RetroArch (PC)

Δεν πολυασχολούμαι με το Virtual Jaguar core. Πλέον το Phoenix τρέχει σχεδόν τα πάντα και χωρίς bugs. Tώρα θα μου πεις ναι αλλά στο RetroArch άλλη φάση, έχει shaders και μειωμένο input lag. Αλλά τι να κάνουμε, το compatibility είναι το πιο σημαντικό. Πρώτα αυτό και μετά όλα τα άλλα.
 
Ξεκίνησε bounty μπας και γίνει επιτέλους ένα update στο N64 Mupen/GlideN64 core του RetroArch. Από ότι κατάλαβα οι αλλαγές που έχουν γίνει τελευταία στα standalone κάνουν αρκετά δύσκολη αυτήν την δουλειά οπότε κανείς δεν κάθεται να το κάνει. Ομως κάποιος μάγκας πρόσφερε ένα καλό bounty για αρχή και όποιος θέλει μπορεί να προσθέσει λίγα ψιλά του μπας και μεγαλώσει το ποσό και κάποιος να ασχοληθεί με αυτό. 

https://www.bountysource.com/issues/60020750-update-mupen64-gliden64-bounty
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα roms που έχω δεν δουλεύουν με το Reicast, θέλει κάτι άλλα παλιά που δούλευαν με το NullDC. Κατεβάζω τώρα κάποια που βρήκα στο πρώην Underground Gamer να δω αν δουλεύουν.

To Reicast είναι πολύ πιο ελαφρύ από το Demul, λογικά θα τρέχει και σε Core 2 Duo full speed.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά δεν δουλεύουν τα roms που βρήκα. Και γενικά δεν μπορώ να τα βρω πουθενά. Πρέπει να είναι συγκεκριμένα roms που δουλεύουν με τον NullDC. Λογικά πρέπει να είναι παλιά. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με κανα pm...
 
Δεν το ειχε παρει το ματι μου! Επιτελους!

What’s next?
We intend to have the next version of RetroArch available soon. On top of that, despite numerous delays, Supermodel will finally be coming soon! 
 
Έφτασε αισίως τα 200$ το bounty μας για το update στα N64 cores

https://www.bountysource.com/issues/60020750-update-m64p-gliden64-and-or-parallel-gliden64-to-latest-build

Αλλά δεν έχω ιδέα αν το ποσό αυτό είναι αντιπροσωπευτικό της δουλειάς που χρειάζεται. Ο author του m64p και ο twinaphex λένε ότι είναι πολύ δουλειά αλλά πόσο εννοούν δεν ξέρω.
 
Καινούρια κόλπα στο RetroArch για ακόμα μεγαλύτερη μείωση του input lag:

https://www.libretro.com/index.php/retroarch-1-7-2 - achieving-better-latency-than-original-hardware-through-new-runahead-method/

Στοχεύουν ακόμα και να "καθαρίσουν" το input lag που έχουν κάποια παιχνίδια από την μάνα τους! Αν και αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις την "αυθεντική" αίσθηση, ωστόσο οι σύγχρονες οθόνες έχουν παραπάνω lag από τις παλιές CRT οπότε αφαιρώντας το lag από το ίδιο το παιχνίδι μπορείς να ισορροπήσεις τα πράγματα κάπως. Εξαρτάται πάντα και από το παιχνίδι.

Α και ως συνήθως, θες καλή CPU...


Αυτό λειτουργεί μόνο στα 2d παιχνίδια. Για τα παλιά 3d είναι αδύνατον
 
Reicast Libretro now supports online multiplayer

με μηδενικο configuration απο οτι λεει. Δεν το εχω δοκιμασει αλλα θα ειναι καλη φαση Quake3 online σφαγη με διπλους αναλογικους μοχλους (υποθετω οτι το επιτρεπει το core)
 
Ειχε ποτέ το Dreamcast διπλούς αναλογικούς για να τους υποστηρίζει το Quake 3?
 
Οχι αλλα ισως μονταρουμε τα κουμπια στο δευτερο μοχλο και να μιμηθουμε το HALO control.

Οτι κανουμε και στο QuakeI στο PC ;)
 
Α έτσι ναι. Γιατί όταν ακούω διπλούς αναλογικούς μου έρχεται στο μυαλό ότι έχεις αναλογικό control και στα δύο.

Τα μόνα παιχνίδια που γνωρίζω να υποστηρίζουν πραγματικό διπλό αναλογικό σε κονσόλα που δεν βγήκε ποτέ διπλό αναλογικό pad είναι τα Goldeneye/PD.

Πάντως βλέπω ότι πέφτει πολύ δουλεία στο Reicast εδώ και καιρό. Απλά δεν ξέρω τις διαφορές με το standalone. Διαβάζω για updates ξεχωριστά και δεν ξέρω αν το ένα παίρνει και τα updates του άλλου.
 
Μπορώ να βάλω χειροκίνητα τα cores;

Η επιλογή core updater δεν υπάρχει στο 1.7.5. Μάλλον έχει αντικατασταθεί με το content downloader.

retroarch.png
 
Μέσα στο content downloader υπάρχει το περιεχόμενο της εικόνας 2.

retroarch2.png
 
Δοκιμασε το Stellar ωστε να εχεις οποτε θες τις αναβαθμισεις (Retroarch και Cores), να εντοπιζεις αμεσως τις νεες cores και να κατεβαζεις οποια Core θες
 
Αν επιλέξω Sega - Dreamcast παίρνω "no entries to display" εικόνα 3 που δεν μπορώ να ανεβάσω.

Συγγνώμη για τα 3 posts αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω 2 φωτογραφίες σε ένα...και μάλλον ούτε 3η σε ξεχωριστό.
 
Πίσω
Μπλουζα