RetroArch (PC)

Καλησπέρα σας.
Ήθελα να ρωτήσω κάτι που είναι και δεν είναι άμεσα σχετικό με τον retroarch, άρα να με συγχωρείτε εάν γράφω σε λάθος μέρος.
Επειδή δεν έχω ιδιαίτερο χρόνο (υπάρχει μωρό στο σπίτι) και θέλω να παίξω κάποια παιχνιδάκια από τα νιάτα μου,με συμφερει να αγορασω έναν hd 4-6giga και να κατεβάσω μια συλλογή με roms, από γνωστό tracker, που υποτίθεται ότι είναι όλα έτοιμα (ξέρω,δεν σας ακούγεται ωραίο αυτό, :p :p λαμβάνοντας υπόψιν την δουλειά που έχετε κάνει για να φτιάξετε τις συλλογές σας) για την αντίστοιχη έκδοση του mame...???

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Εξαρτάται από το τις απαιτήσεις σου:

- Πόσα συστήματα θέλεις?
- Θες κονσόλες? Αrcades? Home computers? Η τα πάντα?
- Θες δημοφιλή συστήματα η και πιο "εξειδικευμένα" και σπάνια?
- Θες και σύγχρονα συστήματα όπως Dreamcast, PS2, Gamecube, κλπ ή μόνο πιο Retro?
- Θες ολοκληρωμένες βιβλιοθήκες ή επιλογές παιχνιδιών?
- Θες video previews? Box art previews?
- Σε τι υπολογιστή σκοπεύεις να το στήσεις? (CPU, GPU κλπ)

Τα 4-6 Tera είναι πολλά και αφορούν ολοκληρωμένες συλλογές παιχνιδιών για κονσόλες με CD/DVD. Aν απλά βάλεις επιλογές από αυτά, θα σου φτάσει και πολύ μικρότερος δίσκος, ακόμα και με 256GB θα είσαι κομπλέ μαζί με ολοκληρωμένες βιβλιοθήκες σε ότι παίζει με κασέτες.

Οταν λες "όλα έτοιμα" τι εννοείς? Στο internet δεν υπάρχει κανένα έτοιμο setup για PC που να είναι καλό (εκτός από το δικό μου :fafoutis: ), ούτε δωρεάν, ούτε επί πληρωμή, γιατί απλά κανείς δεν πρόκειται να κάτσει να φτιάξει ένα setup που να είναι portable. Ολοι βασίζονται στο να έχουν πολλά συστήματα και όλα βασίζονται σε πολλούς διαφορετικούς emulators και αυτό από μόνο του σημαίνει ότι τα μισά συστήματα δεν θα δουλεύουν στο δικό σου PC χωρίς να κάνεις ρυθμίσεις από την αρχή.

Αν θέλεις ένα setup για PC που να καλύπτει εσένα θα πρέπει να το φτιάξεις μόνος σου και το πόσο θα σου πάρει εξαρτάται από την παραπάνω λίστα και το πόσο το κατέχεις με τα PC γενικότερα. Αν ξεκινάς από το μηδέν και δεν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ήδη όλα αυτά τα προγράμματα, emulators, frontends, RetroArch, κλπ, για να σε βοηθήσει, τότε μιλάμε για πολλά μεροκάματα. Αλλά πάλι, είναι ανάλογα με το πόσο ευχαριστημένος είσαι με το αποτέλεσμά σου και πόσο θες να το βελτιώσεις ή να το επεκτείνεις.

Αν θες κάτι απλό, δωρεάν και έτοιμο, μπορείς να κατεβάσεις κάποιο Retropie image και να το βάλεις σε Raspberry. Μπες στο Youtube, δες μερικά setup και κατέβασε αυτό που σου έκανε κλικ. Αυτή είναι η πιο απλή λύση για έναν που δεν έχει πολλές απαιτήσεις και θέλει απλά να παίξει μερικά παιχνιδάκια να τα θυμηθεί όπως λες. Άλλα εκει μην περιμένεις απαιτητικά συστήματα μέσα όπως το Saturn πχ ή καλό emulation σε N64 κλπ. Ουτε κάποιο τεράστιο setup, τα περισσότερα είναι από 32 μέχρι 128GB.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εξαρτάται από το τις απαιτήσεις σου:

- Πόσα συστήματα θέλεις?
- Θες κονσόλες? Αrcades? Home computers? Η τα πάντα?
- Θες δημοφιλή συστήματα η και πιο "εξειδικευμένα" και σπάνια?

