RetroArch (PC)

Οπως συνηθισεις...εδω βλεπω κοσμο και παιζει MegaDrive σε 16:9!!!! Τι να λεμε για Ghosting και τετοια?

H καρδιά μου. Τα φάρμακά μου. Σβήνω.

Και στα γκρουπ με τις ρετρο κονσολες στο facebook σχεδον ολοι εχουν 16:9 στην 16:9 lcd τηλεοραση οταν δειχνουν πως παιζουν τα παιχνιδια στο mega drive - snes - nes - master system κλπ.Δεν νομιζω να θυμαται και κανενας οτι η εικονα σε αυτες τις αυθεντικες ρετρο κονσολες ειναι για 4:3
 
Σε πιανει θλιψη...αλλα απο την αλλη, δεν θες να τον ξενερωσεις τον αλλον...ασε που αμα πεις τιποτα, πεφτουν να σε φανε.

Οποτε τους αφηνεις στην αγνοια τους και τον εαυτο σου την ηρεμια του
 
Σε πιανει θλιψη...αλλα απο την αλλη, δεν θες να τον ξενερωσεις τον αλλον...ασε που αμα πεις τιποτα, πεφτουν να σε φανε.

Οποτε τους αφηνεις στην αγνοια τους και τον εαυτο σου την ηρεμια του

Eτσι ακριβως το βλεπω και εγω τωρα...Απ οτι βλεπω και εγω δεν αξιζει να ασχοληθεις σε καμια περιπτωση στα ελληνικα γκρουπ στο facebook με αυτες τις λεπτομερειες εστω να πεις οτι η 4:3 εικονα ειναι η σωστη στην 16:9 led οθονη...Μπορει να φανει και παραξενο σε πολλους αν γραψεις κατι τετοιο και μπορει να σου πουν οτι δειχνουν και καλυτερα σε 16:9 οι pal retro κονσολες....και απο το να ξενερωσεις και καποιους καλυτερα να μην γραψεις τιποτα...

Στην παραπανω περιπτωση με την arcade εικονα του final fight την εβαλα για ενα μελος της ομαδας που εψαχνε τροπο για συνδεση απο vga σε scart της crt τηλεορασης για mame και ετυχε η συζητηση για τα γραφικα που ειχαν τα crt arcades και τα θυμοταν διαφορετικα οποτε εβαλα και την φωτο σε νεο θεμα...Bεβαια εννοειται οτι δεν εβαλα την συγκεκριμενη φωτο και σε αλλο γκρουπ του facebook.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε CRT 240p στο Wii όπου έχει κίνηση όλα πάνε νερό, κανένα ghosting τίποτα. Εικόνα τούμπανο. Γι'αυτό πλέον παίζω κυρίως εκεί ρετρο-παιχνιδια. Σε πολλά παθαίνω πορωση και κάνω και high score lol, δηλαδη πχ cabal σε spectrum κόντεψα να το τελειώσω. Ξενέρωσα με το black tiger, σε fba alpha 2012 μόλις πας 3η πίστα τα γραφικά γίνονται ρωσική σαλάτα, σε wii το port virtual console είναι 480i/480p για lcd και σε mame2003 δεν το παιζει. Θα δοκιμάσω και με ένα παλιό core mame2000. Έπρεπε να έχουν κάνει port πιο πολλά core, δηλαδή home computer έχουν Spectrum-Amstrad που κάποιος Ευρωπαίος φαίνεται φιλοτιμηθηκε να κάνει port
 
Σε CRT 240p στο Wii όπου έχει κίνηση όλα πάνε νερό, κανένα ghosting τίποτα. Εικόνα τούμπανο. Γι'αυτό πλέον παίζω κυρίως εκεί ρετρο-παιχνιδια. Σε πολλά παθαίνω πορωση και κάνω και high score lol, δηλαδη πχ cabal σε spectrum κόντεψα να το τελειώσω. Ξενέρωσα με το black tiger, σε fba alpha 2012 μόλις πας 3η πίστα τα γραφικά γίνονται ρωσική σαλάτα, σε wii το port virtual console είναι 480i/480p για lcd και σε mame2003 δεν το παιζει. Θα δοκιμάσω και με ένα παλιό core mame2000. Έπρεπε να έχουν κάνει port πιο πολλά core, δηλαδή home computer έχουν Spectrum-Amstrad που κάποιος Ευρωπαίος φαίνεται φιλοτιμηθηκε να κάνει port

Εσυ shinobi ξερεις να απολαμβανεις τα ρετρο σε ολο το μεγαλειο τους οπως και αλλα μελη εδω.
 
