
 
Το 2 έχω ακούσει ότι πετάει ως media player. Ως emulator ασφαλώς και δε θα λαγκάρει όπως στην προηγούμενη έκδοση, όπως και να'χει όμως η έκδοση του ΜΑΜΕ είναι πανάρχαια και ο λόγος είναι αν θυμάμαι καλά ότι οι νεώτερες εκδόσεις ήταν πολύ βαρείς για το συγκεκριμένο επεξεργαστή. Ισως με το 2 να παίζει νεώτερο ΜΑΜΕ.
 
Rygar είπε:
Το 2 έχω ακούσει ότι πετάει ως media player. Ως emulator ασφαλώς και δε θα λαγκάρει όπως στην προηγούμενη έκδοση, όπως και να'χει όμως η έκδοση του ΜΑΜΕ είναι πανάρχαια και ο λόγος είναι αν θυμάμαι καλά ότι οι νεώτερες εκδόσεις ήταν πολύ βαρείς για το συγκεκριμένο επεξεργαστή. Ισως με το 2 να παίζει νεώτερο ΜΑΜΕ.
Κι εγώ επειδή διαβάζω τα ίδια, έχω σκοπό να φτιάξω 2 κάρτες, μια με openelec για media player και μουσική και μια με το retropie, αλλά περισσότερα θα έχω όταν το παραλάβω και το στήσω, μάλλον αύριο.
 

Raspberry Pi 2 + μια πολυ πρωιμη εκδοση του Reicast(Dreamcast emu)
 
Τελικα αξιζει το raspberry pi 2 για εγκατασταση retropie?
 
Πίσω
Μπλουζα