RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Δεν βλεπω να εχουμε την "Ιστορια της κωμωδίας" (1990,ΑΝΤ1). Εχουμε αντ αυτης την "Ιστορια της αγγλικης κωμωδίας" (1989) με τον ιδιο σκηνοθετη (Αλεξη Σολομο).Πιθανως να προκειται για το ιδιο project βεβαια. Στο πρόγραμμα παντως που εχω εγω αναφέρεται ότι στο σημερινο επεισοδιο για τον Αριστοφανη (Τεταρτη 23.15, 10 /10/1990) εμφανίζονται οι Ντινος Ηλιόπουλος,Δ.Ποταμιτης,Μ.Αλιφερη,Σπ.Καλογηρου,Ν.Κουρος,Στ.Λιονακης σε σκηνοθεσια Αλ.Σολομου και Ερρικου Ανδρεου.
 
bernard ευχαριστω!
 
Ιστορία της κωμωδίας

Johnalepou, πέτυχες διάνα. Η Ιστορία της αγγλικής κωμωδίας, που τόσο πολύ με έχει προβληματίσει, ως πιθανή σειρά, θα πρέπει να είναι ενα επεισόδιο της σειράς "Η ιστορία της κωμωδίας" και πιθανότατα και το επεισόδιο του Αριστοφάνη να είναι επεισόδιο (γιατί όχι από τα πρώτα) της σειράς, αν αυτή ακολούθησε χρονολογικά τα διάφορα στάδια.

Θα το ψαξουμε λοιπόν
 
Στη σειρά "Οι κουτσομπόλες" αναγράφεται και συμμετέχει η Γιούλη Ηλιοπούλου (τίτλοι αρχής) οπότε γι' αυτό άλλαξα το όνομα.

Η Βίλλυ Ηλιοπούλου που αναφέρεται στην εφημερίδα Θάρρος είναι νεαρή ηθοποιός και όχι η σκηνοθέτης.

Όσο για το Cine Greece, το site δεν έχει καμιά δική του πληροφορία αφού είναι copy paste η retrodb. Οπότε δεν έχει καμμιά από τις προσθήκες ή τις διορθώσεις που έχουμε κάνει στη συνέχεια.

Τώρα το Βίλη, Βίλυ, Βίλλη και Βίλλυ είναι συνήθεις παραλλαγές κατά καιρούς. Όπως το Βίκυ και Βίκη.

Θεωρώ όμως ότι το "Βίλη Ηλιοπούλου" είναι πιο πιθανό.
 
Καταρχήν δεν είναι σκηνοθέτης αλλά σεναριογράφος. Ως "Βίλυ Ηλιοπούλου" την έχει ότι συμμετέχει ο Στάθης Βαλούκος στο βιβλίο του, στην εν λόγω σειρά. Από κει ξεκίνησαν οι αναφορές γι' αυτήν στο διαδίκτυο, από κει τις μεταφέραμε κι εμείς στη βάση. Υπάρχει μια περίπτωση να παίζουν και οι δύο ηθοποιοί, αλλά ας υποθέσουμε ότι είναι λάθος του Βαλούκου μιας και στους τίτλους βρήκες μονάχα την Γιούλη Ηλιοπούλου. Φαίνεται όντως ότι πρόκειται για νέα ηθοποιό, απ' τον ρόλο που αναλαμβάνει κι απ' αυτά που λέει, οπότε αποκλείουμε τον συσχετισμό της με τη σεναριογράφο, έτσι κι αλλιώς. Οπότε διαγράφεται το προφίλ και αν βρεθούν περισσότερα στοιχεία το φτιάχνουμε ξανά. Εγώ θεωρώ πως πρέπει να είναι "Βίλλυ" και δε βασίζομαι σε εμπειρία με παρόμοια ονόματα αλλά στις αναφορές που παραθέτω παραπάνω. Στο κάτω κάτω της γραφής, εδώ καταγράφουμε ότι αναγράφεται κάπου και βρίσκεται σε περισσότερες αναφορές και όχι ότι "θεωρούμε" έτσι απλά. Εάν ποτέ η νεαρή αυτή ηθοποιός καταχωρηθεί στη βάση, το ψάχνουμε ξανά τότε. Στα του "Cine Greece" συμφωνώ απόλυτα, άλλωστε δεν είπα κάτι διαφορετικό παραπάνω. Πάει κι αυτή η περίπτωση!

