RetroArch (PC)

Εφτιαξα μια νεα κατηγορια (Platform) στο Launchbox με ονομα Arcade Cave.

To συνδεσα με το MAME core και εκανα add τα παρακατω roms:

akatana.zip
ddonpach.zip
ddp3.zip
ddpdfk.zip
ddpdojt.zip
deathsm2.zip
deathsml.zip
dfkbl.zip
donpachi.zip
dsmbl.zip
espgal.zip
espgal2.zip
esprade.zip
feversos.zip
fff.txt
futari15.zip
guwange.zip
ibara.zip
ibarablk.zip
ket.zip
mmmbanc.zip
mmpork.zip
mushisam.zip
mushitam.zip
pinkswts.zip
progear.zip

Οτι και να παω να τρεξω, ειτε μεσα απο Launchbox,ειτε μεσα απο RetroArch, μου εμφανιζει στιγμιαια το παραθυρο του Retroarch και μετα εξαφανιζεται.

Το log ειναι αδειο.

Kαποια roms που υποστηριζονται απο το fbneo core, τρεχουν κανονικα με αυτο το core.

Mου λειπουν τιποτα bios καπου?
 
Σκέτα τα roms δεν δουλεύουν (όλα). Λογικά τα cave θέλουν κάποιο bios και επειδή όλα είναι cave γι αυτό δεν σου δουλεύει κανένα.
 
Και πως το βρισκω οεο?

Αν τα διαλεξω μεσα απο το full MAME set φακελο, θα καταλαβει το MAME core να ψαξει εκει για τα bios?

Το FBA (FBNEO core) δεν θελει τα bios?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για κανε μια δοκιμη να τρέξεις μέσα από τον full φάκελο. Αν δεν τα τρέξει τότε μπορεί απλά να είναι λάθος έκδοση το core και τα roms να θέλουν άλλη.
 
Μεχρι να δοκιμασω τα του MAME, επιγραμματικα:

To blastem core δεν μου βγαζει πλεον σκασιματα οταν επιλεγω μενου

Το Flycast core ειναι πιο ελαφρυ απο το παλιο reicast core

Οσoι πατε με φρεσκα Nightly, τρεχτε τα redistributable γιατι ζηταει νεα dll

Οποιος δεν το εχει παρει χαμπαρι, RetroArch Disk Project Yποστηριζονται για αρχη SegaCD και PSX

Εχω βαλει ξωβεργες ποτε θα ανεβει το Play core στα Nightly
 
Μεχρι να δοκιμασω τα του MAME, επιγραμματικα:

To blastem core δεν μου βγαζει πλεον σκασιματα οταν επιλεγω μενου

Το Flycast core ειναι πιο ελαφρυ απο το παλιο reicast core

Οσoι πατε με φρεσκα Nightly, τρεχτε τα redistributable γιατι ζηταει νεα dll

Οποιος δεν το εχει παρει χαμπαρι, RetroArch Disk Project Yποστηριζονται για αρχη SegaCD και PSX

Εχω βαλει ξωβεργες ποτε θα ανεβει το Play core στα Nightly
Και όχι μόνο! Έρχονται αρκετά εντυπωσιακά νέα features!

1) Realtime OCR μετάφραση από text σε text αλλά και από text σε voice!!!

2) PS2 core (Play!) επιτέλους!

3) Υποστήριξη CD (Κάτι σαν το Seedi για όσους γνωρίζουν)! Update: Θα υποστηρίζονται για αρχή PS1,SegaCD, Saturn, 3DO!!!

Περιμένω και εγώ με αγωνία για να αναβαθμίσω το Lakka σύστημα που έχω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
υποστηριξη CD και για Saturn και για 3DO πλεον
 
Με εκνευρίζει λίγο η νέα τάση του RetroArch να σώζει αυτόματα τα core option files (.opt) κάθε φορά που θες να πειραματιστείς σε κάποιο game και να τα αλλάξεις. Παλιότερα έπρεπε να κάνεις save τις αλλαγές ο ίδιος και έτσι είχες πολύ καλύτερο έλεγχο στο τι σώζεται και τι όχι. Τώρα πρέπει να έχεις τον νου σου να σβήνεις άχρηστα .opt αρχεία.

Ωρες ώρες αναρωτιέμαι, έχεις ενα καλό συστημα που δουλευει καλά, για ποιο λόγο να το αλλάξεις κα ινα το χαλάσεις? Απλά για να πεις πως έκανες μια αλλαγή?
 
if it ain't broken don't fix it!κι εγώ αν συναντήσω στην δουλειά μου πολύπλοκα συστήματα αυτοματισμών ηλεκτρονικές πλακέτες κλπ. που λειτουργούν σωστά δεν τ αγγίζω!
 
Εντάξει, φαίνεται ότι δεν το κάνει πλέον. Μάλλον ήταν το συγκεκρημένο nightly που είχα κατεβάσει.
 
Βλεπω καμια Ν να την πεφτει στο project και να πηγαινει ακλαφτο...
 
Από ότι ξέρω δεν είναι παράνομο να κάνεις backup τα δικά σου δισκάκια για προσωπική χρήση.
 
Θεωρητικα ναι...

Steam?Τι φαση? Εξαιρετικη ευκαιρια για καθε Ν να βλεπει τι μονοφθαλμο ROM παιζεις :)
 
LaunchBox Feature Poll

To Twitch που τα συζηταει. Ο τυπος ειναι εξαιρετικα κοντα στην κοινοτητα. Απο τις λιγες εφαρμογες που σκαω λεφτα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εφτιαξα μια νεα κατηγορια (Platform) στο Launchbox με ονομα Arcade Cave.

To συνδεσα με το MAME core και εκανα add τα παρακατω roms:

akatana.zip
ddonpach.zip
ddp3.zip
ddpdfk.zip
ddpdojt.zip
deathsm2.zip
deathsml.zip
dfkbl.zip
donpachi.zip
dsmbl.zip
espgal.zip
espgal2.zip
esprade.zip
feversos.zip
fff.txt
futari15.zip
guwange.zip
ibara.zip
ibarablk.zip
ket.zip
mmmbanc.zip
mmpork.zip
mushisam.zip
mushitam.zip
pinkswts.zip
progear.zip

Οτι και να παω να τρεξω, ειτε μεσα απο Launchbox,ειτε μεσα απο RetroArch, μου εμφανιζει στιγμιαια το παραθυρο του Retroarch και μετα εξαφανιζεται.

Το log ειναι αδειο.

Kαποια roms που υποστηριζονται απο το fbneo core, τρεχουν κανονικα με αυτο το core.

Mου λειπουν τιποτα bios καπου?
Ηταν απλα ενα space στο folder name...παιζουν μια χαρα πλεον
 
Πάντως γενικά μου φαίνεται ότι πέφτει πολύ περισσότερη δουλειά στο ίδιο το RetroArch παρά στα cores. Θα προτιμούσα το αντίστροφο. Δηλαδή πολλά core updates και λιγότερα για το ίδιο το RetroArch.

Κάναμε 10.000 χρόνια να δούμε ένα update για το N64. Μέχρι και bounty κάναμε μπας και το τρέξουμε. Τωρα βγήκε ένα καλό core αλλά έχει κάποια θέματα από γεννησιμιού (πχ, 15 δευτερόλεπτα loading) και ποιος ξέρει πότε θα διορθωθούν?

Το Stella core έγινε και αυτό update στην τελευταία έκδοση του standalone.... μετά από 4-5 χρόνια.

Τα PSX και Saturn από Mednafen και αυτά βασίζονται σε λίγο πιο παλιές εκδόσεις, παρόλο που το ίδιο το mednafen μένει στάσιμο για μήνες.

Το Atari Jaguar core... και αυτό στάσιμο σε πιο παλιά έκδοση (2.1.0) παρόλο που το standalone έχει σκαλώσει στην 2.1.2 από την εποχή του χαλκού. Οχι ότι έχει μεγάλη διαφορά αλλά λέμε τώρα.

Το SuperModel ακόμα το περιμένουμε.

Ολα τα cores που έχουν να κάνουν με home computers είναι για πέταμα (και στάσιμα εδώ και καιρό).

Το ParaLLEl το εγκαταλείψανε στην μέση παρά το αρχικό hype.

Ενα Amiga CD32 core ρε παιδιά, κάποιος?

Το Dolphin core ακόμα προβληματικό από την πρώτη μέρα που βγήκε (κολλάει στο task manager, δεν έχει sensitivity options)

Το Higan βγήκε και αυτό μισοτελειωμένο και το εγκαταλείψανε. Πάλι καλά που τα ήδη υπάρχων (και αρχαία) bsnes cores είναι άψογα και δεν χρειάζεται κάποιο update οσον αφορά το SNES, παίζουν όλα άψογα και με αυτά.

Βγάλανε και το Play core τώρα. Ηδη το standalone είναι ακόμα στην experimental φάση του. Οπότε και το core, αν δεν το παρατήσουν και αυτό, θα μπορείς να πεις ότι είναι για χρήση σε 7 χρόνια υπολογίζω.

Γενικά ΟΚ, δεν μπορώ να πω πως έχω παράπονο, πέρα από όσα ανέφερα το RetroArch καλύπτει τo 90% των συστημάτων που θέλω με ικανοποιητικό accuracy. Είμαι και λίγο entitled τύπος. Απλά οσο περνάει ο καιρός βλέπω ότι η ζυγαριά γέρνει προς το ίδιο το πρόγραμμα και κάποια λίγα cores (το Dreamcast φαίνεται να έχει το περισσότερο βάρος). Θυμάμαι όταν πρωτο ξεκίνησα να ασχολούμαι με το RA, ένα από αυτά που μου άρεσαν ήταν η ευκολία του να κάνεις update σε σχέση με τους standalones. Απλά αλλάζεις το dll του core με ένα πιο καινούριο και τέλος. Αλλά τελικά πιο συχνά κάνω update το ίδιο το RA παρά τα cores.
 
Εγω τραβαω Stellar σχεδον καθημερινα και καθε φορα εχει 5-6 cores που εχουν αλλαγες.

Το μεγαλυτερα μου παραπονα ειναι τα αθλιως δυσχρηστα A8 και C64 cores, το οριακα ανεκτα δυσχρηστο Caprice, το αχρηστο ST core και η απουσια αρκετων home micros emus.

Το SuperModel αρχιζει να γινεται ανεκδοτο.

Απο κονσολικα δεν εχω ιδιαιτερα παραπονα. Dolphin παω με τον standalone.

Παντως οπως και να εχει, το RetroArch αποτελει ευλογια. Οτι δεν ειχαμε ουτε στα πιο scifi ονειρα μας οταν κατεβαζαμε roms απο PSTN το 1998...
 
Εγω τραβαω Stellar σχεδον καθημερινα και καθε φορα εχει 5-6 cores που εχουν αλλαγες.
Για να πεις πως ένα core έχει κάποια αλλαγή, θα πρέπει να έχει έστω και ελάχιστα διαφορετικό μέγεθος. Αυτό εγώ το καταλαβαίνω γιατί τα κάνω manual και στην αντικατάσταση μου λέει αν έχει έστω και ένα byte διαφορά.

Τα περισσότερα cores απλώς γίνονται συνέχεια rebuild και φαίνονται πάντα φρέσκα, με νέα ημερομηνία αλλά στην ουσία είναι κόπιες των προηγούμενων. Αλλά ακόμα και αν έχουν διαφορετικό μέγεθος (οπότε λογικά κάποια αλλαγή) συνηθως η αλλαγή είναι κάτι πολύ μικρό. Τα μεγαλύτερα πρόβληματα (όπως το Mednafen Saturn core με το υψηλό input lag) συνήθως κάνουν κάποιο post αν διορθωθούν.

Δυστηχώς, άλλο ένα θέμα με τα cores είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο changelog που να σε ενημερώνει για το ποια είναι η αλλαγή που έγινε. Ουτε αν κάποιο core απλά έγινε rebuild και ουσιαστικά δεν έχει κάποια αλλαγή οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις update.

Παρά τα θέματα που αναφέρω, ναι, για μένα το RetroArch είναι ότι καλύτερο έχει συμβεί στο emulation την δεκαετία αυτή. Αμα δεν είχε και αυτά τα θέματα θα ήταν το τέλειο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θεωρω οτι αν με το rebuild αλλαζε η κατασταση των cores, θα μου ερχοντουσαν 50 cores για αντικατασταση και οχι 5

Οντως η ελλειψη changelog ανα core ειναι ενοχλητικη
 
Πίσω
Μπλουζα