Retro "απαγορευμένες" ταινίες

...πάντως μποθ τις ταινίες (..ο θεός να τις κάνει :p ) που αναφέρθηκαν μπορεί να τις βρει κανείς μέχρι και στο γνωστό τιουμπ, και νομίζω ότι είμαι και εντός κανονισμών, και εντός πληροφόρησης...
 
Προσφάτως σε τοπικό κανάλι της συμπρωτεύουσας προβλήθηκε η ταινία ΓΡΑΜΜΟΣ του 1971, η οποία αναφέρεται στα γεγονότα του Εμφυλίου.

Τελικώς, κατόπιν έξοθεν παρεμβάσεων, η προβολή της ταινίας διακόπηκε στη μέση.

Επισήμανση: Oι λόγοι για τους οποίους έγινε η διακοπή της προβολής,

φυσικά και ΔΕΝ αφορούν το forum, δεν αναφέρονται εδώ άλλωστε,

συνεπώς σχολιασμός περί αυτού του γεγονότος και των λόγων

που οδήγησαν στην συγκεκριμμένη αυτή εξέλιξη σαφώς και δε xρειάζεται,

ώστε να μη πάει αλλού η συζήτηση και το όλο thread.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι λέτε ρε παιδιά; Μιλάμε για χουντική προπαγάνδα του χειρίστου είδους που διαστρεβλώνει την αλήθεια και θα δεχτούμε την προβολή της από Δημοτικό κανάλι και μάλιστα Πρωτομαγιά; Απαράδεκτη η κίνηση αυτή του καναλιού, Πραγματικά ντροπή!
 
Χωρις να γνωριζω το σεναριο...πως μπορει μια ταινια που αφορα την ηρωικη εποποιια στη Πινδο να ειναι προαπαγανδα ενος καθεστωτος 30 χρονια μετα?

Και ποια η σχεση με τη Πρωτομαγια? Χρονια τωρα εχει καταντησει συνωνυμο της εκδρομης και του πικνικ, οι ταινιες μας μαραναν?
 
Η ταινία μιλά για τον Εμφύλιο και είναι αντικομμουνιστική προπαγάνδα του χειρίστου είδους γυρισμένη από την Χούντα. Δηλαδή τι θα κάνουμε, θα το αφήσουμε έτσι ασχολίαστο; Αν είναι έτσι να προβάλλουμε και ταινίες Ναζιστικής προπαγάνδας.
 
Μα ακριβως το αντιθετο!!Το σχολιαζουμε :D

Παντως με εχει πιασει περιεργεια.Θα την βρω να δω τι παιζει διοτι παλι το επος της Πινδου με Εμφυλιο απεχουν χρονια...

Θα επενελθω.
 
Πρέπει να απαγορεύονται όλες οι προπαγάνδες, οι μόνο οι αντικομουνιστικές ;

Ρωτάω, γιατί το τηλεοπτικό κανάλι του Περισσού βάζει μονίμως ταινίες κομουνιστικής προπαγάνδας.

Βασικά δε με ενοχλεί καθόλου αυτό. Όποιος δε γουστάρει, δε βλέπει.

Αλλά ή θα απαγορεύσουμε ΟΛΕΣ τις προπαγάνδες, ή ΚΑΜΙΑ.

Εκτός αν κάποιος πιστεύει ότι υπάρχουν "καλές" προπαγάνδες (συγκεκριμένου "χρώματος") και "κακές" προπαγάνδες (έτερου "χρώματος").

Θα έλεγα επίσης, ότι η αξία της συγκεκριμένης ταινίας έγκειται ακριβώς στο γεγονός ότι λόγω της τροπής των γεγονότων που αναφέρονται σε αυτήν, έχουμε την ευκαιρία στην εποχή μας να βλέπουμε ΟΛΕΣ τις προπαγάνδες και να διαλέγουμε ΕΜΕΙΣ ποιά μας αρέσει (ή όχι), όσο και αν το δικαίωμα επιλογής φαντάζει αδιανόητο σε ορισμένους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παίδες,το σίγουρο είναι ότι ξεφεύγουμε εντελώς από το θέμα και γυρίζει στα πολιτικά η συζήτηση.

