Retro αντικείμενα

Saboter και Krios με τις φωτογραφίες σας μας ταξιδεύετε πολύ πίσω...

Να είσαστε καλά!
 
saboter είπε:
Τα ακαλαίσθητα βαριά σιδεράκια.... εκτοπίστηκαν από τα συνθετικά διάφανα, που είναι διακριτικά.

p25-a_73.img_assist_custom-400x300.jpg
Και πώς θα λέγονται άραγε πλέον τα σιδεράκια, αφού δεν είναι πια σιδεράκια; Μήπως συνθετικάκια; :wait2:
 
Να ανεβάσω και κάποιες φώτος από μια παλία ζυγαρία της κουζίνας που βρήκα σε ένα σπίτι

2013-04-14 09.12.25.jpg

2013-04-14 09.11.15.jpg

2013-04-14 09.12.07.jpg

2013-04-14 09.12.12.jpg
 
Συμπληρώνω μια σχετική φωτογραφία όπου διακρίνεται εκτός από τον προαναφερθέντα μπιντέ, το ανάλογο πλακάκι, καθώς και η μπαταρία τριών τεμαχίων (χώρια ο διακόπτης ζεστού, χώρια του κρύου και χώρια το ρουξούνι)... Μόδα στα '70s αλλά πίκρα σήμερα, αφούόποιος έχει τέτοιο νιπτήρα (καλή ώρα), τρυπημένο σε τρία σημεία, πρέπει μια ζωή να ψάχνει τέτοιες μπαταρίες (ευτυχώς κάποιες υπάρχουν ακόμα...)

Φωτογραφία0378.jpg
 
Με αυτό βγάζαμε το κουκούτσι και έκανε η μάνα το βύσσινο γλυκό. Δίπλα είναι η ρετροπιπίλα του μπιμπερό μου

88233.jpg88234.jpg

και εδώ βλέπουμε μια τομάτα....

88237.jpg

που δεν είναι τομάτα αλλά δοχείο... 70'ς και πριν

88236.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
foutix είπε:
Να ανεβάσω και κάποιες φώτος από μια παλία ζυγαρία της κουζίνας που βρήκα σε ένα σπίτι


Ίδια είχε η μάνα μου, και είχε σπάσει το στήριγμα που έμπαινε το πιατάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλο ένα ρετροαντικείμενο..... βραστήρα να τον πω; κάτι τέτοιο.... μάρκας elco

88315.jpg

Αναπτήρας που είχε ο παππούς μου στο χωριό, σε σχήμα σφαίρας. Δυστυχώς δεν γνωρίζω την ιστορία του.

88318.jpg88317.jpg

Αυτό είναι ένα κοκάλινο πραγματάκι που βάζαμε φιλμ μπροστά και τα βλέπαμε. Ένα είδος viewmaster. Δυστυχώς από τα 2 διασώθηκε μόνο το 1 και τα φιλμ/σλάιτς τα πέταξε η μάνα μου πριν 2 χρόνια.... χωρίς φυσικά να με ρωτήσει... γκρρρρρρρ... το θυμάται κανείς; είναι σίγουρα πριν το 1975

88319.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έκανες καλή βόλτα στο Μοναστηράκι βλέπω greekeagle12. Ψώνισες για τα καλά :) . Με γεια το τσαγερό σου λοιπόν!
 
johnny19818 είπε:
Έκανες καλή βόλτα στο Μοναστηράκι βλέπω greekeagle12. Ψώνισες για τα καλά :) . Με γεια το τσαγερό σου λοιπόν!
Τσου. Αυτό υπήρχε πάντα από παλιά. Είναι ρετροψάξιμο στο πατρικό από χθες απλά δεν είχα εξάγει τις φωτό ακόμα από την φωτ. μηχανή.
 
Πιστόλι ρίψης φωτοβολίδας τέλους δεκαετίας 80

88597.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με αυτό βάζαμε τα παπούτσια...

89289.jpg

και αυτό ήταν το όνειρο του κάθε φαντάρου τεθωρακισμένων το 1993 στην Αυλώνα.... Η ΜΑΡΚΑ για το αυτόματο μηχάνημα....αν θυμάμαι καλά κόστιζε 100 δρχ και με μια έπαιρνες καφέ, κακάο, κτλ και με 2 μάρκες έπαιρνες κουτάκι πορτοκαλάδα, κόκα κόλα, κτλ.

Όταν φαινόταν το βανάκι αυτού που είχε τους αυτόματους πωλητές, έβλεπες ένα τσούρμο φαντάρους να τον κυνηγάνε να αγοράσουν μάρκες.....

89288.jpg

Παλιό ρετρο-τουριστικό από σίδηρο σουβενίρ, εποχής 70''ς και πίσω

89316.jpg

Διάφορα ρετρο αντικείμενα στο παλιό σύνθετο κυρίως εποχής 70''ς και πίσω, εκτός από το ελεφαντόδοντο που δεν γνωρίζω πόσο πίσω πάει

89314.jpg89313.jpg

ρετρό-τουριστικό σουβενίρ νο2 (όχι δεν είναι η Αθηνά είναι η ΜΙΝΕΡΒΑ), από κάποιο υλικό σαν γύψο, σαν μάρμαρο, κτλ. εποχής 70''ς και πίσω

89317.jpg

γατάκι από βαφτίσια εποχής 70'ς

89311.jpg

φακός με μπαταρίες, εποχής 80'ς και πριν

89312.jpg

παλιός κεντητός πίνακας, εποχής 60''ς και πίσω

89315.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
greekeagle12 είπε:
Παλιό ρετρο-τουριστικό από σίδηρο σουβενίρ, εποχής 70''ς και πίσω


89316.jpg

ρετρό-τουριστικό σουβενίρ νο2 (όχι δεν είναι η Αθηνά είναι η ΜΙΝΕΡΒΑ), από κάποιο υλικό σαν γύψο, σαν μάρμαρο, κτλ. εποχής 70''ς και πίσω

89317.jpg


Καλα αυτα τα μεταλλικα αρματα με τα 2 αλογα τα ειχαν ΟΛΑ τα σπιτια...

Την Αθηνά την εχουμε και ΄μεις, προσφατα της κολλησα το κεφαλι και το χερι με εποξικη κολλα γιατι ειχανε σπασει απο χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικά αντικείμενα της αδερφής μου.

Καρφίτσες, μπρελόκ, πιάστρα για τα μαλλιά (κόκκινη πάνω δεξιά), αρωματικά κουκλάκια.

Φωτογραφία0729.jpg
 
johnny19818 είπε:
Μερικά αντικείμενα της αδερφής μου.

Καρφίτσες, μπρελόκ, πιάστρα για τα μαλλιά (κόκκινη πάνω δεξιά), αρωματικά κουκλάκια.


Για τα κουκλακια με τα κορδονακια υπαρχει θεμα, οπως και για τις καρφιτσες(γυαλια, ρακετα κλπ)

Δεν το θυμαμαι ακριβως, ισως βοηθησει καποιος. Αλλα αν ψαξεις θα το βρεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλιός φακός που είχε ακόμα η θειά μου στο σπίτι της και χρησιμοποιούσε...!!!!!!! ΦΥΣΙΚΑ... κατασχέθηκε από τον ανηψιό.... 60'ς ϊσως και 50'ς.... αρχαιολογικό εύρημα...

90719.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ψαρωσα με τον φακο!
 
Mετάνοιες και προσκυνήματα στο φακό ! Έπαιρνε πλακέ μπαταρία και είχε ένα τρομερά δύσχρηστο κουμπί, που συνήθως...σφήνωνε, κι έμενε είτε αναμμένος είτε σβηστός ! (η έκδοση αυτή είναι "μεταγενέστερη" και το έχουν κάνει πλαστικό).
 
ΦΖΠ1 είπε:
Mετάνοιες και προσκυνήματα στο φακό ! Έπαιρνε πλακέ μπαταρία και είχε ένα τρομερά δύσχρηστο κουμπί, που συνήθως...σφήνωνε, κι έμενε είτε αναμμένος είτε σβηστός ! (η έκδοση αυτή είναι "μεταγενέστερη" και το έχουν κάνει πλαστικό).
A δεν ξέρω... εγώ το κατάσχεσα με συνοπτικές διαδικασίες... :p
 
Όπως τα περιγράφει η φίλη παραπάνω είναι! Κλασσικός early 80s προβληματικός αλλά εμβληματικός φακός τον οποίο βρήκα σε επαρχιακό σούπερ μάρκετ πέρυσι το Πάσχα!

ps: Υπήρχε και άλλος ένας εποχής ο οποίος άλλαζε και χρώματα στο φως που έβγαζε (κίτρινο και κόκκινο αν θυμάμαι καλά).
 
PT8 είπε:
Όπως τα περιγράφει η φίλη παραπάνω είναι! Κλασσικός early 80s προβληματικός αλλά εμβληματικός φακός τον οποίο βρήκα σε επαρχιακό σούπερ μάρκετ πέρυσι το Πάσχα!
ps: Υπήρχε και άλλος ένας εποχής ο οποίος άλλαζε και χρώματα στο φως που έβγαζε (κίτρινο και κόκκινο αν θυμάμαι καλά).
Νομιζω υπηρχανε καποιοι οι οποιοι ειχανε συρομενο φιλτρο(κοκκινο)
 
Πίσω
Μπλουζα