Retro χρήμα

video80 είπε:
Aλήθεια παιδιά τι συλλογές απο δραχμές έχετε ? Εγώ πρέπει να χω συνολικά καπου στις 30-35 χιλιάδες (δεν τις έχω μετρήσει) ,σε χαρτονομίσματα και κέρματα.Κάπου διάβασα οτι τα ποσά των δραχμων που ΔΕΝ έχουν αποσυρθει ξεπερνάνε το ασύλληπτο νούμερο των 80 δισεκατομιρίων!!! (εγώ το πιστεύω)
Απίστευτο! Τελικά οι Έλληνες δε μπορούν να ξεχάσουν το εθνικό τους νόμισμα.
 
Πώς μπορούμε να το ξεχάσουμε , αφου το ευρώ είναι ένα ψυχρό και άχαρο νόμισμα

και τι θέλω να πω με αυτο :

Εάν έχετε προσέξει τα χαρτονομίσματα ευρώ ΔΕΝ έχουν περίγραμμα ,αντίθετα με τις δραχμές. Το καλό βέβαια είναι οτι έχουν περισσότερες ασφαλιστικές δικλίδες γνησιοτητας.

Το κακό με το ελλήνικο κράτος είταν οτι σχεδον κάθε 10ετία αντικαθιστούσε τα χαρτονομίσματα με νέα όχι επειδη τα βαριότανε, αλλα για να βγάλει πίο ασφαλη(οσον αφορα τις δικλίδες γνησιοτιτας).

Εξέρεση νομίζω αποτέλεσε το μακροβιότρο χαρτονόμισμα του 100άρικου.(με τον κοραή)
 
Εν τω μεταξύ, έχει παιχτεί κάτι με το χαρτονόμισμα του 100ρικου.

Στην πίσω πλευρά κάτω αριστερά, στα περισσότερα υπάρχει ένα λάμδα (Λ.)

Υπάρχουν και κάποια που δεν έχουν και λέγεται οτι είναι συλλεκτικά.

Ξέρεις τίποτα γι'αυτό don;
 
DINO είπε:
Εν τω μεταξύ, έχει παιχτεί κάτι με το χαρτονόμισμα του 100ρικου.Στην πίσω πλευρά κάτω αριστερά, στα περισσότερα υπάρχει ένα λάμδα (Λ.)

Υπάρχουν και κάποια που δεν έχουν και λέγεται οτι είναι συλλεκτικά.

Μακάρι... και να αξίζουν 50.000 € το ένα :diablotin: To επόμενο ρετροπάρτυ να γίνει στη νέα μου βίλα ::)
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Ή στη δικιά μου!!!! :biglaugh:
 
συγνωμη,για εκατοδραχμο μιλαμε ετσι?Οπως προειπα,καλο ειναι να κρατησετε τα χαρτονομισματα που εχετε κ που ακομα μπορουν να βρεθουν στη ονομαστικη τους αξια..(δεκαχιλιαρο=30 ευρω)οταν πλεον αποσυρθουν οριστικα θα ανεβει η αξια τους.."λ"ε??εκδοση 1981(αυτα με τον κοραη κ την αθηνα)λενε πως κυκλοφορησαν λιγα κομματια(ποσα??)η τιμη τους ειναι μεγαλυτερη απο αυτα που εχουν..αλλα,αν και τα 2 τα πατε στην τραπεζα,θα παρετε κατι λιγωτερο απο 30 λεπτα του ευρω..αντικειμενικα,χωρις να ειμαι εκτιμητης,ενα εκατομπαλο(ρετρο φραση?)χωρις "Λ"(οχι ακυκλοφορητο..)κανει 2-3 ευρω και οχι κατι τρελλες που ακουω για 20 κ 50 ευρω,οσα του λειπουν του καθενα(οχι εδω παντως,οι βιλλες μπορουν να περιμενουν..)να πω και μια ιστοριουλα..ισως καποιοι γνωριζουν για το νομισμα των 50 δραχμων,του 1988,που εχει ενα σφαλμα κοπης("κηλιδα επι του ιστιου")το καταρτι στην ακρη εχει μια ατσαλη εμφανως κουκιδα μεταλλου..πριν καμμια 20ρια χρονια ,μια μερα,οπως επαιζα τα κερματα στα χερια μου το ψηλαφισα και οταν το ειδα καλα,επαθα κατι!!"σφαλμα σε νομισμα"(σε χαρτονομισμα ειχα δει πολλακις)λεω,την πιασαμε την καλη..αρνηθηκα μια προσφορα 15000 δραχμων για να το δωσω!!..μετα απο καμποσο καιρο εβαλα αγγελια σε συλλεκτικο εντυπο ζητωντας..50000 δρχ!!με παιρνει ενας τυπος μια μερα λεγωντας"εχω καμμια 200ρια απο δαυτα..μ ενα 500ρικο το ενα τα θες..??"τοτε καταλαβα τη μουφα της υποθεσης..την αλλη μερα σε "ουφαδικο"βρηκα καμμια δεκαρια στο τσακα-τσακα..ειχε βρωμισει ο τοπος..!Μην ενθουσιαζεστε αλλα και μην σκοτωνετε τα αντικειμενα της συλλογης σας..εχουν ανυπολογιστη προσωπικη αξια..και αν εχουν και μια μεγαλυτερη υλικη,καραδωκουν λαμογια για τα παρουν "επι πινακιου φακης"Το πρωτο εκεινο πενηνταρικο με το σφαλμα,το εχω κρατησει για να θυμαμαι το "σφαλμα"μου(την εκτιμηση,οχι γιατι δεν το δωσα 15 χιλ)τα υπολοιπα..γιναν εργατοωρες στο τετρις..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάνε οι βίλες... Κρίμα... :(

