RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

στην ταινια να προστεθει ο ηθοποιος Χρηστος Κουτσονικολης

η Νικολ Κοκκινου ειναι στη χορογραφια-εκτελεση

Μια διορθωση : δεν ειναι παντρεμενο το ζευγαρι αλλα συζει
 
Shock είπε:
Όλο το Mediawiki που βασίζεται η RetroDB μεταφέρεται σε RDBMS.Αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζουμε προβλήματα στο parsing, μιας και η αρχική πηγή είναι plain text με πολλά περιθώρια λάθους.

Πολλές φορές προσπαθώ να "μαντέψω" τι θέλει να γράψει εδώ ο feeder.

Π.χ ενώ υπάρχει dob και dob στους ανθρώπους (ηθοποιούς, σκηνοθέτες, κλπ) θα δεις πολλά 1916-2012 που δεν περνάγανε στον παλιό parser.

Αυτό με τις πολλές gallery ξεκίνησα να το φτιάχνω με το χέρι χτες, ένα-ένα αλλά είναι τόσα πολλά που θα βελτιώσω τον parser να τα βρίσκει αυτόματα.

Το πρόβλημα μας δεν είναι τα δεδομένα, αυτά είναι θέμα 2-3 μερών να περάσουν στην Neo4J. Το πρόβλημα μας είναι το front-end. Δεν είμαι "Webάς", μπορώ να δώσω Rest WS και κάποιος να σχεδιάσει την μόστρα μας. Αυτό ήταν πάντα το πρόβλημα μας η μόστρα μας :)

Αυτό που έχει αλλάξει αυτό τον καιρό είναι ότι βρήκα ανθρώπους που θα με βοηθήσουν σε αυτόν τον τομέα.

Για να δούμε, δεν υπόσχομαι τίποτα για να μην την ξαναπατήσω όπως την προηγούμενη φορά
"Με άπειρα περιθώρια λάθους", θα διόρθωνα. Επειδή υπάρχουν αρκετά προβλήματα που με ένα parsing δε μπορείς να τα δεις, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω για το ότι είναι θέμα 2-3 ημερών να μεταφερθούν τα δεδομένα. Και να μεταφερθούν, θα μεταφερθούν λάθος. Πολλά πράγματα θα πρέπει να γίνουν χειροκίνητα, κάτι που προσωπικά με ξενερώνει αφάνταστα και δεν είμαι σίγουρος ότι θα συμμετάσχω σε κάτι τέτοιο. Έχω κάνει κατά καιρούς προσπάθειες να τα σουλουπώσω, έχω σημειώσει ένα κάρο άλλα προς διόρθωση, όμως μου είναι απίστευτα κουραστικό. Κι αυτό διότι δεν υπήρξε εξαρχής η βούληση και ο προγραμματισμός ώστε να ακολουθούμε όλοι μας (και εσείς, φυσικά!) κάποιες συγκεκριμένες οδηγίες, να υπάρχει κάποιος έλεγχος και κάθε φορά που άνοιγα κάποιο θέμα αποφεύγατε να το συζητήσετε για να καταλήξουμε. Όταν έρθει η ώρα, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Βλέπω την πλατφόρμα που θέλεις να αναπτύξεις, δεν καταλαβαίνω όλα τα τεχνικά που λες και ειδικά το πρόβλημά σου με τη "μόστρα". Όταν λες μόστρα εννοείς το γραφικό περιβάλλον της πρόσοψης της βάσης; Όσο για τα "dob"-"dod", απ' τις 9 Νοεμβρίου 2010 που πρωτοέφτιαξε ο Νάσος την "dod" (τον Νοέμβριο του 2010), έχουμε κάνει όλοι μας φιλότιμες προσπάθειες να μεταφέρουμε τις όποιες χρονολογίες/ημερομηνίες εκεί. Κάποιες μας ξέφυγαν, προφανώς. Δε μπορούσαμε ν' ανοίγουμε τόσες χιλιάδες ονόματα (ακόμη και τότε), ένα ένα, ούτε να τα θυμόμαστε απ' έξω, φυσικά. Όπως βλέπεις, όμως, ήταν πολύ ελάχιστα που παρέμειναν. Αυτό με τις πολλές gallery ούτε εμένα με έβρισκε σύμφωνο, αλλά επειδή μου φαινόταν αντιαισθητικό και όχι για τεχνικούς λόγους. Δεν συνέβαλα ποτέ μου σε αυτό, αλλά πλέον είναι εξαιρετικά δύσκολο να εντοπίσουμε που υπάρχει και να το διορθώσουμε. Κάποιες σειρές έχω υπόψιν που νομίζω πως υπάρχει, αλλά μέχρι εκεί. Χρειαζόμαστε κάτι που επείγει να γίνει άμεσα και θέλουμε να δούμε εάν είναι εφικτό σε αυτήν εδώ τη βάση (για την ώρα). Να το αναφέρω ή να μη μπω καν στον κόπο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nα πω και γω μερικες διορθωσεις αν και τωρα τελευταια με ξεχναει ο moderator και δεν τις περναει.

