Retro reviews του "ektelion"

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.409
Retro reviews του Κώστας "ektelion" Κωνσταντίνου με το ιδιαιτερο προσωπικο - χιομοριστικo ,ευστοχο και ελαφρως αθυροστομο ,αλλα παντοτε ενδιαφερον - στυλ σχολιασμου του .

Episode 01 - Wonder Boy in Monster Land

Review του σε ποιο συγχρονα μπορειτε να βρειτε στο byteme.gr οπου και ειναι μελος της συντακτικης ομαδας.

(Btw καποιος να σφυριξει του Οlorin να διορθωσουν επιτελους εκεινο το "ektetlion" σε "ektelion") :diablotin:

Προβολή συνημμένου 53491
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα εχω δει ολα πλακα εχει το παιδι. Αλλα εχει καιρο να βγαλει καινουργιο :( . 5 επεισοδια εχει βγαλει και ενα που το λεει 5,5 :p .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Episode 04 - Powerplay


Αιαντα87 με προλαβες πριν postαρω το δευτερο μερος, μια και υπαρχει περιορισμος μεχρι 3 youtube videos ανα reply και φυσικα δεν προκειται για κατι καινουριο ,αλλα ενδεχεται καποια παιδια δω .να μην επεσαν πανω στα σχετικα threads στο byteme ή pcm ή insomnia e.t.c. ,κι ειπα να κανω ενα θεμα κι εδω .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουτε το byteme ξερω τι ειναι ουτε το pcm και το insomnia μονο ακουστα το εχω οποτε πολυ καλα εκανες και τα εβαλε και δω φιλε Nemo.Πολυ ωραια βιντεακια εχουν και καλο χαβαλε.Θα εκανα και γω κανενα τετοιο Review αλλα δεν νομιζω να τα ανεβαζαν σε κανενα forum απο τα μπινελικια που θα εριχνα μεσα :D
 
Είδα το Wonderboy, το οποίο να πω την αλήθεια το χω ξεσκίσει αυτό το καιρό στο Falcon. Όπως είδα πρόκειται για 1-1 πορτ της έκδοσης για ST αλλά επειδή εγώ το τρέχω στα 16MHz είναι πιο κοντά στα arcade. Ο ektelion το χει πιάσει ακριβώς και ναι τα bosses είναι πάρα πολύ εύκολα και αυτό οφείλεται σε εκπτώσεις που έγιναν από την arcade έκδοση του παιχνιδιού. Καταπληκτικά reviews, με όντως πολύ καλό χιούμορ!
 
Nemo είπε:
Αιαντα87 με προλαβες πριν postαρω το δευτερο μερος, μια και υπαρχει περιορισμος μεχρι 3 youtube videos ανα reply και φυσικα δεν προκειται για κατι καινουριο ,αλλα ενδεχεται καποια παιδια δω .να μην επεσαν πανω στα σχετικα threads στο byteme ή pcm ή insomnia e.t.c. ,κι ειπα να κανω ενα θεμα κι εδω .
Καλα εκανες φιλε εχουνε πλακα ! απλα δεν ξερω λογω του οτι μιλαει καπως "ασχημα" σε μερικα σημεια , μηπως πουνε τιποτα οι moderators.

Περιμενουμε τα νεα επεισοδια!! εχει πολυ καιρο να βγαλει...
 
Εξαιρετική δουλειά! :worship:

Έπιασα τον εαυτό μου να ξεκαρδίζεται αρκετές φορές.

Η Ελληνική ρετρό κοινότητα, σίγουρα θα τα εκτιμήσει.

Ίσως αν έλειπαν τα μπινελίκια, να ήταν ακόμα καλύτερα... ;)

* Η παρουσίαση του PowerPlay, έχει και ευχαριστήριο για τον alkis21!
 
Πραγματικά μου άρεσαν πολύ και τα reviews και τα μπινελίκια.Είναι χωρίς υπερβολή τα καλύτερα ελληνικά reviews που έχω δεί στην ζωή μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνέχισε αν μπορείς περιμέμω με ανυπομονισία το επόμενο !!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ. επίσης είναι αρκετα πρωτότυπα όσον αφορα την θεματολογία τους καθώς απευθύνονται σε παιχνίδια που δεν έχουν γίνει παρουσίαση ούτε από ξένους..

Περιμένω συνέχεια ΜΠΡΑΒΟ
 
Τα είχαν ανεβάσει πριν απο κάμποσους μήνες στο amigahellas. Τα είχα δει και εκεί. Πολύ ωραία, ξεχειλίζουν απο αγάπη για την Amiga και μπινελίκια βεβαίως.
 
εντάξει τώρα...μην γινόμαστε και πουριτανοί! Τα μπενελίκια και το gaming της εποχής που απαιτούσε συγχρονισμό εκατοστού ήταν αλληλένδετα. Πόσες φορές χάσατε στα arcades και σφαλιαρίσατε το μοχλό; Πόσες φορές χάσατε στην τελευταία πίστα παιχνίδι που παίζατε για ώρες και θέλατε να σπάσετε την οθόνη σας βρίζοντας. Ειδικά στα 8-16bit παιχνίδια που είχε σημασία να θυμάσαι το πως το πότε και το γιατί η αθυροστομία ήταν κομμάτι του παιχνιδιού και μάλιστα ένας από τους λόγους που έδιναν τροφή σε γονείς και πολέμιους ότι τα βιντεοπαιχνίδια μας κάνουν νευρικούς! :D

Τώρα το αν προσβάλλουν την αισθητική μας νομίζω ότι σε ρετροεπίπεδο δεν έχουμε τέτοιο θέμα. Οι περισσότεροι -αν όχι όλοι- είναι αρκετά ώριμοι για να διυλίσουν την πληροφορία και την εικόνα προς όφελος της νοσταλγίας δίχως να εστιάζουν σε τέτοιες λεπτομέρειες!
 
Το παλικάρι...

...έχει ξεσηκώσει ολόκληρες προτάσεις, με το ανάλογο ύφος, βέβαια, από τον Mikeius, αλλά προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου.
 
σαφέστατα και έχει επηρεαστεί από το μπραφ όμως το ε΄χει κάνει με έξυπνο τρόπο
 
Για copy-paste ολόκληρων φράσεων δεν ξέρω, αλλά το ότι πηγές έμπνευσής του για τα συγκεκριμένα βίντεο είναι το ΜΠΡΑΦ κι ο AVGN το έχει πει εξαρχής κι ανοιχτά ο Κώστας...
 
βάλτου γκάζια να κάνει και άλλα reviews διότι είναι πολύ καλός... :cool:
 
Μιλαει κανεις μαζι του; τα παρατησε μηπως;; παει κανα 1-2μηνες που δεν εχει βγαλει...
 
Ajax87 είπε:
Μιλαει κανεις μαζι του; τα παρατησε μηπως;; παει κανα 1-2μηνες που δεν εχει βγαλει...
Του έστειλα μήνυμα, θα σας πω αν έχω νεότερα...
 
Γεια χαρά σε όλους,

Μόλις είδα το μήνυμα του Νότη. Δεν γνώριζα ότι είχε ανοίξει thread για τα βιντεάκια μου στο retromaniax. Είμαι μέλος του forum εδώ και καιρό, αν και όχι ενεργό. Αφού, λοιπόν, σας ευχαριστήσω για την τιμή που μου κάνατε και για τα καλά σας σχόλια, να σας δώσω ορισμένες διευκρινίσεις.

1. Προφανώς ο AVGN είναι η βασική επιρροή μου για αυτή τη σειρά (πέρα από την αγάπη μου για την Amiga), αλλά δεν έχω τον εξοπλισμό/πόρους για να κάνω κάτι αντίστοιχο. Η δουλειά του mikeius - κυρίως όσον αφορά στο ύφος του μοντάζ - ήταν ο καταλύτης που με ώθησε να επιχειρήσω κάτι αντίστοιχο με τον AVGN (τον οποίο λατρεύω και θεωρώ τον σπουδαιότερο Internet Celebrity που έχει υπάρξει, χωρίς καμία υπερβολή). That said, τονίζω ότι παρά τις προφανείς επιρροές μου από την εκπληκτική δουλειά του mikeius, δεν έχω ξεσηκώσει ενσυνείδητα ολόκληρες ατάκες του. Τώρα αν έχω κάνει κάτι υποσυνείδητα ή κατά τύχη, ε, νομίζω δεν χάλασε κι ο κόσμος. Πάντως σίγουρα δεν υπάρχει δόλος. Έχω παραδεχτεί εξ αρχής το πόσο με έχει επηρεάσει η δουλειά του mikeius στα δικά μου βίντεο.

2. Όσον αφορά στις βομολοχίες: Προσπαθώ να μιλάω στα βίντεό μου όπως θα μιλούσα σε φίλους. Πιστέψτε με, τις χρησιμοποιώ όπως τις χρησιμοποιώ και στην καθημερινή μου ομιλία. Δεν "φυτεύω" επίτηδες μπινελίκια, χάριν εντυπωσιασμού ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο.

3. Η σειρά δεν έχει σταματήσει, απλά μέχρι προσφάτως είχε μπει σε hiatus αορίστου χρόνου λόγω αυξημένου φόρτου εργασίας στην "κανονική" μου δουλειά (μιλάμε για 12ωρα, όχι αστεία). Αυτές τις μέρες ξεκίνησα να δουλεύω το επόμενο επεισόδιο. Το μόνο που μπορώ να σας πω μέχρι στιγμής είναι ότι πρόκειται για το review ενός παιχνιδιού που έχει να κάνει με κάποια πολύ εργατικά έντομα...

Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή και τη στήριξή σας!

Κώστας
 
Κωστα περιμενουμε εναγωνιως φρεσκο πραγμα! :)
 
ektelion είπε:
Γεια χαρά σε όλους,
Μόλις είδα το μήνυμα του Νότη. Δεν γνώριζα ότι είχε ανοίξει thread για τα βιντεάκια μου στο retromaniax. Είμαι μέλος του forum εδώ και καιρό, αν και όχι ενεργό. Αφού, λοιπόν, σας ευχαριστήσω για την τιμή που μου κάνατε και για τα καλά σας σχόλια, να σας δώσω ορισμένες διευκρινίσεις.

1. Προφανώς ο AVGN είναι η βασική επιρροή μου για αυτή τη σειρά (πέρα από την αγάπη μου για την Amiga), αλλά δεν έχω τον εξοπλισμό/πόρους για να κάνω κάτι αντίστοιχο. Η δουλειά του mikeius - κυρίως όσον αφορά στο ύφος του μοντάζ - ήταν ο καταλύτης που με ώθησε να επιχειρήσω κάτι αντίστοιχο με τον AVGN (τον οποίο λατρεύω και θεωρώ τον σπουδαιότερο Internet Celebrity που έχει υπάρξει, χωρίς καμία υπερβολή). That said, τονίζω ότι παρά τις προφανείς επιρροές μου από την εκπληκτική δουλειά του mikeius, δεν έχω ξεσηκώσει ενσυνείδητα ολόκληρες ατάκες του. Τώρα αν έχω κάνει κάτι υποσυνείδητα ή κατά τύχη, ε, νομίζω δεν χάλασε κι ο κόσμος. Πάντως σίγουρα δεν υπάρχει δόλος. Έχω παραδεχτεί εξ αρχής το πόσο με έχει επηρεάσει η δουλειά του mikeius στα δικά μου βίντεο.

2. Όσον αφορά στις βομολοχίες: Προσπαθώ να μιλάω στα βίντεό μου όπως θα μιλούσα σε φίλους. Πιστέψτε με, τις χρησιμοποιώ όπως τις χρησιμοποιώ και στην καθημερινή μου ομιλία. Δεν "φυτεύω" επίτηδες μπινελίκια, χάριν εντυπωσιασμού ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο.

3. Η σειρά δεν έχει σταματήσει, απλά μέχρι προσφάτως είχε μπει σε hiatus αορίστου χρόνου λόγω αυξημένου φόρτου εργασίας στην "κανονική" μου δουλειά (μιλάμε για 12ωρα, όχι αστεία). Αυτές τις μέρες ξεκίνησα να δουλεύω το επόμενο επεισόδιο. Το μόνο που μπορώ να σας πω μέχρι στιγμής είναι ότι πρόκειται για το review ενός παιχνιδιού που έχει να κάνει με κάποια πολύ εργατικά έντομα...

Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή και τη στήριξή σας!

Κώστας

Ωραιος Κωστα! περιμενουμε το επομενο επεισοδιο!!

υγ. οι βομολοχιες ειναι μεσα στο παιχνιδι ... πιος δεν εβρισε με τα διαφορα κουλα που συναντησε κατα καιρους στα παιχνιδια... χωρις αυτο δεν θα ειχε τοση πλακα :D
 
Πίσω
Μπλουζα