Raspberry Pi - o Η/Υ των 25$ του Braben

Πριν μερικες μερες αγοράσαμε στη δουλειά μερικα Pi2. Το σίγουρο είναι ότι 1) μπουτάρουν σφαίρα στο LXDE (περίπου 25") και 2) κάνω τη δουλειά που θέλω με το rdesktop γλυτώνοντας αρκετές χιλιάδες ευρώ για windows thinclients.

Το επίσης σίγουρο είναι πώς το LXDE πάει σφαίρα. Ομως, για αποθηκευτικός χώρος επιβάλλεται η χρήση μιας τουλάχιστον class 10 κάρτας. Η δική μου είναι class 6, μπορεί και χαμηλότερο.

EDIT: Εχω στήσει rdesktop για να μπαίνω σε Windows PCs και x11vnc για να μπορώ να μπαίνω στο Pi από το πισί μεσω vnc viewer. Από τις έως τώρα δοκιμές μου, έχω μείνει παρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν υπάρχει κάποια καθυστέρηση(lag) στην απόκριση και του ποντικιού αλλά και των παραθύρων που μετακινείς ή ανοιγοκλείνεις. Με 65 ευρώ (Pi+κάρτα sd+τροφοδοτικό) εχεις ενα thinclient που όμως μπορεί να σερφάρει άνετα πλέον (το πρώτο Pi ήταν απαράδεκτο σ'αυτό το θέμα).
 
Εχει δοκιμασει κανεις το Pi2 με Kodi και HD ταινιες?
 
Eιχες και στο χωριο σου Kodi που μου κολλαγες τις μασημενες βιντεοκασσετες με χανζαπλαστ για να δεις Χοντρο Λιγνο.
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Παντως ο νεος Kodi φαινεται καλος και εχει αρκετα πραγματα μεσα χωρις να χρειαζεται να τραβιεσαι σε repositories. Δεν ξερω ποσο θα επηρεαστει η φαση που το Pi2 δεν εχει 3D acceleration (και ουτε DXVA2 υποθετω)

Δεν εχω καταλαβει πως απεικονιζεις και αλλα στοιχεια απο την IMDB περα απο το ποστερ της ταινιας (πχ βαθμολογια, καστ, σεναριο κτλ)
 
Wally είπε:
Εχει δοκιμασει κανεις το Pi2 με Kodi και HD ταινιες?
Και το RPi 1, μια χαρά τα πάει με τα HD video (mp4, mkv etc).

To decoding γίνεται απο την GPU που είναι η ίδια και στα δύο.

Στο #2 το kodi συμπεριφέρεται σαφώς πιο γρήγορα, ειδικά με τα διάφορα add-ons.
 
Κυκλοφορησε το νεο Raspberry Pi zero στην τιμη των 5 δολαριων! Εγω πριν μια βδομαδα πηρα το Raspberry pi2 bundle.
 
Αν ζούσαμε και Αγγλία και πέρναμε το περιοδικό θα μας ερχόταν ακόμα πιο φθηνά. Όσο το περιοδικό!
 
Ωραίος Nemo

Και πλέον με wifi ενσωματωμένο στο Pi (3)
 
Με πρόλαβες. Αυτή η μικρή καρτούλα έχει φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη από τότε που ξεκίνησε. Οχι μονο wifi ενσωματωμένο αλλά και bluetooth και 64bit Cortex-A53 CPU στα 1.2Ghz και το κόστος παραμένει ως είχε μέχρι τώρα. Εδώ για περισσότερες πληροφορίες.
 
Aardvark είπε:
Eιχες και στο χωριο σου Kodi που μου κολλαγες τις μασημενες βιντεοκασσετες με χανζαπλαστ για να δεις Χοντρο Λιγνο.
Aaardy είσαι σίγουρος ότι μπορείς να "ματίσεις" τις βιντεοκασσέτες;Εγώ νομίζα ότι ήταν αδύνατον, λόγω της μεγάλης σχετικής ταχύτητας που διαβάζουν την ταινία οι περιστρεφόμενες κεφαλές (το τύμπανο που είναι επάνω οι κεφαλές περιστρέφεται με 1500 στροφές στην κανονική ταχύτητα-SP).
 
Rygar είπε:
Με πρόλαβες. Αυτή η μικρή καρτούλα έχει φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη από τότε που ξεκίνησε. Οχι μονο wifi ενσωματωμένο αλλά και bluetooth και 64bit Cortex-A53 CPU στα 1.2Ghz και το κόστος παραμένει ως είχε μέχρι τώρα. Εδώ για περισσότερες πληροφορίες.