Το D.N.A Studio αποτελειτο απο τους Αγης Γυφτοπουλος,Δανιηλ Φωκας,Νικος Παναγιωτατος.Αυτοι οι 3 εκαναν κατα βαση μουσικη συνθεση.

Στη μουσικη συνθεση ταινιων αλλου εμφανιζονται και οι 3,αλλου μονο ο Αγης Γυφτοπουλος,και αλλου ως D.N.A. Studio.

Oποτε κατα τη γνωμη μου πρεπει να γινει ενα λημμα D.N.A. Studio,που αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει,αφου αναφορα ως μουσικη συνθεση γινεται σε πολλες ταινιες στο retrodb στο D.N.A. Studio,αλλα μολις αναζητησει κανεις ταινιες με βαση την επιλογη του συνθετη δεν εμφανιζονται.

Επισης ισως στο υπαρχον λημμα Αγης Γυφτοπουλος πρεπει να γινει κατηγορια μουσικης συνθεσης.

σε πρωτη φαση παντως,πρεπει να προστεθουν

Μουσικη συνθεση για 1)Εξαρχεια ωρα 12 2) Φακελος πορνεια (D.N.A. Studio)

1) Eπιθεωρητης Ξεφτερης (χωρις μαλλι και γνωση) 2) Ο κυνηγος της χαμενης φαλακρας 3)Η γυναικα της νυχτας (Αγης Γυφτοπουλος)

1) ΙΧ Ωρα μηδεν (Αγης Γυφτοπουλος,Δανιηλ Φωκας,Νικος Παναγιωτατος)
 
στη βιντεοταινια να προστεθουν τα παρακατω:

ταινια της Athens film

σεναριο: Βασος Αδριανος

μουσικη:Θοδωρος Βαμβουρελης

παραγωγος:Γρηγορης Στεφανιδης

ηθοποιοι: Νικος Μπακογιαννης,Χρ.Φωτιδης,Αγγ.Μαρινος,Οθ. Κατσιβελακης,Γιωργος Σισκος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pharcyde είπε:
Nα πω και γω μερικες διορθωσεις αν και τωρα τελευταια με ξεχναει ο moderator και δεν τις περναει...
:) :) Παιδιά δεν είναι πως σας "ξεχνάει" ο feeder της retrodb. Απλά το φόρτο εργασίας είναι μεγάλο, η δουλειά που γίνεται είναι εθελοντική και οι προτεραιότητες μοιράζονται.

Όποιος θέλει μπορεί να βοηθήσει στο πέρασμα των πληροφοριών στην retrodb αρκεί να μας το ζητήσει.

Υγ. Χωρίς καμία παρεξήγηση Pharcyde :) Aπλά πιάστηκα από τα γραφόμενά σου για να υπενθυμίσω τα παραπάνω.
 
Kambia είπε:
:) :) Παιδιά δεν είναι πως σας "ξεχνάει" ο feeder της retrodb. Απλά το φόρτο εργασίας είναι μεγάλο, η δουλειά που γίνεται είναι εθελοντική και οι προτεραιότητες μοιράζονται. Όποιος θέλει μπορεί να βοηθήσει στο πέρασμα των πληροφοριών στην retrodb αρκεί να μας το ζητήσει.

Υγ. Χωρίς καμία παρεξήγηση Pharcyde :) Aπλά πιάστηκα από τα γραφόμενά σου για να υπενθυμίσω τα παραπάνω.
Kambia ευχαριστω για την απαντηση!

Πραγματικα θα με ενδιεφερε να συνεισφερω στην ενημερωση του retrodb.

Βλεπω αρκετες ταινιες και την ψαχνω με πληροφοριες.

Πως θα μπορουσα να κανω και εγω καταχωρησεις?
 
Χρειάζεσαι λογαριασμό στην RetroDB και να παρακολουθήσεις 3 ταχύρυθμα μισάωρα μαθήματα στις εγκαταστάσεις του Retromaniax :)

Δώσε μας λίγο χρόνο για τα σχετικά.

