RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Εντάξει, άνευ σημασίας είναι Νάσο... Θα το καταλάβει όποιος τυχόν διαβάσει τα παραπάνω, κάποια στιγμή. Σ' ευχαριστώ πολύ Βιβή!!
 
Πολυ ευχαριστως να εκανα διορθωση του συνδεσμου, αλλα κατι τετοιο δεν μου επιτρεπεται διοτι εχει παρελθει το 24ωρο.

Ειχα τη δυνατοτητα αυτη μεχρι σημερα στις 14:55. Τωρα πλεον οχι, οποτε αν θελουν, ας επιληφθουν του θεματος οι διαχειριστες.
 
Το τακτοποίησα και στα 2 ποστς! :) Μη σας απασχολεί! :)
 
Mandrake είπε:
Έτοιμος και πέρασα και επιπλέον ονόματα συντελεστών που βρήκα πως έλειπαν, όπως και τη διάρκεια.


Τα διόρθωσα και ελπίζω μονάχα να θυμάσαι καλά, γιατί παντού στο διαδίκτυο τον βρίσκω "Υφαντή". Και πρέπει να είμαστε ακριβείς! :) Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!



Αν και λίγο καθυστερημένα, καλή χρονιά φίλε μου! Τους πέρασα όλους. Κοίταξε σε παρακαλώ τις άλλες 4 παραγωγές και αν γνωρίζεις & επιβεβαιώνεις ότι ο Σπύρος Παπαζαφειρίου έχει διατελέσει μουσικός συνθέτης, τότε καλός του έχουμε προφίλ. Εάν όχι και έχει κάνει τη μουσική επιμέλεια, θα πρέπει να προβούμε σε διορθώσεις. Σε περίπτωση που γνωρίζεις... Σ' ευχαριστώ για τις επισημάνσεις!

Μandrake,ο Σπυρος Παπαζαφειριου απο οσο γνωριζω δεν ηταν συνθετης.Δυστυχως εχω μονο την ταινια που προτεινα να προστεθει σε αυτον ως μουσικο επιμελητη.

Και στην οποια ακουγονται μονο μουσικες επιλογες του,οχι συνθεση.
 
Pharcyde είπε:
Μandrake,ο Σπυρος Παπαζαφειριου απο οσο γνωριζω δεν ηταν συνθετης.Δυστυχως εχω μονο την ταινια που προτεινα να προστεθει σε αυτον ως μουσικο επιμελητη.Και στην οποια ακουγονται μονο μουσικες επιλογες του,οχι συνθεση.
Εντάξει φίλε μου, θα διορθώσουμε ότι χρειάζεται! Σ' ευχαριστώ πολύ! Δίνουμε για λίγο παράταση μήπως και δημιουργηθεί το template για τη "Μουσική Επιμέλεια", αλλιώς διαγράφω το λήμμα μιας και δε μπορεί να παραμείνει το όνομα σε καμία κατηγορία.