Oσον αφορα το rpi 3 ισως ναι...το zero oχι μονο δεν το βρισκεις με 5$,αλλα ειναι Out of stock παντου οποτε το παιρνεις μονο απο τους μαυραγοριτες στον μπεϊ στην 3πλασια τουλαχιστον τιμη που με τα μεταφορικα παει ενα 30αρι...μας δουλευει το rasbperry foundation μου φαινεται...
 
angel_grig είπε:
Oσον αφορα το rpi 3 ισως ναι...το zero oχι μονο δεν το βρισκεις με 5$,αλλα ειναι Out of stock παντου οποτε το παιρνεις μονο απο τους μαυραγοριτες στον μπεϊ στην 3πλασια τουλαχιστον τιμη που με τα μεταφορικα παει ενα 30αρι...μας δουλευει το rasbperry foundation μου φαινεται...
Και τι να κάνει το raspberry pi foundation; Αν οι χρήστες δεν σταματήσουν να αγοράζουν από τους μαυραγορίτες, οι μαυραγορίτες δεν θα σταματήσουν να τα πουλάνε.
 
Ti να κανει?να βγαλει περισσοτερα κομματια...το zero ουσιαστικα βγηκε μαζι με το περιοδικο και τοσους μηνες μετα ακομη ειναι Out of stock...εαν υπηρχε διαθεσιμο χαζος θα ηταν ο αλλος να το πληρωσει στον μαυραγοριτη?και δεν λεμε για κατι που ειναι preorder,αλλα για κατι που εχει βγει εδω και μηνες...
 
angel_grig είπε:
Ti να κανει?να βγαλει περισσοτερα κομματια...το zero ουσιαστικα βγηκε μαζι με το περιοδικο και τοσους μηνες μετα ακομη ειναι Out of stock...εαν υπηρχε διαθεσιμο χαζος θα ηταν ο αλλος να το πληρωσει στον μαυραγοριτη?και δεν λεμε για κατι που ειναι preorder,αλλα για κατι που εχει βγει εδω και μηνες...
Μα έχει βγάλει περισσότερα κομμάτια. Και συνεχίζει να ανεφοδιάζει τα καταστήματα με τα οποία συνεργάζεται κάθε εβδομάδα. Λίγες μέρες πριν μπήκε καινούρια παραγγελία για ακόμα 150.000 κομμάτια. Αλλά κι αυτά εξαφανίζονται επίσης. Και θα συνεχίσουν να εξαφανίζονται όσο ο κόσμος είναι διατεθιμένος να πληρώνει μαυραγορίτες. Αν σταματήσει ο κόσμος να είναι χαζός, τότε και θα ξεμείνει το stock που έχουν οι μαυραγορίτες , και θα ρίξουν τις τιμές τους για να τα ξεφορτωθούν και θα σταματήσουν να αγοράζουν περισσότερα για να τα μοσχοπουλήσουν αργότερα.

Για το μόνο που μπορείς να κατηγορήσεις το Raspberry Pi foundation είναι ότι μάλλον δεν περίμεναν την τεράστια επιτυχία που είχε το zero. Αλλά εφόσον δεν μιλάμε για εταιρία, αλλά για κοινωφελές ίδρυμα, δεν έχει κανένα νόημα να τους κατηγορεί κανείς για θέματα marketing.

Το πρόβλημα είναι ότι τα zero, αντίθετα με τα υπόλοιπα Pi που κατασκευάζονται σε συνεργασία με γίγαντες των ηλεκτρονικών (Sony, RS κλπ), κατασκευάζονται από το ίδιο το ίδρυμα. Αυτός πιθανόν είναι ο κύριος λόγος που μπορούν να κρατήσουν την τιμή του τόσο χαμηλά. Αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν στη διάθεσή τους τεράστιες μονάδες παραγωγής για να καλύψουν την τεράστια και πιθανόν μη αναμενόμενη από αυτούς ζήτηση.

Ακριβώς το ίδιο είχε γίνει όταν βγήκε το αρχικό Pi. Οι μαυραγορίτες είχαν κάνει χρυσές δουλειές. Μόνο 4-5 μήνες μετά κάπως εξομαλύνθηκε η κατάσταση. Θυμάμαι είχα διαβάσει μια δήλωση του Eben Upton ότι θα ήταν ευχαριστημένος αν κατάφεραν να πουλήσουν καμιά 10.000 pi. Δεν περίμεναν σε καμία περίπτωση το χαμό που έγινε. Πρωτάρηδες ήταν (και είναι ακόμα) σε όλο αυτό. Αλλά ξανά, δεν πρόκειται για εταιρία, φιλανθρωπικό ίδρυμα είναι.

Κι εγώ θα ήθελα 5-6 zero γιατί έχω πολλές ιδέες για το τι να κάνω. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να δώσω παραπάνω χρήματα. Απλά θα περιμένω. Υπομονή κι ας μην είμαστε "χαζοί" καταναλωτές.
 
Τσιμπησα ενα Pi3 απο Ελλαδα (capital controls...)

Μου εχει αφησει μεχρι στιγμης εξαιρετικες εντυπωσεις

Εστησα δυο καρτες. Mια με OpenElec (για Kodi) και μια για RetroPie (κριμα που δεν υπαρχει Noobs που να περιεχει και RetroPie για multiboot).

Ο Kodi ειναι εργαλειο...αυτο το ηξερα. Τρελαθηκα ομως με την διαδραστικοτητα με AnyNet+ συσκευες (ετσι λεγεται στη Samsung, καθε εταιρεια TV το λεει διαφορετικα νομιζω). Χειριζεσαι τον Kodi απο το τηλεκοντρολ της τηλεορασης και εμπλουτιζει και τα υπαρχοντα μενου της τηλεορασης με τις Kodi επιλογες! Ουτε Yatse, ουτε πληκτρολογια, ουτε ποντικια, ουτε gamepads (δεν υποστηριζει το 360 controller ετσι κι αλλιως). Με το Exodus add-on πραγματικα απογειωνεται. Streaming 1080p, υποτιτλοι...ολα σουπερ.

Στο RetroPie θελει λιγη δουλιτσα. Βλεπει ομως μια χαρα τα gamepads. Το στηνεις, βαζεις ενα φορμαρισμενο USB με ενα φακελο retropie στο Pi3, σου φτιαχνει αυτοματα μονο του τα subfolders και μετα ξαναπαιρνεις το USB στο PC και γεμιζεις με Roms. Θελει ανεβασμα της εντασης, οχι παραξενους χαρακτηρες στα filenames των Roms, κανα crt shader κτλ. Μετα χρειαζεσαι μονο το χειρηστηριο και το USB.

Για το Pi3 θα χρειαστειτε γρηγορες MicroSD και τροφοδοτικο αποκλειστικα για Pi3 (εχει μεγαλυτερες αναγκες ισχυος απο τα παλιοτερα Pi)

Λαβετε υποψιν επισης οτι για καποιο λογο το WiFi του, δεν βλεπει τα καναλια 12 και 13 (εφαγα πολυ χρονο μεχρι να το καταλαβω)

Τα ελαφρως αρνητικα ειναι οτι το SD card slot δεν ειναι με pop οπως στα παλια Pi αλλα παραδοσιακο με τραβηγμα. Αυτο κανει δυσκολη την εξαγωγη-εισαγωγη οταν εχεις βαλει το Pi3 σε case. Επισης ανεβαζει λιγο θερμοκρασια. Σε νορμαλ ειναι στα 50 αλλα το εφτασα και 63. Θα βαλω ψυκτρες να δω αν ισιωσει. Τελος οτι δεν εχουν βγει ακομα builds OpenElec, RetroPie κτλ αποκλειστικα για Pi3 αλλα ακομα αναγκαστικα χρησιμοποιουνται τα builds για Pi2 οποτε μενει αρκετη ισχυ ανεκμεταλευτη.

Θα ηθελα και εναν on/off switch αν και ειμαι βετρανος Spectrum χρηστης :)

Οπως και να εχει, για τα λεφτα του ειναι τουμπανο και αποτελει εξαιρετικο MediaCenter και κονσολοεμουλατορομηχανη :)

Στο Rasbian περιεχονται πολλες εφαρμογες που στοχευουν να εγκληματισουν τα παιδια με τον προγραμματισμο, την ρομποτικη (catch για τους παντρεμενους που θα χρειαστει να πεισουν την συζυγο τοσο για το εξοδο οσο και για το μισο ΣαββατοΚυριακο για εκμαθηση/στησιμο χαχαχαχα)
 
Ευχαριστω, θα το τσεκαρω.

Τα προβηματα που εχω μεχρι στιγμης ειναι οτι στη RetroPie δεν δουλευει το γρηγορο scroll down στη Rom List (δεξια σκανδαλη στο 360 controller) και δεν παιζουν τα NeoGeo (με τον fba_next - δεν αλλαζει ετσι κι αλλιως σε απλο fba ή pifba οπως και να το επιλεξω).
 
Για την ίδια δουλειά εγώ έχω ένα 2B με το Recalbox. Όπως και το retropie, έχει το emulation station αλλά έχει και ενσωματωμένο kodi. Μπορείς ακόμα να το ρυθμίσεις να ξεκινάει κατευθείαν στο kodi. Δεν υποστηρίζει όλα τα συστήματα που υποστηρίζει το retropie, αλλά εγώ αυτά που ήθελα τα έχει.
 
Πίσω
Μπλουζα