katerinak είπε:
δυο διορθωσεις στην ταινια : ο Τασος Γιαννοπουλος λεγεται Γρηγορης Σπινος ενω ο Λακης Περιδης λεγεται Θανασης Τιγκοςφωτο του Λακη Περιδη

Προβολή συνημμένου 112005Προβολή συνημμένου 112006

Έτοιμα όλα, μόνο που τα Τίκος και Σφίκος, σύμφωνα με την IMDB είναι παρατσούκλια. Την είδες πρόσφατα; Δεν ισχύει; Πες μου και το διορθώνω πάλι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake την ταινια την ειδα την ιδια μερα που εκανα το ποστ,να προσθεσω οτι και τις 2 φορες που συστηνονται (την 1η στον αρραβωνιαστικο της κοπελας και τη 2η σε μια κυρια για να της δωσουν το χαμενο της σκουλαρικι)χρησιμοποιουν τα ονοματεπωνυμα που εγραψα πιο πανω.Να συστηνεται καποιος χρησιμοποιωντας για επιθετο (συμφωνα μ αυτα που βρηκες στην IMDB) το παρατσουκλι του μου φαινεται καπως..τι να πω..

για την εκπομπη υπαρχει λημμα στη retrodb; δε βρηκα τιποτα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι βρε παιδί μου..αν ο περίγυρός τους, τους γνωρίζει με τα παρατσούκλια αυτά (π.χ. όπως ο "Γύλος" της "Σωφερίνας") ή λέγονταν έτσι οι χαρακτήρες στο θέατρο, όπου υποδύονταν κάποιους τουρίστες! Αφού δεν τα άκουσες αυτά μέσα στην ταινία, σε πιστεύω! Καμία αντίρρηση! Την ταινία δεν την έχω δει άλλωστε ο ίδιος (όχι τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον και αμφιβάλω εάν την έχω δει ολόκληρη ποτέ). Αντιπαράθεση στοιχείων κάνω για να καταλήξουμε, μη μας ξεφύγει κάτι. Τώρα που είπα "Γύλος" σωστό είναι το Νικόλας Σπαγγοβαγγελοδημήτρης ή ήταν μεγαλύτερο και το κόψανε; :)

Η εκπομπή που λες δεν υπάρχει στην RetroDB. Δυστυχώς δεν παρακολουθώ το φόρουμ όσο θα ήθελα διότι δεν έχω χρόνο, επομένως μου διαφεύγουν κατά καιρούς πάρα πολλές πληροφορίες. Κατά καιρούς κάνω κάποια γερά "ντου" και ενημερώνομαι για διάφορα όπου κρατάω τις σημειώσεις μου για μελλοντική εισαγωγή/επεξεργασία (ή περνάω επιτόπου κάποια) στη βάση. Η βοήθεια από κάθε συμφορουμήτη που έχει συμβάλει για την RetroDB είναι ανεκτίμητη και έχω προτείνει ήδη δύο φορές (τουλάχιστον) για σελίδα με πηγές όπου μέσα σ' άλλες θα αναφέρεται κάθε ένας από εσάς που έχει βάλει το λιθαράκι του! Ελπίζω να γίνει κάποια στιγμή σύντομα. Ο Βερνάρδος είναι πιο παρατηρητικός στα δεδομένα που εμφανίζονται απ' το φόρουμ (ίσως και λόγω θέσης) και σε συνδυασμό με το προσωπικό του αρχείο κάνει πολύ καλή δουλειά! Κάποιες εμμονές στη δομή να έλειπαν μονάχα, αλλά κατά τ' άλλα συμβάλει σημαντικά τους τελευταίους μήνες, πάλι! Υποψιάζομαι πως θα έχει δει και αυτήν την εκπομπή και θα την αναλάβει. Είναι πολλές εκπομπές που λείπουν, μην απατάστε. Κι αυτές είμαι μονάχα η "αφρόκρεμα" γιατί υπάρχουν τόσες άλλες άγνωστες μικρότερων καναλιών της περιφέρειας (απ' το '90-'91 κι έπειτα, έστω), που δεν το βλέπω να καταγράφονται ποτέ (στα τηλεπαιχνίδια, βέβαια, δεν πρέπει να υπάρχουν πάρα πολλές ελλείψεις, ούτε απ' αυτά τα κανάλια!)... Τουλάχιστον στο κομμάτι "μυθοπλασία" είμαστε πολύ μπροστά απ' οποιονδήποτε και ελπίζω κάποια στιγμή να βρω το χρόνο για να ξεκινήσω σοβαρά τη δουλειά που πρέπει να γίνει με τα τηλεοπτικά επεισόδια, αρκεί να έχει δημιουργηθεί το template γι' αυτά (ένα κοινό template τηλεοπτικών σειρών και εκπομπών).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake ξανακοιταξα την ταινια :