Εμένα πείτε μου τώρα, όσοι θυμάστε. Προσπαθώ να ξεχωρίσω και να δημιουργήσω προφίλ και συγκεντρωτικά λήμματα για πρόσωπα που έχουμε στοιχεία μονάχα για το μικρό τους όνομα. Έτσι πετυχαίνουμε παρουσιαστές, "ηθοποιούς" σε ερωτικές ταινίες, συμπαρουσιαστές, τραγουδιστές και διάφορους άλλους. Για να ξεχωρίσω την "Πέρσα" λοιπόν. Η Πέρσα ήταν παρουσιάστρια σε κάποιο τηλεπαιχνίδι. Στη βάση έχουμε πως ήταν στο τηλεπαιχνίδι "Με Το Κλειδί Στο Χέρι" ('91-'92) (το αναφέρει και ο Εχετλαίος εδώ), ενώ εδώ διαβάζω πως ήταν στο "Κόντρα Πλακέ" με τον Σπύρο Παπαδόπουλο. Επίσης, έχουμε μία Πέρσα στο "Τρία Δύο Ένα Antenna" ('93-'95). Μήπως θυμάται κανείς ποια ήταν που και αν κάποιες απ' αυτές είναι το ίδιο πρόσωπο; Ασφαλώς μόλις μάθουμε περισσότερα για οποιοδήποτε απ' αυτά τα ονόματα που περνάμε μόνο με τα μικρά τους στη βάση, θα διορθώνεται, όπως και το συγκεντρωτικό λήμμα! Απλώς δε μπορούσαν να μένουν κοκκινισμένα πλέον για τόσον πολύ καιρό και πρέπει να συγκεντρώνονται κάπου μπας και βγάλουμε κάποια άκρη. Ακόμη και με τα μικρά παιδιά που εμφανίζονταν ως guest σε θεατρικές παραστάσεις όπως τις "Άννυ", τη "Μελωδία Της Ευτυχίας" ('96) ή ταινίες του παλιού ελληνικού κινηματογράφου και νεότερες τηλεοπτικές σειρές. Είναι πολλές οι περιπτώσεις αυτές, κάποιες έχουν βρεθεί, σε κάποια πρόσωπα έχουμε ανοίξει προφίλ αλλά εκκρεμούν πολλά ακόμη και κυρίως στον ερωτικό τομέα που υπάρχει ένα χάος και λειψά στοιχεία. Εάν κάποιος θυμάται τις "Πέρσες" αυτές, ας μας πει να τα φτιάξουμε όπως πρέπει! :)
 
Καποιες ακομα διορθωσεις.

Στον Τονυ Τσιγκο,στις βιντεοταινιες εχει γραψει τη μουσικη,πρεπει να προστεθει ο Εξολοθρευτης ηταν Ποντιος και το Γλυφυτζουρι.

Επισης πρεπει να δημιουργηθει λημμα Βανα Ανδρεαδακη. Εχει μουσικη επιμελεια για Σεριφης ο Μηχανοφαγος και ο Εξολοθρευτης ηταν Ποντιος (μαζι με τον Τονι Τσιγκο αυτα)

Aκομα,στο Τρελοι Παραγωγοι Απιθανα Μανουλια,μουσικη Νικος Καρβελας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλες οι παραπομπές που έχω δει στο internet όπως και στη retrodb αναφέρουν το 1972 για την ταινία Ερωτικές στιγμές. Νομίζω ότι η καταχώριση στο σχετικό thread θα πρέπει να αλλάξει από 1970 σε 1972.
 
Διορθώθηκε. Ευχαριστούμε Αρετάρα :)
 
Pharcyde είπε:
Καποιες ακομα διορθωσεις.Στον Τονυ Τσιγκο,στις βιντεοταινιες εχει γραψει τη μουσικη,πρεπει να προστεθει ο Εξολοθρευτης ηταν Ποντιος και το Γλυφυτζουρι.

Επισης πρεπει να δημιουργηθει λημμα Βανα Ανδρεαδακη. Εχει μουσικη επιμελεια για Σεριφης ο Μηχανοφαγος και ο Εξολοθρευτης ηταν Ποντιος (μαζι με τον Τονι Τσιγκο αυτα)

Aκομα,στο Τρελοι Παραγωγοι Απιθανα Μανουλια,μουσικη Νικος Καρβελας!
Παιδια αν μπορει καποιος να δει και να διορθωσει και αυτα...μαλλον ξεφυγαν απτον Moderator!
 
Δώστε λίγο χρόνο στους RetroDB Feeders :) Σίγουρα θα το τακτοποιήσουν asap
 
στη βιντεοταινια να προστεθουν οι ηθοποιοι:

Ανθη Πετσου (μαλλον ειναι αυτη που γραφει η retrodb ως "Πετσοπουλου"),Χρυσης Πλακιδης,Κατερινα Γουναρη,Βερα Κοτσιφου,Κωστας Βρανας,Γιαννης Βρανας,Σακης Πετκιδης,Πανος Ματαραγκας,Σοφη Ρογλου,Γιωργος Βλαχοδημος,Σταυρος Παρχαριδης,Βιολετα Γρηγοριαδη,Βασω Δημου,Δημητρης Σολακιδης,Γιωργος Συμεωνιδης,Τουλα Σπινελη

τραγουδι:Γιαννης Ξανος,Κωστας Καραπαναγιωτιδης,Πασχαλης Τερζης

σεναριο : Ανθη Πετσου

μουσικη επιμελεια :Μανωλης Σαφαρης
 
katerinak είπε:

katerinak είπε:
Αυτά διορθώθηκαν και σ' ευχαριστούμε Κατερίνα!

katerinak είπε:
η ταινια εμφανιζεται στους τιτλους εναρξης και με αυτο τον τιτλο:Προβολή συνημμένου 109104

Το επιθετο της Αντζελας πώς γραφεται τελικα; Ζηλεια ή Ζηλια ;

Εδώ όμως διορθώθηκε στον εναλλακτικό τίτλο της κινηματογραφικής ταινίας "Η Μοίρα Μιας Ορφανής" ('65). Δεν είναι για την ταινία που αναφέρεις. Για το επίθετο της Άντζελας Ζήλεια, αναφέρουμε σχετικά στο trivia του προφίλ της. Με το όνομα που εμφανίζεται κάποιος συντελεστής στις περισσότερες παραγωγές, ανοίγουμε το προφίλ του/της και τα υπόλοιπα (ακόμη και το πραγματικό) αναφέρονται στο εκάστοτε trivia.

Mandrake είπε:
Η Μύρνα Ρέτσα της βιντεοταινίας "Καθηγητή Μου Αγάπη Μου" ('87) κατά πάσα πιθανότητα είναι η Μαρία Ρέτσα. Μένει να τη διασταυρώσει κάποιος από capture φωτογραφιών, των ταινιών αυτών. Επίσης, υποψιάζομαι πως ο Νίκος Σουπιώνας της θεατρικής παράστασης "Ζητήστε Τη Βίκυ" ('67) είναι ο Νίκος Γαλανός, όπου το πραγματικό του όνομα είναι Νίκος Σουπιονάς! Στον κινηματογράφο, τουλάχιστον, έπαιξε για πρώτη φορά το '62, οπότε θα μπορούσε να είναι αυτός! Ο τονισμός και η ορθογραφία του ονόματος, στη θεατρική παράσταση, είναι σωστά; Μπορεί να επιβεβαιώσει κανείς την υποψία μου αυτή;

johnalepou είπε:
Ο Νίκος Γαλανός έχει δηλώσει ότι η πρώτη του θεατρική εμφάνιση έγινε δίπλα στην Τζένη,οποτε μαλλον εχεις δικιο!
Σύμφωνα με την πληροφορία που μας έδωσε ο Γιάννης, διορθώθηκε και αυτό και τον ευχαριστώ! Μένει να επιβεβαιωθεί οπτικά η Μύρνα-Μαρία για να δούμε αν ισχύει και ο 1ος ισχυρισμός μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επισης μουσικη επιμελεια στο Μια Παπαδια στα Μπουζουκια = Πετρος Καντιανης
 
lolisman είπε:
Σήμερα είδα ότι ανοίχτηκαν σελίδες ηθοποιών όπως Κ. Τάτσης , Χρ. Μπακαλάκη, και άλλες παρόμοιες...
Δεν είναι σωστό να ανοίγονται σελίδες έτσι...

Ας μην βιαζόμαστε παιδιά...

jimijoop είπε:
Να σβηστούν οι παρακάτω σελίδες:Πασ. Καραολάνηςβ

Βασ. Καραολάνηςβ

Π. Βασιλειάδηςβ

βΧρ. Μπακαλάκηβ

Κ. Τάτσηςβ

Α.Ανδρουλιδάκηβ
Εξακολουθώ να ψάχνω για παλιές εκκρεμότητες εδώ μέσα... Κι αυτά έχουν τακτοποιηθεί από τότε. Διεγράφησαν. Να δούμε απ' το άλλο μεγάλο κατεβατό του Shock τι έχει διορθωθεί/βρεθεί τώρα.

Pharcyde είπε:
Επισης μουσικη επιμελεια στο Μια Παπαδια στα Μπουζουκια = Πετρος Καντιανης
Τον πέρασα. Είναι και στη δεύτερη ταινία να υποθέσω; Και γενικότερα, γνωρίζεις αν ο Πέτρος Καντιάνης είναι μονάχα στη μουσική επιμέλεια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Εξακολουθώ να ψάχνω για παλιές εκκρεμότητες εδώ μέσα... Κι αυτά έχουν τακτοποιηθεί από τότε. Διεγράφησαν. Να δούμε απ' το άλλο μεγάλο κατεβατό του Shock τι έχει διορθωθεί/βρεθεί τώρα.


Τον πέρασα. Είναι και στη δεύτερη ταινία να υποθέσω; Και γενικότερα, γνωρίζεις αν ο Πέτρος Καντιάνης είναι μονάχα στη μουσική επιμέλεια;
Θενξ Μandrake!

Ναι,ο Καντιανης εχει την επιμελεια και του sequel της Παπαδιας στα Μπουζουκια :)

Μιας και με ρωτησες,ο Καντιανης,σε αντιθεση με τον Τσιγκο ας πουμε,δεν εκανε ποτε συνθεση παρα μονο μουσικες επιλογες.
 
Προσθεστε και την ταινια του Αλεκου Σακελλαριου, Η καφετζου, στη σελιδα του Θοδωρου Κεφαλοπουλου.

Τον βλεπουμε στη 1 ωρα και 20 λεπτα της ταινιας στον αποκριατικο χορο να του ριχνουν κομφετι μεσα στο στομα.
 
Pharcyde είπε:
Παιδια αν μπορει καποιος να δει και να διορθωσει και αυτα...μαλλον ξεφυγαν απτον Moderator!

Καποιες ακομα διορθωσεις.

Στον Τονυ Τσιγκο,στις βιντεοταινιες εχει γραψει τη μουσικη,πρεπει να προστεθει ο Εξολοθρευτης ηταν Ποντιος και το Γλυφυτζουρι.

Επισης πρεπει να δημιουργηθει λημμα Βανα Ανδρεαδακη. Εχει μουσικη επιμελεια για Σεριφης ο Μηχανοφαγος και ο Εξολοθρευτης ηταν Ποντιος (μαζι με τον Τονι Τσιγκο αυτα)

Aκομα,στο Τρελοι Παραγωγοι Απιθανα Μανουλια,μουσικη Νικος Καρβελας!

Eπαναφερω αυτα που ακομα δεν εχουν διορθωθει... :)
 
Pharcyde είπε:
Θενξ Μandrake!Ναι,ο Καντιανης εχει την επιμελεια και του sequel της Παπαδιας στα Μπουζουκια :)

Μιας και με ρωτησες,ο Καντιανης,σε αντιθεση με τον Τσιγκο ας πουμε,δεν εκανε ποτε συνθεση παρα μονο μουσικες επιλογες.

bambinella 100 είπε:
Προσθεστε και την ταινια του Αλεκου Σακελλαριου, Η καφετζου, στη σελιδα του Θοδωρου Κεφαλοπουλου.Τον βλεπουμε στη 1 ωρα και 20 λεπτα της ταινιας στον αποκριατικο χορο να του ριχνουν κομφετι μεσα στο στομα.
Αυτά διορθώθηκαν και σας ευχαριστώ!! Με τα υπόλοιπα θα καθυστερήσω λίγο, προσωπικά, επειδή πρέπει να φτιάξω επιτέλους τα "Στην Υγειά Μας" και η μεταφορά τους σε ένα ένα λήμμα είναι μεγάλο μανίκι. Ένα ένα πρέπει να τσεκάρω τα ονόματα για να μην γίνουν διπλοκαταχωρήσεις. Αχ ρε Μανώλη σε τι μπελά με έβαλες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Αυτά διορθώθηκαν και σας ευχαριστώ!!
Πολυ ωραια, να εισαι καλα, αλλα δε σε βλεπω να ησυχαζεις. :)

Οποτε μπορεσεις, θα πρεπει να προσθεσεις τον Ραλλη Αγγελιδη στους ηθοποιους που επαιξαν στο Κλωτσοσκουφι. Τον βλεπουμε γυρω στο 23ο λεπτο της ταινιας ως ιδιοκτητη υφασματαδικου οπου εργαζεται η Αλικη. Στο τελος της σκηνης που εχει μαζι της τρωει και τη σφαλιαρα του!
 
Πίσω
Μπλουζα