- Θες ολοκληρωμένες βιβλιοθήκες ή επιλογές παιχνιδιών?
- Θες video previews? Box art previews?
- Σε τι υπολογιστή σκοπεύεις να το στήσεις? (CPU, GPU κλπ)

Τα 4-6 Tera είναι πολλά και αφορούν ολοκληρωμένες συλλογές παιχνιδιών για κονσόλες με CD/DVD. Aν απλά βάλεις επιλογές από αυτά, θα σου φτάσει και πολύ μικρότερος δίσκος, ακόμα και με 256GB θα είσαι κομπλέ μαζί με ολοκληρωμένες βιβλιοθήκες σε ότι παίζει με κασέτες.

Οταν λες "όλα έτοιμα" τι εννοείς? Στο internet δεν υπάρχει κανένα έτοιμο setup για PC που να είναι καλό (εκτός από το δικό μου :fafoutis: ), ούτε δωρεάν, ούτε επί πληρωμή, γιατί απλά κανείς δεν πρόκειται να κάτσει να φτιάξει ένα setup που να είναι portable. Ολοι βασίζονται στο να έχουν πολλά συστήματα και όλα βασίζονται σε πολλούς διαφορετικούς emulators και αυτό από μόνο του σημαίνει ότι τα μισά συστήματα δεν θα δουλεύουν στο δικό σου PC χωρίς να κάνεις ρυθμίσεις από την αρχή.

Αν θέλεις ένα setup για PC που να καλύπτει εσένα θα πρέπει να το φτιάξεις μόνος σου και το πόσο θα σου πάρει εξαρτάται από την παραπάνω λίστα και το πόσο το κατέχεις με τα PC γενικότερα. Αν ξεκινάς από το μηδέν και δεν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ήδη όλα αυτά τα προγράμματα, emulators, frontends, RetroArch, κλπ, για να σε βοηθήσει, τότε μιλάμε για πολλά μεροκάματα. Αλλά πάλι, είναι ανάλογα με το πόσο ευχαριστημένος είσαι με το αποτέλεσμά σου και πόσο θες να το βελτιώσεις ή να το επεκτείνεις.

Αν θες κάτι απλό, δωρεάν και έτοιμο, μπορείς να κατεβάσεις κάποιο Retropie image και να το βάλεις σε Raspberry. Μπες στο Youtube, δες μερικά setup και κατέβασε αυτό που σου έκανε κλικ. Αυτή είναι η πιο απλή λύση για έναν που δεν έχει πολλές απαιτήσεις και θέλει απλά να παίξει μερικά παιχνιδάκια να τα θυμηθεί όπως λες. Άλλα εκει μην περιμένεις απαιτητικά συστήματα μέσα όπως το Saturn πχ ή καλό emulation σε N64 κλπ. Ουτε κάποιο τεράστιο setup, τα περισσότερα είναι από 32 μέχρι 128GB.
Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τον χρόνο σου.

Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όσα (ελάχιστα) γνωρίζω από αυτά που ρωτάς και σε κάποια δυστυχώς θα ρωτήσω πίσω να μάθω/καταλάβω κι εγώ 2-3 πράγματα...

- Πόσα συστήματα θέλεις?
Δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς σύστημα.

- Θες κονσόλες? Αrcades? Home computers? Η τα πάντα?
Από τα λίγα που γνωρίζω θέλω arcades και ίσως κάποιες κονσόλες. Δυστυχώς δεν θυμάμαι όλα τα παιχνίδια που έχω παίξει στο παρελθόν.

- Θες δημοφιλή συστήματα η και πιο "εξειδικευμένα" και σπάνια?
Μάλλον τα δημοφιλή,από τις γνώσεις μου καταλαβαίνω πως δεν γνωρίζω ποια είναι τα εξειδικευμένα" και σπάνια".

- Θες και σύγχρονα συστήματα όπως Dreamcast, PS2, Gamecube, κλπ ή μόνο πιο Retro?
Πιο Retro υποθέτω.

- Θες ολοκληρωμένες βιβλιοθήκες ή επιλογές παιχνιδιών?
Εδώ πάλι θα ήθελα επιλογές παιχνιδιών αλλά υποθέτω τα πακέτα του tracker που αναφέρομαι έχουν "ολοκληρωμένες" βιβλιοθήκες για να είναι τόσα Giga ή και μερικές φορές Tera...??? (Αναφέρομαι πάντα στο mame)

- Θες video previews? Box art previews?
Θα ήθελα να υπάρχουν Box art previews τουλάχιστον για να ξέρω τι πρόκειται να παίξω ,πέρα από το αισθητικό κομμάτι.

- Σε τι υπολογιστή σκοπεύεις να το στήσεις? (CPU, GPU κλπ)
Προς στιγμήν σε έναν συλλεκτικό :p :p Intel Pentium E6600, NVidia GT 710, DD2 4giga.
 
Οταν λέω συστήματα εννοώ τι κονσόλες θες να εξομοιώσεις, δηλαδή NES, Mega Drive κλπ, μαζί με τα MAME (arcades) που είναι στάνταρντ.

Από τις απαντήσεις σου θεωρώ πως ένα συστηματάκι Raspberry με Retropie θα σε καλύψει. Θα σου κοστίσει φθηνά και δεν θα χρειαστεί να ξοδέψεις χρόνο για να ασχοληθείς ο ίδιος με το στήσιμο ούτε να κατεβάσεις κάτι.

Αν εξακολουθείς να θέλεις κάτι έτοιμο για το PC που έχεις (που είναι ελαφρώς καλύτερο από Raspberry), μπορώ να σου βρω μια λύση ο ίδιος, καθώς δεν εμπιστευομαι ότι κυκλοφορεί όπως είπα και πριν. Αν συμφωνείς και θες μπορούμε να τα πούμε με PM.

Αν δεν θες κάτι έτοιμο και θες να ασχοληθείς μόνος σου.... εγώ δεν το συνιστώ, εκτός και αν έχεις θέληση να μάθεις να τα φτιάχνεις μόνος σου και μπόλικο χρόνο για κάψιμο. Που από ότι μας είπες το δεύτερο δεν το διαθέτεις. Συν το ότι από ότι κατάλαβα δεν έχεις και πολλές γνώσεις στο θέμα οπότε ξεκινάς και από το μηδέν. Τώρα ΟΚ αν ήθελες απλά να στήσεις ένα MAME δεν είναι κάτι τρομερό αλλά αν θες ένα setup όπως τα συζητάμε εδώ πέρα, με RetroArch, αρκετά συστήματα, video/box previews, plug and play κλπ, εκεί μπλέκεις με πολλά. Εδώ είμαστε εμείς να βοηθήσουμε όσο μπορούμε σε αυτήν την περίπτωση.
 
ενα Retroarch προ-σεταρισμενο θελει, να ειναι πχ στο C:Retroarch/roms τα παιχνιδια και ολα απο πριν στημενα, με playlist κλπ στημενα, να τα ριξει στο φακελο C και να καθαρισει. Δηλαδη να σεταρει καποιος και να δωσει λινκ να κατεβασει ο ανθρωπος να μην ψαχνει 1 μηνα. Και φυσικα ενα χειριστηριο ασυρματο να κανει δουλεια σωστη.

Σε μενα πχ τα ρομς nes-snes-ms-md-gb-gbc-gba-mame-pcengine-spectrum-c64 επιλεγμενα χωρις πολλες πατατες ειναι 2,5 gb
Το Retroarch μονο του ειναι 1,0 gb.
 
Τελευταία επεξεργασία:
ενα Retroarch προ-σεταρισμενο θελει, να ειναι πχ στο C:Retroarch/roms τα παιχνιδια και ολα απο πριν στημενα, με playlist κλπ στημενα, να τα ριξει στο φακελο C και να καθαρισει. Δηλαδη να σεταρει καποιος και να δωσει λινκ να κατεβασει ο ανθρωπος να μην ψαχνει 1 μηνα. Και φυσικα ενα χειριστηριο ασυρματο να κανει δουλεια σωστη.

Σε μενα πχ τα ρομς nes-snes-ms-md-gb-gbc-gba-mame-pcengine-spectrum-c64 επιλεγμενα χωρις πολλες πατατες ειναι 2,5 gb
Το Retroarch μονο του ειναι 1,0 gb.
Αυτά που αναφέρεις για υπολογιστή υποθέτω..???
Δηλαδή για πόσα παιχνίδια μιλάμε και είναι τόσο μικρό (έτσι καταλαβαίνω) το μέγεθος...???
 
Συνολικα καπου 5 με 6.000 παιχνιδια σε ολα τα παραπανω συστηματα. Τα ρομς του nes πχ ειναι ελαχιστα kb.
 
@Wally

Τελικά τι έκανες, το δοκίμασες το Dolphin core?

Εγώ με αυτό το core και με την τελευταία έκδοση του PPSSPP που αναβάθμισα πρόσφατα, έχω σταματήσει εδώ και 2 μήνες να κάνω updates γιατί όλα τα cores μου λειτουργούν άψογα. Πλέον μόνο το DosBox Pure ακολουθώ και αναβαθμίζω γιατί είναι καινούριο και βελτιώνεται συνέχεια. Τα άλλα cores τα κρατάω ως έχουν για αποφυγή regressions εκτός και αν κάποιο κάνει κάποιο μεγάλο upgrade.
 
@Imgema Ναι μια χαρα παιζει. Θανξ
Kαι εγω το Pure αναβαθμιζω.

Δοκιμασες καθολου tο νεο guest venom advanced shader? Ξερεις τι διαφορες εχει με το κανονικο?

Σε non 240p - N64,GameCube,DC και σε καποια hires PSX και Saturn, ο απλος Venom δεν κανει καλη δουελια - εχει artifacts. Εσυ τι χρησιμοποιεις?

Καταφερα και εξομοιωσα και το Philips CDi με RetroArch MAME
 
Τι artifacts βλέπεις με τον Venom? Εχεις ενεργοποιημένο το interlace? Kαι αν ναι, σε ποιον βαθμό? Εγώ το έχω στο 4 σαν default αλλά μπορεί καποιο παιχνίδι να φαίνεται καλύτερα με άλλο option. Γενικά δεν είχα θέμα με αυτό ούτε παλιότερα με τον Venom, το PS1/Saturn φαινεται να αλλάζουν ανάλυση κανονικά, δηλαδή βλέπω κανονικά τα scanlines σε 240p και μετά αλλάζει σε high-res χωρίς τρεμόπαιγμα στα high-res menus.

Στο Gamecube παίζω με 2x upscale οπότε δεν βάζω καν scanlines.
 
Σε "hi-res" μου φαινονται uneven τα scanlines. Θα ανεβασω κανα screenshot
 
Δεν εχω πειραξει ρυθμισεις στους shaders.
Στα screenshots φαινονται ψιλοΟΚ. Εχει τρεμουλιασμα παντως. Εδω εχω βαλει τον guest venom hires
 

Συνημμένα

  • Crazy Taxi (USA)-210314-200025.png
    Crazy Taxi (USA)-210314-200025.png
    351,9 KB · Προβολές: 7
  • Crazy Taxi (USA)-210314-200013.png
    Crazy Taxi (USA)-210314-200013.png
    114,3 KB · Προβολές: 7
  • Crazy Taxi (USA)-210314-195950.png
    Crazy Taxi (USA)-210314-195950.png
    163,9 KB · Προβολές: 7
Το τρεμούλιασμα υπάρχει γιατί μάλλον έχεις το interlace option στο "1".
 
Τον guest_venom δεν βάζεις? Θα πρέπει να έχει ένα INTERLACE option που να σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις 4-5 διαφορετικούς τύπους. To "0" σημαίνει "OFF" και από το 1 μέχρι το 5 είναι τα διαφορετικά είδη που μπορείς να ενεργοποιήσεις. Από ότι θυμάμαι το "1" είναι αυτό που τρεμοπαίζει.
 
στο αρχειο slangp ?
 
Τρεμοπαιζει γιατι κανει simulation το interlace σε απλη CRT τηλεοραση, το Dreamcast ειναι 480i οποτε φυσιολογικα τρεμοπαιζει. Και easymode-halation να βαλεις και CRT-geom θα τρεμοπαιζει αν το interlace ειναι 1.

Clipboard02.png
 
Θα το πιστεψετε οτι τοσα χρονια δεν ειχα μπει στο μενου του Shader Parameters????
Εγω απλα διαλεγα shader preset απο πανω και εφευγα!

Το screenshot του @Shinobi με μπριζωσε και το εντοπισα.
Μαλιστα ειδα και παραμετρους που φερνουντην εικονα πιο πολυ σε Trinitron!
 
Και με Switchres σε πραγματική Trinitron με VGA σε scart 240p που εχω συνδεσει το PC, ολα τα παιχνιδια του Dreamcast τρεμοπαίζουν γιατι σχεδόν όλα (το 95% από ότι ξέρω) ειναι 480i, δειχνουν ομως εκπληκτικά καλά. Πχ Shenmue, Resident Evil Code Veronica δειχνουν φοβερά. Λες και βλέπεις καμιά ταινία.
 
Και με Switchres σε πραγματική Trinitron με VGA σε scart 240p που εχω συνδεσει το PC, ολα τα παιχνιδια του Dreamcast τρεμοπαίζουν γιατι σχεδόν όλα (το 95% από ότι ξέρω) ειναι 480i, δειχνουν ομως εκπληκτικά καλά. Πχ Shenmue, Resident Evil Code Veronica δειχνουν φοβερά. Λες και βλέπεις καμιά ταινία.
Το τρεμόπαιγμα το θυμάμαι κι εγώ στην δική μου τηλεόραση. Παρόλα αυτά, το τρεμόπαιγμα του shader δεν είναι τόσο σωστό, δεν έχει σταθερό rate και σε πολλές φάσεις το βλέπεις που σταματάει τελείως και τα scanlines φαίνονται θολά και λάθος. Γι αυτόν τον λόγο χρησιμοποιώ τα άλλα modes που είναι πιο σταθερά και ας μην φαίνονται τα scanlines τόσο πολύ στα high-res.
 
Πίσω
Μπλουζα