Οι LCD ειναι αλλη τεχνολογια, κυριως για office/στατικα γραφικα. Τελευταια βγαζουν και οθονες με τεραστιο refresh μηπως και τις βελτιωσουν το οποιο απαιτει καρτα θηριο για παιξεις πχ 144hz η 200+hz, δηλαδη αλλο ενα εξοδο για ενα μονιτορ που ειναι downgrade συγκριτικα με ενα crt πχ 1600χ1200 που ειχα. Δηλαδη επαιζα 19" crt 1600x1200 75hz το 2008 και το 2019 επαιζα 1366x768 60hz με ghosting, και πολυ χειροτερα χρωματα-contrast. Στα συν το μεγεθος και η καταναλωση, τα αλλα κλαφτα Χαραλαμπε
 
Οι LCD ειναι αλλη τεχνολογια, κυριως για office/στατικα γραφικα. Τελευταια βγαζουν και οθονες με τεραστιο refresh μηπως και τις βελτιωσουν το οποιο απαιτει καρτα θηριο για παιξεις πχ 144hz η 200+hz, δηλαδη αλλο ενα εξοδο για ενα μονιτορ που ειναι downgrade συγκριτικα με ενα crt πχ 1600χ1200 που ειχα. Δηλαδη επαιζα 19" crt 1600x1200 75hz το 2008 και το 2019 επαιζα 1366x768 60hz με ghosting, και πολυ χειροτερα χρωματα-contrast. Στα συν το μεγεθος και η καταναλωση, τα αλλα κλαφτα Χαραλαμπε
Εχω παιξει αρκετά παλιά ή ελαφριά παιχνίδια PC στην 240hz οθόνη μου και μπορώ να πω πως όντως πλησιάζει την καθαρότητα στην κίνηση μιας CRT. Πχ έπαιξα Monster Boy and the Cursed Kingdom στα 240fps και το χάρηκα το scrolling. Αυτά τα παιχνίδια όμως έχουν ξεκλείδωτο frame rate και πάνε όσο θες. Τα console games σε emulators όμως είναι όλα κλειδωμένα στα 60hz/fps max. Και δυστυχώς, ακόμα και αν η οθόνη σου τρέχει στα 240hz, τα παιχνίδια που είναι κλειδωμένα στα 60fps (δηλαδή το κάθε frame επαναλαμβάνεται 4 φορές) παραμένουν το ίδιο θολά, με το ίδιο ghosting μιας κοινής 60hz LCD.

To μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να την ρυθμίσεις στα 120hz και να ενεργοποιήσεις το "black frame insertion" που υπάρχει σαν option στο RetroArch (να μπούμε και λίγο on-topic). Το έχω δοκιμάσει και όντως λειτουργεί, το scrolling στο Sonic 1 πχ είναι πεντακάθαρο ακριβώς όπως σε μια CRT. Αλλά και πάλι δυστυχώς αυτή η λύση έρχεται με μεγάλα side effects. Συγκεκριμένα, καταστρέφει τελείως τα χρώματα και είναι πολύ δύσκολο να τα φέρεις στο ίδιο σημείο που ήταν χωρίς το black frame insertion. Συν το ότι μιλάμε για TN panel οπότε έτσι κι αλλιώς τα χρώματα δεν είναι τα καλύτερα.

Οπότε παιδιά η CRT είναι μονόδρομος για console games/arcades, ακόμα και αν αγοράσεις το πιο ακριβό LCD/LED/OLED monitor με τα λιγότερα ms, τα περισσότερα hz, GSYNC κλπ, πάλι είναι τεράστιο downgrade σχετικά με μία CRT. Εγώ πιστεύω πως οι εταιρίες σπρώξανε την τεχνολογία αυτή μονο και μόνο γιατί είναι πιο φτηνή σαν παραγωγή και όχι γιατί είναι καλύτερη τεχνολογία. Κάνει μπαμ πως δεν κάνει για κινούμενες εικόνες. Για γραφίστες κλπ ναι αλλά οι gamers εχουμε κάνει ένα τεράστιο βήμα πίσω δυστυχώς. Δεκαετίες περάσανε από τότε που η τεχνολογία έγινε mainstream και ακόμα δεν έχουν ξεφορτωθεί το ghosting.
 
