Retro reviews του "ektelion"

Το θέμα που αναφέρεις το γνωρίζω από το πρώτο βίντεο και είναι κάτι που προσπαθώ να βελτιώσω, αλλά δεν έχω βρει ακόμη τη φόρμουλα. Ηθοποιός δεν είμαι, αλλά πιστεύω με τον καιρό να βελτιωθεί κάπως κι αυτό το κομμάτι. Το κλειδί είναι να μην απαγγέλω απλά, αλλά να "οραματίζομαι" ταυτόχρονα το script. Είναι, όμως, δύσκολο να κάνεις δύο πράγματα ταυτόχρονα...
 
Εννοείται πως δεν είναι εύκολο -σαφώς! :)

Θα μπορούσες ίσως να μην έχεις καν σκριπτ, πέρα από τα βασικά, τα οποία έτσι κι αλλιώς σου τα δίνει το βίντεο το οποίο ήδη έχεις φτιάξει. Απλά μίλα πάνω στο βίντεο, πιο αργά, ίσως λιγότερα πράγματα. Ή πιο μεγάλα βίντεο.

Καλή τύχη! :)

ektelion είπε:
Το θέμα που αναφέρεις το γνωρίζω από το πρώτο βίντεο και είναι κάτι που προσπαθώ να βελτιώσω, αλλά δεν έχω βρει ακόμη τη φόρμουλα. Ηθοποιός δεν είμαι, αλλά πιστεύω με τον καιρό να βελτιωθεί κάπως κι αυτό το κομμάτι. Το κλειδί είναι να μην απαγγέλω απλά, αλλά να "οραματίζομαι" ταυτόχρονα το script. Είναι, όμως, δύσκολο να κάνεις δύο πράγματα ταυτόχρονα...
 
ektelion είπε:
. Θα το εκτιμούσα αν γραφόσασταν συνδρομητές του καναλιού μου στο YouTube
+ ~ 8 κανουριοι συνδρομητες

~240 views σε ~2 μερες το τελευταιο review του "Ιt came from the Desert" ,οταν τα υπολοιπα retro reviews ειχαν 110 - 120 views καταμεσο ορο το μηνα πριν ....

Καθολου ασχημα θα ελεγα ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μόλις έγινα και εγώ συνδρομητής :) .btw φοβερά βίντεο,υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να πας επίτηδες και σε "κακά" παιχνίδια :D ;
 
Σας ευχαριστώ όλους για τη στήριξή σας. Πιστεύω ότι με το επόμενο επεισόδιο θα σας δικαιώσω.

Όσον αφορά στα παιχνίδια που θα επιλέξω, αυτά θα είναι αποκλειστικά παιχνίδια με τα οποία είμαι συναισθηματικά δεμένος από την εποχή που μεσουρανούσε η Amiga. Για τα υπόλοιπα, αφ' ενός δεν με ενδιαφέρει, αφ' ετέρου δεν νομίζω να βγει καλό το βίντεο. Βασικό κίνητρο για το όλο εγχείρημα είναι η νοσταλγία, οπότε... Τώρα όσον αφορά σε "κακά" παιχνίδια, είχαν πέσει μερικά στα χέρια μου οπότε ποτέ δεν ξέρεις ;)
 
Μολις ειδα το 2ο μερος του it came from the dessert!Tελειο! :clap:
 
Μου άρεσε το review σου. Δύσκολο παιχνίδι. Δεν κατάφερεα ποτέ να φάω την βασίλλισα, παρόλο που κατάφερνα να κινητοποιήσω τον στρατό. Αυτό το νοσοκομείο, ειδικά, μου στοίχιζε πολύ σε χρόνο.
 
lol, μετά το βέγγο το "κιτρινίδιο" απο το Rodland...ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕΣ !!!
 
Πολυ καλο και αυτο το review! Spot on!
 
Παιδιά, θα ήθελα μια βοήθεια. Ψάχνω απεγνωσμένα να βρω το review του Toki στο Pixel. Δεν θα είναι το επόμενο παιχνίδι με το οποίο θα καταπιαστώ, αλλά σίγουρα είναι στα προσεχώς, και ήθελα να κάνω μια αναφορά στο review του Pixel. Γνωρίζω προφανώς για την εκπληκτική προσπάθεια που έχει γίνει από μέλη της κοινότητας του retromaniax ώστε να ψηφιοποιηθούν όλα τα τεύχη του Pixel (αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που γράφτηκα στο retromaniax εξ αρχής). Μήπως έχει κάποιος κάποιο αρχείο με τα reviews που περιέχονται σε κάθε τεύχος; Μέχρι στιγμής έχω κατεβάσει όλα τα διαθέσιμα τεύχη από το '89 μέχρι και το '94, αλλά τίποτα. Υπάρχουν βέβαια και κάποιες ελλείψεις απ' ό,τι είδα, και με την τύχη μου είμαι σίγουρος ότι το review θα βρίσκεται σε κάποιο από τα τεύχη που λείπουν. Αν, όμως, έχει κάποιος κάποια τέτοια λίστα και μπορεί να με βοηθήσει, θα του ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

EDIT: Το βρήκα τελικά! Δεν βρήκα το review συγκεκριμένα (αυτό ακόμη δεν το έχω βρει ούτε είμαι σίγουρος αν παρουσιάστηκε ποτέ εκτενώς το παιχνίδι στο Pixel). Βρήκα, όμως, αυτό που έψαχνα στη στήλη Software Flash. Τεύχος 78, σελίδα 20.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sorry για το offtopic...

