RetroArch (PC)

Ειναι πολύ καλό αλλά λίγο αργό για τα δικά μου δεδομένα. Δεν μου αρέσει πχ που κάθε φορά που πατάς σε έναν τίτλο ή σύστημα σου βγάζει το loading icon για 2 δευτερόλεπτα περίπου. Επίσης, για να είναι αρκετά γρήγορο το cache και να μην κάνουν ώρα να ξανα εμφανιστούν οι εικόνες μετά από restart του PC, έχω μεταφέρει το cache folder στο RAMdisk με πατέντα (γιατί δεν σου δίνει επιλογή το πρόγραμμα). Αλλιώς στο δικό μου setup με 10.000 + boxes (χωρίς ΜΑΜΕ), ήταν εκνευριστικό το re-loading των images.

Φταίει που σε desktop εφαρμογή γενικά έχω συνηθίσει από το Quickplay που δεν έχει ούτε μισό δευτερόλεπτο lag αλλά ούτε κάνει caching ή οτιδήποτε άλλο. Δεν είναι τόσο fancy looking βέβαια, ίσως γι αυτό. Θα προτιμούσα να χρησιμοποιώ το LaunchBox όχι σαν desktop εφαρμογή αλλά σαν Big Box όπως το Hyperspin. Γιατί όταν ελέγχεις την εφαρμογή με τo controller και έχει πολλά animations κλπ δεν σε νοιάζει τόσο το lag ενώ με το mouse θέλω το frontend να είναι πολύ γρήγορο. Αλλά τσιγκουνεύομαι τα 20 ευρώ που ζητάει για αυτό.

Αλλο ένα πολύ κακό στοιχείο που δεν ξέρω αν το διορθώσανε είναι το ότι κάνει rename τα media files. Δηλαδή αν έχεις ήδη έναν φάκελο με box art από άλλα frontends και του δώσεις να τραβάει από εκεί, ότι αλλαγές κάνεις σε έναν τίτλο από την εφαρμογή, σου αλλάζει και το εκάστοτε filename της φωτογραφίας. Αυτό για μένα είναι επιεικώς απαράδεκτο. Κανένα άλλο frontend δεν έχω δει να το κάνει αυτό. Και πρακτικά αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει το Launchbox να έχει τα δικά του, ξεχωριστά media files. Δεν μπορείς να έχεις κοινά files με άλλα frontends οπότε σπαταλάς τσάμπα χώρο στον δίσκο. Είχα κάνει και ένα topic για αυτό παλιότερα στο forum τους και για κάποιο καιρό είχε διορθωθεί. Αλλά μετά επανήλθε το πρόβλημα και ο developer έλεγε ότι έτσι πρέπει... χωρίς να μου δώσει μία απάντηση του γιατί έτσι πρέπει. Τέσπα. Ας είναι, αφού έβαλε το "launch with" feature που έκανα request, χαλάλι.

Τώρα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι με αυτό αλλά πλέον δεν με νοιάζει πια αφού έχω δώσει στο LaunchBox τα δικά του media files να μην κλαίει. Ας είναι, έχουμε ακόμα χώρο στους δίσκους...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν βλεπω και τοοοοοση καθυστερηση αλλα δεν εχω βαλει μεσα Arcades (και ουτε σκεφτομαι προς το παρον να βαλω)

Αυτο που λες για τα media files, εχουν ενα δικιο απο  μια αποψη, διοτι ακομα και στη δωρεαν εκδοση (που εχει σχεδον το 90% των δυνατοτητων της premium) δινουν στους users προσβαση σε media files δωρεαν αφου το πληρωνουν αυτοι το bandwidth.

Αυτο που δεν εχω ανακαλυψει ειναι αν η εγκατασταση ειναι portable, δηλαδη αν αλλαξω πχ motherboard, λειτουργικο κτλ μπορω να μεταφερω ολο το πραγμα στο νεο PC.

Εχω παντως φαει μεγαλο προβλημα με το Saturn με υπαιτιοτητα του RetroArch. Με Madnafen τρωω ενα Runtime error και με Yabause κολλαει ολο το PC σε μαυρη οθονη...
 
Η τελευταία έκδοση είναι λίγο ταχύτερη όντως (είχα την έκδοση 7 ακόμα). Λίγο ακόμα να βελτιωθεί σε αυτό το κομμάτι και θα είναι κομπλέ.

Αυτό που λες για τα media files δεν το πολυκατάλαβα. Εγώ δεν μιλάω για τα media files που κατεβάζεις. Σαφώς οτι κατεβάζεις μέσω της εφαρμογής έχει την ονομασία που έχουν επιλέξει εκείνοι να έχει. Εγώ μιλάω για τα media files που ηδη έχεις και απλά λες στο Launchbox να τραβάει από εκεί.

Πριν αρχίσω να χρησιμοποιώ το LaunchBox, είχα ήδη μία τεράστια συλλογή από media files τα οποία χρησιμοποιούσα για το Hyperspin. Και απλά έβαλα τα ίδια ακριβώς roms και media files στο Launchbox. Δεν κατέβασα δηλαδή κάτι καινούριο. Και το LaunchBox μια χαρά τα έβλεπε αφού τα roms και τα media files έχουν το ίδιο όνομα. Αλλά τι γίνεται, αμα μετονομάσεις έναν τίτλο μέσα από το Launchbox (καθως το metadata γινεται update συνεχώς και αλλάζουν τα ονόματα) για κάποιο λόγο χαλάνε τα ονόματα των media files και μπάινει μία generic ονομασία του τύπου "Sonic The Hedgehog_1". Ούτε καν δηλαδή γίνεται ίδιο με το όνομα στο metadata ή με το filename του rom να πεις ότι έχει νόημα.

Και άλλη μία απόδειξη ότι αυτή η μετονομασία του file δεν έχει νόημα είναι ότι όταν το διορθώσεις και το κάνεις όπως πριν, το Launcbox συνεχίζει να το βλέπει όπως πριν. Αρα που εξυπηρετεί αυτή η μετομονασία? Και όπως είπα πριν, το είχαν διορθώσει αυτό και όταν ξανάγινε ρώτησα τι παιζει και όντως δεν πήρα απάντηση γιατί γίνεται αυτό. Το θέμα είναι ότι έτσι τα άλλα frontends που έχεις δεν βλέπουν τα πειραγμένα files από το LaunchBox και έχεις θέμα με όλα εκτός του LaunchBox. Μου δίνει την εντύπωση του "κακομαθημένου παιδιού" που θέλει να έχει τα παιχνίδια μόνο για τον εαυτό του. :p

Απλά με είχε στραβώσει λίγο αυτό γιατί το ανακάλυψα αφού μου είχε χαλάσει εκατοντάδες files και μετά έψαχνα να τα διορθώσω (ευτυχώς έχω πολλά backups). Πάλι καλά που δεν χαλάει τα filenames των roms. Αν το έβλεπα αυτό θα το παρατούσα τελείως το LB.

Να πω βέβαια ότι δεν ξέρω αν αυτό συνεχίζει να γίνεται αλλά όπως είπα πλέον δεν με ενδιαφέρει αφού το LaunchBox έχει τα δικά του exclusive files οπότε ας τα κάνει και αλαμπουρνέζικα.

Οσο για το portability, ναι, εφόσον τα paths είναι τα ίδια το setup μπορείς να το κάνεις copy paste και σε άλλο PC και δεν θα έχεις θέμα, το έχω κάνει πολλές φορές.

Για το Mednafen Saturn δεν ξέρω, δεν έχω θέμα εγώ αλλά έχω να κάνω update καποιες εβδομάδες (κόλλησα με το Zelda) οπότε δεν ξέρω αν τρέχει κάτι με τις τελευταίες εκδόσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aααααα, εχεις τα δικια σου!

Παντως (τσιμπουρι Mode On) το βραδυ θα μπορουσες να δοκιμασεις Mednafen Saturn με Panzer Dragoon Zwei JAP (.iso, .cue, .wav) να μου πεις τι βλεπεις :)  
 
Δεν ξέρω αν ακουστεί ιεροσυλία αυτό αλλά δεν έχω την JAP έκδοση του παιχνιδιού... η US έκδοση πάντως φορτώνει και βλέπω κανονικά το παιχνίδι. Εχω ακόμα την έκδοση 1.7.0 του RetroArch βέβαια. Οταν θα είμαι στο main PC μου θα δω μπας και κάνω update σε 1.7.1 (το τελευταίο nightly, όχι το stable) και θα ποστάρω αποτελέσματα.

Απλά έτσι σαν απορία, έχεις θέμα με όλα τα games ή μόνο με αυτό? Ρωτάω μήπως είναι και θέμα του ISO εφόσον και οι δύο emulators κολλάνε. Και δεν είπες αν κολλάνε και οι standalones. Εγώ γενικά ότι έχει να κάνει με Sega systems ISOS εμπιστεύομαι blackwater rips.
 
Θα τσεκαρω και USA.

Και μιας και σε βρηκα προχειρο, τι κανεις με Intelivision, Channel F, Magnavox Odyssey/2?
 
Ολα αυτά τα τρέχω με ένα παλιό MESS core του 2015. Ηταν το μόνο που κατάφερα να δουλέψει, κάτι άλλα πιο καινούρια ή με το MAME δεν το κατάφερα ποτέ. Είναι πολύ μανίκι γενικά η υπόθεση MESS από μόνη της, πόσο μάλλον να το τρέχεις μέσω RetroArch.

Το Colecovision και το Atari 2500 πλέον έχουν το δικό τους (καλύτερο) core οπότε δεν χρειάζεται να τα τρέχω με αυτό μιας και στο Atari υπήρχε θέμα με τα controls. Με το Intellivision ακόμα MESS τρέχω όμως γιατί το νέο core (Freeintv) δεν είναι τόσο καλό, βγάζει θέματα στα γραφικά με κάποια games.

Γενικά όλα αυτά τα κονσόλια πριν το NES δεν τα πολυχρησιμοποιώ (με εξαίρεση το Atari 2600 φυσικά), πιο πολύ έτσι για να υπάρχουν σαν συλλογή και να τσεκάρω διαφορές στα ports τους. Οπότε και το MESS core κάνει την δουλειά που θέλω, δλδ να τρέχω και αυτά τα συστήματα με shaders και κοινό menu.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το US ετρεξε. Μαλλον ο Madnafen Saturn δεν συμπαθει τα [iso+cue+wav]
 
Παίζει να είναι και αυτό. Τα Blackwater rips είναι μονο bin+cue πάντως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σουπερ εργαλειο για να κρατας Retroarch και cores παντα updated απο τα Latest (Stellar)

Πως μπορω στο Yabause core να βαλω vsync στα 30 καρε? To Panzer Dragoon Zwei μου παιζει γυρω στα 50 και εχω cracks στον ηχο...
 
Οταν λες σου παίζει στα 50 καρέ εννοείς πάει πιο γρήγορα από το κανονικό? Γιατί το παιχνίδι τρέχει κανονικά στα 30 καρέ.

Μην μπερδεύεις τα καρέ με τα hertz. Από ότι ξέρω στο RetroArch δεν μετράει καρέ αλλά τα hz, δηλαδή 60hz = full speed, άσχετα με τα καρέ που μπορεί να είναι 20, 30 ή 60.

Το ότι το Panzer Dragoon σου τρέχει στα 50 σημαίνει ότι δεν είναι full speed γι αυτό και έχεις τα σπασίματα στον ήχο. Θα πρέπει να σου δείχνει 60 για full speed (ωστε το παιχνίδι να τρέχει στα 30 καρέ, δηλαδή 1 καρέ καθε 2 ανανεώσεις της οθόνης). Αμα εσύ το κλειδώσεις στα 30hz (που δεν ξέρω αν γίνεται), τότε το παιχνίδι θα σου τρέχει στην μισή ταχύτητα, δηλαδή 15 καρέ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνεδεσα το 30αρι που ηξερα οτι ειναι το Zwei με το σκαρτο 60αρι που εβγαζα και μπερδευτηκα. Θανξ
 
Να και ενα screenshot του Launchbox μου, με τα συστηματα που εχω μεχρι στιγμης καταφερει να στησω, αποκλειστικα με RetroArch cores

Launchbox.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιο το launchbox ,μου θυμιζει το kodi μου  Και τις βιβλιοθηκες του με τα artworks!
 
Το μονο που με προβληματισε και ηθελε δουλιτσα ηταν το 5200. Αν κολλησει κανενας, ας ριξει μηνυμα να τον βοηθησω.

Επισης στο Launchbox αρχικα πολλα ειναι συνδεδεμενα με το Retroarch mess core. Εγω τα αλλαξα να παιζουν σε dedicated cores. Δεν μου αρεσει το mess.

Η πιο σπαστικη εξομοιωση ειναι οπως παντα του ψωμιερα (C64). To warp (δηλαδη να πηγαινει πιο γρηγορα) στο VICE core, μια παιζει, μια δεν παιζει. 99% των περιπτωσεων πρεπει να  περιμενεις 5 λεπτα να παιξεις ενα παιχνιδι. Δεν υπαρχει μια επιλογη για insant load. Προσπαθησα να μετατρεψω καποια disk images .d64 σε cart images .crt αλλα δεν τα φορτωνει καν το Vice core. Απο την αλλη δεν θελω να φυγω απο RetroArch. Μου αρεσει η ομοιομορφια. Ποιο ειναι το πιο γρηγορο drive για C64 μηπως δω διαφορα? (το Vice εξομειωνει απο default to 1542 αλλα εχει και ολα τα αλλα).
 
Ωραιο το launchbox ,μου θυμιζει το kodi μου  Και τις βιβλιοθηκες του με τα artworks!
Πιο πολύ θυμίζει το OpenEmu στα Mac πάντως. Ειναι σχεδόν ίδιο σε εμφάνιση απλά το OpenEmu σαν πρόγραμμα είναι πιο κοντά στο RetroArch.

Επισης στο Launchbox αρχικα πολλα ειναι συνδεδεμενα με το Retroarch mess core. Εγω τα αλλαξα να παιζουν σε dedicated cores. Δεν μου αρεσει το mess.
Συμφωνώ. Κι εγώ άλλαξα το Atari 5200 core με dedicated (Atari800 core). Δεν είναι μόνο το ότι δεν βολεύει να έχεις 500 συστήματα με το ίδιο core. Στο 5200 πχ, στο Mess δεν έβλεπε το δευτερο κουμπί σε κάποια παιχνίδια. Με το Intellivision έχω ένα θέμα πάντως γιατί στο MESS είχα λιγότερα bugs και graphics glitches από το freeintv core. Οπότε επέστρεψα στο MESS.

Η πιο σπαστικη εξομοιωση ειναι οπως παντα του ψωμιερα (C64). To warp (δηλαδη να πηγαινει πιο γρηγορα) στο VICE core, μια παιζει, μια δεν παιζει. 99% των περιπτωσεων πρεπει να  περιμενεις 5 λεπτα να παιξεις ενα παιχνιδι. Δεν υπαρχει μια επιλογη για insant load. Προσπαθησα να μετατρεψω καποια disk images .d64 σε cart images .crt αλλα δεν τα φορτωνει καν το Vice core. Απο την αλλη δεν θελω να φυγω απο RetroArch. Μου αρεσει η ομοιομορφια.
Μετά από αρκετό testing αποφάσισα να μην εξομοιώνω home computers μέσω RetroArch. Το RetroArch για μένα είναι 3-4 βασικά πράγματα. Ομοιομορφία (όπως ανέφερες), input lag, shaders και " couch gaming" ή "living room setup" δηλαδή η δυνατότητα να μην χρειάζεται ποτέ να πιάσεις το keyboard και mouse και να τα τρέχεις όλα από το gamepad σε ένα multimedia σύστημα πχ. Εξάλλου και το interface είναι φτιαγμένο με την λογική του PS4 + gamepad.

Τα home δυστυχώς δεν μπορούν να μπουν στην τελευταία κατηγορία για μένα. Αφού τα original μηχανήματα είχαν keyboard και έπρεπε να κάθεσαι από πάνω τους, έτσι θα πρέπει να είναι και το emulation για μένα για να είναι αυθεντικό, δηλαδή να είσαι πάνω από το keyboard. Ακόμα και κάποια μηχανήματα που τα ονόμασαν "κονσόλες" αλλά έχουν keyboard (οπως το Odyssey 2) δεν με βολεύουν να τα έχω στο RetroArch. Συν το ότι τα home συνήθως είναι λίγο πιο περίπλοκα στο setup όπως η Amiga πχ, δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ το WinUAE να μπορείς να το χειριστείς καλά μέσω του RetroArch interface + gamepad. Θα πρέπει δηλαδή να το απλοποιήσουν πολύ και να χάσεις το 70%-80% των δυνατοτήτων και ρυθμίσεων.

Οπότε αποφάσισα τα home computers να τα κάνω πάντα emulate με standalones πάνω από το πληκτρολόγιο και με το RetroArch να μείνω στις κονσόλες και τα arcades που είναι περισσότερο plug+play.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνω. Απλα μερικες home micros cores που εχουν virtual keyboard, μπορουν να καναπεδιαστουν. 

Κατεβασα φρεσκιες cores προχτες και νομιζω ηταν και η freeintv μεσα αλλα δεν τσεκαρα να δω τι βελτιωσεις ειχε.
 
Κατεβασα φρεσκιες cores προχτες και νομιζω ηταν και η freeintv μεσα αλλα δεν τσεκαρα να δω τι βελτιωσεις ειχε.
Εκανα κι εγώ update αλλά δεν είδα διαφορά. Σε κάποια παιχνίδια όπως το Frogger ακόμα παραμορφώνονται τα sprites ενώ κινούνται. Στο MESS δεν το είχα αυτό το θέμα.
 
Επειδη εφαγα πολυ ωρα να το βρω...για να σας γλυτωσω απο βασανα:

Στον Vice core (C64) το virtual keyboard περα απο τα αλφαριθμητικα δεν λειτουργει τις περισσοτερες φορες.

Ετσι οταν ειστε σε καποιο cracktro και θελετε να συνεχισει το φορτωμα, το virtual keyboard δεν ακουει. Πρεπει να πατε με το κανονικο σας πληκτρολογιο. Ελα που σχεδον ολα τα κουμπια ειναι δεσμευμενα απο την RetroArch οποτε απλα μενετε να κοιτατε το cracktro...

Υπαρχει λυση και λεγεται ScrollLock. Με το κουμπι αυτο η RetroArch ακυρωνει προσωρινα (μεχρι να ξαναπατηθει το Scroll Lock) ολα τα keyboard shortcuts! Οποτε πατατε Esc,Space κτλ και παιζετε Katakis!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Parallel με Vulkan γιατι ειναι τοσο ΑΣΗΚΩΤΟ???

Δεν πιανω full frames ουτε στο Super Mario 64!!
 
Πίσω
Μπλουζα