Retro μάρκες μʼ έκαψες!!!

nektarios1451 είπε:
17 ιντσων νοκια τηλεοραση συνεχεια της μαρκας ΙΤΤ αγορασμενη τον δεκεμβριο του 1992 σκυλι αντεξε μεχρι το νοεμβριο του 2000 οπου τιναξε ολους τους πυκνωτες σε μια πλακετα και ο μαστορας που την ανελαβε την κατεστρεψε.Ενας ξαδερφος μου ειχε παρει τηλεορασηMitsubishiμαλλον ζει μεχρι σημερα ηταν καπου στο 1994 αυτη.Θυμαμαι ομως την παλια τηλεοραση που ειχε ο παππους δεκαετια του 70 ασπρομαυρη χωρις τηλεκοντρολ με 6 καναλια να βαλεις και οταν την αναβες περιμενες 3 λεπτα για να δειξει εικονα
Κάποιο λάθος πρέπει να έχεις κάνει με τις χρονολογίες, γιατί 1992-2000 (8 χρόνια, και μάλιστα μείον ένα μήνα) δεν τη λες και σκυλί !
 
να αναφέρω και τη μάρκα (!) POLYSTATION αντί για PLAYSTATION, πρόκειται για παιχνιδομηχανές που συναντούσαμε σε πανηγύρια στους πάγκους σε συσκευασίες που αποτελούνταν από πληκτρολόγιο με εσοχή στο πάνω μέρος για την κασέτα με άπειρα παιχνίδια, μία κασέτα παιχνιδιου και χειριστήριο σε σχήμα πιστολιού, συνδέονταν με την τηλεόραση.
 
Sanyo VTC 5000 βιντεο Betamax...32 χρονια ζει και βασιλευει! Γραφω ακομα κασετες απο nova χωρις κανενα προβλημα!
 
Θα σας εκπλήξω, αλλά πιο τραγική μάρκα από τη Philips (τη γνωστή) δεν έχω δει. Τουλάχιστον, επί εποχής Secam, όσες τηλεοράσεις Philips είχα πετύχει, μετά από μερικά χρόνια έχαναν το... χρώμα τους (ούτε μία, ούτε δύο)!
 
Αυτο που λεει ο drspiros ισχυει. Είχε ο πατερας μου μια 20αρα Philips του 1985 και το 2006 οταν την δουλευα εγω δεν ειχε εντονα χρωματα!
 
ΦΖΠ1 είπε:
Κάποιο λάθος πρέπει να έχεις κάνει με τις χρονολογίες, γιατί 1992-2000 (8 χρόνια, και μάλιστα μείον ένα μήνα) δεν τη λες και σκυλί !
ναι αλλα αμα ολο αυτο τον καιρο δουλευε καθε μερα απο τρεις το μεσημερι μεχρι αργα το βραδυ μια με δυο καθε μερα ομως τα λεφτας τα εβγαλε και με το παραπανω.Αν την πηγαινα σε μαστορα που δεν ηταν χασαπης σαν αυτον που την σκοτωσε μπορει μεχρι σημερα να ζουσε οπως εχω μια 14αρα triniiton sony που ζει απο το 1995 και δυο φορες ετυχε να χαλασει
 
θυμαμαι ηχοσυστημα μαρκας phonic .που όμως ηταν αξιοπρεπεστατο.

επισεις δημοφιλες ηταν και τα ηχεια αυτό/του μαρκας ferrari.
 
Τα "πυροβόλα" πάντως, που ακτινοβολούν τα 3 βασικά χρώματα, στις παλαιού τύπου έγχρωμες, με τον καιρό χάνουν την ισχύ τους. Ανάλογα με το πόσο από το κάθε χρώμα θα "δείξει" στη ζωή της η TV, πρώτα "πέφτει" ένα από τα τρια, με αποτέλεσμα να γίνεται μειωμένη ανάμιξη RGB, και μετά ακολουθούν και τα άλλα.

(Θυμηθείτε κι αυτόν το "μαγνητισμό" στις γωνίες, που τον "παίρναν" οι τεχνικοί με ένα πανάκι !)
 
Το '83 με '84 πήραμε ραδιοκασσετόφωνο και walkman μάρκας Unisef (δεν ξέρω αν είχε καμία σχέση μετην γνωστή).

Μέχρι και σήμερα το φορητό υπάρχει ακόμα και λειτουργεί σχετικά καλά-εκτός απο κάποιον ''προβλεπόμενο'' θόρυβο στα ποτενσιόμετρα μετά απο τόσα χρόνια,το walkman απεβίωσε πρίν καμιά δεκαετία περίπου.

(Η Phonic σαν εταιρεία δεν ήταν και ότι καλύτερο,υπάρχει μέχρι και σήμερα απλά έχει αναβαθμιστεί και βγάζει και επαγγελματικά μηχανήματα ήχου.

Η Aiwa ήταν αρκετά καλή εταιρεία και σχετικά οικονομική γι'αυτό και ήταν πολύ διαδεδομένη τουλάχιστον την δεκαετία του '90. Έβγαζε και πολύ καλά deck τότε,στην συνέχεια την εξαγόρασε η Sony και το μόνο που έκανε ήταν να της αλλάξει το λογότυπο και to 2005 να την κλείσει οριστικά.)
 
Δυστυχώς υπάρχουν και "σύγχρονες" μάκρες "μ' έκαψες". Μόλις πέταξα, μετά από 4 χρόνια, τοστιέρα ΠΟΛΥ γνωστής μάρκας, η οποία από τότε που την πήρα, μου καίει συνεχώς θερμοασφάλειες και αντιστάσεις. Πέρασε η εγγύηση, πάλι το ίδιο βιολί. Δε σήκωνε από μόνη της την κάπως μεγάλη ισχύ της (2100W). Μάλιστα πωλείται ακόμα, κατασκευαζόμενη στην Eλλάδα (να φταίει αυτό; - κι αν σκεφτείς, είχα μια "Νova" τριακονταετίας, που δούλευε μέχρι πρότινος, κι ας μη θυμηθώ και τις "Hobby").

Φαίνεται πως τα δύο χρόνια εγγύηση, ειδικά σε συσκευές καθημερινής χρήσης, ειναι πολλές φορές και "σήμα" για το πότε θα την αλλάξεις. Eλάχιστες πια κρατάνε παραπάνω...
 
pugwizard είπε:
Η Aiwa ήταν αρκετά καλή εταιρεία και σχετικά οικονομική γι'αυτό και ήταν πολύ διαδεδομένη τουλάχιστον την δεκαετία του '90. Έβγαζε και πολύ καλά deck τότε,στην συνέχεια την εξαγόρασε η Sony και το μόνο που έκανε ήταν να της αλλάξει το λογότυπο και to 2005 να την κλείσει οριστικά.)
πολλοι μου λεγανε τοτε μακρια απο aiwa καλα μεν αλλα χαλαγανε ευκολα τα cd players τους δε. και philips που πηρα 5 χρονια εζησε, στα 3 χρονια το cd κολαγε και μετα καηκε η εξοδος ηχου και το παρατησα γιατι τοτε πηρα pc και ακουγα εκει μουσικη σαν στραγαλια τα μαζευα τποτε τα ΜΡ3
 
Φοβάμαι ότι η SONY αγόρασε την AIWA μόνο και μόνο για να την κλείσει μιας και η τελευταία ήταν άμεσος ανταγωνιστής τής SONY σε ηχοσυστήματα. Μια μάρκα μ' έκαψες, σε συσκευή που είχα ήταν η VENTURER, που αντέγραφε ένα ραδιοκασσετόφωνο φορητό, μονοφωνικό τής SONY. Ωστόσο το αντίγραφο είχε αρκετά καλή ποιότητα ήχου και κατασκευής.
 
hrd120.jpgΙσως και το πιο τερας video που εχω δει! Το JVC HR-D120. Αν εχει κανεις κανενα τετοιο και το εχει για πεταμα, το παιρνω εγω!
 
Έχω πολύ κακή εμπειρία από τα BLAUPUNKT αυτοκινήτου. Σε δύο διαφορετικά που είχα (Kalgary, Lausanne) η κεφαλή του CD δεν πήγε παραπάνω από 2-3 χρόνια, κι έτσι ξέπεσαν σε απλά ραδιόφωνα. Αντιθέτως, ένα πολύ φτηνό Pioneer στο άλλο αυτοκίνητο, κλείνει δεκαετία χωρίς να καταλαβαίνει τίποτα...

Τα BLAUPUNKT δεν τα πήγα καν για επισκευή, γιατί φαντάζομαι, όπως και σε άλλες μεγαλόσχημες εταιρίες, ότι θα άκουγα τη γνωστή βλακώδη δικαιολογία : "Δεν πιστεύω να παίζετε CD από εφημερίδες;"

(* βέβαια το ανοίγουμε, σε μάρκες που υπάρχουν και σήμερα, και σε συσκευές λίγων ετών)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παίζει αυτό;Ο πατέρας μου πήγε στο σουπερμάρκετ να πάρει Campari και πήρε...Καμάρι που ήταν μαϊμού του ξένου ποτού! Φυσικά τον κοροϊδεύαμε επί μήνες! Η συσκευασία κλπ ήταν ολόιδια.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Έχω πολύ κακή εμπειρία από τα BLAUPUNKT αυτοκινήτου. Σε δύο διαφορετικά που είχα (Kalgary, Lausanne) η κεφαλή του CD δεν πήγε παραπάνω από 2-3 χρόνια, κι έτσι ξέπεσαν σε απλά ραδιόφωνα. Αντιθέτως, ένα πολύ φτηνό Pioneer στο άλλο αυτοκίνητο, κλείνει δεκαετία χωρίς να καταλαβαίνει τίποτα...
Τα BLAUPUNKT δεν τα πήγα καν για επισκευή, γιατί φαντάζομαι, όπως και σε άλλες μεγαλόσχημες εταιρίες, ότι θα άκουγα τη γνωστή βλακώδη δικαιολογία : "Δεν πιστεύω να παίζετε CD από εφημερίδες;"
Nαι Pioneer 10ετιας και εγώ και δεν σταματάει (φτου-φτου) με τίποτα. Τι βρόμικα cd έχει φάει κτλ τίποτα δεν καταλαβαίνει, ούτε απλό καθάρισμα της κεφαλής δεν έχω κάνει ποτέ...
 
Πήγαμε με τον πατέρα μου να πάρουμε ραδιόκασετόφωνο και φυσικά, με την ασχετοσύνη και την έλλειψη πονηριάς και των δυο μας, ο πωλητής μας έδωσε ένα μεταχειρισμένο, που είχε και μάλλον το χρησιμοποιούσε ο ίδιος! Ήταν panasonic κόκκινο και είχε fine tuning στα βραχέα, που ο πωλητής μας παρουσίασε ως τρομερή τεχνική καινοτομία! Φυσικά πρακτικά ήταν τελείως άχρηστο. Επίσης είχε surround ήχο κλπ. Ούτε κουβέντα βέβαια δεκαετία του '80 να κάνουμε έρευνα αγοράς να συγκρίνουμε τεχνικά χαρακτηριστικά ή να πάρουμε κάτι καλύτερο ("φέτες"στερεοφωνικό, πικάπ κλπ) γι'αυτό μου έμεινε και απωθημένο το στερεοφωνικό το οποίο κάλυψα πρόσφατα.
 
Τηλεόραση SEG. Ισως να είναι γνωστή μαρκα, εγώ πάντως δεν την έχω ξανακούσει. Απ' όσο ξέρω ήταν πάμφτινη, αγοράστηκε σίγουρα πρίν το 2000 κι έπειτα από πολλά χρόνια χρήσης κατέληξε στο σπίτι μου. Όταν ήμουν μικρή την είχα ρίξει τρείς φορές κάτω, μία η μάνα μου, μερικές φορές από μόνη της (υποτίθεται βίδωνε με ειδική υποδοχή στον τοίχο. ΥΠΟΤΕΊΘΕΤΑΙ!), έχει κάνει μπάνιο άπειρες φορές, και μου έχει πέσει μέσα λιωμένο κερί. Ακόμα δουλεύει άψογα. Αφού θέλω να πάρω άλλη και λυπάμαι γιατί αν εξαιρέσουμε το μέγεθός της δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα. Εδώ να σημειωθεί ότι σ' αυτή την δεκαπενταετια+ που θυμάμαι να την έχουμε αλλάξαμε μεγάλη τηλεόραση 6 φορές και ήταν όλες επώνυμες! Τελικά η αληθινή ποιότητα δεν βρίσκεται πάντα εκεί που περιμένεις.
 
Στην εμποροπανηγυρη που γινεται εδω Αρτα καθε τελος Σεπτεμβριου εχω πετυχει μαρκες οπως

Νice, Abidas abibas SQNY ειναι και αλλες πολλες που να θυμαμαι τωρα πραγματα που τα επαιρνες και ελεγες ποσο θα αντεξουν?

Θυμαμαι ειχα παρει κατι μποτακια τοσο ωραια αλλα με την πρωτη βροχη ξεκωλησαν οι σολες. Ευτυχως τοτε γνωριζα καποιον τσαγκαρη εδω με καλα εργαλεια και μηχανηματα και μου τα κολλησε και δεν ξαναχαλασαν απο τοτε και μετα απο ενα χρονο απο καφε τα εβαψα μαυρα και βγαλανε τρα χρονια οποτε μιλαμε για τρελη αποσβεση χρηματος ακομα και των επεμβασεων.
 
Πίσω
Μπλουζα