RetroArch (PC)

Με τι plugin γραφικών το τρέχεις? Parallel ή Angrylion?

Το Angrylion είναι pixel-perfect-accurate plugin, ούτε στον i5 μου τρέχουν όλα τα παιχνίδια full speed με αυτό (το Mario τρέχει αλλά είναι βαρύ).

Το Parallel είναι και αυτό βαρύ, ίσως όχι τόσο πολύ αλλά θέλει και αυτό έναν γρήγορο i3 ψιλοσύγχρονο. Γενικά δεν είναι καλό plugin αυτό, ξεκίνησε για να γίνει καλό αλλά το εγκατέλειψαν.

Ειναι μην μπλέξεις με αυτά του N64. Εγώ θα σου έλεγα μην ασχολείσαι με το Parallel μέχρι να του προσθέσουν μέσα μία σύγχρονη version του GlideN64 που έχουν υποσχεθεί εδώ και καιρό. Μέχρι τότε βολέψου με το Mupen core αν και το GlideN64 σε αυτό είναι outdated.
 
O Mupen απλα δεν μου τρεχει. Τρεχω με verbose απο cmd το RetroArch και δεν δειχνει προβλημα...αβυσσος το N64 emulation
 
Ιστορία μου αμαρτία μου είναι το retroarch. Αλλά είναι μονόδρομος για να παίζεις από τον καναπέ με ασύρματο χειριστήριο. Εχω ένα netbook με Atom και 3gb ram της κακιάς ώρας του 2012 που παίζει ομως retroarch μια παλιά έκδοση την 1.3.0 μπάλα και λέω να το αφήσω μόνιμα στην τιβι με HDMI και να παίζω οπότε κάνει ανάγκη. Άλλη φάση να είσαι καναπέ και να μην πιάνεις ποντίκια κλπ. Εννοείται σε αυτό το μηχάνημα shaders κλπ τα ξεχνάς, αλλά χωρίς αυτά παίζει τρένο τα πάντα από ps1 και κάτω. Ένα απλό overlay (Wii scanlines) δοκίμασα να βάλω και έπεσε από τα 60 καρέ στα 48-49. Αυτό πρέπει να είναι θέμα του retroarch γιατί παίζει στο ίδιο νετμπουκ τρένο ο kega fusion με scanlines κλπ.
 
Καινούρια κόλπα στο RetroArch για ακόμα μεγαλύτερη μείωση του input lag:

https://www.libretro.com/index.php/retroarch-1-7-2 - achieving-better-latency-than-original-hardware-through-new-runahead-method/

Στοχεύουν ακόμα και να "καθαρίσουν" το input lag που έχουν κάποια παιχνίδια από την μάνα τους! Αν και αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις την "αυθεντική" αίσθηση, ωστόσο οι σύγχρονες οθόνες έχουν παραπάνω lag από τις παλιές CRT οπότε αφαιρώντας το lag από το ίδιο το παιχνίδι μπορείς να ισορροπήσεις τα πράγματα κάπως. Εξαρτάται πάντα και από το παιχνίδι.

Α και ως συνήθως, θες καλή CPU...
 
Παιδιά το τέσταρα (με SNES9x core + Mario World) και είναι πράγματι εκπληκτικό!

Κανονικά το παιχνίδι δίνει 2 frames lag. Δηλαδή ο Mario αρχίζει να πηδάει στο 3ο frame από την στιγμή που πατήσεις το κουμπί (το μετράς ευκολα με το frame advance).

Αν όμως ενεργοποιήσω αυτο το feature και του δώσω να "τρώει" 2 frames, ο Mario πηδάει στο αμέσως επόμενο frame! Δηλαδή το παιχνίδι ξαφνικά αποκτάει καλύτερη απόκριση και από το ίδιο το SNES! Και το νιώθω το παιχνίδι πιο ευκολόπαιχτο, ακόμα και αυτά τα 2 frames κάνουν τον Mario πιο "ελαφρύ" ας πούμε.

Εγώ εντυπωσιάστηκα. Τόσα χρόναι αυτό που με χάλαγε στους emulators σε σχέση με τις κανονικές κονσόλες (εκτός από το compatibility) ήταν πάντα το input lag. Το καλύτερο που μπορούσαμε να έχουμε ήταν το ίδιο lag αλλιώς τις περισσότερες φορές είχαμε χειρότερο.Τώρα πλέον μπορούν να ξεπεράσουν και τις πραγματικές κονσόλες σε αυτόν τον τομέα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει. Τρεχει τον ιδιο emulator 3-4 φορες ταυτοχρονα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουτε κι εγώ έχω καταλάβει να σου πω την αλήθεια. Κάτι με αυτό που λες και κάτι άλλο που έχει να κάνει με save states αφού τα cores που δεν υποστηρίζουν save states δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν αυτό το feature. Δεν έκατσα να το αναλύσω η αλήθεια είναι, το μόνο που κράτησα είναι ότι θέλει CPU. Κάποια cores δεν το σηκώνουν καθόλου, πχ το Mednafen Saturn αρχίζει και σέρνεται ακόμα και αν του πεις να κόψει μόνο ένα frame αφού θέλει έναν καλό i5 απλά για να τρέξει κανονικά.

Οπότε απλά περιμένω optimizations και υποστήριξη από όλα τα cores (του N64 πχ δεν κάνουν κάποια διαφορά και χρειάζεται γιατί υπάρχει πολύ lag στο Mario 64).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RetroArch 1.72

Περα απο το τρυκ για τη μειωση του input lag και καμποσα καλουδια (διαβαστε το link επανω) εχει και υποστηριξη για 15Khz monitors 
 
Το καλυτερο προγραμα για emulation γινεται ακομα καλυτερο. 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μου αρεσει το νεο GUI option στην επερχομενη εκδοση αλλα φαινεται οτι μειοψηφω

 
Φαντάζομαι είναι optional?
 
Eνα βιντεο με CRT shaders απο τον Retroarch,ο CRT ROYALE KUROZUMI δειχνει να ειναι ο δημοφιλιστερος.

Εμενα με εντυπωσιασε εκει που ειναι το time stamp του βιντεο.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι ούτε κι εγώ τον χρησιμοποιώ. Καλά σε μένα δεν φαίνεται καν σωστα που έχω 1080p οθόνη, θες μεγαλύτερη ανάλυση αλλιώς θα πρεπει να έχεις πολύ μικρή εικόνα με τεράστιες μπάρες στο 2x με integer scale. Αλλοι shaders μπορεί να δείχνουν ψιλο OK χωρίς integer και full screen αλλά όχι αυτός.
 
Βγηκε Launchbox 8.3 και Launcbox.net beta 8.4.1 την οποια προτεινω ( Tools > Options > General > Updates και στο background θα κατεβαζει την beta)
 
Ενα προβλημα που εχω ειναι οτι δεν καταλαβαινω πως να κανω remap τα controls ανα core και ανα game.

Εξηγουμαι:

Στο Final Soldier ηθελα να εχω την "ταχυτητα" σε ενα πιο κοντινο στο fire κουμπι στο arcade stick μου

Τωρα στο Virtua Racing Deluxe θελω γκαζι και φρενο στις σκανδαλες στο 360 χειρηστηριο

Μπαινω στο Retroarch menu ενω παιζω και στην επιλογη Controls εχει κατι ακαταληπτα...
 
Ενα προβλημα που εχω ειναι οτι δεν καταλαβαινω πως να κανω remap τα controls ανα core και ανα game.

Εξηγουμαι:

Στο Final Soldier ηθελα να εχω την "ταχυτητα" σε ενα πιο κοντινο στο fire κουμπι στο arcade stick μου

Τωρα στο Virtua Racing Deluxe θελω γκαζι και φρενο στις σκανδαλες στο 360 χειρηστηριο

Μπαινω στο Retroarch menu ενω παιζω και στην επιλογη Controls εχει κατι ακαταληπτα...
Καταρχάς τα controls τα αλλάζεις από το Quick menu - controls, αφού φορτώσεις κάποιο παιχνίδι και όχι από τα main input options του RetroArch. Πάει αυτό.

Αφού λοιπόν έχεις φορτώσει το παιχνίδι πας στο quick menu και από εκεί αλλάζεις τα controls. Ειναι λίγο χάλια όμως το setup, αντί απλά να πατάς το κουμπί που θες, πρέπει να διαλέγεις από ένα menu. Οπότε είναι λίγο μπέρδεμα, αν δεν μπορείς άλλαζε τα κουμπιά στην τύχη, μέχρι να πετυχαίνεις ένα ένα τα κουμπιά που θες. Και μετά πας πιο πάνω εκει που λέει "save core remap file". Αν το πατήσεις σου σώζει αυτό που έφτιαξες για το core, οπότε όλα τα παιχνίδια που ανοίγουν με το core αυτό, θα έχουν και αυτό το setup. Αν θέλεις να κάνεις την αλλαγή για ένα παιχνίδι αλλά δεν θες να αλλάξουν όλα του core, τότε πατάς "save game remap file" οπότε μετά μόνο αυτό το παιχνίδι θα έχει το control που έφτιαξες.

Και μην ξεχάσεις να ενεργοποιήσεις την επιλογή να κάνει load τα overrides στην αρχή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι τελευταιες Nightly builds του Jaguar core εχουν βελτιωσει πολυ την αποδοση. Πιανω σχεδον παντου φουλ καρε.

Εντοπισα ενα παραξενο προβλημα. Σε πολλα παιχνιδια το κατω ειναι επανω και το πανω κατω στο χειρισμο (αν θυμαμαι καλα στο Protector, στο Sensible, στο Raiden κτλ)...παραξενο
 
Πίσω
Μπλουζα