Θα παρακαλέσω θερμά να μην συνεχίσουμε τη συζήτηση σε αυτή την κατεύθυνση... ;)
 
Δεν μιλάω για απαγόρευση ταινιών αντικομμουνιστικής προπαγάνδας, τόσες έχουν βγει εξάλλου (μας αρέσουν δεν μας αρέσουν δεν μπορούμε να τις απαγορεύσουμε), αλλά για την απαράδεκτη επιλογή του καναλιού να προβάλλει Χουντική ταινία. Είναι προπαγάνδα της Χούντας που μας έσωσε από τον "Κομμουνιστικόν Κρημνόν". Δεν είναι το ίδιο πράγμα. Είναι σαν να προβάλλεις ταινία Ναζιστικής προπαγάνδας στη Γερμανία (που ως γνωστόν απαγορεύεται).

Άρα μπορεί το θέμα να είναι μεν πολιτικό, αλλά δεν έχει να κάνει με τον κομμουνισμό ή το φιλελευθερισμό ή οποιαδήποτε άλλη ιδεολογία, αλλά για την Χούντα που έχει φυσικά κατακριθεί από το σύνολο σχεδόν των Ελλήνων, ανεξαρτήτως παράταξης και ιδεολογίας.
 
Σεβόμενος την επιθυμία και τη θέση του φίλου Μάνου, δε θα συνεχίσω τη συζήτηση.

Απλώς δε νομίζω ότι θα έπρεπε να απαγορευτούν ΟΛΕΣ οι ταινίες που γυρίστηκαν

επί Επταετίας, απλώς και μόνο επειδή ... γυρίστηκαν τότε !

Υπό αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε να απαγορευτούν και όλα τα "επίκαιρα"

που γυρίστηκαν το πρώτο μισό του προηγούμενου αιώνα, καθώς το συντρηπτικό μέρος

αυτής της περιόδου κυριαρούσαν "επαναστατικές" κυβερνήσεις ή βασιλικά καθεστώτα.

Δηλαδή θα απαγορευόταν όλο το οπτικό υλικό που γυρίστηκε για τους Βαλκανικούς Πολέμους,

για το ΟΧΙ του 1940 ή για την καταστροφή της Σμύρνης.

Έπιτρέψτε μου όμως να προσθέσω ότι στόχος του παρόν thread (που ο ίδιος άνοιξα)

δεν είναι να σχολιάσουμε αν είναι ΣΩΣΤΕΣ ή ΛΑΘΟΣ οι απαγορεύσεις ταινιών,

αλλά απλώς να αναφερθούμε σε αυτές.

Μας ενδιαφέρει η αναφορά του γεγονότος και όχι η άποψη

του εκάστοτε γράφοντος (εμού μη εξαιρουμένου).

Όσο πολιτικοποιημένοι και να είναι κάποιοι εξ ημών, θα πρέπει να προσεγγίζουν ακόμα και τα "στρατευμένα" φιλμ, ώς έργα τέχνης.

Κλασσικά παραδείγματα στρατευμένης τέχνης είναι το ΘΩΡΗΚΤΟ ΠΟΤΕΜΚΙΝ του Σεργκέι Αιζενστάιν

και ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΗΣ ΘΕΛΗΣΗΣ της Λένι Ρίφενσταλ.

Και μάλιστα ανήκουν σε εκ διαμέτρου αντίθετες "κοσμοθεωρίες".

Αυτό όμως δεν τα εμποδίζει να θεωρούνται κινηματογραφικά αριστουργήματα,

ασχέτως αν συμφωνούμε με τα μηνύματά τους ή όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο απαγορευμένες ταινίες, έχω δει το << ο τελευταιος πειρασμος >>.

Ωφείλω να πω, πως δεν μου άφησε αρνητικές εντυπώσεις.
 
Φίλε exetlaios εσύ ξεκίνησες το θέμα, παίρνοντας ουσιαστικά πολιτική θέση με τα γραφόμενά σου και χαρακτηρίζεις όσους θίχτηκαν από αυτή την απαράδεκτη προβολή μιας κατάπτυστης ταινίας από Δημοτικό κανάλι λέγοντας ότι έχουν "κομματικά ή ιδεολογικά κωλύματα, συμπλέγματα, πορώσεις κλπ." και μάλιστα δίνεις link εφημερίδας φασιστικής και ρατσιστικής ιδεολογίας.

Η διαφορά μεταξύ στρατευμένης τέχνης και γελοίας προπαγάνδας, όπως το συγκεκριμένο φιλμ, είναι χαόδης και φυσικά δεν μπορείς να βάζεις στο ίδιο καλάθι τον Αϊζενστάιν και τον...Μαχαίρα.

Μιλάμε για μια ταινία που χρηματοδοτήθηκε από την Χούντα (όπως πολλές άλλες παρόμοιες γελοιότητες) για να προπαγανδίσει και να υπερασπιστεί το έργο της και το ρόλο της, επικαλόύμενη τον δήθεν Κομμουνιστικό Κίνδυνο ώστε να ρίξει τη χώρα επτά χρόνια στο γύψο.
 
Leon είπε:
Μιλάμε για μια ταινία που χρηματοδοτήθηκε από την Χούντα (όπως πολλές άλλες παρόμοιες γελοιότητες)
Παραθέτω και άλλες ταινίες που γυρίστηκαν την ίδια περίοδο και από τους ίδιους "ηθικούς αυτουργούς",

θέτοντας ταυτόχρονα το ερώτημα αν πρέπει να απαγορευτούν και αυτές :

ΟΧΙ.

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F%CE%A7%CE%99

ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ.

http://www.cine.gr/film.asp?id=701254&session-id=03c8165b86a63366e1e4daa44405ae32

ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑΣ.

http://www.cine.gr/film.asp?id=701856&session-id=03c8165b86a63366e1e4daa44405ae32

ΣΟΥΛΙΩΤΕΣ.

http://www.cine.gr/film.asp?id=701858&session-id=03c8165b86a63366e1e4daa44405ae32
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ολες αυτες πρεπει να απαγορευτουν ειδηκα ο παπαφλεσσας και οι σουλιωτες προσβαλει την νοημοσυνη μας και ειχε βγει απο την αιμοδιξη και κακια χουντα που καταστρεψε την χωρα και την εφερε στην λιθηνη εποχη.....

ερε παραδημοκρατια .......

κοιταμε ταινιες που απαγορευτικαν οχι να κανουμε ιδεολογικες κοντρες (χωρις ουσια και λογο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Leon είπε:
Φίλε exetlaios εσύ ξεκίνησες το θέμα, παίρνοντας ουσιαστικά πολιτική θέση με τα γραφόμενά σου και χαρακτηρίζεις όσους θίχτηκαν από αυτή την απαράδεκτη προβολή μιας κατάπτυστης ταινίας από Δημοτικό κανάλι λέγοντας ότι έχουν "κομματικά ή ιδεολογικά κωλύματα, συμπλέγματα, πορώσεις κλπ." και μάλιστα δίνεις link εφημερίδας φασιστικής και ρατσιστικής ιδεολογίας.
Αγαπητέ, μάλλον παρεξήγησες τα γραφόμενά μου.

Ακριβώς για να ΜΗΝ πάρω πολιτική θέση (υπάρχουν άλλα φόρουμ γι'αυτό),

δεν έκανα copy-paste την είδηση, επειδή στην σελίδα όπου αναφερόταν,

υπήρχε σαφής πολιτική τοποθέτηση.

Εγώ απλώς παρέθεσα την ΕΙΔΗΣΗ απογυμνωμένη από τα πολιτικά σχόλια

που αρχικώς την περιβάλανε.

Με ενδιέφερε να παραθέσω το νέο, όχι να το σχολιάσω.

Αν δεις, έγραψα κιόλας ότι έχω Ο ΙΔΙΟΣ τροποποιήσει την είδηση,

για να μην περιέχει πολιτικές απόψεις.

Μάλιστα δε, τόνιασα ότι όσοι είναι "εύθικτοι πολιτικά" καλό θα ήταν

να μην ανατρέξουν στο συγκεκριμένο δεσμό.

Ίσως να μην έπρεπε καν να κανεις κλικ στο λινκ αυτό.

Σε κάθε περίπτωση, το "επίμαχο" post μου, τροποποιήθηκε με την ελπίδα

να είναι πλεόν σαφέστερο.

Leon είπε:
Η διαφορά μεταξύ στρατευμένης τέχνης και γελοίας προπαγάνδας, όπως το συγκεκριμένο φιλμ, είναι χαόδης και φυσικά δεν μπορείς να βάζεις στο ίδιο καλάθι τον Αϊζενστάιν και τον...Μαχαίρα.
Ασφαλώς και δεν είναι το ίδιο, αλλά νομίζω ότι παραβλέπεις κάτι πολύ σημαντικό :

Πολλάκις, συζητώντας τα ανατολικής-προέλευσης κινούμενα σχέδια που προβάλονταν

τη δεκαετία του 80' (ΜΠΟΛΕΚ ΚΑΙ ΛΟΛΕΚ, ΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΛΑΓΟΣ),

μου έτυχε να τα χαρακτηρίσουν κάποιοι ως "άθλια", "σοβιετικά εκτρώματα κλπ".

Ταπεινή μου άποψη είναι ότι αν και δε συγκρίνονταν με τις δημοφιλείς "δυτικές" υπερπαραγωγές,

ακόμα και μέσα από την προχειρότητά τους, σε πολλούς έβγαζαν κάτι θετικό.

Σκέψου ότι προφανώς κάτι παρόμοιο ισχύει για την "επίμαχη" ταινία.

Ακόμα και να τη θεωρήσεις κακογυρισμένη, αυτό δεν της αφαιρεί τη δυνατότητα

να είναι αρεστή σε μερίδα τηλεθεατών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω δεν καταλαβιανω γιατι υπαρχει αυτη η λογικη της (απολογίας) αναφερει καποιος μια ταινια με εθνικιστηκο περιεχωμενο κατευθειαν στην πυρα !!! Γιατι τοσο κακο ειναι να λες οτι αγαπας την πατριδα σου? και συγνωμη η χουντα (που χουντικος δεν ειμαι και δεν κολλαω σε τετοιου ειδους ανοητα παιχνιδια) μονο κακα εφερε στην ελλαδα, δεν λεω εκανε ζημια αλλα εξηγηστε μου γιατι το 80% τον 50αριδων ευχονται να ξαναερχοταν....

ο εμφιλιος 45-50 γιατι δεν διδασκετε στα σχολεια ?

Σιγουρα κακοι υπαρχουν και στους καλους να το εχουν μερικοι υποψην τους ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Αγαπητέ, μάλλον παρεξήγησες τα γραφόμενά μου.Ακριβώς για να ΜΗΝ πάρω πολιτική θέση (υπάρχουν άλλα φόρουμ γι'αυτό),

δεν έκανα copy-paste την είδηση, επειδή στην σελίδα όπου αναφερόταν,

υπήρχε σαφής πολιτική τοποθέτηση.

Εγώ απλώς παρέθεσα την ΕΙΔΗΣΗ απογυμνωμένη από τα πολιτικά σχόλια

που αρχικώς την περιβάλανε.
Παρόλα αυτά κράτησες το

Η ταινία αυτή «κόπηκε στον αέρα», από την διεύθυνση του σταθμού, μετά από τηλεφωνικές διαμαρτυρίες
στελεχών της Κομματικής Οργάνωσης Θεσσαλονίκης, γνωστού κόμματος.


Οι διαμαρτυρίες είχαν την «αιτιολογία» ότι «η ταινία αυτή του 1971, χαρακτηρίζεται από προπαγάνδα»
.
Το οποίο είναι εκτίμηση της Εφημερίδας και όχι απαραίτητα η αλήθεια. Στο άρθρο του Ριζοσπάστη αντίθετα πουθενά δεν αναφέρεται αυτό για παράδειγμα. Λέει
Η προβολή της ταινίας διακόπηκε άρον άρον, προφανώς μετά από τις διαμαρτυρίες τηλεθεατών, οι οποίοι επικοινώνησαν τηλεφωνικά με εργαζόμενους της Δημοτικής Τηλεόρασης και κατήγγειλαν το γεγονός.
Και έρχεται αργότερα η ανακοίνωση από την ΚΟ Θεσσαλονίκης η οποία γράφει
Η Κομματική Οργάνωση Θεσσαλονίκης του ΚΚΕ, με ανακοίνωσή της, σημειώνει ότι «η χρησιμοποίηση των δημόσιων ραδιοσυχνοτήτων και της δημοτικής τηλεόρασης δεν μπορεί να γίνεται για αντικομμουνιστική προπαγάνδα και πλήρη διαστρέβλωση της αλήθειας». «Το ΚΚΕ - ξεκαθαρίζει - αποτέλεσε τον αιμοδότη του εθνικοαπελευθερωτικού αγώνα κατά των κατακτητών. Η επέμβαση των ιμπεριαλιστικών δυνάμεων σε συνεργασία με την ντόπια αστική τάξη οδήγησε στον εμφύλιο και το δίκαιο αγώνα του Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδας, που αποτέλεσε την κορυφαία στιγμή της ταξικής πάλης στη χώρα μας».
ΠηγήΆρα δεν είναι απαραίτητα σωστό ότι ήταν μέλη του ΚΚΕ που "κατέβασαν" την ταινία. Εγώ, που δεν ανήκω σε αυτόν το χώρο, αν έβλεπα αυτή την ταινία στην ΤV θα διαμαρτυρόμουν εντόνως όπως, θέλω να πιστεύω, ο κάθε πολίτης με στοιχειώδη γνώση της ιστορίας.

Και δεν είναι τυχαίο ότι η είδηση μεταφέρθηκε από συγκεκριμένη μερίδα του τύπου, όπως και στην Ελεύθερη Ώρα (παρόμοιας ιδεολογίας) και όχι από εφημερίδες μεγαλύτερης κυκλοφορίας και φιλελεύθερης ιδεολογίας που συνήθως "κόπτονται" για την ελευθερία του λόγου όταν "κακοί κομμουνιστές επιβάλλουν αντιδημοκρατικά τις απόψεις τους". Παράδειγμα

Aλλά εδώ τι να πουν; Θα τολμούσαν να υπερασπιστούν τα γελοία πονήματα της Χούντας;

Και επιμένω. Δεν είναι θέμα ιδεολογίας, ώστε να μιλάμε για Σοβιετικά ή Καπιταλιστικά εκτρώματα. Μιλάμε για γελοία προπαγανδιστική ταινία της Χούντας που προσβάλλει τα δημοκρατικά αισθήματα του κάθε πολίτη.

Φίλε LIONHEART, θα σε παρακαλούσα να αποσύρεις τα σχόλια σου γιατί θα αναγκαστώ να απαντήσω και τότε η συζήτηση θα πάρει αμιγώς πολιτικό χαρακτήρα.
 
φιλε μου leon ( πρεπει να εχουμε μακρινη συγγενεια στα nick μας ) μπορεις να γραψεις οτι θελεις αλλα δυστηχως ομως εχεις ξεφυγει απο το θεμα μας (και το θεμας ειναι οι απαγορευμενες ταινιες ) οταν "τσιτωνεσαι" για λογους που δεν αναφερομαστε και σιγουρα δεν τα ξερουμε απο πρωτο χερι, τα διαφορα γεγονοτα αλλα απο την πλευρα που τα παρουσιαζει η καθε κατασταση, η αν το προτιμας η καθε παράταξη για να περασει τα δικα της

Δεν αποσυρω κατι που νιωθω ουτε διαγραφω κατι που το πιστευω ,οχι γιατι ειμαι αλαζωνας που πιστευει οτι εχει δικιο σε ολα και ολοι οι αλλοι αδικο (χωρις να σε φωτογραφιζω ) .

αλλα γιατι πιστευω στο σωστο και το δικαιο οσο μπορω και μου αρεσει να εχει αποψη ο αλλος χωρις να τον μειωνω...οπως θα ηθελα το ιδιο και απο την πλευρα του

υστ1 ) δεν κανω επιθεση ουτε εχω κατι μαζι σου προς θεου σε retrosite ειμαστε και μια παρεα

υστ2 ) Δεν ξερω και εγω καμια απαγορευμενη ταινια της αναφερατε σχεδοω ολλες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια ωραια τα ειπαμε αλλα τελικα κουραστηκε η φαση. Ας το αφησουμε λοιπον και μπορουμε να συνεχισουμε τη κουβεντα απο κοντα την Παρασκευη. Το πολυ-πολυ να πλακωθουμε με τα φυστικο-φουντουκα.

Δεν εχω δει την ταινια, παντως με ξενιζει εν ετει 2009 να πεφτει ψαλιδι οπως επισης και η αντιδραση που γεννα μετα απο τοσο καιρο.
 
Wally είπε:
Παιδια ωραια τα ειπαμε αλλα τελικα κουραστηκε η φαση. Ας το αφησουμε λοιπον και μπορουμε να συνεχισουμε τη κουβεντα απο κοντα την Παρασκευη. Το πολυ-πολυ να πλακωθουμε με τα φυστικο-φουντουκα.
Δεν εχω δει την ταινια, παντως με ξενιζει εν ετει 2009 να πεφτει ψαλιδι οπως επισης και η αντιδραση που γεννα μετα απο τοσο καιρο.
Δυστυχώς (πάλι) δεν μπορώ να παρευρεθώ (την τύχη μου) :( , οπότε δεν θα μπορέσουμε να συνεχίσουμε από κοντά. Τέλος πάντων το αφήνω εδώ, αλλά να ξεκαθαρίσω ότι απάντησα σε πολιτική παρέμβαση του exetlaios, ίσως άθελά του, αλλά το έκανε ξεκάθαρα.

Πέραν τούτου, ένα έργο, όποιο και αν είναι αυτό, δεν μπορεί να αποκοπεί από το πολιτικό και κοινωνικό background που δημιουργήθηκε. Πόσο μάλλον όχι μια απλώς πολιτική ταινία, αλλά μια ταινία-όχημα προπαγάνδας της Χούντας. Δεν είναι μόνο η απίστευτη στρέβλωση της ιστορίας αλλά και οι σκοποί που υπηρέτησε που την καθιστούν κατάπτυστη,
 
Πίσω
Μπλουζα