"Ο λαός απαιτεί, φωτό από του don τη συλλογή!!!" :biglaugh:

Αλήθεια don dokken... Ποιό είναι το σπανιότερο / πιο συλλεκτικό νόμισμα που έχεις;
 
..μη φανταστειτε οτι ειμαι ο τυπος του σιορ Ταπα απο το συμβολαιογραφο που μετραει ολη μερα μπικικινια..ετσι?απο τη νεωτερη ελλαδα οι φοινικες του καποδιστρια,καποια κακεκτυπα χαρτονοσμιματα,και μερικα χρυσα αναμνηστικα που αγορασα..ως τηνειτζερ!αι προμις μολις βαλω καινουργιο σκανερ να στειλω καμμια φωτο..
 
Σνιφφφφφ :precry: Λυγμ κλαψ κλαψ :cry: :cry: :cry:

Καλά... θα τα κρατήσω για το ρετρό πάρτυ των τρισέγγονών μου :p
 
πολύ γουστάρω σ αυτο το Forum.

Αλήθεια τις δραχμές που κυκλοφορύσαν στη δεκαετία του 80 τις δέχετε η τράπεζα της ελλάδος ? Έχω και κάποιες άλλες ερωτήσεις αγαπιτέ φίλε don dokken

To 50άρικο με το Σώλονα (το 1ο που κυκλοφόρησε) θεωρείτε σπανιο ?

Θυμάσε ακριβός ποια χρονιά αποσύρθικε απο την κικλοφορία το παλιό χιλιάρικο ?

Κέρμα τις 1 δραχμης επείσεις θεωρείτε σπανιο ?

Θυμίθηκα κατι που μου συνέβει οταν ήμουν μίκρος, και θα θελα να το μοιραστώ μαζί σας.

1987, καλοκαίρι , λίγο πρίν αποσυρθεί το παλιό 50άρικο με το Σώλονα, μου το δίνει καποιος περιπτεράς ρέστα ,και όταν συναντίθηκα με την παρέα μου ,μου είπε ο ξάδερφος μου : τώρα εσυ είναι σαν να μην κρατάς χρήματα! Πανικοβλημένος προσπαθούσα να το ξεφορτοθώ!!

Σχεδον 22 χρονια μετά το ψαχνα απεγνοσμένα ,ευτιχός το βρήκα, (είμουνα τυχερός)σε έναν πλανόδιο στην Ηφαίστου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επιγραμματικα:μετα το 70 δεν υπαρχει σπανιο κοινο νομισμα..με αυτο νομιζω πως καλυπτω πολλες απαντησεις..για να εχουν καποια υλικη αξια πρεπει να ειναι ακυκλοφορητα,η proof,σε κασετινα που κυκλοφορησε μονο για συλλεκτες κλπ.δραχμες απο 88 και μετα νομιζω πως γινονται δεκτες..το χιλιαρικο του 70 (με τον Δια )αντικατασταθηκε το 87(ηνιοχος/δισκοβολος)για πολλα χρονια κυκλοφορουσαν παραλληλα και το παλιο αν δε κανω λαθος αποσυρθηκε το δευτερο μισο των 90ς.ακριβη χρονια δε θυμαμαι.οσοι εχετε τετοια χιλιαρικα(του 70)κοιταξτε τη υδατογραφια,αυτα με την Αφροδιτη ειναι πολυ πιο σπανια απο αυτα που εχουν τον εφηβο των αντικυθηρων..ποσο πληρωσες το σολωνα στην ηφαιστου?ελπιζω οχι πανω απο 50 λεπτα..
 