Στα πλαισια της RetroDB, εχουμε σκοπο να βαλουμε και τα reviews ολων των παιχνιδιων που περασαν απο τις κριτικες των Ελληνικων περιοδικων πληροφορικης με πληροφοριες οπως: περιοδικο,τευχος,ημερομηνια,συντακτης,screenshots,βαθμολογια σε αναγωγη που θα συμφωνησουμε,genre,ημερομηνια κυκλοφοριας κτλ και επειδη εχουμε αρκετο πραγμα σε OCR μορφη - οπου υπαρχει αδεια του κατοχου του copyright - θα εχουμε και το ιδιο το review ή απλαπαραπομπη στο link με το σκαναρισμενο περιοδικο.

Θα μπορεις μετα με ενα κλικ να δεις συγκριτικα τα σκορ σε καθε περιοδικο, να κανεις καταταξεις ανα μηνα, περιοδικο, genre κτλ

ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

Το παρον ποστ θα γινει πιο συγκεκριμενο σε δικο του thread στις αρχες Φθινοπωρου...
 
Mία αναζήτηση μπορεί να γίνει και εδώ.

Το Toki (φοβερό game, και υπέροχο το conversion σε Αmiga), αν και δεν θυμάμαι στα σίγουρα αν είχε γίνει review στην έκδοση για υπολογιστές στο Pixel, είχε παρουσιαστεί στην αυθεντική arcade μορφή του στο τεύχος 67.

ektelion είπε:
Όσον αφορά στα παιχνίδια που θα επιλέξω, αυτά θα είναι αποκλειστικά παιχνίδια με τα οποία είμαι συναισθηματικά δεμένος από την εποχή που μεσουρανούσε η Amiga. Τώρα όσον αφορά σε "κακά" παιχνίδια, είχαν πέσει μερικά στα χέρια μου οπότε ποτέ δεν ξέρεις ;)

Φίλε Εktelion, σκέψου πάντως αυτό που αναφέρθηκε και παραπάνω: Δηλαδή την παρουσίαση ορισμένων *πραγματικά* κακών παιχνιδιών. Ξέρω βέβαια ότι αυτό είναι κάπως "παράδοξο", μιά και (όπως όλοι οι λογικοί άνθρωποι) φροντίζαμε να παίζουμε καλά παιχνίδια όπως π.χ. το εντυπωσιακό Shadow of the Beast, τα θαυμάσια Dune και It Came from the Desert, κλπ. - οπότε και είναι αυτά τα παιχνίδια με τα οποία είμαστε περισσότερο "δεμένοι".

Παρ' όλα αυτά, αν έχει τύχει να παίξεις καμία (εγγυημένη) "φόλα", μην διστάσεις να κάνεις παρουσίαση. Θα σου έρθει πολύ πιό εύκολα πιστεύω η διάθεση να "τα χώσεις" !! (και βέβαια, ο AVGN έχει παρουσιάσει ούκ ολίγες φορές χαμηλής ποιότητας παιχνίδια - για τον ίδιο λόγο υποθέτω. :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Wally

Τέλεια! Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω, αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο...

@billy

Σε πρώτη φάση το αποφεύγω γιατί δεν μου έρχεται κάτι να πω και δεν μου βγαίνει φυσικά το μπινελίκι όπως στον AVGN. Η αλήθεια είναι, όμως, ότι και στα βίντεο των παιχνιδιών που έχω κάνει δεν είχα ιδέα τι θα έλεγα αρχικά. Καθώς παίζω το παιχνίδι, όμως, όλο και μου κατεβαίνουν ιδέες. Οπότε κάντε κι εσείς τις προτάσεις σας κι αν γνωρίζω κι εγώ το παιχνίδι, θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά. Πάντως "ξεφυλλίζοντας" τα παλιά τεύχη του Pixel ψάχνοντας για το review του Toki, μου ήρθαν πολλές ιδέες και θυμήθηκα πολλά παιχνίδια που είχα ξεχάσει.
 
Φιλε ektelion περιμενουμε το επομενο review μην μας ξεχνας!! :D (ξερω οτι περασε καλοκαιρι απλα για να μην ξεχνιομαστε!! :p )
 
To whom it may concern, μετά το review του It Came from the Desert αποφάσισα να ανεβάσω λίγο τον πήχη, πράγμα για το οποίο, όμως, χρειαζόμουν καλύτερο εξοπλισμό και περισσότερο χρόνο. Δυστυχώς, μέχρι πολύ πρόσφατα δεν είχα τίποτα από τα δύο. Πλέον μπορώ να διαθέσω τον απαιτούμενο χρόνο και ελπίζω σύντομα να έχω ανεβάσει το πρώτο δείγμα της "δεύτερης περιόδου" των retro reviews μου. Σας ευχαριστώ για την υπομονή και τη στήριξη!
 
Αντε! Ο λαος περιμενει!! ;)
 
Φιλε Ektelion νομιζα οτι τα παρατησες! αλλα τελικα ολα οκ!! Αντε δεν μπορω να περιμενω!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα