RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

καλο σας μεσημερι...

παλιος ελληνικος κινηματογραφος

 


Για σένα την αγάπη μου

θανος παπαδοπουλος

μουσικη χρηστος μουραμπας-μανος χατζηδακις

τραγουδι γιαννης βογιατζης-αντζελα νακου

παραγωγος ηλιας περγαντης

Για την αγάπη μιας ορφανής

στελλα στρατηγου

γιωργος νεζος

λευκη παπαζαφειροπουλου

παραγωγος νοβακ φιλμ

Για την αγάπη της βοσκοπούλας

μουσικη χρηστος μουραμπας

παραγωγος εβδομη τεχνη

Για την αγάπη του παιδιού μου

μουσικη χρηστος μουραμπας

Για την καρδιά της ωραίας Ελένης

μουσικη χρηστος μουραμπας

Για την τιμή και τον έρωτα

λαμπρος κοτσιρης

Για το ψωμί και τον έρωτα

μουσικη χρηστος μουραμπας-βασιλης τσιτσανης

σεναριο νεστορας ματσας

τραγουδι λαουρα

παραγωγος αριων φιλμ

Γιακουμής, μια ρωμέικη καρδιά

μουσικη χρηστος μουραμπας

Οι Γερμανοί ξανάρχονται... (1948

νικος φερμας

Γαμπρός από τη Γαστούνη

γιαννης αλεξανδριδης

μουσικη χρηστος μουραμπας-τακης σουκας-θοδωρος δερβενιωτης

τραγουδι χαρουλα λαμπρακη

Γαμπρός από το Λονδίνο

μουσικη μιμης πλεσσας

σεναριο αλεκος σακελαριος-χρηστος γιαννακοπουλος

Γαμπρός για κλάματα

μουσικη χρηστος μουραμπας

Ο Γιάννος και η Παγώνα

γιωργος βελεντζας

μουσικη κωστας καπνισης

Ο γαμπρός μου ο δικηγόρος

μουσικη γιωργος μουζακης

Ο γαμπρός μου ο προικοθήρας

ελπιδα μπραουδακη

διονυσια ρωη

σεναριο στεφανος φωτιαδης

τραγουδι γιωργος ζαμπετας

μουσικη χρηστος μουραμπας

Γιατί με εγκατέλειψες

τασος γιαννοπουλος

μουσικη χρηστος μουραμπας-γιωργος ζαμπετας

τραγουδι βικυ μοσχολιου-δουκισσα-πανος τζανετης

Γύρω μας γκρεμίστηκαν όλα

γιωργος βελεντζας

γιαννης αλεξανδριδης

μουσικη χρηστος μουραμπας

τραγουδι ριτα σακελαριου

Γραφείο συνοικεσίων (1956)

παναγιωτης καραβουσιανος

κωστας στραντζαλης

γιαννης φερμης

τραγουδι αννα χρυσαφη

παραγωγος εβδομη τεχνη

Ο Γοργοπόταμος

γιωργος οικονομου

πετρος ζαρκαδης

αρης τσιουνης

στρατος παχης

κωστας μπακαλης

νικος πασχαλιδης

διονυσια ρωη

χρυσα κοζυρη

θανος μαρτινος

γιωργος καυκας

μουσικη γιωργος φρεντζος

παραγωγος ηλιας μαχαιρας

Γεύση από Ελλάδα

νικος βανδωρος

γιωργος βασος

μιχαλης δεσυλλας

γιαννης φυριος

γιωργος κυριακιδης

πανος κορκοτας

μιχαλης γιαννατος

ηλιας κακλαμανης]

ανδρεας τσακωνας

μαρκος λεζες

κωστας φατουρος

γιαννης χειμωνιδης

θανασης λιαμης

μουσικη ζακ μεναχεμ

σεναριο γιωργος λαζαριδης

παραγωγος νικος παπαδοπουλος

τραγουδι ρομπερτ ουιλιαμς
 
Λίστα επεισοδίων "Οι Μεν και οι Δεν" στη RetroDB

mhmerotategiatipino είπε:
Καιρός να φτιάξουμε και τους Μεν και Δεν (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F%CE%B9_%CE%BC%CE%B5%CE%BD_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%BF%CE%B9_%CE%B4%CE%B5%CE%BD).
Ανακάλυψα ένα τετράδιο όπου κατέγραφα αναλυτικά τα επεισόδια από την πρώτη μέρα προβολής τους κι έτσι έχουμε:

Α΄

1 Μοιραία συνάντηση

2. Λαός και Κολωνάκι

3. Εμού του ιδίου

4. Η θεία από το Σικάγο

5. Ρωμαϊκά όργια

6. Μάνα είναι μόνο δύο

7. Πεθερές εξ αγχιστείας

8. Αχ αυτές οι γυναίκες μου

9. Στην γκαλερί

10. Ο ιδανικός άντρας

11. Η τζαζ κι ο ροκ

12. Ο καρπός του παράνομου έρωτα

13. Bodyguard

14. Ποιος φοβάται τη Βιρτζίνια Γιουνγκ

15. Το πρόσωπο της ημέρας

16. Μια υπέροχη ζωή

17. Η κοριτσάρα με τα σπίρτα

18. Μερικές το προτιμούν καυτό

19. Ο θησαυρός του μακαρίτη

20. Δείξε μου το σώμα σου

21. Απιστία χωρίς αξιοπρέπεια Α΄

22. Απιστία χωρίς αξιοπρέπεια Β΄

23. Το ξένο είναι πιο γλυκό

24. Απαγωγή

25. Το παλαμάρι του βαρκάρη

26. Ο δράκουλας διψά για αίμα παρθένας

27. Πατέρα, μπαμπά, daddy

28. Βίκτωρ Βικτώρια

29. Η κληρονομιά της Τερέζ [κάπου είδα τον λανθασμένο τίτλο Η διαθήκη του στρατηγού]

30. Ωραία μου κυρία Σταμάτη

31. Ο ροζ γάτος

32. Το βαπόρι απʼ την Περσία

33. Ανήθικη πρόταση

34. Έγκλημα στο Κολωνάκι [κάπου είδα τον λανθασμένο τίτλο Ο δολοφόνος με τις κούκλες]

35. Το ελιξήριο του έρωτα

36. Διαζύγιο αλα Σταμάτηδες

37. Οδύσσεια

38. Μικρό Βούδα

39. Παντρεμένες Αφροδίτες

40. Αυτό το κάτι

41. Μακρύ, καυτό καλοκαίρι

Β΄

1. Γκοστμπάστερς

2. Το σπίτι των οργίων

3. Εις το όνομα του ανδρός

4. Ου φοροφυγεύσεις

5. Ο κλέψας του κλέψαντος [κάπου είδα τον λανθασμένο τίτλο Κλέφτες]

6. Για την Αθήνα ρε γαμώτο

7. Ο κατά φαντασίαν ασθενής

8. Πειρασμός

9. Ποιος είναι το αφεντικό

10. Top models

11. Μενού καπέλο

12. Ερωτικές φαντασιώσεις

13. Μαθήματα πιάνου

14. Κυνηγοί ταλέντων

15. Ο βαλές κι ο χαβαλές

16. Κάθε κανάλι και καημός

17. Είμαι φίνο φανταράκι [κάπου είδα τον λανθασμένο τίτλο Στον στρατό]

18. Ροζ τηλέφωνο

19. Ρωμαίος μεν, Ιουλιέτα δεν [κάπου είδα τον λανθασμένο τίτλο Ο ανιψιός του Δάγκα]

20. Ληστεία αλα ελληνικά

21. Μια Κάντιλακ γκρενά

22. Τα τρελά κουλουβάχατα της Ιστορίας [κάπου είδα τον λανθασμένο τίτλο Απόκριες]

23. Η Θέμις έχει κέφια

24. Ο διαγωνισμός

25. Ο κομπλεξικός

26. Αμνησία

27. Γραφείο συνοικεσίων

28. Μητέρα Τερέζα [κάπου είδα τον λανθασμένο τίτλο Θεούσος]

29. Ψυχώ [κάπου είδα τον λανθασμένο τίτλο Μισώ τους τουρίστες]

30. Η επέτειος

31. Μπάτε σκύλοι αλέστε

32. Ένας Αμερικανός φίλος

33. Πρώτη σελίδα

34. Αιώνια νεότης

35. Follow your heart

36. Σπάρτακα

37. Πάρτα, άρρωστε!

38. Ούζα στη Σαχάρα

Γ΄

1. La bouzouκερί Α΄

2. La bouzouκερί Β΄

3. Και μάγκας και Δάγκας

4. Άλλο έγκυος κι άλλο φερέγγυος

5. Κέρατο βερνικωμένο

6. Οι κυνηγοί του χαμένου θησαυρού

7. Ο δράκος του Κολωνακίου

8. Ο υποκόμης του Σάσεξ

9. Το μαύρο τους το… Γκάλη!

10. Ο ευεργέτης

11. Σεξουαλική παρενόχληση

12. Πρετ-α-πορτέ

13. Άγριο θηλυκό

14. Το πάρτι [κάπου είδα τον λανθασμένο τίτλο Πρωτοχρονιάτικο ρεβεγιόν]

15. All that jazz

16. Του σκυλιού και του παλουκιού

17. Το λαχείο

18. Τρελοκατάσταση

19. Στον οδοντίατρο [κάπου είδα τον λανθασμένο τίτλο Οδοντίατρος]

20. Τηλεμαχίες

21. Τρισάθλιοι

22. Ζήτω που καήκαμε

23. Ρεπορτάζ στο τούνελ

24. Μασάζ για κυρίους [κάπου είδα τον λανθασμένο τίτλο Μασατζίδικο]

25. Για το τομάρι ενός μπάτσου

26. Τυχερή δεκάρα

27. Η βιτρίνα

28. Εννιά μήνες

29. Ήταν όλοι τους παιδιά μας

Σύνολο επεισοδίων 108. And that's it! :)
Τι να πω φίλε mhmerotategiatipino για την αναλυτικότατη καταγραφή των επεισοδίων της σειράς;

Κατ' αρχάς, ένα ΜΕΓΑΛΟ (και καθυστερημένο) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ μέρους όλων των φανς της κωμικής αυτής σειράς! :thanx2: :thanx2: Η λίστα σου έρχεται να δώσει (επιτέλους!!) απαντήσεις και να γεμίσει τα κενά σε άλλες λίστες που κυκλοφορούσαν μέχρι σήμερα για τα επεισόδια της σειράς.

Να ενημερώσω επίσης ότι το σχετικό λήμα στη RetroDB φυσικά ενημερώθηκε με τη σωστή σειρά και με τους τίτλους των επεισοδίων:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Οι_μεν_και_οι_δεν

Είχαμε κάποια κενά (και/ή λαθάκια) μέχρι σήμερα τα οποία διορθώθηκαν. Θα ήθελα στο σημείο αυτό όμως να ζητήσω την βοήθειά σου (ή όποιου άλλου ξέρει να βοηθήσει) στα ακόλουθα ερωτήματα:

1. Στον Β' κύκλο, 29ο επεισόδιο γράφεις:

"29. Ψυχώ [κάπου είδα τον λανθασμένο τίτλο Μισώ τους τουρίστες]"

Στη RetroDB είχαμε μέχρι σήμερα καταγεγραμμένο τον τίτλο "Ψυχώ" με guest star τον Χρήστο Σιμαρδάνη και τον τίτλο "Μισώ τους τουρίστες" με guest stars τους: Ανδρέας Μαριανός, Δημήτρης Παλαιοχωρίτης, Κατερίνα Κουτροκόη και Ταϋγέτη.

Μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι όλοι αυτοί οι guests + τον Χρήστο Σιμαρδάνη εμφανίστηκαν στο ίδιο επεισόδιο;

2. Στον Β' κύκλο, 38ο (τελευταίο) επεισόδιο γράφεις:

"38. Ούζα στη Σαχάρα"

Στη RetroDB είχαμε μέχρι σήμερα καταγεγραμμένο τον τίτλο "Τσάι στη Σαχάρα" με guest star την Άννα Χατζησοφιά.

Μπορείς μήπως να επιβεβαιώσεις τον τίτλο και ότι η Άννα Χατζησοφιά πήρε μέρος στο "Ούζα στη Σαχάρα";

3. Μήπως υπάρχουν καταγεγραμμένες και οι ημερομηνίες Α' προβολής των επεισοδίων; Το ρωτώ αυτό διότι από βιντεάκι του φίλου FORD231 στο forum, έχουμε την πληροφορία ότι το Εορταστικό επεισόδιο "Εβδομήντα χρόνια Μεν... αλλά Δεν" προβλήθηκε την Παρασκευή 6 Ιανουαρίου 1995. Μη γνωρίζοντας όμως τις ημερομηνίες προβολής των επεισοδίων της Β' σεζόν, δεν μπορούμε να εντάξουμε το Εορταστικό επεισόδιο στη σωστή του σειρά...

4. Και κάτι τελευταίο: Με την προσθήκη του εορταστικού επεισοδίου "Εβδομήντα χρόνια Μεν... αλλά Δεν", το σύνολο των επεισοδίων ανεβαίνει πλέον στο 109. Υπήρχε μήπως και κανένα άλλο Εορταστικό επεισόδιο (Χριστουγεννιάτικο, Πρωτοχρονιάτικο, Πασχαλινό, κτλ) το οποίο δεν αναφέρεται στη λίστα μας;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι προκαταβολικά για την βοήθεια. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το επεισόδιο με το Χρήστο Σιμαρδάνη και το επεισόδιο με Ανδρέα Μαριανό είναι δυο διαφορετικά επεισόδια. (Ο τίτλος "Μισώ τους τουρίστες" είναι υπό αμφισβήτηση)

Στο πρώτο ο Χρήστος Σιμαρδάνης είναι ένας γείτονας όπου από το παράθυρο τον βλέπουν να γευματίζει με μια γυναίκα και στην συνέχεια τη σκοτώνει. Βέβαια πρόκειται για φουσκωτή κούκλα.

Στο δεύτερο οι τέσσερεις πρωταγωνιστές καταφεύγουν σε ένα ξενοδοχείο όπου ο Ανδρέας Μαριανός υποδύεται έναν "Κουασιμόδο".
 
nasos kolias είπε:
Το επεισόδιο με το Χρήστο Σιμαρδάνη και το επεισόδιο με Ανδρέα Μαριανό είναι δυο διαφορετικά επεισόδια. (Ο τίτλος "Μισώ τους τουρίστες" είναι υπό αμφισβήτηση)Στο πρώτο ο Χρήστος Σιμαρδάνης είναι ένας γείτονας όπου από το παράθυρο τον βλέπουν να γευματίζει με μια γυναίκα και στην συνέχεια τη σκοτώνει. Βέβαια πρόκειται για φουσκωτή κούκλα.

Στο δεύτερο οι τέσσερεις πρωταγωνιστές καταφεύγουν σε ένα ξενοδοχείο όπου ο Ανδρέας Μαριανός υποδύεται έναν "Κουασιμόδο".
Thanks Νάσο, επομένως τα "κρατάμε" και τα δύο επεισόδια - θα κάνω τις ανάλογες τροποποιήσεις στο εν λόγω λήμμα.

EDIT: Οι αλλαγές έγιναν, αλλά έχουμε ακόμα κάποιες "εκκρεμότητες" με τη λίστα των επεισοδίων - ας "δώσει μια χείρα βοηθείας" όποιος ξέρει:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Οι_μεν_και_οι_δεν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα σας...

Πέρασα σε μια ελληνική ταινία την παραγωγό εταιρία αλλά κάποιος την άλλαξε.

Όντως το τσεκάρισα ξανά και έχω δίκιο.Η δική μου η πηγή είναι η ίδια η ταινια: Ακόμα μια φορά πριν ξεψυχήσω‎ (Γυναίκες πολυτελείας)(Ο εκβιασμός).Στην έναρξη της ταινίας αναφέρεται ξεκάθαρα:<<Κ.Μ.film παρουσιάζει την ταινία>>

Σε δυο κινηματογραφικα βιβλία που έχω αναφέρουν σαν παραγωγό της ταινίας την Κλακ Φιλμ.

Τελικά ποιός έχει δίκιο ;

Προβολή συνημμένου 31524Προβολή συνημμένου 31525

ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ - ΓΥΝΑΙΚ&amp;#9.JPG

ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ - ΓΥΝΑΙΚ&amp;#9.JPG
 
Μόλις το είδα. Εγώ το άλλαξα. Παντού είναι καταγεγραμμένο ως "Κλακ Φιλμ". Έχω την ταινία αλλά δεν το τσέκαρα ακόμη απο 'κει, η φωτογραφία σου όμως αποδεικνύει αυτό που λες! Το θέμα είναι ότι "K.M. Film" φαίνεται σαν εταιρία-φάντασμα! Δεν βρίσκω καμία πληροφορία, αλλά ούτε και σε οτιδήποτε άλλο να έχει κάνει την παραγωγή! Έχω κι εγώ μια εγκυκλοπαίδεια και δεν την αναφέρει καν! Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω για να καταλήξουμε με τον lolisman; Επίσης σου έστειλα e-mail απο 'δω μέσα και δεν έχεις απαντήσει ακόμη. Τα pm σου τα 'χεις κλειδωμένα και δε μπορούσα να επικοινωνήσω διαφορετικά, οπότε θα σε παρακαλέσω να τα ξεκλειδώσεις για τυχόν μελλοντική επικοινωνία.

stakovios είπε:
Στοιχεία για τον Χρήστο Μουραμπά1926 - 8 Αυγούστου 1997
Η πληροφορία περάστηκε απ' τον Νάσο. Ευχαριστούμε! :)
 
Shock είπε:
Υπάρχουν μερικές σειρές οι οποίες δεν έχουν ορισμένες ημερομηνίες (year). Όποιος ξέρει κάτι γι' αυτές....
"Βότκα μολότωφ"

"Δυο δρόμοι"

"Θησαυρός της Μαλβάσιας"

"Βαριετέ"

"Γάτες"

"Γεια χαραντάν MEGA"

"Ο δολοφόνος που έκλαιγε"

"Ο μπαμπάς εκπαιδεύεται"

"Ιστορίες για γέλια και για κλάματα"

"Φθινοπωρινή συμφωνία"

"Φουτ μπωλ"

"Ιστορίες του παππού Αριστοφάνη"

"Όνομα της φωτιάς"

"Πρώτα βήματα (Τα)"

"Καβαλάρηδες της θάλασσας"

"Καραγκιόζης Καραγκιόζης"

"Κρουαζιέρα της ελπίδας"

"Κρυμμένοι άνθρωποι"

"Τερπετέρης (Ο)"

"Μακρινοί δρόμοι"

"Ένα τραγούδι μια ιστορία"

"Επάγγελμα ρεπόρτερ"

"Εθνική Οδός"

"Μπούμερανγκ"

"Μια μεγάλη οικογένεια"

"Μικρός Αλέξης"

"Μάχη (Η)"

"Στη χώρα των καμπούρηδων"

"Σωσίας (Ο)"

"Ο πατέρας μου ο Έλληνας"
Αρχαία ιστορία αλλά για να συνοψίσουμε κι εδώ. Έχουν πλέον βρεθεί οι χρονολογίες στις εξής:

1. "Ιστορίες Του Παππού Αριστοφάνη" ('99)

2. "Γάτες" ('97)

3. "Ο Δολοφόνος Που Έκλαιγε" ('78 )

4. "Γεια χαρα νταν Zouga" ('93)

To "Ο Σωσίας" πιστεύω πως είναι το "Ο Δεύτερος Άνθρωπος" ('93-'94)! Που βρέθηκε αυτός ο τίτλος με τους ηθοποιούς αυτούς; Μήπως παίχτηκε σε κάποιο τοπικό κανάλι, "δανεισμένη" κι αυτή, με άλλον τίτλο;

stakovios είπε:
Ο ηθοποιός Τρύφων Καρατζάς συμμετείχε στην εκπομπή της ΤΕΔ (1970) Φοιτητικοί και νεανικοί παλμοί.

bernard.c είπε:
Σύμφωνοι, αλλά το λήμμα δεν έχει ανοιχτεί ακόμα στη RetroDB...
Υπάρχει πλέον απ' τον Νάσο και περάστηκε κι ο Τρύφων Καρατζάς! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Mandrake, πράγματι είναι Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Πέρασα την υπόθεση της σειράς, όπου ο Καρράς είναι ο σωσίας ενός επιχειρηματία.

"Ο σωσίας" ήταν ο αρχικός τίτλος της σειράς, πριν προβληθεί.
 
Και πάνω που ετοιμαζόμουν να σου στείλω pm! Το επιβεβαίωσες; Ωραίος!! Το "Ζούγκλα symmory" καλά έκανες και το άλλαξες σε "Zouga"! Το μετάνιωσα μετά και το έβαλα στην παρακολούθηση αλλάζοντας μόνο το "Sname" προσωρινά αλλά με πρόλαβες! Τώρα για να προχωράμε σιγά σιγά με τα κανάλια επικαλούμαι όλους σας για να ρωτήσω πως το θέλετε να γίνει:

1ον με τα κανάλια. Σκέφτομαι και τα "ALTER", "ALTER 5", "ALPHA", "MEGA" να γίνουν αντίστοιχα "Alter", "Alter 5", "Alpha", "Mega" αλλά θέλω την γνώμη σας. Σε όσα έχουν κάτι "TV" (μπρος και πίσω απ' το υπόλοιπο όνομα) ή έχουν αρχικά, τα αφήνουμε ως έχουν! Θα ζορίσει το πράμα αλλά θα το πιάσω σιγά σιγά να τα στρώσουμε και ότι καινούργια καταχώρηση έχουμε, την περνάμε με μικρά. Ότι νομίζετε! Με τα δύο "ΣΚΑΙ" το αφήνω για αργότερα, γιατί θέλει μελέτη για να γίνουν οι διαχωρήσεις (όλα μέσα στο ίδιο τα βάζατε μέχρι στιγμής, ενώ στην ουσία είναι δύο κανάλια!). Ας λύσουμε το θέμα με αυτά που αναφέρω για την ώρα και θα επανέλθω.

2ον και σημαντικότερο. Πρέπει επιτέλους να φτιαχτεί κατηγορία για τις εταιρίες παραγωγής. Πέρυσι είδα πως ήταν άσχημο και λάθος να φαίνεται ως "Παραγωγός: Κλακ Φιλμ" απ' την στιγμή που το ζητούμενο είναι είναι κάποιο πρόσωπο και όχι κάποια Α.Ε. ή Ε.Π.Ε. και δημιούργησα μια μεταβλητή "company" φωλιασμένη στον παραγωγό ώστε να τα βάζουμε εκεί προσωρινά, αλλά αυτή δεν είναι λύση... Στο τέλος της παρουσίασης φαίνεται το "Συζητήστε για τον παραγωγό τάδε". Πρέπει να μπει άλλη κατηγορία καθώς είναι διαφορετικό κομμάτι, κι ας μην έχει ανακοινωθεί ποτέ κάποιος παραγωγός σε κάποια ταινία ή σειρά. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν δημιούργησα ποτέ "producer" σε κάποια εταιρία. Το κάνουν άλλοι για να έχουμε ένα μπούσουλα αλλά κάποια στιγμή αυτά θα πρέπει να μεταφερθούν. Ωστόσο αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι η ακριβής ονομασία των εταιριών. Στα κανάλια καλώς και δεν βάζουμε τις τελείες στα αρχικά μιας κι έχουμε συνηθίσει έτσι το σήμα στους δέκτες μας. Στις εταιρίες παραγωγής όμως; Ένα "Α.Ε.", "Ε.Π.Ε." ή "Ltd." πιστεύω πως πρέπει να γράφονται έτσι και όχι κολλητά! Όπου βρίσκω λοιπόν θα το αλλάζω, αλλά θέλω την γνώμη σας πριν προχωρήσω και οι εταιρίες γίνουν πολλές. Φαίνονται αραιοί οι χαρακτήρες και δε μου πολυαρέσει, αλλά η αλήθεια είναι πως μου φαίνεται πιο σωστό. Πως σας φαίνεται η μορφή αυτή;

Υ.Σ. Ίσως κακώς τα έθεσα στο "Μικρές Διορθώσεις" κι έπρεπε να το βάλω στις "Προτάσεις", αλλά ας είναι...
 
Mandrake είπε:
Τώρα για να προχωράμε σιγά σιγά με τα κανάλια επικαλούμαι όλους σας για να ρωτήσω πως το θέλετε να γίνει:
1ον με τα κανάλια. Σκέφτομαι και τα "ALTER", "ALTER 5", "ALPHA", "MEGA" να γίνουν αντίστοιχα "Alter", "Alter 5", "Alpha", "Mega" αλλά θέλω την γνώμη σας. Σε όσα έχουν κάτι "TV" (μπρος και πίσω απ' το υπόλοιπο όνομα) ή έχουν αρχικά, τα αφήνουμε ως έχουν! Θα ζορίσει το πράμα αλλά θα το πιάσω σιγά σιγά να τα στρώσουμε και ότι καινούργια καταχώρηση έχουμε, την περνάμε με μικρά. Ότι νομίζετε! Με τα δύο "ΣΚΑΙ" το αφήνω για αργότερα, γιατί θέλει μελέτη για να γίνουν οι διαχωρήσεις (όλα μέσα στο ίδιο τα βάζατε μέχρι στιγμής, ενώ στην ουσία είναι δύο κανάλια!). Ας λύσουμε το θέμα με αυτά που αναφέρω για την ώρα και θα επανέλθω.
Συμφωνώ με την πρόταση αυτή, δεν έχω κάποια αντίρρηση.

Mandrake είπε:
2ον και σημαντικότερο. Πρέπει επιτέλους να φτιαχτεί κατηγορία για τις εταιρίες παραγωγής. Πέρυσι είδα πως ήταν άσχημο και λάθος να φαίνεται ως "Παραγωγός: Κλακ Φιλμ" απ' την στιγμή που το ζητούμενο είναι είναι κάποιο πρόσωπο και όχι κάποια Α.Ε. ή Ε.Π.Ε. και δημιούργησα μια μεταβλητή "company" φωλιασμένη στον παραγωγό ώστε να τα βάζουμε εκεί προσωρινά, αλλά αυτή δεν είναι λύση... Στο τέλος της παρουσίασης φαίνεται το "Συζητήστε για τον παραγωγό τάδε". Πρέπει να μπει άλλη κατηγορία καθώς είναι διαφορετικό κομμάτι, κι ας μην έχει ανακοινωθεί ποτέ κάποιος παραγωγός σε κάποια ταινία ή σειρά. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν δημιούργησα ποτέ "producer" σε κάποια εταιρία. Το κάνουν άλλοι για να έχουμε ένα μπούσουλα αλλά κάποια στιγμή αυτά θα πρέπει να μεταφερθούν. Ωστόσο αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι η ακριβής ονομασία των εταιριών. Στα κανάλια καλώς και δεν βάζουμε τις τελείες στα αρχικά μιας κι έχουμε συνηθίσει έτσι το σήμα στους δέκτες μας. Στις εταιρίες παραγωγής όμως; Ένα "Α.Ε.", "Ε.Π.Ε." ή "Ltd." πιστεύω πως πρέπει να γράφονται έτσι και όχι κολλητά! Όπου βρίσκω λοιπόν θα το αλλάζω, αλλά θέλω την γνώμη σας πριν προχωρήσω και οι εταιρίες γίνουν πολλές. Φαίνονται αραιοί οι χαρακτήρες και δε μου πολυαρέσει, αλλά η αλήθεια είναι πως μου φαίνεται πιο σωστό. Πως σας φαίνεται η μορφή αυτή;
Άποψη για την μορφή των ακρονυμίων στα ονόματα (δηλαδή "Α.Ε." ή "ΑΕ") δεν έχω. Ας γίνει η ονομασία σύμφωνα με αυτό που προτιμά η πλειοψηφία.

Με την πρόταση του να δημιουργηθεί μια επιπλέον κατηγορία / template για τις εταιρίες παραγωγής ("company") στην αρχική σελίδα της RetroDB που θα διαφοροποιεί εταιρίες παραγωγής από παραγωγούς ("producer"), συμφωνώ.
 
Ρϊξτε μια ματιά σε αυτά. Είναι σειρές της RetroDB που "βαράνε" στην RetroDB 2 λόγω κακής εισαγωγής των χρονολογιών σε αριθμητικά παιδία της βάσης.

Κοινώς δεν ξέρει πως να καταχωρήσει το "?" ή το "-" στο "2005-2008. Πρέπει να έχει μια και μόνο ημερομηνία και αυτή αριθμητική.

Αν δεν σας κάνει κόπο δείτε πως μπορούμε να το ξεπεράσουμε αυτό το πρόβλημα ώστε να έχουμε "σωστές" ημερομηνίες.

sn entityname msg

1 Η λάμψη java.lang.NumberFormatException: For input string: "199?"

2 Ο μπαμπάς εκπαιδεύεται java.lang.NumberFormatException: For input string: "199?"

3 Καβαλάρηδες της θάλασσας java.lang.NumberFormatException: For input string: "19??"

4 Καλλικαντζαροδουλειές java.lang.NumberFormatException: For input string: "1986-87"

5 Μια γυναίκα από το παρελθόν java.lang.NumberFormatException: For input string: "199?"

6 Test111 java.lang.NumberFormatException: For input string: "2004-07"

7 Γιούγκερμαν (2007) java.lang.NumberFormatException: For input string: "200?"

8 10η εντολή : Επί ματαίω java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

9 10η εντολή : Σκοτεινή θάλασσα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

10 10η εντολή : Εισβολή java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

11 10η εντολή : Μεσοτοιχία java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

12 10η εντολή : Ατύχημα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

13 10η εντολή : Προστατευόμενα μέλη java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

14 10η εντολή : Μέθη java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

15 10η εντολή : Οικογενειακή γιορτή java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

16 10η εντολή : Συγγένεια Α΄βαθμού java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

17 10η εντολή : Λάθος κίνηση java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

18 10η εντολή : Το σημάδι java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

19 10η εντολή : Η πληρωμή java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

20 10η εντολή : Να τα πούμε ; java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

21 10η εντολή : Ούτε γάτα ούτε ζημιά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

22 10η εντολή : Επιστροφή java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

23 10η εντολή : Η φυγή java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

24 10η εντολή : Τεχνική ποινή java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

25 10η εντολή : Οφθαλμόν αντί οφθαλμού java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

26 10η εντολή : Μπούμερανγκ java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

27 10η εντολή : Μαθήματα πιάνου java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

28 10η εντολή : Μεταξύ φίλων java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

29 10η εντολή : Καθ' οδόν java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

30 10η εντολή : Μαινάδες java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

31 10η εντολή : Εικονική πραγματικότητα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

32 10η εντολή : Εύκολο θύμα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

33 10η εντολή : Έκπτωτος java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

34 10η εντολή : Τιμωρία java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

35 10η εντολή : Αρραβωνιάσματα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

36 10η εντολή : Εν λευκώ java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

37 10η εντολή : Το χρώμα του μίσους java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

38 10η εντολή : Κάθοδος java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

39 10η εντολή : Χωρίς έλεος java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

40 10η εντολή : Ανεπιθύμητος java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

41 10η εντολή : XXSmall java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

42 10η εντολή : Καταραμένοι java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

43 10η εντολή : Παγωμένο βλέμμα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

44 10η εντολή : Εμμονή java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

45 10η εντολή : Ωραία κοιμωμένη java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

46 10η εντολή : Τα γενέθλια java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

47 10η εντολή : Επί χρήμασι java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

48 10η εντολή : Σαπουνόπερα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

49 10η εντολή : Ψίθυροι java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

50 10η εντολή : Η μετάληψη java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

51 10η εντολή : Η κατάρα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

52 10η εντολή : Ο συλλέκτης java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

53 10η εντολή : Μάνα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

54 10η εντολή : Ορφανή μητρός java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

55 10η εντολή : Focus java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

56 10η εντολή : Η χαρά των ζώων java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

57 10η εντολή : Γατοπαγίδα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

58 10η εντολή : Θέμα τιμής java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

59 10η εντολή : Ας όψεται η Βούλα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

60 10η εντολή : Κλειστά παράθυρα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

61 10η εντολή : Παιχνίδια πολέμου java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

62 10η εντολή : Αποπλάνηση java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

63 10η εντολή : Το δάσος java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

64 10η εντολή : Λευκό πουλί java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

65 10η εντολή : -18oC java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

66 10η εντολή : Κρυμμένη αλήθεια java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

67 10η εντολή : Οικογενειακές αξίες java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

68 10η εντολή : Το σπίτι java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

69 10η εντολή : The end java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

70 7 θανάσιμες πεθερές : Η καλή πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2004-2005"

71 7 θανάσιμες πεθερές : Η μοντέρνα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2004-2005"

72 7 θανάσιμες πεθερές : Η πανούργα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2004-2005"

73 7 θανάσιμες πεθερές : Η μαϊμού πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2004-2005"

74 7 θανάσιμες πεθερές : Η λαϊκή πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2004-2005"

75 7 θανάσιμες πεθερές : Η κουφή πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

76 7 θανάσιμες πεθερές : Οι συμπεθέρες java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

77 7 θανάσιμες πεθερές : Το θύμα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

78 7 θανάσιμες πεθερές : Η αλανιάρα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

79 7 θανάσιμες πεθερές : Η μαφιόζα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

80 7 θανάσιμες πεθερές : Η κακιά πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

81 7 θανάσιμες πεθερές : Ο άντρας πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

82 7 θανάσιμες πεθερές : Η Κρητικιά πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

83 7 θανάσιμες πεθερές : Η Βλάχα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

84 7 θανάσιμες πεθερές : Η Τσιγγάνα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

85 7 θανάσιμες πεθερές : Η Σμυρνιά πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

86 7 θανάσιμες πεθερές : Η Πατρινιά πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

87 7 θανάσιμες πεθερές : Η Αθηναία πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

88 7 θανάσιμες πεθερές : Η Συριανή πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

89 7 θανάσιμες πεθερές : Η Πόντια πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

90 7 θανάσιμες πεθερές : Η Παριανή πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2008-2009"

91 7 θανάσιμες πεθερές : Η Λεριά πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2008-2009"

92 7 θανάσιμες πεθερές : Η θανάσιμη πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2008-2009"

93 Το κόκκινο δωμάτιο: Καλή τύχη Γιώργο java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

94 Το κόκκινο δωμάτιο: Η πρώτη φορά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

95 Το κόκκινο δωμάτιο: Ο κύριος Αηβαλής java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

96 Το κόκκινο δωμάτιο: Ακόμα κι αν φύγεις java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

97 Το κόκκινο δωμάτιο: Το στοίχημα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

98 Το κόκκινο δωμάτιο: Εννέα με πέντε java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

99 Το κόκκινο δωμάτιο: Οι κομπάρσοι java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

100 Το κόκκινο δωμάτιο: Κάρμα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

101 Το κόκκινο δωμάτιο: Η μεγάλη Αβετίφ java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

102 Το κόκκινο δωμάτιο: Μια Κυριακή μετά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

103 Το κόκκινο δωμάτιο: Η ντίβα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

104 Το κόκκινο δωμάτιο: Ο χρυσός Βούδας java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

105 Το κόκκινο δωμάτιο: Τα διαμάντια java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

106 Το κόκκινο δωμάτιο: Bachelor party java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

107 Το κόκκινο δωμάτιο: Εφηβικές βεντέτες java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

108 Το κόκκινο δωμάτιο: Το άσπρο πακέτο java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

109 Το κόκκινο δωμάτιο: Η νύχτα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

110 Το κόκκινο δωμάτιο: Σουίτα γενεθλίων java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

111 Το κόκκινο δωμάτιο: Δυο μέρες μόνο java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

112 Το κόκκινο δωμάτιο: Οι Μενούνοι java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

113 Το κόκκινο δωμάτιο: Ντίντα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

114 Το κόκκινο δωμάτιο: Κώδικας Ελ Γκρέκο java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

115 Τολμηρές ιστορίες : Η εκδίκηση java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

116 Τολμηρές ιστορίες : Αμφιβολίες java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

117 Τολμηρές ιστορίες : Διχασμένος έρωτας java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

118 Τολμηρές ιστορίες : Παιδικός έρωτας java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-1995"

119 Τολμηρές ιστορίες : Ποια από τις δυο java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

120 Τολμηρές ιστορίες : Ταξίδι του μέλιτος java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

121 Τολμηρές ιστορίες : Το στοίχημα java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

122 Τολμηρές ιστορίες : Όλα για τη Βίκυ java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

123 Τολμηρές ιστορίες : Η συνοδός java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

124 Τολμηρές ιστορίες : Άνευ όρων java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

125 Τολμηρές ιστορίες : Αλλάζουμε ; java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

126 Τολμηρές ιστορίες : Κούρσα για τρεις java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

127 Το κόκκινο δωμάτιο: Ήσυχες μέρες java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

128 Το κόκκινο δωμάτιο: 1965 java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

129 Το κόκκινο δωμάτιο: Το δις εξαμαρτείν java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

130 Το κόκκινο δωμάτιο: Alexis story java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

131 Το κόκκινο δωμάτιο: Επέτειος γάμου java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

132 Το κόκκινο δωμάτιο: Τα παντρολογήματα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

133 Το κόκκινο δωμάτιο: Καινούργια σελίδα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

134 Το κόκκινο δωμάτιο: Παστούν java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

135 Το κόκκινο δωμάτιο: Σαλαμίνα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

136 Το κόκκινο δωμάτιο: Ζήλεια μου java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

137 Το κόκκινο δωμάτιο: Emo αγάπη μου java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

138 Safe sex: Αμάρτησα για το παιδί μου... java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

139 Safe sex : Αναστασία java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

140 Safe sex : Άνθρωπος εμπιστοσύνης java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

141 Safe sex: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο... java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

142 Safe sex: Βρέξει, χιονίσει... java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

143 Safe sex : Δευτέρα Παρουσία java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

144 Safe sex : Έμμονες ιδέες java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

145 Safe sex : Επιχείρηση Βασίλης java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

146 Safe sex : Η γραβάτα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

147 Safe sex : Η θεία από το Αϊντάχο java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

148 Safe sex : Η κολλητή μου φίλη java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

149 Safe sex : Η Μπαρμπαρέλα πέθανε java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

150 Safe sex : Κενά αέρος java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

151 Safe sex : Μην το πεις java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

152 Safe sex : Μπίλι Γκράντε java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

153 Safe sex : Το κελί 33 java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

154 Safe sex : Για όλα φταίνε τ' άστρα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

155 Safe sex : Δίδυμος με ωροσκόπο Παρθένο java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

156 Safe sex : Δρ Τούλα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

157 Safe sex : Η απαγωγή java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

158 Safe sex : Η εκδίκηση του προλεταριάτου java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

159 Safe sex : Η νύχτα του Αγίου Βησσαρίωνα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

160 Safe sex : Η τέλεια γυναίκα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

161 Safe sex : Κανείς δεν είναι τέλειος java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

162 Safe sex : Λίλα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

163 Safe sex : Μαθήματα φωτογραφίας java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

164 Safe sex : Μαντάμ Φροσάρ java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

165 Safe sex : Μια πισίνα γεμάτη ψέματα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

166 Safe sex : Να την ακούτε την καθηγήτρια java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

167 Safe sex : Πρακτορείο Άδωνις java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

168 Safe sex : Στα μαχαίρια java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

169 Safe sex : Το αμάρτημα της μητρός μου java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

170 Safe sex : Χορεύοντας με το λύκο java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-08"

171 7 θανάσιμες πεθερές : Η Sixties πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2008-2009"

172 Ο πατέρας μου ο Έλληνας java.lang.NumberFormatException: For input string: "199?"

173 Ανατομία ενός εγκλήματος : Δηλητήριο java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

174 Ανατομία ενός εγκλήματος : Σόρρυ Τζιμ java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

175 Ανατομία ενός εγκλήματος : Poveri fiori java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

176 Ανατομία ενός εγκλήματος : Ο δράκος java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

177 Ανατομία ενός εγκλήματος : Σαλώμη java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

178 7 θανάσιμες πεθερές : Η αρχαία πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2009-2010"

179 7 θανάσιμες πεθερές : Η πεθερά lifting java.lang.NumberFormatException: For input string: "2009-2010"

180 Άγνωστος πόλεμος (1971) java.lang.NumberFormatException: For input string: "1972?"

181 Το κόκκινο δωμάτιο: Πράσινη κάρτα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

182 7 θανάσιμες πεθερές : Η πεθερά του 1821 java.lang.NumberFormatException: For input string: "2009-2010"

183 7 θανάσιμες πεθερές : Group therapy java.lang.NumberFormatException: For input string: "2009-2010"

184 Το νερόν του Δρόπη java.lang.NumberFormatException: For input string: "19??"

185 Οι Ευρωκυπραίοι java.lang.NumberFormatException: For input string: "19??"

186 Ανατομία ενός εγκλήματος : Όρια java.lang.NumberFormatException: For input string: "199?"

187 Η ελληνική μυθολογία java.lang.NumberFormatException: For input string: "198?"

188 7 θανάσιμες πεθερές : Η εθιμοτυπική πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2004-2005"

189 7 θανάσιμες πεθερές : Η Πολίτισσα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2004-2005"

190 7 θανάσιμες πεθερές : Η φαρμακόγλωσση πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2004-2005"

191 7 θανάσιμες πεθερές : Η νεόπλουτη πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2004-2005"

192 7 θανάσιμες πεθερές : Η φαντασιόπληκτη πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

193 7 θανάσιμες πεθερές : Η φεμινίστρια πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

194 7 θανάσιμες πεθερές : Η μηχανοράφτρα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

195 7 θανάσιμες πεθερές : Η Θεσσαλονικιά πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

196 7 θανάσιμες πεθερές : Η Μανιάτισσα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

197 7 θανάσιμες πεθερές : Η Κερκυραία πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

198 7 θανάσιμες πεθερές : Η Καλαματιανή πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

199 7 θανάσιμες πεθερές : Η Κολωνακιώτισσα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

200 7 θανάσιμες πεθερές : Η Κεφαλλονίτισσα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

201 7 θανάσιμες πεθερές : Η Θρακιώτισσα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

202 7 θανάσιμες πεθερές : Η πεθερά δυτικών προαστίων java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

203 7 θανάσιμες πεθερές : Η Ναυπλιώτισσα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

204 7 θανάσιμες πεθερές : Η Σπαρτιάτισσα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

205 7 θανάσιμες πεθερές : Η Αρβανίτισσα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

206 7 θανάσιμες πεθερές : Η Πειραιώτισσα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2008-2009"

207 7 θανάσιμες πεθερές : Πεθερά από τον άλλο κόσμο java.lang.NumberFormatException: For input string: "2008-2009"

208 7 θανάσιμες πεθερές : Μια πεθερά στη Χούντα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2008-2009"

209 Το κόκκινο δωμάτιο: Αντίο κύριε υπουργέ java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

210 Το κόκκινο δωμάτιο: Το χαμόγελο της Τζοκόντα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

211 Το κόκκινο δωμάτιο: Μια νύχτα στην Αθήνα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

212 Το κόκκινο δωμάτιο: Δυο ίδια μπέιμπι ντολ java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

213 Το κόκκινο δωμάτιο: Το σπίτι της οδού Μπενάκη java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

214 Το κόκκινο δωμάτιο: Ας την κρίνει ο Θεός java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

215 Το κόκκινο δωμάτιο: Το χρέος του Βαγγέλη java.lang.NumberFormatException: For input string: "2005-2006"

216 Το κόκκινο δωμάτιο: Η εκδίκηση μιας κυρίας java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

217 Το κόκκινο δωμάτιο: Η θεούσα και ο αλήτης java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

218 Το κόκκινο δωμάτιο: Το διαμάντι του έρωτα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

219 Το κόκκινο δωμάτιο: Λίγο πιο νωρίς λίγο πιο αργά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

220 Το κόκκινο δωμάτιο: Αμερικάνικη βοήθεια java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

221 Τολμηρές ιστορίες : Αυτός που ψιθυρίζει java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

222 Τολμηρές ιστορίες : Το σπίτι μιας άλλης java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

223 Το κόκκινο δωμάτιο: Αυστηρώς ακατάλληλο java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

224 Το κόκκινο δωμάτιο: Η κυρία Μιράντα Τουρουντού java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

225 Το κόκκινο δωμάτιο: Κι όλα τα ίδια μένουν java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

226 Το κόκκινο δωμάτιο: Χολυγουντιανές αφίξεις java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

227 Το κόκκινο δωμάτιο: Νυχτερινός επισκέπτης java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

228 Το κόκκινο δωμάτιο: Λίγο κόκκινο πριν το κόκκινο java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

229 Το κόκκινο δωμάτιο: Η εκδίκηση είναι πιάτο χωρίς θερμίδες java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

230 Το κόκκινο δωμάτιο: Κυρία Κόλλια η επιστροφή java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

231 Το κόκκινο δωμάτιο: Η μνήμη της Μέδουσας java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

232 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Ιδιωτική υπόθεση java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

233 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Αυστηρώς προσωπικό java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

234 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Περίπτωση ανάγκης java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

235 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Αμφιβολίες java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

236 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Ώρα θανάτου 12 ακριβώς java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

237 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Έγκλημα στην Ύδρα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

238 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Ο δολοφόνος φορούσε σμόκιν java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

239 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Έγκλημα στο Κολωνάκι java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

240 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Υπόθεση εκβιασμού java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

241 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Άγγελος java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

242 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Απαγωγή java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

243 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Νυχτερινό τηλεφώνημα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

244 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Η μελωδία του θανάτου java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

245 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Το καλοκαίρι του φόβου java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

246 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Εκείνη τη νύχτα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2006-2007"

247 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Ζήτημα ζωής και θανάτου java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

248 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Αύριο για πάντα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

249 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Η τρίτη αλήθεια java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

250 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Η κυρία της καμπίνας 17 java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

251 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Επικίνδυνο καλοκαίρι java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

252 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Ζήτημα εμπιστοσύνης java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

253 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Ο τέταρτος ύποπτος java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

254 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Το χαμόγελο της σφίγγας java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

255 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Έγκλημα στα παρασκήνια java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

256 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

257 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Ένα γράμμα στο ταξί java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

258 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Περιπέτεια στο μοναστήρι java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

259 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Περιπέτεια java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

260 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Σκοτεινό μεσημέρι java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

261 Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα: Μια γυναίκα από το πουθενά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2007-2008"

262 7 θανάσιμες πεθερές : Η Νεοδημοκράτισσα πεθερά java.lang.NumberFormatException: For input string: "2008-2009"

263 Ανατομία ενός εγκλήματος : Παιχνίδια θανάτου java.lang.NumberFormatException: For input string: "1992-1993"

264 Ανατομία ενός εγκλήματος : Βραχυκύκλωμα java.lang.NumberFormatException: For input string: "1992-1993"

265 Ανατομία ενός εγκλήματος : Ο κύκλος της φωτιάς java.lang.NumberFormatException: For input string: "1992-1993"

266 Ανατομία ενός εγκλήματος : Ενοικιάζεται java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-1995"

267 Ανατομία ενός εγκλήματος : Μέχρι θανάτου java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

268 Ανατομία ενός εγκλήματος : Σόνια Κρίλοβιτς java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

269 Ανατομία ενός εγκλήματος : Το πένθος της ηδονής java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

270 Ανατομία ενός εγκλήματος : Νύχτα τρόμου java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

271 Ανατομία ενός εγκλήματος : Η φωτογράφιση java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-1995"

272 7 θανάσιμες πεθερές : Πεθερά από το μέλλον java.lang.NumberFormatException: For input string: "2008-2009"

273 Ανατομία ενός εγκλήματος : Έκπτωτος άγγελος java.lang.NumberFormatException: For input string: "1994-95"

274 7 θανάσιμες πεθερές : Η πεθερά της οικονομικής κρίσης java.lang.NumberFormatException: For input string: "2009-2010"
 
Τα ξέρω και το έχω στα υπόψιν αλλά τι να προλάβω πια με τόσα ανοίγματα... Τις 4 σειρές απ' αυτές μάλιστα είπα πριν μέρες του Νάσου ότι τις θα τις διορθώσω σύμφωνα με το διπλό έτος που έχουν. Θα κάνω ότι μπορώ από πλευράς μου. Στην "Λάμψη" δε μπορώ να βρω χρονολογία και η πληροφορία για τον ΑΝΤ1 Gold είναι από μνήμης. Τα "Safe Sex" δε μπορούμε να τα φτιάξουμε ακόμη επειδή δεν γνωρίζουμε ημερομηνίες προβολής επεισοδίων στο "Filmnet", που μου 'χε πει ο Νάσος ότι πρωτοπροβλήθηκαν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι Mandrake μη στεναχωριέσαι εννοείται ότι μπορείς θα κάνεις. Το κακό είναι ότι αυτή είναι μόνο η αρχή. Ο χαμός γίνεται στα φυσικά πρόσωπα που ενώ υπάρχει το Date of Birth (dob) και το Date of Death (dod) οι περισσότερες καταχωρήσεις είναι του τύπου 1940-2000.

Προσπαθώ να φτιάξω τις ημερομηνίες για τα timelines
 
Ναι, είχα βάλει το "dod" πριν καιρό γιατί υποψιαζόμουν ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο. Όποιο όνομα πετυχαίνω, φροντίζω να βρω επιπλέον πληροφορίες (αν "θέλουν" να βρεθούν!) και να συμπληρώσω την 2η μεταβλητή, αλλά είναι πολλά... Είχα ζητήσει εν τω μεταξύ πριν αρκετούς μήνες απ' τον Wally να μας δώσει το δικαίωμα, αν γίνεται, να διαγράφουμε, γιατί υπάρχουν λήμματα που δεν χρειάζονται και φαντάζομαι επιβαρύνουν την βάση και δε μου απάντησε σ' αυτό ποτέ. Ορισμένα βέβαια καλό θα είναι να μένουν γιατί υπάρχει ένα θέμα με την search engine κι αν θέλουμε να έχουμε τους τίτλους με ακρίβεια, καθοδηγούν κάποιον που θα μπει να ψάξει, σωστά. Ο Νάσος είδα πως κάνει φιλότιμες προσπάθειες με τις βιντεοταινίες που εκκρεμούν χρονολογίες, αλλά στις άτιμες είναι "δύσκολο" να βρεθούν πληροφορίες. Ακόμη και εταιρίες παραγωγής τους, δεν έχουν πολλές φορές το στοιχείο αυτό!
 
Τα σβησίματα ανέκαθεν τα έκανα εγώ, ότι θέλεις να φύγει πες μου.
 
Τώρα πλέον δυστυχώς δεν τα θυμάμαι και δεν κράτησα σημειώσεις γι' αυτά... Ότι πετύχω θα σου πω!
 
Φίλε Shock είδα πως έπιασες να αλλάζεις τις ημερομηνίες θανάτου και γέννησης των ηθοποιών σε αριθμητικά δεδομένα αντί σε αλφαριθμητικά και θα ήθελα να σε ρωτήσω τι έχεις κατά νου. Βάζεις τις "dob" και "dod" ως κλειδιά; Για ποιον λόγο; Υπάρχει ποτέ περίπτωση κανείς να θέλει να μάθει ποιος γεννήθηκε στις 15 Ιουλίου του 1983 ή πέθανε στις 15 Οκτωβρίου του 1967; Νομίζω πως δε χρειάζεται να μπερδεύεσαι με κάτι τέτοιο και η πληροφορία αυτή δεν είναι για να μπει ως κλειδί αλλά ως απλή πληροφορία όπου τα δεδομένα string (αλφαριθμητικά) δεν υπάρχει πρόβλημα να υπάρχουν. Το ίδιο ισχύει για τις ημερομηνίες προβολής, ημερομηνίες κυκλοφορίας, πρεμιέρες κτλ. Αν τα θέλεις έτσι για κάποιον άλλο λόγο, πες μας αν είναι να έχουμε στα υπόψιν να τα μετατρέψουμε όταν πετύχουμε. Επίσης θα σε παρακαλέσω να μη σβήνεις το "com". Η μεταβλητή είναι για να περνάμε την βιογραφία του καλλιτέχνη. Το "trivia" είναι για άλλον σκοπό.
 
Ξεκίνησα να τα αλλάζω αλλα στη πορεία απλά έβαλα κι άλλο κώδικα στον parser να πιάνει ακόμα περισσότερες περιπτώσεις οπότε δε χρειάζεται να πειραξω την προταρχικη πληροφορία.

Έχω σκοπό να φτιάξω ένα ¨σαν σημερα¨ και φυσικά κάθε ημερομηνία μου είναι χρήσιμη ακόμα και ημερομηνία θανάτου.

Αν θέλετε τα com η οποιαδήποτε αλλα opcodes απλά βάλτε τα όταν τα χρεαστειτε. Υπάρχουν περιπτώσεις που έχει περάσει control character μέσα και έκανα ώρα μχρι να βγάλω άκρη τι πρόβλημα υπήρχε.
 
Shock είπε:
Ξεκίνησα να τα αλλάζω αλλα στη πορεία απλά έβαλα κι άλλο κώδικα στον parser να πιάνει ακόμα περισσότερες περιπτώσεις οπότε δε χρειάζεται να πειραξω την προταρχικη πληροφορία.Έχω σκοπό να φτιάξω ένα ¨σαν σημερα¨ και φυσικά κάθε ημερομηνία μου είναι χρήσιμη ακόμα και ημερομηνία θανάτου.
Μπράβο! Η ιδέα της δημιουργίας του "Σαν σήμερα" είναι πάρα πολύ καλή και θα κάνει χαρούμενα πολλά μέλη του forum (εμού συμπεριλαμβανομένου! ;) ) που το είχαν ζητήσει πριν από λίγους μήνες! :)
 
Πίσω
Μπλουζα