Για κανένα λόγο δεν συνδέεις ρετρο-κονσολα σε LCD, είναι ιεροσυλία. Βλέπω ορισμένους και κάνουν λίστες... να λέει αυτά τα lcd παίζουν 15khz. Λέω που πανε ρε. Και να παίζει τι έγινε, πιο καλά να την αφήσεις στην αποθήκη την κονσόλα. Σαν να προσπαθείς να παίξεις Kick off 2 με gamepad σταυρό
 
Γενικα για τον περισσοτερο κοσμο στο θεμα των ρετρο παιχνιδιων η καινουργια led - oled τεχνολογια αυτοματως σημαινει οτι ειναι η καλυτερη και για τα ρετρο παιχνιδια.Oποτε τωρα που εχουν εξαφανιστει και ξεχαστει οι crt,,στα snes - nes - mega drive συνηθιζει το ματι με τον καιρο στις αναλυσεις της lcd και λογικο ειναι να πεις οτι παιζει και δειχνει μια χαρα...Δεν θα θυμασαι πλεον τα αυθεντικα γραφικα και οτι η κινηση καποτε δεν ειχε θολουρα..

Μετα αν δεις και τα γραφικα του nes - snes mini στην lcd θα τα θεωρεις οτι καλυτερο :p :p :p Ολα πλεον κινουνται γυρω απο τις lcd - led οθονες.Αυτες υπαρχουν στην αγορα και εκει ειναι το χρημα.Ολοι εχουν lcd - led oπότε οτι βγαινει για τα ρετρο θα θεωρειται φυσικα οτι ειναι καλυτερο στα 720p 1080p με hdmi...Ποιος θα κατσει να ψαξει για την πραγματικη εικονα των 80ς 90ς το 2020??
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για συγχρονες οθονες τα παρακατω!!!

Shaders Showcase And How To Use Them RetroArch 2020


Video Filters

 
Τελευταία επεξεργασία:
Έκανα το λάθος να σβήσω από το κινητό το retroarch για να περάσω ένα nightly και μετά είδα ότι έχει πέσει ο σέρβερ. Έψαχνα όλο το ίντερνετ για να περάσω ξανά χειροκίνητα τα core
 
Και ένα update μιας και υπάρχουν νέα.

Βγαίνει PCSX2 core. Επίσης το Dolphin core είναι αρκετά πρόσφατη έκδοση πλέον οπότε μπορεί άνετα χρησιμοποιηθεί ως main.

To Dolphin ήδη το χρησιμοποιώ στο setup. Σε λίγο καιρό και το PCSX2. Οπότε θα μείνουν μόλις 5 standalones στο setup μου των 75 συστημάτων.
 
Και ένα update μιας και υπάρχουν νέα.

Βγαίνει PCSX2 core. Επίσης το Dolphin core είναι αρκετά πρόσφατη έκδοση πλέον οπότε μπορεί άνετα χρησιμοποιηθεί ως main.

To Dolphin ήδη το χρησιμοποιώ στο setup. Σε λίγο καιρό και το PCSX2. Οπότε θα μείνουν μόλις 5 standalones στο setup μου των 75 συστημάτων.
Διάβαζα το Reddit σου. Σωστος
 
Εχω προχωρήσει αρκετά το θέμα των home computers στο setup μου και είπα να προσθέσω και το vic-20 μιας και υπάρχει ξεχωριστό core στο RetorArch. Ομως έχω θέμα με το να φορτώνω παιχνίδια. Πολύ σπάνια, 1 στις 10 να καταφέρω να παίξω ένα παιχνίδι. Τα αλλα η δεν θα φορτώνουν καθόλου ή θα μου βγάζουν κάτι περίεργα error messages εντώς της οθόνης του Vic. Α και το Joystick επίσης σπάνια δουλεύει.

Στο Libretro forum μου είπε ένας ότι και στο πραγματικό μηχάνημα ήταν παλούκι να φορτώσεις κάτι. Δεν φταίει δηλαδή το emulation. Iσχύει όντως αυτο? Δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να κρατήσω το σύστημα στο setup μου αν δεν μπορώ να το κάνω να λειτουργεί...
 
Στον Vice τα έχεις ελέγξει ότι τρέχουν; Για ποιο φορμάτ πρόκειται; tap, prg, crt ή dsk;

Πόση μνήμη του έχεις βάλει; Πολλά θέλουν το 3k RAM Cartridge και άλλα το 16k RAM Cartridge, που είναι και τα μοναδικά που κυκλοφόρησαν επίσημα από την Commodore, άρα σύνολο 3+3.5k ή 16+3.5k RAM.

Αν θες δώσε και παράδειγμα ένα παιχνίδι, με «σωστό» όνομα, να το κοιτάξουμε.
 
Donkey Kong (USA) (part 1)

Adventure (USA)

Alien, The (USA)

Alien Impact (Europe)

Dig Dug (USA) (Part 1)

Digger (USA)


To Core του RetroArch είναι το Vice και έχει καποια παρόμοια options. Αλλά και στο standalone πάλι ελάχιστα παιχνίδια καταφέρνω να φορτώσω.
 
Πίσω
Μπλουζα