μεταξυ τους χρησιμοποιουν τα μικρα τους ονοματα,η γειτονια κι ο σπιτονοικοκυρης τους αποκαλουν με τα μικρα τους ονοματα(Θανασης και Γρηγορης)

με τα επιθετα τους (Τιγκος και Σπινος που εγραψα και στο ποστ και οχι Τικος και Σφηκος που γραφει στο ιντερνετ) τους αποκαλουν: ενας γνωστος τους που ειναι σερβιτορος,ενας αλλος που τους καλει να συμμετεχουν σε μια ταινια κι ενας που τους καλει για ενα θεατρικο)

Μια διορθωση: τοσο στην υπηρετρια οσο και στην κυρια με το χαμενο σκουλαρικι χρησιμοποιουν μονο τα επιθετα τους (Τιγκος και Σπινος)

Ολοκληρο το ονοματεπωνυμο το ακουμε μονο οταν συστηνονται στον αρραβωνιαστικο της κοπελας

στην ταινια "η σωφερινα" το επιθετο του Βασιλη Αυλωνιτη δεν ειναι ακριβως αυτο που εγραψες: λεγεται ΣΠΑΝΟβαγγελοδημητρης Νικολαος,δες και το

 
katerinak είπε:
Mandrake ξανακοιταξα την ταινια :μεταξυ τους χρησιμοποιουν τα μικρα τους ονοματα,η γειτονια κι ο σπιτονοικοκυρης τους αποκαλουν με τα μικρα τους ονοματα(Θανασης και Γρηγορης)

με τα επιθετα τους (Τιγκος και Σπινος που εγραψα και στο ποστ και οχι Τικος και Σφηκος που γραφει στο ιντερνετ) τους αποκαλουν: ενας γνωστος τους που ειναι σερβιτορος,ενας αλλος που τους καλει να συμμετεχουν σε μια ταινια κι ενας που τους καλει για ενα θεατρικο)

Μια διορθωση: τοσο στην υπηρετρια οσο και στην κυρια με το χαμενο σκουλαρικι χρησιμοποιουν μονο τα επιθετα τους (Τιγκος και Σπινος)

Ολοκληρο το ονοματεπωνυμο το ακουμε μονο οταν συστηνονται στον αρραβωνιαστικο της κοπελας

στην ταινια "η σωφερινα" το επιθετο του Βασιλη Αυλωνιτη δεν ειναι ακριβως αυτο που εγραψες: λεγεται ΣΠΑΝΟβαγγελοδημητρης Νικολαος,δες και το

Σ' ευχαριστώ πολύ για τον επανέλεγχο και όλες τις επισημάνσεις! Τον "Σπανο" εγώ τον αντέγραψα λάθος, η RetroDB τον έχει σωστά. Διορθώθηκαν όλα σύμφωνα με τις υποδείξεις σου.
 
katerinak είπε:
...για την εκπομπη υπαρχει λημμα στη retrodb; δε βρηκα τιποτα
Κατερίνα, μόλις δημιουργήθηκε στη RetroDB... Υπάρχουν ακόμα πολλές ελλείψεις σε εκπομπές, προχωράμε όμως σιγά σιγά...

Mandrake είπε:
... Ο Βερνάρδος είναι πιο παρατηρητικός στα δεδομένα που εμφανίζονται απ' το φόρουμ (ίσως και λόγω θέσης) και σε συνδυασμό με το προσωπικό του αρχείο κάνει πολύ καλή δουλειά! Κάποιες εμμονές στη δομή να έλειπαν μονάχα, αλλά κατά τ' άλλα συμβάλει σημαντικά τους τελευταίους μήνες, πάλι! Υποψιάζομαι πως θα έχει δει και αυτήν την εκπομπή και θα την αναλάβει.
Σε ευχαριστώ Κώστα για τα καλά σου λόγια :)

Mandrake είπε:
Είναι πολλές εκπομπές που λείπουν, μην απατάστε. Κι αυτές είμαι μονάχα η "αφρόκρεμα" γιατί υπάρχουν τόσες άλλες άγνωστες μικρότερων καναλιών της περιφέρειας (απ' το '90-'91 κι έπειτα, έστω), που δεν το βλέπω να καταγράφονται ποτέ (στα τηλεπαιχνίδια, βέβαια, δεν πρέπει να υπάρχουν πάρα πολλές ελλείψεις, ούτε απ' αυτά τα κανάλια!)... Τουλάχιστον στο κομμάτι "μυθοπλασία" είμαστε πολύ μπροστά απ' οποιονδήποτε και ελπίζω κάποια στιγμή να βρω το χρόνο για να ξεκινήσω σοβαρά τη δουλειά που πρέπει να γίνει με τα τηλεοπτικά επεισόδια, αρκεί να έχει δημιουργηθεί το template γι' αυτά (ένα κοινό template τηλεοπτικών σειρών και εκπομπών).
Συμφωνώ κι εγώ στη δημιουργία ενός κοινού template για επεισόδια σειρών και εκπομπών.

Να προσθέσω ότι θεωρώ ότι η RetroDB είναι "πολύ μπροστά" σε όλες τις κατηγορίες καταγραφής της στην Ελλάδα. Οι πληροφορίες που έχουν περαστεί δεν υπάρχουν αλλού - για αυτό και όλοι την αντιγράφουν. :)

katerinak είπε:
στην ταινια "η σωφερινα" το επιθετο του Βασιλη Αυλωνιτη δεν ειναι ακριβως αυτο που εγραψες: λεγεται ΣΠΑΝΟβαγγελοδημητρης Νικολαος,δες και το
Κατερίνα, είναι σωστά περασμένο το όνομα Σπανοβαγγελοδημητρης στη RetroDB.

Edit: Με πρόλαβε ο Κώστας. ;)
 
Λέω μονάχα ότι βλέπω Βερνάρδε! Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω! Λίγοι είμαστε αλλά εφόσον συμβάλετε ενεργά, τέτοιες κουβέντες πρέπει να λέγονται! Και η Lass έχει πάρει το κολάι και "ζωγραφίζει" στις θεατρικές παραστάσεις! Αφού κάποια πράγματα μπήκαν στη θέση τους (μουσικοί συνθέτες & όσοι κάνουν τη μουσική επιμέλεια) και κάποιοι συντελεστές απενεργοποιήθηκαν για την ώρα (για να μη γεμίσουμε άλλα λάθος ονόματα) στρώνονται ωραία κι εκείνες οι παραγωγές!

