Retro reviews του "ektelion"

Συγχαρητήρια για την συνεχιζόμενη προσπάθεια. Τα HUGO ισχύει ότι τα έπαιζα τότε και μας εντυπωσίαζαν όλους με τα γραφικά τους. Τελικά σοκαρίστικα με την υπερβολική απλότητα του gameplay.

Έχεις ρίξει και άλλο το rage meter σου παρατήρησα.
 
Και οι τρεις τιτλοι ηταν πολυ πολυ πολυ βαθια θαμμενοι στη μνημη μου! Ωραιος!!
 
Aψογος οπως παντα ο Εktelion!!Respect!!
 
ChrisTOS είπε:
Πράσινη οθόνη πως έκανες;

Πήρα ένα κόντρα πλακέ 2Χ2, το έβαψα πράσινο και με έγραψα μπροστά του με την κάμερα. Μετά εισήγαγα το βίντεο στο After Effects και χρησιμοποίησα το chroma key εφέ που έχει (Keylight) για να αφαιρέσω το πράσινο. Η ποιότητα είναι μέτρια έως χάλια λόγω κακού φωτισμού και κυρίως γιατί η κάμερα που πήρα πρόσφατα έχει πολύ grain (βέβαια ίσως φταίει και ο φωτισμός για αυτό). Χρειάζεται πολύ color correction για να μη φαίνεται τελείως ..... το τελικό αποτέλεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι ξέρω, είχα δει και άλλους τρόπους για green screen αλλά όλοι το ίδιο θέμα είχαν. Πάντως ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα σαν εικόνα και γενικά δεν το χω δει σε ελληνικά video. Συγχαρητήρια για το τελευταίο videaki και σου εύχομαι και yt partner!
 
Ωραιος Ektelion!Δεν τα γνωριζα τα παιχνιδια αλλα το ειδα ευχαριστα το βιντεακι! Πολυ ωραια και τα καινουργια εφε με την οθονη που παιζει διπλα σου.

υγ. Ειναι η ιδεα μου ή εχεις σταματησει τα μπινελικια;; :p , ειχε ενα παραπανω fun στα πρωτα βιντεακια με τα μπινελικια .
 
Ωραιος οπως παντα ακλωστε.Εξαιρετικη η παρουσιαση και τα εφε αλλα λιγο μπινελικι παραπανω δεν πηραζει γιατι αυτη ειναι η ουσια το μπινελικι δηλαδη.Γενικα παντως σε καταλαβαινω γιατι και τα συγκεκριμενα παιχνιδια δεν ταιριαζαν για μπινελικι οποτε no problem.Aναλογα με το παιχιδι εξαλου παει και το μπινελικι γιατι αλλο να παιζεις pacman και Ghost's n Goblins στα arcades που το μπινελικι παει συνεφο και αλλο να παιζεις uncharted και Ηalo που ειναι σαν να κανεις μια βολτα στην παιδικη χαρα οποτε ολα καλα και ωραια.
 
πραγματικά απολαμβάνω να βλέπω την δουλειά σου...συγχαρητήρια και πάλι!

Τα ξαναλέμε στην επόμενη...
 
Πολύ καλές οι παρουσιάσεις !! (και η... "δοσολογία" στο μπινελίκι είναι κατά τη γνώμη μου μιά χαρά και ως έχει).

Το Βattle Bound δεν το είχα παίξει ποτέ (δεν είμαι καν σίγουρος αν υπήρξε review σε περιοδικό), ενώ το Ηugo το είχα στο μυαλό μόνο ως "εικόνα" απο την παρουσίασή του στο Pixel (ούτε όμως αυτό είχε παιχτεί ποτέ).

Αυτό που αποτέλεσε για εμένα την μεγαλύτερη έκπληξη, ήταν το... Colgato-παίχνιδο. :D Eίχα υπ' όψιν ορισμένα games με "εταιρικό σπόνσορα" (Cool Spot/7-UP, Global Gladiators/McDonald's, κ.α.), αλλά όχι το συγκεκριμένο !!
 
Άκρως ενδιαφέροντα βιντεάκια!

Συγχαρητήρια και πάλι για τη δουλειά που ρίχνεις!

Αξίζει τον κόπο 101%!!!
 
Φίλε, πολύ καλή δουλειά, συνέχισε ακάθεκτος! :)
 
Αν και δεν ηξερα κανενα παιχνιδι απο τα 3 παιχνιδια το βιντεακι ηταν πολυ ωραιο και διασκεδαστικο , ειδικα εκει που εδειξες το ελικοπτερο για το 2ο παιχνιδι ελιωσα! :D Συνεχισε ετσι! Περιμενουμε το επομενο!!
 
Αλλο ένα πολύ νοσταλγικό "τρίο" ρετρο-παιχνιδιών. :)

Αυτή τη φορά όλα τα games είχαν αναφερθεί σε ελληνικά περιοδικά όπως το Pixel (είτε σε review, είτε σε preview), oπότε ήταν πιό αναγνωρίσιμα απο το προηγούμενο τρίο - έστω και αν για μία ακόμη φορά δεν αποτελούν τίτλους της "πρώτης γραμμής" (πράγμα που δεν μας χαλάει καθόλου - το αντίθετο μάλιστα).

Το Kid Gloves είναι αυτό με το οποίο είχα ασχοληθεί λιγότερο απο τα τρία. Με το Car-Vup λίγο πιό πολύ (μάλιστα ένας γνωστός μου το είχε αυθεντικό, και μετά απο καιρό, όταν πλέον σταμάτησε να ασχολείται με Amiga, μου το χάρισε !!).

Το Navy Moves, ήταν αυτό το οποίο είχα "παλέψει" περισσότερο απο τα τρία (επί "βασιλείας" Amstrad). Tυπικό παιχνίδι της Dinamic (Αrmy Moves, Game Over, Freddy Hardest, κλπ), με την γνωστή σε όλους μας δυσκολία που χαρακτηρίζει τα ισπανικά games της εποχής. :banghead: (θυμάμαι τον εαυτό μου εκείνα τα χρόνια, και απορώ με την υπομονή που είχα για να παίζω τέτοιου είδους παιχνίδια...)

Η χιουμοριστική παρουσίαση ήταν όπως πάντα πετυχημένη, και σίγουρα θα περιμένω να δω ποιά άλλα games θα περαστούν... "ένα χεράκι". :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχαχαχα! Ωραιος Ektelion! Συνεχιζεις να ψειριζεις τα παιχνιδια αλλα "βαρας" εκει που δεν το περιμενει ο θεατης. Το ευχαριστηθηκα
 
μπραβο και πάλι...στα υπόλοιπα με κάλυψε ο billy ειδικά στο σημείο :( θυμάμαι τον εαυτό μου εκείνα τα χρόνια, και απορώ με την υπομονή που είχα για να παίζω τέτοιου είδους παιχνίδια...)
 
Thanks guys! Το επόμενο είναι απείρως πιο γνωστό, αλλά σίγουρα σηκώνει πολλή γκρίνια...
 
[h=1][/h][video=youtube;dbU-r-5gRr8]


Το παραθετω εδω προς ενημερωση ,προκειμενου/μεχρι ο ιδιος ο Ektelion να ανοιξει καινουριο thread ... .
 
Πολυ καλο!! :)

Ευχαριστω για την ενημερωση Nemo (πως και δεν το ειδα αφου ειμαι συνδρομητης στο καναλι του ektelion στο youtube :p )
 
Ο Nemo μαθαινει τα νεα γενικως, λιγες ωρες πριν το Google...
 
Πίσω
Μπλουζα