RetroArch (PC)

@Wally

Θυμασαι που σου είχα δείξει πως το Flycast δεν τρέχει τα παιχνίδια με το ίδιο ομαλό frame rate όπως το Demul?

E, το πρόβλημα ήταν ότι το ηλίθιο Flycast τα έτρεχε στα 50hz αντι για 60hz. Και αυτό γιατί το "Broadcast" στα core options ήταν στο "auto" και μάλλον το Flycast θεωρεί τα 50hz σαν το Default... Πρέπει να το αλλάξεις στο NTSC για να φτιάξει.

Ωρες ώρες ακόμα κι εγώ απορώ.
Εγω να δεις πως απορω ωρες ωρες........ :p :p :p :p
 
Τρελο (και χαζο) οντως

Οποιος εχει βαλει φρεσκα nightlies απο τη προηγουμενη βδομαδα θα χρειαστει τα νεα redist
 
Τρελο (και χαζο) οντως

Οποιος εχει βαλει φρεσκα nightlies απο τη προηγουμενη βδομαδα θα χρειαστει τα νεα redist
Και μπορεί να σβήσει τα παλιά dll που δεν χρησιμοποιούνται για να μην γεμίζει ο φάκελος σκουπίδια. Οτι χρειάζεται είναι μέσα στον zip του redist.
 
O νέος μου αγαπημένος shader:

Untitled.png


Προσέξτε τις αντανακλάσεις στο bezel της οθόνης

Και ο ίδιος shader χωρίς το bezel, δίνει ένα ενδιαφέρον βάθος στην εικόνα και κάνει το πλαίσιο να μοιάζει γυάλινο.

Untitled2.jpg


Μαζί με το overlay, φαίνεται "3D". Μέσα έχει τον guest-venom CRT shader.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο είπα ότι αυτός είναι ο καλύτερος. Τώρα σε ένα λάπτοπ χρεπι με dual core έχω βάλει crt-pi και δείχνει σούπερ σε 800p. Σχεδόν το ίδιο με crt-geom. Δεν σηκώνει και άλλο δηλαδή lol
 
Στο είπα ότι αυτός είναι ο καλύτερος. Τώρα σε ένα λάπτοπ χρεπι με dual core έχω βάλει crt-pi και δείχνει σούπερ σε 800p. Σχεδόν το ίδιο με crt-geom. Δεν σηκώνει και άλλο δηλαδή lol
Εννοείς τον Guest-Venom που έχει μέσα? Γιατί εγώ για τις αντανακλάσεις λέω πιο πολύ.

Ειναι πολύ καλός ο Venom απλά δεν έχει option για dithering blend οπότε δεν κανει για Mega Drive. Δυστυχώς το composite option από τα core options του GenesisPlusGX είναι broken και έτσι μόνο από shader μπορώ να έχω το blending. Αλλά για οτιδήποτε άλλο είναι μια χαρά.

Και ένα video με το reflection

 
Με τον tv-out-tweaks δεν γίνεται να τον βάλεις πρώτο pass και μετά τα υπόλοιπα venom κλπ; Κάτι τέτοιο δεν κάνει ο tv-out-tweaks; (Νομίζω δηλαδή)
 
Με τον tv-out-tweaks δεν γίνεται να τον βάλεις πρώτο pass και μετά τα υπόλοιπα venom κλπ; Κάτι τέτοιο δεν κάνει ο tv-out-tweaks; (Νομίζω δηλαδή)
Δεν μπορείς να αλλάξεις το CRT pass που έχει μέσα χωρίς να του κάνεις κάποιες αλλαγές οι οποίες ούτε που ξέρω πως γίνονται. Σε αυτόν τον τομέα, δηλαδή στον κώδικα των shaders και πως να τους συνδυάζεις σωστά έχω μαύρα μεσάνυχτα.
 
Την Amiga που έχω αν και έχει rgb scart την έβαλα μια μέρα με το καλώδιο composite έτσι από περιέργεια. Τα φίλτρα αυτά του retroarch είναι λάθος, ναι μεν το dithering το βγάζει 1 χρώμα αλλά δεν έχει καθόλου σχεδόν θολούρα και ελάχιστο color bleed.
Στο θέμα αυτό που λες θα ρωτήσω τον guest.r μόλις τον πετύχω αν μπορεί να βάλει και ένα dithering blend μέσα
 
Την Amiga που έχω αν και έχει rgb scart την έβαλα μια μέρα με το καλώδιο composite έτσι από περιέργεια. Τα φίλτρα αυτά του retroarch είναι λάθος, ναι μεν το dithering το βγάζει 1 χρώμα αλλά δεν έχει καθόλου σχεδόν θολούρα και ελάχιστο color bleed.
Στο θέμα αυτό που λες θα ρωτήσω τον guest.r μόλις τον πετύχω αν μπορεί να βάλει και ένα dithering blend μέσα
Μα αν δεις τον shader πιο πίσω που έχω για Mega Drive έχει και θολούρα και color bleed.
 