Δεν θα το πιστέψεις αλλά μου το έδωσε δωρεάν! Εγω είμουν διατεθημένος να δώσω έως και 5 ευρώ. Και είταν σε πολύ καλή κατάσταση το κέρμα!

Σχετικά με το 1000άρικο των 80s ,έχω την εντύπωση οτι αποσύρθηκε οριστικά απο την 01-01-1993 , αν θυμάσε αυτήν την ημερομινία αποσύρθηκε (οριστικά) και το 20άρικο με το περικλή. Σε όλη τη δεκαετία του 80 εγώ τουλάχιστον δεν θυμάμε να πιασα στα χέρια μου το κενούργιο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά συγγνώμη που δεν είμαι εντελώς on topic, αλλά μήπως ξέρει κανείς που μπορείς να πας να εκτιμήσεις (ή και να πουλήσεις) ασημένια νομίσματα;
 
μακρυα απο μοναστηρακι παντως..και οταν πας θα το εκτιμησεις,δε θα το σκοτωσεις..θα ρωτησεις για την κατασταση τους και την εμπορικη τους αξια,θα πεις "χαιρετε"και αν πραγματικα εχεις αναγκη να τα πουλησεις,προτιμα τους συλεκτες κ οχι τους εμπορους..
 
alkis21 είπε:
Παιδιά συγγνώμη που δεν είμαι εντελώς on topic, αλλά μήπως ξέρει κανείς που μπορείς να πας να εκτιμήσεις (ή και να πουλήσεις) ασημένια νομίσματα;
Xα,χα,(αν και επίσης λίγο άσχετο με το topic) την ίδια απορία είχα κι εγώ φίλε για μια 6άδα σκαλιστά ασημένια κουτάλια που έχω και δε ξέρω καν από πότε είναι.... :p
 
Τι κουτάλια ρε φίλε ,εδώ για νομίσματα μιλάμε! τσπ!

Don Dokken ,θα πάς στη συναντηση στο Θησείο στις 10-04 ?
 
video80 είπε:
Τι κουτάλια ρε φίλε ,εδώ για νομίσματα μιλάμε! τσπ!
Δίκιο έχεις,το τόνισα άλλωστε ότι είμαι off-topic,απλά κολλούσε τρόπον τινά,λόγω του....ασημένιου της όλης υπόθεσης,στο παραπάνω post του Άλκη ! :p

Μη δυσανασχετείς και μη "τρελαίνεσαι" πάντως,πού και πού παίζουν και 1-2 off topic posts σε διάφορα threads... ;)
 
οκ. Αλήθεια Μάνο 426 ,διαθέτεις συλλογη απο (ελληνικά) νομύσματα ?

Πές μου τα 3 αγαπημένα σου ελληνικά νομίσματα (παρτο σαν gallop)
 
Bασικά έχω μια,όχι ιδιαίτερα μεγάλη,συλλογή από νομίσματα και χαρτονομίσματα,αλλά αυτά είναι κυρίως ξένων χωρών.Βέβαια "παίζουν" και κάποια παλιά ελληνικά... :)
 
alkis21 είπε:
Παιδιά συγγνώμη που δεν είμαι εντελώς on topic, αλλά μήπως ξέρει κανείς που μπορείς να πας να εκτιμήσεις (ή και να πουλήσεις) ασημένια νομίσματα;
Χμ...Δυστυχώς έχω να ασχοληθώ με τέτοια θέματα πάνω από 20 χρόνια, οπότε η μνήμη μου λίγο με προδίδει. Πάντως τότε πήγαινα στον Πυλαρινό που είχε ένα κατάστημα στην Πανεπιστημίου, αν θυμάμαι καλά, σε μια στοά, μάλλον απέναντι από τον Ελευθερουδάκη.

Ο ίδιος νομίζω ότι έχει πεθάνει αλλά το κατάστημα πρέπει να υπάρχει ακόμα. Είχε εκδόσει και βιβλία με Ελληνικά νομίσματα.

Αν το βρεις, πήγαινέ τα μόνο για εκτίμηση, προς Θεού μη διανοηθείς να τα πουλήσεις ούτε εκεί ούτε σε άλλο κατάστημα, γιατί θα στα πάρουν τσάμπα. Βρες κάποιον συλλέκτη, ή καλύτερα στις μέρες μας online.
 
Πίσω
Μπλουζα