Το σημαντικότερο όμως δώσε ολόκληρα τα ονόματα των ηθοποιών που έβαλες

Χρ.Φωτιδης

Οθ. Κατσιβελακης

Το λήμα ενημερώθηκε
 
Παιδια,θελω να πω κατι σημαντικο και οποιος (εισ)ακουσει (εισ)ακουσε.

Λατρευω το retrodb γιατι αντλω σημαντικες πληροφοριες.

Ομως οι προτασεις που κανω,και ισως και αλλοι,περνιουνται τοσο τσατρα πατρα,που καταληγει να υπαρχει αναρχια.

πχ

Στην ταινια τρελοι παραγωγοι απιθανα μανουλια ο Νικος Καρβελας εμφανιζεται ως μουσικος συνθετης,ενω ειναι επιμελητης.Εστω.Ακομα χειροτερα ομως,στo Profile Νικος Καρβελας,η ιδια ταινια εμφανιζεται ως ταινια που εχει παιξει!!!!

Αλλο.

Η μεγαλη των μαφιοζων σχολη.Μουσικη επιμελεια Σπυρος Παπαζαφειριου (σωστο) Δεν εχει δοθει ομως χαρακτηρας Link στη λεξη Σπυρος Παζαφειριου,με αποτελεσμα στο profile Σπυρος Παπαζαφειριου,να απουσιαζει η ταινια απο τη λιστα βιντεοταινιων στις οποιες εχει μουσικη επιμελεια ο τυπας.

Αλλο μεγαλο δραμα.

Τονυ Τσιγκος. Ο τυπος εχει και μουσικη επιμελεια και συνθεσει μουσικη και σε κινηματογραφικες ταινιες και βιντεοταινιες.

Στη σελιδα του απουσιαζουν ως δια μαγειας ολες οι κινηματογραφικες ταινιες που εχει συνθεσει η γραψει μουσικη.

Εχει μονο για βιντεοταινιες.

Που και αυτες δεν ειναι ολες,αφου υπαρχουν ταινιες που ενω στο retrodb λενε μουσικη επιμελεια Τονυ Τσιγκος,αυτη δεν ειναι Link (ωστε να οδηγει σε Profile Τονυ Τσιγκο)

Αλλα αντι αλλων μαγκες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shock είπε:
Το σημαντικότερο όμως δώσε ολόκληρα τα ονόματα των ηθοποιών που έβαλεςΧρ.Φωτιδης

Οθ. Κατσιβελακης
Shock αυτα τα ονοματα εγω τα εγραψα στο ποστ ,ετσι τα αναφερει στους τιτλους

μια υποθεση που μπορω να κανω για τα μικρα τους ονοματα ειναι Χρηστος και Οθωνας
 
στην εκπομπη να προστεθουν και τα παρακατω (οσα απ αυτα χρειαζονται):

Κειμενα :Δημητρης Ραβανης - Ρεντης , Ελενη Δακορωνια

σκηνικα : Ελενη Νακοπουλου

Διευθυνση παραγωγης : Γιωργος Παπαδοπουλος , Παναγης Κουλουμπης

συνεργατες για την κατασκευη και κινηση κουκλων : Μαγδα Αποστολιδη , Νικος Ευστρατοπουλος , Χαρης Αποστολιδης , Σισυ Σωφρονα , Βασιλης Παυλοπουλος

επαναληψη και το 2015: ξεκινησε απ την πρωην ΝΕΡΙΤ και συνεχιστηκε απ τη νυν ΕΡΤ2 (αρχισαν στις 13/6/2015 να προβαλλονται τα επεισοδια απ το 6ο και μετα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η βιντεοταίνια "Το μπαλκόνι της σουίτας 615" συμπληρώθηκε, με όλες τις πληροφορίες, τους ηθοποιούς, τους ρόλους, τις φωτογραφίες καθώς και μια πρωτότυπη υπόθεση.
 
ευχαριστουμε nasos kolias

επισης στη βιντεοταινια να προστεθουν:

οι ηθοποιοι: Αντωνης Τρικαμηνας,Χρυσουλα Καριωρη,Βασιλης Καμιτσης,Χριστινα Στογια,Βασω Δημητριου,Νικη Τραμπα,Νακη Κρεστα,Μαρια Κυριακη,Σταυρος Κλεωπας

μουσικη συνθεση: Αντωνης Μπαλης
 
Pharcyde είπε:
Στην ταινια τρελοι παραγωγοι απιθανα μανουλια ο Νικος Καρβελας εμφανιζεται ως μουσικος συνθετης,ενω ειναι επιμελητης.
Λάθος χρήση tag. Αντί να χρησιμοποιηθεί το epimusic, χρησιμοποιήθηκε το σκέτο music.Διορθώθηκε .