Εννοώ ότι δεν έχει θολούρα κανονικα στην πραγματικότητα. Λίγο πιο θολό από το rgb είναι.
 
Και εγω εχω παει σε venom εδω και καμια δεκαρια μερες. Ευχαριστος.
Η κουρμπα με κουρασε.
 
Εννοώ ότι δεν έχει θολούρα κανονικα στην πραγματικότητα. Λίγο πιο θολό από το rgb είναι.
Το καθε μηχανημα θα εχει διαφορετικο αποτελεσμα λογικα. Οπως και η καθε τηλεοραση. Πχ το N64 με τα ιδια καλωδια ειναι πιο θολο απο το PS1 και το Saturn ειναι το πιο καθαρο και απο τα δυο. Οποτε δεν βγαζεις συμπερασμα ετσι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να σου πω την αλήθεια παλιά που είχα ένα Atari ST και το είχα βάλει με composite είχε τρελή θολούρα σχεδόν δεν διάβαζες τα γράμματα και τρελό color bleed και ξεβαμμενα χρώματα.
 
@Imgema πως σου φαινεται ο Flycast σε Vulkan?
 
Και ένα video με το reflection


Kαλες οι αντανακλασεις αλλα στο συγκεκριμενο βιντεο με το reflection δεν εχουν βαλει και καλο φιλτρο για να φαινεται η εικονα σαν crt..Η αισθηση που μου δινει ειναι παλι lcd με προσθηκη scanlines.

Οσον αφορα τις αντανακλασεις που φαινονται πολυ καλες βρηκα κατι παρομοιο και σε αληθινη crt

 
Τελευταία επεξεργασία:
Kαλες οι αντανακλασεις αλλα στο συγκεκριμενο βιντεο με το reflection δεν εχουν βαλει και καλο φιλτρο για να φαινεται η εικονα σαν crt..Η αισθηση που μου δινει ειναι παλι lcd με προσθηκη scanlines.
Εχει αρκετά settings, άμα παίξεις την φέρνεις την εικόνα.

Sonic the Hedgehog (USA, Europe)-191220-093652.png

Ειναι πολύ κοντά στο προηγούμενο preset που χρησιμοποιούσα για το Mega Drive, η μόνη διαφορά είναι ότι δεν μπορώ να βάλω το εφέ για composite οπότε χρησιμοποιώ s-video. Ειναι λιγο πιο καθαρό από πριν δηλαδή και δεν κανει blend το dithering 100% αλλά δεν είναι τόσο καθαρό όσο το RGB.

Kαι μπορείς να βάλεις και Lottes scanlines:

Sonic the Hedgehog (USA, Europe)-191220-093726.png
 
Εχει αρκετά settings, άμα παίξεις την φέρνεις την εικόνα.

Για το παραπανω βιντεο απ το το youtube που δειχνει χελωνονιντζακια- outrun - golden axe κλπ με το reflection δεν φαινεται καλο το φιλτρο.

Το δικο σου αποτελεσμα με τον sonic φαινεται πολυ καλο.Αρκετα προσεγμενο σε πολλα σημεια.Για τις δυνατοτητες της lcd μια χαρα ειναι.

Τωρα οσον αφορα την πραγματικη shadow mask μιας και δεν ειναι καποιο εφε αλλα το υλικο της crt τηλεορασης αν δουμε την εικονα απο κοντα καταλαβαινουμε την διαφορα.Οπως και τις δυνατοτητες του φωσφορου.

Η πραγματικη shadow mask

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντως αρκει να συγκρίνει κανεις την raw εικόνα χωρίς φίλτρα με την προηγούμενη

Sonic the Hedgehog (USA, Europe)-191220-154453.png


Ειναι κρίμα που ο περισσότερος νέος κόσμος βλέπει τα παλιά παιχνίδια έτσι και σχηματίζει λάθος άποψη για αυτά.
 
Πίσω
Μπλουζα