Retro αντικείμενα

επανερχομαι...

ολα τα αλλα ειναι προφυλακτικα..τα STOP ειναι κ@π0τ3$ οπως ειχε πει πιο παλια καποιος γιγαντας της διανοησης..και οποιος(-α) πει οτι δεν εχει δει καποιον(-α)ως-κυριολεκτικα-αντικειμενο ποθου ΕΣΤΩ κ για μια φορα λεει ...μουσι! :flower:
 
Θυμήθηκα τις παλιές χύτρες ταχύτητας που είχαν ένα ματσουκάκι επονομαζόμενο Ασφάλεια. Αυτό μόλις έβραζε το νερό το βάζαμε πάνω στη χύτρα και μόλις ήταν έτοιμο σφύριζε. Όλο κάτι πράγματα που έχουν σχέση με φαγητό θυμάμαι ως επί το πλείστον και ανησυχώ... :xm:
 
krios είπε:
Θυμήθηκα τις παλιές χύτρες ταχύτητας που είχαν ένα ματσουκάκι επονομαζόμενο Ασφάλεια. Αυτό μόλις έβραζε το νερό το βάζαμε πάνω στη χύτρα και μόλις ήταν έτοιμο σφύριζε. Όλο κάτι πράγματα που έχουν σχέση με φαγητό θυμάμαι ως επί το πλείστον και ανησυχώ... :xm:
ΕΊΜΑΙ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΣ!!! :cool:
 
Hachiko είπε:
Δηλαδή (γενικότερη ερώτηση σε όλους τους κυρίους που ενδιαφέρονται να απαντήσουν) δεν σας πειράζει αν μία γυναίκα σας θεωρεί απλώς αντικείμενα για να ικανοποιήσει απλώς τις σαρκικές ανάγκες της;;;

Εγώ νομίζω πως μάλλον σας πειράζει.

Αν σου προτειναν :

θα σε πειραζε να τρως οσα γλυκα (ή και ενα συγκεκριμμενο σε οση ποσοτητα ) θελεις ,

-χωρις να μπορεις να προσλαμβανεις τα χρησιμα θρεπτικα τους συστατικα

-αλλα και χωρις να παιρνεις τις θερμιδες που περιεχουν???

Εσυ τι θα απαντουσες ?????

Υ.Γ.

Snoopitsa είπε:
ΕΊΜΑΙ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΣ!!! :cool:
Οποτε εκτος απο γυναικα ,μπορεις να απαντησεις και ως Διαιτολογος ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
ρετρό πηρουνάκια φρούτου
picture.php
τα έχω ακόμα!!! (προίκα της μάνας μου και τα χρησιμοποιουμε όταν πάμε στο χωριό)

είτε του φρούτου είτε του τσίπουρου (πιο συνηθισμένη χρήση στα μέρη μου)
 
@ snoopitsa

Κι εγώ 50 κιλά!!!χιχι. δεν τίθεται θέμα κιλών, τίθεται θέμα υπερμνησίας των φαγωσιμων!

Νομίζω θα μου πείτε ότι υπάρχουν ακόμα, αυτό όμως δε σημαινει ότι δεν είναι ρετρό. Χάρτινη συσκευασία, άσπρο καλαμάκι, συνήθως τσακισμένο (έχω ρουφήξει αέρα και θυμώσει ουου πίνοντας την αγαπημένη μου πορτοκαλάδα ήβη μπλέ βέβαια)

12797.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολύ παλιό νήμα της στάθμης 13378.jpg

παλιά κρεμάστρα13377.jpg

παμπάλαια κυάλια 13374.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hachiko είπε:
Για να το σκεφτώ αυτό λίγο... :rolleyes:
Δηλαδή (γενικότερη ερώτηση σε όλους τους κυρίους που ενδιαφέρονται να απαντήσουν) δεν σας πειράζει αν μία γυναίκα σας θεωρεί απλώς αντικείμενα για να ικανοποιήσει απλώς τις σαρκικές ανάγκες της;;;

Εγώ νομίζω πως μάλλον σας πειράζει.
Δεν με πειραζει καθολου! Ειμαι αλτρουιστης εγω! Αμε...
 
Να μια παλιά ζυγαριά (είχα πάρα πολλά χρόνια να δω τέτοια ζυγαριά, αλλά δεν είχε δίπλα τα σιδερένια αντίβαρα, τι κρίμα)

14536.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά πέρα από ζυγαριά είναι και έργο τέχνης! Κοίτα δουλειά που έκανε ο μάστορας!!!!
 
Να και η δικια μου ζυγαρια μαζι με τα βαρακια που ηθελε η Krios.