Pharcyde είπε:
Εστω.Ακομα χειροτερα ομως,στo Profile Νικος Καρβελας,η ιδια ταινια εμφανιζεται ως ταινια που εχει παιξει!!!!
Όχι πλέον. Αλλά δε φαίνεται και το ότι είχε την επιμέλεια της μουσικής. Αυτό γιατί έχει περαστεί σαν ηθοποιός. Εϊναι μια έλλειψη της RetroDB. To be fixed.

Pharcyde είπε:
Αλλο.

Η μεγαλη των μαφιοζων σχολη.Μουσικη επιμελεια Σπυρος Παπαζαφειριου (σωστο) Δεν εχει δοθει ομως χαρακτηρας Link στη λεξη Σπυρος Παζαφειριου,με αποτελεσμα στο profile Σπυρος Παπαζαφειριου,να απουσιαζει η ταινια απο τη λιστα βιντεοταινιων στις οποιες εχει μουσικη επιμελεια ο τυπας.
Fixed

Pharcyde είπε:
Αλλο μεγαλο δραμα.

Τονυ Τσιγκος. Ο τυπος εχει και μουσικη επιμελεια και συνθεσει μουσικη και σε κινηματογραφικες ταινιες και βιντεοταινιες.

Στη σελιδα του απουσιαζουν ως δια μαγειας ολες οι κινηματογραφικες ταινιες που εχει συνθεσει η γραψει μουσικη.

Εχει μονο για βιντεοταινιες.

Που και αυτες δεν ειναι ολες,αφου υπαρχουν ταινιες που ενω στο retrodb λενε μουσικη επιμελεια Τονυ Τσιγκος,αυτη δεν ειναι Link (ωστε να οδηγει σε Profile Τονυ Τσιγκο)
Νομίζω ότι το έφτιαξα αλλά ρίξε κι εσύ μια ματιά μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι

Pharcyde είπε:
Αλλα αντι αλλων μαγκες.
Προσπαθούμε. Ευχαριστούμε για τη βοήθεια. Πάντα χρειάζονται extra μάτια για να βρίσκουμε τα προβλήματα μας
 
Shock είπε:
Λάθος χρήση tag. Αντί να χρησιμοποιηθεί το epimusic, χρησιμοποιήθηκε το σκέτο music.Διορθώθηκε .
Όχι πλέον. Αλλά δε φαίνεται και το ότι είχε την επιμέλεια της μουσικής. Αυτό γιατί έχει περαστεί σαν ηθοποιός. Εϊναι μια έλλειψη της RetroDB. To be fixed.

Fixed

Νομίζω ότι το έφτιαξα αλλά ρίξε κι εσύ μια ματιά μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι

Προσπαθούμε. Ευχαριστούμε για τη βοήθεια. Πάντα χρειάζονται extra μάτια για να βρίσκουμε τα προβλήματα μας
Γράψε λάθος στα παραπάνω... Δεν είδα το νέο template και ζητώ συγνώμη... Είδα απλά ότι "ενεργοποίησες" τα epimusic και ότι πρόσθεσες τη μουσική επιμέλεια στους συνθέτες, οπότε λέω πάει... Σειρά έχουν τα επόμενα στις θεατρικές παραστάσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά να δούμε λίγο τις τηλεταινίες;

Π.χ Cabaret

Δεν είναι σειρά, θα έλεγα ότι ανήκει περισσότερο στις ταινίες. Τι λέτε κι εσείς;
 
Που αναφέρεται ότι είναι σειρά; Εφόσον φέρει την ένδειξη κατηγορίας: "Τηλεταινίες"! Δεν είναι καλά έτσι; Φαντάζομαι πως θεωρείτε ότι είναι καλά, μιας και το template το αιτούμαι εδώ και πέντε χρόνια, αλλά δε γίνεται.

Shock είπε:
Παιδιά να δούμε λίγο τις τηλεταινίες;Π.χ Cabaret

Δεν είναι σειρά, θα έλεγα ότι ανήκει περισσότερο στις ταινίες. Τι λέτε κι εσείς;
Επίσης, στις ημέρες προβολής βλέπω πως πας και αλλάζεις τα πάντα για να φαίνονται με κόμματα. Ο τρόπος που τα φτιάχναμε πάντοτε, έχει μία λογική, δεν είναι απλά δεδομένα γραμμένα με διαφορετικό τρόπο επειδή έτσι μας κάπνισε. Αν η σειρά προβάλλονταν απανωτά κάποιες ημέρες, τότε βάζαμε "-" ενδιάμεσα (Δευτέρα-Παρασκευή). όταν σε έναν κύκλο επεισοδίων παίζονταν μόνο Δευτέρα και είτε ενδιάμεσα του κύκλου είτε στον επόμενο, άλλαζε σε Τρίτη, το βάζουμε "Δευτέρα, Τρίτη" όχι "Δευτέρα-Τρίτη". Πρόσεξε τι κάνεις, γιατί πρέπει να βρεθεί μία κοινή λύση, όχι να ψαχνόμαστε μετά με δεδομένα. Εάν πάλι γράφει "Κυριακή, Τρίτη, Τετάρτη" ανήκει στη 2η περίπτωση με πρεμιέρα να είχε κάνει μια Κυριακή. Το "Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη" μιας σειράς που παιζόταν από Δευτέρα έως Πέμπτη, μας τα κάνει μπάχαλο όταν το αλλάζεις και δεν είναι βέβαιο ότι θα μπορέσουμε να βρούμε και ποτέ να διορθώσουμε ξανά τα δεδομένα αυτά. Μη βιάζεσαι λέμε και ρώτησε όσους έχουν περάσει δεδομένα στη βάση, να σου εξηγήσουν γιατί το κάνουν αυτό. Ορισμένες φορές το "Δευτέρα, Τρίτη" δε σημαίνει ότι άλλαξε ημέρα προβολής, αλλά ότι προβάλλεται και τις δύο ημέρες. Γίνεται κατά κόρον σε Κυπριακές σειρές αυτό, για παράδειγμα. Απ' τη στιγμή που δεν έχουμε λίστες επεισοδίων, δε φαίνονται πουθενά όλα αυτά που σου λέω τώρα, παρά μόνο στη μεταβλητή εκείνη με τον τρόπο που τα παρουσιάζαμε μέχρι σήμερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Που αναφέρεται ότι είναι σειρά; Εφόσον φέρει την ένδειξη κατηγορίας: "Τηλεταινίες"! Δεν είναι καλά έτσι; Φαντάζομαι πως θεωρείτε ότι είναι καλά, μιας και το template το αιτούμαι εδώ και πέντε χρόνια, αλλά δε γίνεται.
To template είναι έτοιμο "TvMovies" και άλλαξα όλες τις σειρές με category=1 σε TvMovies. Ελπίζω να μη ξέχασα κάτι. Θα διορθώσω και την πρώτη σελίδα.

Συγνώμη για την πενταετία!

Mandrake είπε:
Επίσης, στις ημέρες προβολής βλέπω πως πας και αλλάζεις τα πάντα για να φαίνονται με κόμματα. Ο τρόπος που τα φτιάχναμε πάντοτε, έχει μία λογική, δεν είναι απλά δεδομένα γραμμένα με διαφορετικό τρόπο επειδή έτσι μας κάπνισε.
-Ποια είναι η λογική και που είναι καταγεγραμμένη ώστε να έχετε όλοι την ίδια ακριβώς;

-Πως ο αναγνώστης της σελίδας θα καταλάβει τη δική σας λογική και όχι αυτή που του υποδυκνείει το template? Σε αυτή την περίπτωση που το template δεν ξεκαθαρίζει τι ακριβώς είναι αυτό ο αναγνώστης καταλαβαίνει ότι αυτές είναι ημέρες προβολής σκέτο, χωρίς sesson, προβολές και δε ξέρω γω τι άλλο.

Mandrake είπε:
Αν η σειρά προβάλλονταν απανωτά κάποιες ημέρες, τότε βάζαμε "-" ενδιάμεσα (Δευτέρα-Παρασκευή).
Δευτέρα-Παρασκευή σε όλες τις γλώσσες με όποιο τρόπο και από όποια προοπτική το δούμε σημαίνει "Δευτέρα ως Παρασκευή" και περιλαμβάνει τις ημέρες "Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή".

Αυτό καταλαβαίνει ο αναγνώστης. Αν θέλουμε εμείς να του πούμε κάτι άλλο, να περιγράψουμε τον αλγόριθμό σου θα πρέπει να το συζητήσουμε και να το υλοποιήσουμε στο template.

Mandrake είπε:
όταν σε έναν κύκλο επεισοδίων παίζονταν μόνο Δευτέρα και είτε ενδιάμεσα του κύκλου είτε στον επόμενο, άλλαζε σε Τρίτη, το βάζουμε "Δευτέρα, Τρίτη" όχι "Δευτέρα-Τρίτη".
Το καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι λάθος τρόπος καταχώρησης. ΔΕΝ σε κατηγορώ για το λάθος, προφανώς από τη στιγμή που δεν σου έλυσα το πρόβλημα της σωστής καταχώρισης είναι δικό μου το λάθος.

Mandrake είπε:
Πρόσεξε τι κάνεις, γιατί πρέπει να βρεθεί μία κοινή λύση, όχι να ψαχνόμαστε μετά με δεδομένα. Εάν πάλι γράφει "Κυριακή, Τρίτη, Τετάρτη" ανήκει στη 2η περίπτωση με πρεμιέρα να είχε κάνει μια Κυριακή.
ΟΚ, πάλι δεν είναι δυνατόν να το καταλάβει κάποιος αυτό. Πρέπει να του το πούμε (με το Tempate)

Mandrake είπε:
Το "Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη" μιας σειράς που παιζόταν από Δευτέρα έως Πέμπτη, μας τα κάνει μπάχαλο όταν το αλλάζεις και δεν είναι βέβαιο ότι θα μπορέσουμε να βρούμε και ποτέ να διορθώσουμε ξανά τα δεδομένα αυτά.
Μα αφού παίζεται από Δευτέρα ως Πέμπτη, πως σου κάνει μπάχαλο το Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη;

Τα δεδομένα δεν σβήνονται, όλες οι αλλαγές υπάρχουν στο ιστορικό αλλαγών.

Mandrake είπε:
Μη βιάζεσαι λέμε και ρώτησε όσους έχουν περάσει δεδομένα στη βάση, να σου εξηγήσουν γιατί το κάνουν αυτό. Ορισμένες φορές το "Δευτέρα, Τρίτη" δε σημαίνει ότι άλλαξε ημέρα προβολής, αλλά ότι προβάλλεται και τις δύο ημέρες. Γίνεται κατά κόρον σε Κυπριακές σειρές αυτό, για παράδειγμα. Απ' τη στιγμή που δεν έχουμε λίστες επεισοδίων, δε φαίνονται πουθενά όλα αυτά που σου λέω τώρα, παρά μόνο στη μεταβλητή εκείνη με τον τρόπο που τα παρουσιάζαμε μέχρι σήμερα.
Ο οποίος πρέπει να αλλάξει.

Δεν γίνεται να parsάρω τα δεδομένα αν ο καθένας έχει το δικό του τρόπο εισαγωγής.

Π.χ δες εδώ. Και ξανατονίζω δεν είναι λάθος του feeder αλλά δικό μου
 
1. Συγχωρεμένος, αλλά αυτά είναι το "εύκολα", μεταξύ άλλων... Η μετακίνηση στο νέο template, δηλαδή, υπό την προϋπόθεση ότι οι υπόλοιπες μεταβλητές είναι σωστές και δεν αποκρύπτονται πλέον κάποια δεδομένα.

2. Είναι σε συνεννόηση μεταξύ μας "άγραφοι νόμοι", μιας και στη βάση από την αρχή γινόταν "πάρτυ" και γραμμένοι δεν υπάρχουν. Εάν έχουμε λίστες κυκλοφορίας, δεν πειράζει και τόσο να βάλεις όλες τις ημέρες και να τις χωρίζεις με κόμματα, εάν όμως όχι, καλό θα είναι να κάνουμε σχετική αναφορά στο trivia. Δε γίνεται διαφορετικά. Αλλιώς πως θα ξεχωρίζουν οι περιπτώσεις που σου περιγράφω; Πρέπει λοιπόν να κινηθούμε κατά περίπτωση και να πιάτσουμε έτσι όλες να τις κάνουμε ίσα κι όμοια, δεν γίνεται... Ανάλογα τις πηγές του ο καθένας για να περάσει τις πληροφορίες αυτές, τις βάζαμε με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Τουλάχιστον οι περισσότεροι από όσους έχουμε περάσει απ' την τροφοδοσία, το τηρούμε. Δεν τηρούνταν πάντα, αλλά οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες. Επομένως εάν σου δημιουργεί πρόβλημα, να γίνει, αλλά κάνουμε αναφορά κατά περίπτωση στο trivia όπου δεν έχουμε μια πλήρη εικόνα της σειράς.

4. Και βέβαια το καταλαβαίνω, απλά στα τόσα που υπήρχαν και που ανέφερα κατά καιρούς για άλυτα προβλήματα, κάνατε τα στραβά μάτια. Έκανα λοιπόν και εγώ (όπως και συνάδελφοι στην τροφοδοσία) τα στραβά μάτια τουλάχιστον στο συγκεκριμένο και είχαμε αυτόν τον "άτυπο κανόνα" που σου ανέφερα προηγουμένως. Το κακό είναι ότι βολεμόμαστε κατά καιρούς με πολλούς "άτυπους κανόνες", διότι "τυπικοί" δεν υπάρχουν. Τώρα περάσανε τα χρόνια Αντώνη (περνάνε τα άτιμα) και κάποια πράγματα γίνανε. Δε μπορούν να "ξεγίνουν" εμ μία νυκτί. Ας δίνατε την πρέπουσα σημασία όταν έπρεπε. Εγώ ήμουν εδώ να κουβεντιάσω οτιδήποτε.

5. Πάλι δεν είναι κάποιο δικό μου πρόβλημα. Δεν είμαι ο τεχνικός της βάσης, εγώ αιτήθηκα και καλούμαι εδώ για τροφοδοσία. Και εντάξει, από την αρχή πάει στο καλό δεν το σκέφτηκε κάποιος να το κάνει. Στην πορεία που έπρεπε να δει και να συνειδητοποιήσει επιτέλους ότι κάποια τηλεοπτική σειρά που προβάλλεται για χρόνια, ΔΕ μπορεί να έχει μονάχα μία ημέρα προβολής και είναι προφανείς εδώ και χρόνια απ' τα δεδομένα που περνάνε, αυτές οι περιπτώσεις που περιγράφω παραπάνω.

6. Να αλλάξει πως όταν δεν "δηλώνετε παρών" σχεδόν ποτέ απ' την Δ.Ο.; Από μένα; Απ' τον Νάσο; Να χτυπήσουμε τα δάκτυλα και ν' αλλάξει; Παραπέμπω στην δεύτερη πρόταση του 5. Εμείς δεν "παρσάρουμε" Αντώνη και αυτά που εσύ βλέπεις, δεν τα βλέπουμε. Ακόμη κι όταν αιτηθήκαμε για κωδικό admin (αφού βλέπαμε ότι πολλά πράγματα δε γίνονταν), τον αρνηθήκατε δις και τρις. Ευτυχώς κάποια στιγμή αφήσατε τον Νάσο, τουλάχιστον, για να φεύγει η σαβούρα που ήταν προς διαγραφή. Από κάποια στιγμή κι ύστερα είχε γίνει αφόρητο το να υπάρχουν τόσα άχρηστα λήμματα. Ο τρόπος που έγινε στη "Μαντάμ Σουσού" είναι λάθος και σε πολλές άλλες περιπτώσεις δε μπορούμε να βάζουμε παρενθέσεις και να δείχνουμε πως και τι. Αυτό το κάνει συνήθως ο Βερνάρδος. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω στα υπόλοιπα παιδιά ότι η βάση αντιμετωπίζεται ως μπακαλοτέφτερο και δε θα 'πρεπε να είναι έτσι. Αλλά επειδή δεν υπάρχουν κανόνες (ξέφραγο αμπέλι) και δεν υπάρχουν έτοιμες φόρμες να δουλέψουν όπως γίνεται σε μια κανονική βάση, ας κουβεντιάσουμε κάποια τυπικά πράγματα που θα πρέπει να ακολουθούμε για να υπάρχει μια ομοιομορφία στις παρουσιάσεις. Έχω γίνει ο κακός και ανάποδος του φόρουμ και έχω κουραστεί πραγματικά να τα λέω αυτά. Δε μ' απασχολεί το image μου όμως κι όποιος καταλαβαίνει τι λέω, καταλαβαίνει. Στην πορεία στρώθηκαν κάποια, αλλά όχι όλα και δεν τα τηρούμε όλοι ακόμη, όπως πρέπει. Η βάση Αντώνη "πονάει" σε πολλά σημεία και αν κι εσείς αδιαφορείτε διαρκώς, δε βοηθάει ιδιαίτερα. Θα γίνονται όλο και πιο μπάχαλο και μετά είναι αδύνατον να τα συμμαζέψει ο οποιοσδήποτε. Εάν ποτέ έρθει η ώρα και γίνει αυτή η RetroDB 2 που έχετε υποσχεθεί επανειλημμένα εδώ και μια πενταετία (και βάλε! Αυτό ξεκίνησε ν' ακούγεται πριν μπω εγώ μέσα, τον Φλεβάρη του 2010.), θα μεταφερθούν τα δεδομένα τόσο λάθος, που όσο εύκολη και να είναι η ταξινόμηση θα είναι ένα τεράστιο μπάχαλο. Σου είπα πως με το parsing δε μπορείς να δεις τα πάντα και το εννοώ. Δεν είναι μόνο τεχνικά ζητήματα που υπάρχουν.

Να αναφέρω το πιο πρόσφατο παράδειγμα "αδιαφορίας"; 5/6/2015. Υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα με τα "Επεισόδια" που πρέπει να επιλυφθούμε, πέρασαν 13 ημέρες, δε μου απάντησε κανένας και ξάφνου σήμερα βλέπω να γίνεται ο κακός χαμός με αλλαγές και να έκανες μία ερώτηση εδώ, να μην πήρες απάντηση και να ξεκίνησει ένας χαμός από αλλαγές και αλλοίωση δεδομένων... Υπενθυμίζω πως αυτό εδώ είναι φόρουμ συζήτησης και δεν έχει ο καθένας από εμάς "βομβητή", ώστε κάθε φορά που γίνεται ένα ερώτημα να είναι απίκο. Χρειάζεται και λίγη υπομονή. Εγώ μπαίνω πολύ συχνά στα e-mail, έχω σε παρακολούθηση όλα τα νήματα που αφορούν τη RetroDB, επομένως εάν έχω ειδοποίηση μπαίνω συχνά, αλλά και πάλι δεν είμαι πάντοτε διαθέσιμος. Ο Νάσος, για παράδειγμα, αυτά που γράφουμε εδώ και τρεις μέρες μπορεί να μην τα έχει διαβάσει ακόμη (πνίγεται στη δουλειά το καλοκαίρι). Υπομονή λοιπόν, όχι βιαστηκές κινήσει για να χαλάει η εργασία μας μηνών και ετών και ότι είναι το συζητάμε. Ελπίζω δηλαδή, από δω και πέρα...

Υ.Σ. Πες πως νομίζεις ότι πρέπει να παρουσιάζεται η μεταβλητή "airDay" στο template των τηλεοπτικών σειρών και εκπομπών, για μετέπειται ευκολότερη μετάβαση (εάν ποτέ γίνει αυτή) σε κανονική βάση δεδομένων και θα περνάμε τα υπόλοιπα στο trivia.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks Mandrake,μπηκε μια σειρα.

επισης,Τονυ Τσιγκος

Ροδα Τσαντα και κοπανα 2/Ροδα Τσαντα και κοπανα 3/Τσιμπηστε μας και αφηστε μας πρεπει να μπουν στις KINHMATOΓΡΑΦΙΚΕΣ ταινιες που εγραψε/επιμεληθηκε μουσικη.

Εταιρεια Ξυλοδαρμων ΕΠΕ/Ο ανθρωπος απο το Τσερνομπιλ/Ο ιπποτης της λιγουρας/Ο Θειος μου ο Νιντζα 2/Παντρεψτε με και ας κλαιω/Χαλβαδομαγκας πρεπει να μπουν στις ΒΙΝΤΕΟΤΑΙΝΙΕΣ που εγραψε/επιμεληθηκε μουσικη.

ακομα,στο υπαρχον λημμα Βανα Ανδρεαδακη,πρεπει να μπει μουσικη επιμελεια για Σεριφης ο Μηχανοφαγος και ο Εξολοθρευτης ηταν Ποντιος ωστε ουσιαστικα να ενεργοποιηθει το λημμα.

ακομα,το λημμα Πετρος Καντιανης (μουσικος επιμελητης) ειναι ανενεργο,με το ονομα του να υπαρχει σε ταινιες αλλα να μην οδηγουμαστε σε ταινιες μεσω του ονοματος του...

κ να υπενθυμιζω στο Profile Νικος Καρβελας πρεπει να δημιουργηθει κατηγορια μουσικη επιμελεια και να μεταφερθει εκει η ταινια στην οποια εμφανιζεται ως ηθοποιος...

αυτα για τωρα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα