Retro χρήμα

Παιδιά ξέρει κανείς σας που μπορώ να βρώ κάποια ελληνικά χαρτονομίσματα, συγκεκριμένα μου λειπουν το 100άρικο ,το 5χιλιαρο(τις παλαιάς κοπής) και το 500άρικο(καποδιστριας)
 
Thanks για τις συμβουλές παιδιά.
 
alkis21 είπε:
Thanks για τις συμβουλές παιδιά.
Alki, θα πρέπει να σ΄ενημερώσω πως με τα "thanks" δεν ενεργοποιούνται κρυφά ντάουνλοαντς για ρετρό χαρτονομίσματα... :rofl:

Brrrr... παγώσατε;;;; :eek: Ποιός; πού;;;8)




alkis21 είπε:
Παιδιά συγγνώμη που δεν είμαι εντελώς on topic, αλλά μήπως ξέρει κανείς που μπορείς να πας να εκτιμήσεις (ή και να πουλήσεις) ασημένια νομίσματα;




Υπάρχουν εκτιμητές που αγοράζουν και πουλάνε νομίσματα στην Αν. Γαζή (πίσω από την Παλιά Βουλή) και Χρ. Λαδά. (το στενάκι του Κόστα Μπόντα ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχουν εκτιμητές που αγοράζουν και πουλάνε νομίσματα στην Αν. Γαζή (πίσω από την Παλιά Βουλή) και Χρ. Λαδά. (το στενάκι του Κόστα Μπόντα ).

σωστα..οπως και ακαδημιας κ εμ.μπενακη στη στοα..στα εξαρχεια κανα -δυο..για τα ασημενια κουταλοπηρουνα συντροφε, περνα μια βολτα απο σολωνος ,λιγο πιο πανω απ τη νομικη(αριστερα οπως κατεβαινει)το μαγαζι του Πυλαρινου εκλεισε χρονια τωρα..δυνατο ονομα αλλες εποχες,ενεπλακη σε μεγαλο σκανδαλο (για τους συλλεκτικους κυκλους)στις αρχες της δεκαετιας του 80..αν δε με απατα η μνημη μου ειχε να κανει με...πλαστα νομισματα!ετρωθει το κυρος και η αξιοπιστια του σε μεγαλο βαθμο..παιδια ειμαι πολυ νεος στο φορουμ για να ερθω..ευχαριστω για την προσκληση και με τιμα..στο μελλον να ειστε σιγουροι οτι θα τα πουμε.ειναι το πρωτο και μοναδικο ελληνικο φορουμ που γινομαι μελος!α,και δε μιλαμε μονο για νομισματα εδω..σκεφτειτε οτι με ενα σετ ασημικα στην κατοχη ,μια οικογενεια γλυτωνε απο την πεινα..αρα,ειναι ρετρο χρημα!(ναι,δε γινοταν μονο στις ταινιες..)YΓ..αααχ ,γυναικες!η επιλογη σταθερων σημειων για προσανατολισμο θεικη!'το στενακι του κοστα μποντα"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα καταστήματα που αναφέρατε , κανουν και αγοροπολησίες(ελληνικών) νομισμάτων και χαρτονομισμάτων?
 
Τελικά παίζουμε πολλοί συλλέκτες εδώ μέσα ε;;;;
 
καλησπέρα σε όλους.

Ερώτηση προς τον Don Dokken : εμπιστεύεσε το ιντερνετ σε on-line συναλαγες που αφορούν αγοροπολησίες νομισμάτων ?(πχ δημοπρασίες). Υπάρχει περίπτοση να πουλαέι κάποιος πλαστά χαρτονομίσματα? Η να λεει ακυκλοφόρητα, και στην πραγματικότητα να μην είναι!

2ον) Με ενδιαφέρει το 5χηνο, (το παλιο με το περίγραμμα, εκδοση 1984),είδα σε μια δημοπρασία οτι πουλαει κάποιος 2 ακυκλοφόρητα, στην τιμη των 49 euro.

Τι λές αξίζει?
 
Εγώ προσωπικά δεν θα τα έδινα τόσα...
 
αν ειναι ακυκλοφορητα ναι,αλλα κατι δε μου παει καλα..λυπαμαι που το λεω,αλλα ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ τους ελληνες "συλλεκτες"μεσω διαδυκτιου και ειδικα απο τα εγχωρια σαιτς δημοπρασιων.(οχι οτι δεν υπαρχουν σωστοι,αλλα απαιτειται πειρα για να τους ξεχωρισεις)εγω,συναλλασσομαι χρονια μεσω ebay χωρις προβλημα.αυτοι που ειναι ενταξει,φαινεται στο φηντμπακ οπως πολλοι γνωριζετε.στα ελληνικα σαιτς δημοπρασιων βρισκεις απο λαμογια μεχρι πικραμενους που νομιζουν οτι βρηκαν το θησαυρο του μακαριτη.οι ξενοι εχουν πιο λογικες τιμες που ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα,χωρις να λειπουν και τα "κελεπουρια".παιδια,ειπα μην σκοτωνετε συλλογες..αν πχ ,ενα νομισμα σε κατασταση"καλο"(χρησιμοποιημενο,σε καλη κατασταση,χωρις φθορες,εχει τιμη καταλογου 10 ευρω,η τιμη του στην αγορα ειναι περιπου 6,αλλα αν το πας στον εμπορο,θα σου δωσει 2(και δεν μιλω για λαμογια,αλλα για επαγγελματιες)
 
Μάλιστα. Ενδιαφέροντα τα όσα μου είπες.
 
Επίσης, εάν σκοπεύεις ποτέ να αγοράσεις κάποιο ακριβό νόμισμα να ζητήσεις να στο "υπογράψει". Και φυσικά παίρνεις πάντα απόδειξη... Στο μαγαζί που πηγαίνω εγώ το κάνει. Είναι ένα ειδικό στιλό - μαρκαδόρος που πιάνει ακόμα και πάνω σε γυμνό νόμισμα. Αυτό σου δίνει την δυνατότητα να το πας στον δικό σου εκτιμητή, εάν έχεις. Εάν το νόμισμα είναι γνήσιο, τότε απλά με ένα πανάκι σκουπίζεις ελαφρά το μελάνι και φεύγει. Δεν αφήνει σημάδι και ούτε επηρεάζει την κατάσταση ή την αξία του νομίσματος. Εάν δεν είναι γνήσιο, το πας πίσω φυσικά και κάνεις φασαρία.

Ακόμα και εγώ που εδώ και 20 χρόνια, από παιδί ακόμα, ασχολούμαι μόνο με τα νομίσματα του Γεωργίου του Α' την έχω πάθει με ένα ασημένιο δίδραχμο. Είχε υπογραφή όμως και το κατάσημα μου ζήτησε χίλια συγγνώμη για την παρεξήγηση. Μου αντικατέστησε δε το F με ένα XF χωρίς να πληρώσω καν μία δραχμή για την διαφορά.
 
Εκτός θέματος αναμφίβολα... αλλά είναι από τα δύο πιο αγαπημένα μου και μάλιστα ενός τόπου που με συναρπάζει όσο δεν μπορεί κανείς να φανταστεί...

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Σημερα βρηκα ενα κουτακι στο πατρικο τιγκα στα νομισματα. Σας παραθετω μερικα (βρωμικα :D )

Ελλαδα

picture.php


Ηνωμενες Πολιτειες (διαφορων χρονολογιων)

picture.php


Ηνωμενο Βασιλειο (διαφορων χρονολογιων)

picture.php


Γαλλια (διαφορων χρονολογιων)

picture.php


Διαφορα Ευρωπαικα

picture.php
 
:worship:

Θα μου δανείσεις μερικά κέρματα να παίτσω Ταμπλ Ντράκον; :baby2:
 
Σχολιάστε μου σας παρακαλώ , γιατι τη δεκαετία του 80 , ένα χαρτονόμισμα των 50 δρχ είχε μεγαλη αγοραστικη αξία , ενώ σήμερα τα 0.15 sents του ευρω ουσιαστικά δεν αξίζουν τίποτα!
 
Πολύ ωραίο θέμα.

Δεν είμαι συλλέκτης αλλά είχα μια μανία μικρός. Μάζευα πενηνταράκια (κυρίως από ρέστα) και τα έβαζα σε ένα κουτί. Διαβάζοντας το θέμα βρήκα και άνοιξα το κουτί αυτό.

Μέτρησα 179 πενηνταράκια διαφόρων χρονολογιών.

Αν πεταχτεί κάποιος και πει ότι τζάμπα τα μάζευα και δεν έχουν αξία, κάνει λάθος. Για μένα είναι ανεκτίμητα. :)

attachment.php
 
video80 είπε:
Σχολιάστε μου σας παρακαλώ , γιατι τη δεκαετία του 80 , ένα χαρτονόμισμα των 50 δρχ είχε μεγαλη αγοραστικη αξία , ενώ σήμερα τα 0.15 sents του ευρω ουσιαστικά δεν αξίζουν τίποτα!
Γρήγορα γρήγορα να σου απαντήσω ότι το '80 ένας (αξιοπρεπής) μισθός των 20.000 δρχ. "χωρούσε" 400 πενηντάρικα, ενώ σήμερα ένας μισθός 800 ευρώ χωράει 5.333 δεκαπεντάλεπτα. :beer:
 
Μάλιστα.

1oν : 800 ευρώ δεν πέρνουν όλοι σήμερα , οι μισοί μισθοτοί σήμερα πέρνουν λιγότερα απο 700 ευρώ το μήνα.

2ον : Εχεις αναλογιστει τι έπερνες με 50 δρχ τότε και τι πέρνεις με 0,15 ευρώ σήμερα ?

Ενα απλο παράδειγμα , με ένα 50άρικο αγόραζα 2 τυρόπιτες και μου μένανε ψιλά για τσίχλες, σήμερα για 2 τυρόπιτες θέλω 800 -1000 δρχ(2.50 ευρώ στην καλλήτερη)

Δεν είναι θέμα συσχετισμών του μισθού του τότε / 50 δρχ , και του σήμερα / 0.15 ευρώ,αλλά θέμα αγοραστικής αξίας.

Μοιραια οταν ηπάρχει ενα χαρτονόμισμα των 0.15 ευρώ τότε επηκρατεί φθήνια , και μοιραία σήμερα οταν έχουμε κερμα των 700 δρχ, και χαρτονομίσματα των 68000 δρχ και 170000 δρχ (!!!) τότε όλοι οι κερδοσκόποι δρουν ανεγξέλεκτα, απλα και μόνο γιατι οι κοινονία μας δεν υπολογίζει τα euro. Και τι δεν θα δινα για να είμουν μισθοτός της δεκαετίας του 80.
 
Παρεπιπτόντως, πολύ ωραίες συλλογούλες κύριοι... :thumbup:

Και τα πενηνταράκια, μούρλια!!! :cool:

Τώρα... Το Ευρώ ήταν σωτηρία για πολλούς και καταδίκη για τους περισσότερους... Ο νοών νοείτω... ;)
 
Στο ίδιο κουτί βεβαίως βεβαίως, υπήρχαν και κάποια άλλα Ελληνικά νομίσματα (μέχρι και οβολό βρήκα του 1869 :eek: ) τα οποία τα φωτογράφισα κι αυτά τα καϋμένα. :D

attachment.php


(Φίλε Video80 προφανώς έχουμε διαφορετική άποψη, αλλά μια και δεν αφορά την συγκεκριμένη συζήτηση για νομίσματα, δεν θα ήθελα να απαντήσω. Φιλικά.)
 
Πίσω
Μπλουζα