Το πρωτο αριστερα ειναι πεντακιλο και ειναι απιθανα βαρυ (η εγω απιθανα αδυναμος :xm: )

Τα στρογγυλα αυτοκολλητα που βλεπετε ειναι απο την υπηρεσια "Διευθυνση Μετρων και σταθμων" και εχουν ημερομηνια πανω ,ενα γραφει '87 ,προφανως περναγαν και τα ελενχαν.

Αγνωστο αν υφισταται ακομη η υπηρεσια.

Αν θετε closeup μπορουμε να το κανονισουμε.

picture.php
 
Τα συναντήσαμε και τα αγαπήσαμε στα σπίτια των προγιαγιάδων μας...

η γιαγιά μας η καλή, έχει SINGER μηχανή.

[edit] Δεν υπάρχει η φωτογραφία [edit]

γκαζόλαμπες και ρετρό βαριά ξυπνητήρια...

010.jpg

μια καλημέρα ειν' αυτή, πέστη κι ας πέσει χάμω..

011.jpg

Ο γνωστός ''γιούκος'' με τα προικιά και τα στρωσίδια, πάνω σε παλιακό σεντούκι.

045.jpg

Στις εξοχικές αυλές, και όταν ακόμη τα νερά, οι ''μάνες'', ήταν επιφανειακές, υπήρχαν τουλούμπες με γούρνες μωσα'ι'κού.

[edit] Δεν υπάρχει η φωτογραφία[edit]

Και η επιτομή της ρετρό καθημερινότητας στα 80'ς: το πλήρες σετ της τάπεργουερ, αγορασμένο με δόσεις από κάποια επίδειξη κατ' οίκον!

385744371_ffed5ea018.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρετρό επιδείξεις τάπερ (και άλλων κατσαρολικών) !

Τι μας θύμησες τώρα !!!
 
Ζυγαριά τσέπης (μέχρι 10 κιλά). Η νοικοκυρά έδενε στο αντικείμενο ένα λουρί και το κρέμαγε στο άγκιστρο. Ενίοτε ζύγιζε και το μωρό της (τσκ τσκ τσκ κάτι μου θυμίζει αυτό)

14761.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμήθηκα πως ''έτρωγα'' (σπάνια φαγητό) σε ένα πιάτο που ήταν από πάνω διαφανές,από κάτω κόκκινο που είχε μέσα 5 κίτρινα ψαράκια που κολυμπούσαν σε φόντο βυθού. Δυστυχώς δεν διασώθηκε ούτε αυτό αλλά ούτε και καμιά φωτογραφία. Μήπως κανείς είχε ίδιο;
 
Δε με χαλάει που "ήρθε η απαλλαγή" τους!

Μιλώ για τα κακόγουστα ζευγαράκια στις γαμήλιες τούρτες... που ευτυχώς έχουν αντικατασταθεί από φρέσκα λουλούδια.

BB_cake.ashx



το χαμογελάστε λοξά να φανεί το χρυσό το δοντάκι... thank God.. ανήκει πια στο παρελθόν.

2216337467_30145776c2.jpg

Τα (μπετόν αρμέ) μαύρα σφραγίσματα... έδωσαν τη θέση τους σε υγιεινότερα λευκά μίγματα.

7.jpg

Τα ακαλαίσθητα βαριά σιδεράκια.... εκτοπίστηκαν από τα συνθετικά διάφανα, που είναι διακριτικά.

p25-a_73.img_assist_custom-400x300.jpg

γυαλιά οράσεως πατομπούκαλα.... εκθρονίστηκαν από λεπτούς φακούς και άλλες μεθόδους.

[edit] Δεν υπάρχει η εικόνα [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χρήσιμη εφεύρεση των πρώτων οίκων ανοχής , ο μπιντές, εξυπηρέτησε σε πολλά τη μέσοαστική οικογένεια του 80.

Χρησιμοποιήθηκε :

- για γρήγορο πλύσιμο των ποδιών

- για το μούλιασμα των λερωμένων ρούχων

- για να βάζουμε το χρυσόψαρο προσωρινά, ώσπου να πλυθεί η γυάλα.

- για να ακουμπάμε το τασάκι και τις εφημερίδες στις long version επισκέψεις στο λουτρό...και για πολλούς ακόμη ευφάνταστους σκοπούς...

....και πάντως όχι για το σκοπό που φτιάχτηκε!

scannedimage-9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:D Κοίτα τι έκανε.....Τι νινί που ήσουνα!!!
 
Αμ..δεν ήμουνα εγώ!

η φωτό είναι από αλλοδαπό site, αλλά πάω στοίχημα πως το σπίτι αυτό είναι ελληνικό (κάτι το μωσαικό, κάτι τα πλακάκια...).

Άσε που εμείς δεν είχαμε καν μπιντέ ...αλλά ναι ..ήμουνα πολύ νινί κι εγώ!
 
Πίσω
Μπλουζα