Και βέβαια είναι σε όλες τις κατηγορίες πιο μπροστά αλλά στις παραγωγές με μυθοπλασία πρέπει να είναι πραγματικά πολύ ελάχιστες οι παραγωγές που λείπουν, ενώ ηθοποιοί συμπληρώνονται διαρκώς και νομίζω πως σε μερικούς μήνες θα έχουμε φτάσει και σ' αυτούς σε ένα τέλμα! Εκτός τις κινηματογραφικές ταινίες μικρού μήκους λοιπόν (αλλά εάν δε γίνει template, δεν προχωράει από κανέναν μας, φυσικά) που είναι πολύ πίσω και τα ντοκιμαντέρ που η IMDB έχει ακόμη πολύ περισσότερα, απ' τους συντελεστές που περνάμε, μόνο σε θεατρικές παραστάσεις να λείπουν οι περισσότεροι, πλέον και σε κάποιες μεγάλες τηλεοπτικές σειρές εκατοντάδων επεισοδίων, όπου έχουν παίξει πολλοί ηθοποιοί με μία σύντομη εμφάνιση, μονάχα και δεν έχουν καταχωρηθεί ακόμα. Θα βρεθούν και θα περαστούν κι αυτά... Ο Νάσος κάνει τρομερή προσπάθεια να ταυτοποιήσει τα πρόσωπα και να περάσει φωτογραφίες στα προφίλ. Είναι τόσο πολλοί συντελεστές όμως που ακόμη κι αν βρίσκεται φωτογραφικό υλικό τους, μόνος του τι να πρωτοφτιάξει... Εάν προχωρήσουν αρκετά αυτοί και δούμε περισσότερες "φάτσες", τότε νομίζω πως θα είναι και η κατάλληλη ώρα να δημιουργηθεί template και να ξεκινήσουμε με τις μικρού μήκους ταινίες! Γιατί αλλιώς θα μπουν ένα κάρο νέοι συντελεστές και θα ανοιχτούν ένα σωρό νέα προφίλ που προηγουμένως δεν τους βρίσκαμε σε δεύτερη παραγωγή για να τ' ανοίξουμε και ίσως μπερδέψουν ακόμη περισσότερο τα πράγματα με το ποιος είναι ποιος... Πρέπει να πιάσω και τους ξένους συντελεστές πάλι, γιατί το έχω αφήσει μήνες και έχουν μαζευτεί διάφοροι χωρίς προφίλ και πληροφορίες (τις βασικές έστω για συγγραφείς, ηθοποιούς κ.α.)...

Άστους ν' αντιγράφουν Βερνάρδε και να μην αναφέρουν την RetroDB... Άστους να μεταφέρουν λάθος και λειψά δεδομένα, που εμείς διορθώνουμε καθημερινά. Όποιος σοβαρός άνθρωπος (επαγγελματίας ή μη) θέλει να αντλήσει κάποια πληροφορία, γνωρίζει πλέον πως θα πρέπει να συμβουλευτεί τη RetroDB. Αυτό εμένα μου φτάνει. Όταν κάποια στιγμή φτάσουμε σε ένα καλό σημείο και έχουν περαστεί όσες παραγωγές εκκρεμούν, τότε είναι η ιδανική στιγμή να ξεκινήσουμε να περνάμε και άλλες μεταβλητές με συντελεστές που έχουμε παραλείψει. Εάν τα κάναμε αυτά από τότε που μπήκα και τα πρότεινα, δε θα ήταν βουνό τώρα γιατί μπαίνοντας σε μια παραγωγή θα τους περνούσαμε κι αυτούς απευθείας. Τώρα είναι εξαιρετικά δύσκολο να ανοιγόμαστε έτσι, αλλά μη τα λέω τα ίδια και τα ίδια συνέχεια... Υπομονή και θα φτάσουμε και σ' αυτό το σημείο. Προέχουν οι παραγωγές και οι συντελεστές που λείπουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο "Επειδή Και Δια Ταύτα" ('72-'73) είναι βέβαιο ότι μιλάμε για μία σαιζόν; Και αν ναι, είχε εβδομαδιαία περιοδικότητα ή έπαιζε καθημερινά; Αν γνωρίζει κανείς ας πει για να προσθέσουμε τις πληροφορίες στο λήμμα.
 
Mandrake είπε:
Στο "Επειδή Και Δια Ταύτα" ('72-'73) είναι βέβαιο ότι μιλάμε για μία σαιζόν; Και αν ναι, είχε εβδομαδιαία περιοδικότητα ή έπαιζε καθημερινά; Αν γνωρίζει κανείς ας πει για να προσθέσουμε τις πληροφορίες στο λήμμα.
Ουφ, μου βγήκαν τα μάτια στο ψάξιμο... :)

Έτοιμο!! :)
 
Αρχηγός!! Να βρούμε ότι έχουμε απ' τον άνθρωπο κι ας επικοινωνήσει κανείς για τα περαιτέρω! Εάν μπορείς να βρεις πληροφορίες, γνωρίζεις για τις "χοντρές" εκκρεμότητες (που λείπουν πολλά στοιχεία) γενικά ή χρειάζεσαι "κατευθύνσεις"; Για το "Λευκό Σταυρόλεξο" ('86) ας πούμε, υπάρχει τίποτα; Έχετε υπόψιν κι αυτά εδώ παιδιά!
 
στην ταινια η φωτογραφια του ηθοποιου Τασου Δενεγρη ειναι αυτη

sxe.JPG

στην ταινια ο τιτλος εμφανιζεται ετσι:

miatosomakr.JPG

για την εκπομπη αν δεν κανω λαθος δεν υπαρχει λημμα

τα στοιχεια του ποστ δεν περαστηκαν
 
Mandrake είπε:
Αρχηγός!! Να βρούμε ότι έχουμε απ' τον άνθρωπο κι ας επικοινωνήσει κανείς για τα περαιτέρω! Εάν μπορείς να βρεις πληροφορίες, γνωρίζεις για τις "χοντρές" εκκρεμότητες (που λείπουν πολλά στοιχεία) γενικά ή χρειάζεσαι "κατευθύνσεις"; Για το "Λευκό Σταυρόλεξο" ('86) ας πούμε, υπάρχει τίποτα; Έχετε υπόψιν κι αυτά εδώ παιδιά!
Να 'σαι καλά! :)

Ξέρω περίπου τι "χοντρές" εκκρεμότητες υπάρχουν - αν δεν σου κάνει κόπο, παρέθεσε κάποια links μήπως μπορούμε να βρούμε τίποτα... ;)

Για αυτά εδώ που αναφέρεις Κώστα εδώ, είναι δύσκολο εγώ να βρω κάτι, διότι δεν πρέπει να έχω στοιχεία δυστυχώς. :(

Όσον αφορά στο "Λευκό Σταυρόλεξο" ('86), εκεί πιστεύω ότι έχω περισσότερες πιθανότητες να βρω κάτι - το βάζω στα υπ' όψιν. Εντάσσεται μέσα στην καταγραφή που κάνω αυτές τις μέρες για σειρές και εκπομπές από τα 70s και 80s, καθώς και για εταιρίες τηλεοπτικής παραγωγής ;)
 
Περάστηκαν ο Τάσος Δενέγρης, ο τίτλος της ταινίας "Μια τόσο μακρυνή απουσία", και δημιουργήθηκε η σελίδα "Ο δράκος ορχήστρα".

Η φωτογραφία της Μαρίας Στράντζαλη δεν θα ήθελα να περαστεί λόγω των γραμμάτων. Θα βρεθεί καλύτερη.

Η πληροφορία για τους συμμετέχοντες στο "Όπως μας αρέσει", θα έπρεπε να έχει χρονολογία.
 
nasos kolias είπε:
Περάστηκαν ο Τάσος Δενέγρης, ο τίτλος της ταινίας "Μια τόσο μακρυνή απουσία", και δημιουργήθηκε η σελίδα "Ο δράκος ορχήστρα".Η φωτογραφία της Μαρίας Στράντζαλη δεν θα ήθελα να περαστεί λόγω των γραμμάτων. Θα βρεθεί καλύτερη.

Η πληροφορία για τους συμμετέχοντες στο "Όπως μας αρέσει", θα έπρεπε να έχει χρονολογία.
ευχαριστω,αυτες οι δυο πιστευω να κανουν

4.JPG

για την εκπομπη δεν ξερω αν γνωριζει η κυρια Χατζηκωτακη την ημερομηνια,χλωμο το βλεπω..

3.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα