RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Pharcyde είπε:
Thanks Mandrake,μπηκε μια σειρα.επισης,Τονυ Τσιγκος

Ροδα Τσαντα και κοπανα 2/Ροδα Τσαντα και κοπανα 3/Τσιμπηστε μας και αφηστε μας πρεπει να μπουν στις KINHMATOΓΡΑΦΙΚΕΣ ταινιες που εγραψε/επιμεληθηκε μουσικη.

Εταιρεια Ξυλοδαρμων ΕΠΕ/Ο ανθρωπος απο το Τσερνομπιλ/Ο ιπποτης της λιγουρας/Ο Θειος μου ο Νιντζα 2/Παντρεψτε με και ας κλαιω/Χαλβαδομαγκας πρεπει να μπουν στις ΒΙΝΤΕΟΤΑΙΝΙΕΣ που εγραψε/επιμεληθηκε μουσικη.

ακομα,στο υπαρχον λημμα Βανα Ανδρεαδακη,πρεπει να μπει μουσικη επιμελεια για Σεριφης ο Μηχανοφαγος και ο Εξολοθρευτης ηταν Ποντιος ωστε ουσιαστικα να ενεργοποιηθει το λημμα.

ακομα,το λημμα Πετρος Καντιανης (μουσικος επιμελητης) ειναι ανενεργο,με το ονομα του να υπαρχει σε ταινιες αλλα να μην οδηγουμαστε σε ταινιες μεσω του ονοματος του...

κ να υπενθυμιζω στο Profile Νικος Καρβελας πρεπει να δημιουργηθει κατηγορια μουσικη επιμελεια και να μεταφερθει εκει η ταινια στην οποια εμφανιζεται ως ηθοποιος...

αυτα για τωρα :)
Φίλε μου, δε σου έφτιαξα εγώ κάτι... Μάλλον ο Shock και ο Νάσος ασχολήθηκαν! Εγώ προσπαθώ να δώσω στον Shock να καταλάβει γιατί λειτουργούμε οι feeders έτσι όλον αυτόν τον καιρό και βάσει ποιας "λογικής" περνάμε κάποια πράγματα κατά τον τρόπο που τα περνάμε. Δε σας ξεχνώ, πάντως, ούτε εσένα, ούτε την Κατερίνα, ούτε κανέναν και ότι περνάει απ' το χέρι μου, απ' τη στιγμή δε μ' έχει προλάβει κάποιος άλλος, θα τα τσεκάρω και θα σας πω τι έφτιαξα! Απλώς πνίγομαι αυτόν τον καιρό και δεν έχω περάσει & διορθώσει παρά ορισμένα δικά μου που είχα υπόψιν ή που προέκυψαν.

Υ.Σ. Δημιουργήθηκε template για όσους έχουν κάνει μουσική επιμέλεια, από τον Shock, αλλά δεν καταλαβαίνω το αίτημά σου για τον Νίκο Καρβέλα. Κάθε συντελεστής, αναγκαστικά μπαίνει στην κατηγορία με την οποία έχει ασχοληθεί περισσότερο. Περισσότερο έχει ασχοληθεί με τη μουσική επιμέλεια, παρά ως συνθέτης; Δε μπορώ να ξέρω με σιγουριά, αλλά δε νομίζω κιόλας... Θα το δούμε, μην ανησυχείς! Θα ανοίξουμε όλες τις παραγωγές που μέχρι τώρα έχει συμμετάσχει, μία μία και θα βρούμε που είναι "πιο κοντινά" να μπει! Αν ήξερες τι λείπει από τη βάση γενικότερα, θα τραβούσες τα μαλιά σου και δε θα 'χε μείνει τρίχα!
help.gif
01010302.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Φίλε μου, δε σου έφτιαξα εγώ κάτι... Μάλλον ο Shock και ο Νάσος ασχολήθηκαν! Εγώ προσπαθώ να δώσω στον Shock να καταλάβει γιατί λειτουργούμε οι feeders έτσι όλον αυτόν τον καιρό και βάσει ποιας "λογικής" περνάμε κάποια πράγματα κατά τον τρόπο που τα περνάμε. Δε σας ξεχνώ, πάντως, ούτε εσένα, ούτε την Κατερίνα, ούτε κανέναν και ότι περνάει απ' το χέρι μου, απ' τη στιγμή δε μ' έχει προλάβει κάποιος άλλος, θα τα τσεκάρω και θα σας πω τι έφτιαξα! Απλώς πνίγομαι αυτόν τον καιρό και δεν έχω περάσει & διορθώσει παρά ορισμένα δικά μου που είχα υπόψιν ή που προέκυψαν.
Υ.Σ. Δημιουργήθηκε template για όσους έχουν κάνει μουσική επιμέλεια, από τον Shock, αλλά δεν καταλαβαίνω το αίτημά σου για τον Νίκο Καρβέλα. Κάθε συντελεστής, αναγκαστικά μπαίνει στην κατηγορία με την οποία έχει ασχοληθεί περισσότερο. Περισσότερο έχει ασχοληθεί με τη μουσική επιμέλεια, παρά ως συνθέτης; Δε μπορώ να ξέρω με σιγουριά, αλλά δε νομίζω κιόλας... Θα το δούμε, μην ανησυχείς! Θα ανοίξουμε όλες τις παραγωγές που μέχρι τώρα έχει συμμετάσχει, μία μία και θα βρούμε που είναι "πιο κοντινά" να μπει! Αν ήξερες τι λείπει από τη βάση γενικότερα, θα τραβούσες τα μαλιά σου και δε θα 'χε μείνει τρίχα! :help: Προβολή συνημμένου 134669
Xαχαχα καταλαβα..

αυτο π λεω για τον Καρβελα ειναι οτι στο

Τρελοι Παραγωγοι Απιθανα Μανουλια δεν εχει παιξει (ως ηθοποιος)

αλλα εχει κανει την μουσικη επιμελεια.

αυτο θα θελα να διορθωθει στο profile του.

Στην ταινια φαινεται κανονικα.Στο Profile του δεν φαινεται.
 
katerinak είπε:
στην ταινια να προστεθει ο ηθοποιος Χρηστος Κουτσονικοληςη Νικολ Κοκκινου ειναι στη χορογραφια-εκτελεση

Μια διορθωση : δεν ειναι παντρεμενο το ζευγαρι αλλα συζει
Done & Συζεί λέει

Mandrake είπε:
2. Είναι σε συνεννόηση μεταξύ μας "άγραφοι νόμοι", μιας και στη βάση από την αρχή γινόταν "πάρτυ" και γραμμένοι δεν υπάρχουν. Εάν έχουμε λίστες κυκλοφορίας, δεν πειράζει και τόσο να βάλεις όλες τις ημέρες και να τις χωρίζεις με κόμματα, εάν όμως όχι, καλό θα είναι να κάνουμε σχετική αναφορά στο trivia. Δε γίνεται διαφορετικά. Αλλιώς πως θα ξεχωρίζουν οι περιπτώσεις που σου περιγράφω; Πρέπει λοιπόν να κινηθούμε κατά περίπτωση και να πιάτσουμε έτσι όλες να τις κάνουμε ίσα κι όμοια, δεν γίνεται... Ανάλογα τις πηγές του ο καθένας για να περάσει τις πληροφορίες αυτές, τις βάζαμε με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Τουλάχιστον οι περισσότεροι από όσους έχουμε περάσει απ' την τροφοδοσία, το τηρούμε. Δεν τηρούνταν πάντα, αλλά οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες. Επομένως εάν σου δημιουργεί πρόβλημα, να γίνει, αλλά κάνουμε αναφορά κατά περίπτωση στο trivia όπου δεν έχουμε μια πλήρη εικόνα της σειράς.
Μια χαρά μου ακούγεται.

Mandrake είπε:
4. Και βέβαια το καταλαβαίνω, απλά στα τόσα που υπήρχαν και που ανέφερα κατά καιρούς για άλυτα προβλήματα, κάνατε τα στραβά μάτια. Έκανα λοιπόν και εγώ (όπως και συνάδελφοι στην τροφοδοσία) τα στραβά μάτια τουλάχιστον στο συγκεκριμένο και είχαμε αυτόν τον "άτυπο κανόνα" που σου ανέφερα προηγουμένως. Το κακό είναι ότι βολεμόμαστε κατά καιρούς με πολλούς "άτυπους κανόνες", διότι "τυπικοί" δεν υπάρχουν. Τώρα περάσανε τα χρόνια Αντώνη (περνάνε τα άτιμα) και κάποια πράγματα γίνανε. Δε μπορούν να "ξεγίνουν" εμ μία νυκτί. Ας δίνατε την πρέπουσα σημασία όταν έπρεπε. Εγώ ήμουν εδώ να κουβεντιάσω οτιδήποτε.
Ναι δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία από την αρχή το είπα, αλλά δε ζητάω να κάνετε και κάτι τώρα (αναφέρομαι για το συγκεκριμένο tag). Εσύ χαλάστηκες (και με το δίκιο σου ;) που μπήκα και σου άλλαξα κάτι που είχες κάνει.

Mandrake είπε:
5. Πάλι δεν είναι κάποιο δικό μου πρόβλημα. Δεν είμαι ο τεχνικός της βάσης, εγώ αιτήθηκα και καλούμαι εδώ για τροφοδοσία. Και εντάξει, από την αρχή πάει στο καλό δεν το σκέφτηκε κάποιος να το κάνει. Στην πορεία που έπρεπε να δει και να συνειδητοποιήσει επιτέλους ότι κάποια τηλεοπτική σειρά που προβάλλεται για χρόνια, ΔΕ μπορεί να έχει μονάχα μία ημέρα προβολής και είναι προφανείς εδώ και χρόνια απ' τα δεδομένα που περνάνε, αυτές οι περιπτώσεις που περιγράφω παραπάνω.
Δεν είπα ότι είναι δικό σου πρόβλημα, ούτε μετέφερα σε κανέναν άλλο το πρόβλημα μου. Και ναι είναι προφανή κάποια πράγματα αλλά με τα limitations που έχουμε στο σημερινό σύστημα, που σημείωση: δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πιο customized mediawiki από την RetroDB στον πλανήτη, τρομάζω κάθε φορά που κάνω upgrade για security λόγους ότι κάποιο από τα plugins που χρησιμοποιούμε δεν θα δουλεύει και ότι έχουμε φτιάξει θα γκρεμιστεί σαν πύργος από τραπουλόχαρτα.

Mandrake είπε:
6. Να αλλάξει πως όταν δεν "δηλώνετε παρών" σχεδόν ποτέ απ' την Δ.Ο.; Από μένα; Απ' τον Νάσο; Να χτυπήσουμε τα δάκτυλα και ν' αλλάξει;
Κάπως έτσι. Τις περισσότερες φορές τα φτιάχνω εγώ με το χεράκι. Δεν θέλω να επωμιστείτε αλλαγές υπαρχόντων λημμάτων, νομίζω ότι ποτέ δε σας έχω ζητήσει κάτι τέτοιο και έχω κάνει ήδη 2 φορές parse την RetroDB και την έχω διορθώσει από το 2010.

Mandrake είπε:
Παραπέμπω στην δεύτερη πρόταση του 5. Εμείς δεν "παρσάρουμε" Αντώνη και αυτά που εσύ βλέπεις, δεν τα βλέπουμε.
Ξανά. Δε σας ζήτησα ποτέ κάτι παραπάνω από αυτό που κάνετε τώρα που το θεωρώ ΠΟΛΥ και σας ευχαριστώ γι' αυτό.

Mandrake είπε:
Ακόμη κι όταν αιτηθήκαμε για κωδικό admin (αφού βλέπαμε ότι πολλά πράγματα δε γίνονταν), τον αρνηθήκατε δις και τρις. Ευτυχώς κάποια στιγμή αφήσατε τον Νάσο, τουλάχιστον, για να φεύγει η σαβούρα που ήταν προς διαγραφή. Από κάποια στιγμή κι ύστερα είχε γίνει αφόρητο το να υπάρχουν τόσα άχρηστα λήμματα.
Αν θες να συζητήσουμε αυτό ας ανοίξεις ένα άλλο θέμα, ας μη πιάσουμε όλα τα παράπονα που έχουμε ο ένας από τον άλλον σε αυτό το thread.

Mandrake είπε:
Ο τρόπος που έγινε στη "Μαντάμ Σουσού" είναι λάθος και σε πολλές άλλες περιπτώσεις δε μπορούμε να βάζουμε παρενθέσεις και να δείχνουμε πως και τι. Αυτό το κάνει συνήθως ο Βερνάρδος. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω στα υπόλοιπα παιδιά ότι η βάση αντιμετωπίζεται ως μπακαλοτέφτερο και δε θα 'πρεπε να είναι έτσι. Αλλά επειδή δεν υπάρχουν κανόνες (ξέφραγο αμπέλι) και δεν υπάρχουν έτοιμες φόρμες να δουλέψουν όπως γίνεται σε μια κανονική βάση, ας κουβεντιάσουμε κάποια τυπικά πράγματα που θα πρέπει να ακολουθούμε για να υπάρχει μια ομοιομορφία στις παρουσιάσεις.
Κατά βάση συμφωνούμε. Αν ήμασταν επιχείρηση (imdb) θα είχαμε ότι γουστάρεις, αλλά δυστυχώς είμαστε αυτοί που είμαστε με τις τεχνικές ελλείψεις που έχουμε. Το ότι έχει γίνει αυτό που έχει γίνει, ναι οφείλεται σε εσάς, αλλά ποτέ μην υποτιμάς και την άλλη μεριά, αλλιώς η retroDB θα ήταν ένα .XLS αρχείο στον υπολογιστή του Νάσου.

Mandrake είπε:
Έχω γίνει ο κακός και ανάποδος του φόρουμ και έχω κουραστεί πραγματικά να τα λέω αυτά. Δε μ' απασχολεί το image μου όμως κι όποιος καταλαβαίνει τι λέω, καταλαβαίνει. Στην πορεία στρώθηκαν κάποια, αλλά όχι όλα και δεν τα τηρούμε όλοι ακόμη, όπως πρέπει. Η βάση Αντώνη "πονάει" σε πολλά σημεία και αν κι εσείς αδιαφορείτε διαρκώς, δε βοηθάει ιδιαίτερα. Θα γίνονται όλο και πιο μπάχαλο και μετά είναι αδύνατον να τα συμμαζέψει ο οποιοσδήποτε.
Ως τεχνικός δεν είμαι ευχαριστημένος από την υποδομή της RetroDB. Αυτό δε σημαίνει τίποτα όμως αν το δούμε "in context".

Κάποια πράγματα δυστυχώς όταν περάσουν τα χρόνια γίνονται με πιο αργούς ρυθμούς από ότι θα θέλαμε, κάποια δεν γίνονται και καθόλου γιατί μας προλαβαίνει η πραγματική ζωή.

Παρόλα αυτά αυτή τη στιγμή τα συμμαζεύω και θα κάνω ότι μπορώ στον χρόνο που μπορώ να διαθέσω.

Mandrake είπε:
Εάν ποτέ έρθει η ώρα και γίνει αυτή η RetroDB 2 που έχετε υποσχεθεί επανειλημμένα εδώ και μια πενταετία (και βάλε! Αυτό ξεκίνησε ν' ακούγεται πριν μπω εγώ μέσα, τον Φλεβάρη του 2010.), θα μεταφερθούν τα δεδομένα τόσο λάθος, που όσο εύκολη και να είναι η ταξινόμηση θα είναι ένα τεράστιο μπάχαλο. Σου είπα πως με το parsing δε μπορείς να δεις τα πάντα και το εννοώ. Δεν είναι μόνο τεχνικά ζητήματα που υπάρχουν.
Καταλαβαίνεις το να μας τη λες ξανά και ξανά δεν αλλάζει κάτι στις προτεραιότητες που δίνουμε στη ζωή μας. Όσο και "να κάνεις τον κακό", δεν μπορεί να αλλάξει κάποια πράγματα, πόσο μάλλον όταν η RetroDB είναι ψηλά στις "εκτός οικογένειας" δραστηριότητες.

Η RetroDB2 είναι δύο πράγματα. Το Backend και το FrontEnd, το πρώτο είχε φτιαχτεί από τότε. Απόδειξη η εφαρμογή της RetroDB για το iPhone που υπάρχει από το 2010! *Σήμείωση* ακόμα και σήμερα που δεν έχει ανανεωθεί 5 χρόνια τώρα έχει 60-70 downloads την εβδομάδα, σίγουρα περισσότερα από τον Καραγκιόζη που περίμενα να γνωρίζει περισσότερος κόσμος!.

Το FrontEnd ήταν και είναι το πρόβλημα της RetroDB2 και είναι καθαρά παρουσιαστικό. Εκεί δεν μπορούσα να κάνω κάτι, τότε υπήρχαν άνθρωποι που είχαν δηλώσει ότι θα βοηθήσουν και στο τέλος έκαναν πίσω και με άφησαν εμένα εκτεθειμένο στα μάτια σας.

Σήμερα στόχος μου είναι να ξαναέρθει το backend στα ίσια του ώστε να μην έχουμε σοβαρά θέματα και αν με κρεμάσουν πάλι να φτιάξω ανοιχτό API, ή εφαρμογές σε iOS/Windows κινητά/tablets.

Mandrake είπε:
Να αναφέρω το πιο πρόσφατο παράδειγμα "αδιαφορίας"; 5/6/2015. Υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα με τα "Επεισόδια" που πρέπει να επιλυφθούμε, πέρασαν 13 ημέρες, δε μου απάντησε κανένας και ξάφνου σήμερα βλέπω να γίνεται ο κακός χαμός με αλλαγές και να έκανες μία ερώτηση εδώ, να μην πήρες απάντηση και να ξεκίνησει ένας χαμός από αλλαγές και αλλοίωση δεδομένων...

Υπενθυμίζω πως αυτό εδώ είναι φόρουμ συζήτησης και δεν έχει ο καθένας από εμάς "βομβητή", ώστε κάθε φορά που γίνεται ένα ερώτημα να είναι απίκο. Χρειάζεται και λίγη υπομονή. Εγώ μπαίνω πολύ συχνά στα e-mail, έχω σε παρακολούθηση όλα τα νήματα που αφορούν τη RetroDB, επομένως εάν έχω ειδοποίηση μπαίνω συχνά, αλλά και πάλι δεν είμαι πάντοτε διαθέσιμος. Ο Νάσος, για παράδειγμα, αυτά που γράφουμε εδώ και τρεις μέρες μπορεί να μην τα έχει διαβάσει ακόμη (πνίγεται στη δουλειά το καλοκαίρι). Υπομονή λοιπόν, όχι βιαστηκές κινήσει για να χαλάει η εργασία μας μηνών και ετών και ότι είναι το συζητάμε. Ελπίζω δηλαδή, από δω και πέρα...
Μήπως υπερβάλεις λίγο; Το συγκεκριμένο post αναφέρεται στα dob-dod τα οποία έλυσα χωρίς να "αλλοιώσω" δεδομένα. Απεναντίας τώρα είναι απόλυτα σωστά. Ξαναδιαβάζω εκείνο το post στις 5/6 για να καταλάβω μήπως εννοείς κάτι άλλο.

Mandrake είπε:
Υ.Σ. Πες πως νομίζεις ότι πρέπει να παρουσιάζεται η μεταβλητή "airDay" στο template των τηλεοπτικών σειρών και εκπομπών, για μετέπειται ευκολότερη μετάβαση (εάν ποτέ γίνει αυτή) σε κανονική βάση δεδομένων και θα περνάμε τα υπόλοιπα στο trivia.
To format πρέπει να είναι ένα και συγκεκριμένο:

airDay=19 Ιουνίου 2015

Όχι airDay=Παρασκευή 19 Ιουνίου 2015 ή 18/6/2015

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με κανένα από αυτά αν είχαμε από την αρχή υοθετήσει κάποιο από αυτά. Από τη στιγμή που 8 στα 10 είναι με τα bolds προτείνω να κρατήσουμε αυτό.
 
στη βιντεοταινια να προστεθουν

οι ηθοποιοι: Γιαννης Παπαθυμιος,Θοδωρος Μελετιδης,Σοφια Μαυροπουλου,Ιωαννα Ταραμουλη,Αμαλια Σακαλη,Αθανασιος Πελαϊδης,Γιωργος Πασχαλιδης,Νικος Πανετσιδης(πρωταθλητης του καρατε)
 
katerinak είπε:
στη βιντεοταινια να προστεθουνοι ηθοποιοι: Γιαννης Παπαθυμιος,Θοδωρος Μελετιδης,Σοφια Μαυροπουλου,Ιωαννα Ταραμουλη,Αμαλια Σακαλη,Αθανασιος Πελαϊδης,Γιωργος Πασχαλιδης,Νικος Πανετσιδης(πρωταθλητης του καρατε)
Done αλλά βάζετε και κάνα τόνο ρε παιδιά να ξέρω :)
 
Pharcyde είπε:
Thanks Mandrake,μπηκε μια σειρα.επισης,Τονυ Τσιγκος

Ροδα Τσαντα και κοπανα 2/Ροδα Τσαντα και κοπανα 3/Τσιμπηστε μας και αφηστε μας πρεπει να μπουν στις KINHMATOΓΡΑΦΙΚΕΣ ταινιες που εγραψε/επιμεληθηκε μουσικη.

Εταιρεια Ξυλοδαρμων ΕΠΕ/Ο ανθρωπος απο το Τσερνομπιλ/Ο ιπποτης της λιγουρας/Ο Θειος μου ο Νιντζα 2/Παντρεψτε με και ας κλαιω/Χαλβαδομαγκας πρεπει να μπουν στις ΒΙΝΤΕΟΤΑΙΝΙΕΣ που εγραψε/επιμεληθηκε μουσικη.

ακομα,στο υπαρχον λημμα Βανα Ανδρεαδακη,πρεπει να μπει μουσικη επιμελεια για Σεριφης ο Μηχανοφαγος και ο Εξολοθρευτης ηταν Ποντιος ωστε ουσιαστικα να ενεργοποιηθει το λημμα.

ακομα,το λημμα Πετρος Καντιανης (μουσικος επιμελητης) ειναι ανενεργο,με το ονομα του να υπαρχει σε ταινιες αλλα να μην οδηγουμαστε σε ταινιες μεσω του ονοματος του...

κ να υπενθυμιζω στο Profile Νικος Καρβελας πρεπει να δημιουργηθει κατηγορια μουσικη επιμελεια και να μεταφερθει εκει η ταινια στην οποια εμφανιζεται ως ηθοποιος...

αυτα για τωρα :)

SHOCK αν μπορεις και οποτε προλαβαινεις δωσε μια προτεραιοτητα και σε αυτα...!!!ειναι αρκετα σημαντικες πληροφοριες...θενξ!!!!!!!!!!!!!!!
 
Shock είπε:
Μήπως υπερβάλεις λίγο; Το συγκεκριμένο post αναφέρεται στα dob-dod τα οποία έλυσα χωρίς να "αλλοιώσω" δεδομένα. Απεναντίας τώρα είναι απόλυτα σωστά. Ξαναδιαβάζω εκείνο το post στις 5/6 για να καταλάβω μήπως εννοείς κάτι άλλο.

To format πρέπει να είναι ένα και συγκεκριμένο:

airDay=19 Ιουνίου 2015

Όχι airDay=Παρασκευή 19 Ιουνίου 2015 ή 18/6/2015

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με κανένα από αυτά αν είχαμε από την αρχή υοθετήσει κάποιο από αυτά. Από τη στιγμή που 8 στα 10 είναι με τα bolds προτείνω να κρατήσουμε αυτό.
Το παρακάτω μήνυμα ενδέχεται να κουράσει. Δε γίνεται κατ' επιλογήν αλλά εάν δε γράψω κάποια πράγματα με λεπτομέρειες, δε νομίζω πως θα είμαι αρκετά σαφής στο τι ακριβώς χρειαζόμαστε. Είναι η πρώτη φορά στα 5 και κάτι χρόνια που τροφοδοτώ τη βάση (με τις όποιες ενδιάμεσες "παύσεις" μου) και που ακούω να τα γράφεις αυτά εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος υπεύθυνος. Δε ξέρω πίσω από κλειστές πόρτες, παράθυρα, κάτω από τραπέζια και στα διάφορα meetings στην Αθήνα, τι συζητούσατε και να σου πω την αλήθεια λίγο μ' ενδιαφέρει εάν αυτά δε γίνονταν πράξη και δεν κοινοποιούνταν στους άμεσα ενδιαφερόμενους τουλάχιστον, οι πράξεις αυτές. Σε όσους από μας, τουλάχιστον, που πασχίζουν να περάσουν τις όποιες πληροφορίες απ' τον δικό τους ελεύθερο χρόνο. Διότι και εγώ απ' τον ελεύθερο χρόνο μου τα περνάω και μάλιστα πολλές φορές υπερβάλλω, με αποτέλεσμα να μου έχει στοιχίζει. Δική μου επιλογή, φυσικά, δεν επιρρίπτω ευθύνες σε κανέναν άλλον. Μιλάω λοιπόν για όσα διαβάζω, βλέπω, γνωρίζω από δω μέσα. Και με χαροποιεί ιδιαίτερα, όχι επειδή παραδέχεσαι ελλείψεις και παραλείψεις από πλευράς σας, αλλά επειδή τώρα, περισσότερο από ποτέ, δείχνεις πως νοιάζεσαι και πως πραγματικά ενδιαφέρεσαι να προχωρήσει όλο αυτό το εγχείρημα. Και ότι τέλος πάντων δεν έχει εγκαταλειφθεί και προβλέπεται εξέλιξή της, ακόμη κι αν πάρει επιπλέον χρόνο. Ελπίζω σε νέο πνεύμα συνεργασίας από δω και στο εξής και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να το συζητάμε και να βλέπουμε εάν προχωράει προς τη λύση του, σιγά σιγά. Να μην είμαστε στο σκοτάδι για μήνες και χρόνια. Μια συχνότερη συνοπτική ενημέρωση, αρκεί. Εάν περνούν τα χρόνια όμως και βλέπουμε πως δεν εισακούγεται ένα απλό αίτημα, τότε τσάμπα καίει η λάμπα. Εννοείται πως αναγνωρίζω τον κόπο που έχεις/έχετε καταβάλει/λετε και που λες ότι συνεχίζεις να καταβάλεις και δεν αμφισβήτησα ποτέ τον όγκο εργασίας σου και προσωπικά σε ευχαριστώ, όμως όταν μιλάμε για χρόνια, αρχίζει και κουράζει πολύ το πράμα. Κι εμείς με τον ελεύθερο χρόνο μας "παίζουμε μπάλα". Χρόνο για όλους μας πολύτιμο με μια υπομονή, όμως, που κατά περιόδους εξαντλείται και προκύπτει αυτό το επιθετικό μου ύφος. Από αγανάκτηση. Για παράδειγμα: Πόσο σου πήρε να φτιάξεις το template των "Τηλεταινιών" που είχα αιτηθεί ξανά και ξανά εδώ και πέντε χρόνια; Κανένα μισάωρο το πολύ; That's my point.

Στις 5/6/2015 δε θα βρεις κάτι, διότι πολύ απλά δε μου απάντησες αν θέλεις να το παραθέσω ή όχι. Δεν αφορούσε τα "dob"/"dod" αλλά κάτι πολύ πιο σημαντικό. Το πρόβλημα λοιπόν είναι τα τηλεοπτικά επεισόδια. Τα τηλεοπτικά επεισόδια (εκπομπών ή σειρών, μικρή σημασία έχει), όπως και οι τηλεταινίες, έπρεπε κάποια στιγμή επιτέλους να απεγκλωβιστούν απ' τα templates των τηλεοπτικών εκπομπών και τηλεοπτικών σειρών. Δημιούργησα λοιπόν το "Episodes", υπό την προϋπόθεση ότι θα εμφανίζονται στο τέλος ή τέλος πάντων κάπου αλλού και αυτή τη φορά σωστά. Τι εννοώ με το "σωστά"; Αυτό που έλεγα στην αρχή. Απ' την αρχή θέλατε να ξεχωρίσετε τις "Τηλεοπτικές Σειρές" από τις "Τηλεοπτικές Εκπομπές", με τη διαφορά ότι μιλάμε για ακριβώς το ίδιο πράγμα. Ο όρος "Τηλεοπτικές Εκπομπές" είναι ελληνική εφεύρεση και δεν υπάρχει πουθενά αλλού στον πλανήτη. Όλα "TV Series" ή "TV Shows" είναι. Το μόνο που αλλάζει είναι το τηλεοπτικό είδος. Μπορεί να είναι "Δραματική τηλεοπτική σειρά", "Τηλεοπτική σειρά μαγειρικής", "Τηλεοπτική σειρά reality", "Τηλεοπτική κωμική σειρά" κ.ο.κ. Δεν το δεχτήκατε, συνεχίσαμε έτσι, πάει στο καλό. Με ΟΠΟΙΑ προβλήματα δημιουργεί η τότε αυτή επιλογή σας, όπως τους feeders να μη μπορούν να ξεχωρίσουν (και εγώ ζορίζομαι πολλές φορές) πότε συζητάμε (ας πούμε) για "ντοκιμαντέρ" και να υπάρχουν αυτά τόσο στις τηλεοπτικές εκπομπές, όσο και στις τηλεοπτικές σειρές. έκανα μια φιλότιμη προσπάθεια στο παρελθόν να το εξηγήσω στους υπόλοιπους ότι το "Ντοκιμαντέρ" είναι κινηματογραφικό είδος, επομένως και τηλεοπτικό, άρα θα πρέπει να μπεις στις "Τηλεοπτικές Σειρές" που λανθασμένα απ' την αρχή ταυτίζετε με την "Μυθοπλασία". Ή τέλος πάντων με παραγωγές που έχουν "Σενάριο". Δεν είναι είδος που πρέπει να μπαίνει στις "Τηλεοπτικές Εκπομπές". Ξεκίνησα να περνάω μία μία τις παραγωγές αυτές στις τηλεοπτικές σειρές και όταν ήμουν πολύ κοντά στο να ολοκληρώσω την ενέργεια αυτή και να καταργήσω μια και καλή το συγκεκριμένο genre απ' το template των τηλεοπτικών εκπομπών, έμπλεξα με άλλες αλλαγές, έπειτα απείχα για κάποια περίοδο που είχα πει του Νάσου πως δε θ' ασχοληθώ και φτου κι απ' την αρχή. Άρχισαν νεότεροι feeders, όπως και παλαιότεροι να περνάνε ξανά "ντοκιμαντέρ" στις τηλεοπτικές εκπομπές και εγώ το παράτησα το κομμάτι αυτό. Βέβαια, τα "ντοκιμαντέρ" είναι ένα μικρό παράδειγμα.

Δυστυχώς, το να μη μπορούμε να προσθέσουμε 2ο και 3ο είδος, είναι και αυτό ένα πρόβλημα, όταν έχουμε για παράδειγμα "Αστυνομικό Θρίλερ", "Πολιτικό Δράμα", "Πολεμικό Δράμα" ή κάποια τηλεοπτική σειρά που να είναι κατά βάση talk-show αλλά ταυτόχρονα και ντοκιμαντέρ με ρεπορτάζ και αρχειακό υλικό, όπως είναι οι "Φάκελοι" του Παπαχελά. Όλα αυτά τα προβλήματα θα είχαν περιοριστεί εάν όμορφα κι ωραία ονομάζονταν όλες "Τηλεοπτικές Σειρές", μιας και αυτό ακριβώς που λένε οι λέξεις, είναι. Το "Τηλεοπτικές Εκπομπές" προκύπτει απ' όρο της φυσικής "εκπομπή", στις αρχές του ραδιοφώνου και τις τηλεόρασης, διότι οι παραγωγές αυτές εκπέμπονταν και έτσι είχε καθιερωθεί από τον τύπο της εποχής. Μα και οι παραγωγές μυθοπλασίας εκπέμπονταν, όπως και οι "τηλεοπτικές εκπομπές" δεν είναι τίποτε άλλο από σειρές με επεισόδια. "Επεισόδιο" σημαίνει μέρος του συνόλου. Τμήμα του. Τίποτε παραπάνω, τίποτε παρακάτω. Σόου είναι όλα και σειρές, όπως ακριβώς τα λένε "έξω" όλοι ανεξαιρέτως. Κλείνει η μεγάλη αυτή παρένθεση (που παίζει να 'ναι και η τέταρτη φορά που προσπαθώ να αναλύσω το θέμα από τότε που ξεκίνησα...).

Προσπάθησα, λοιπόν, να δημιουργήσω έτσι το template "Episodes" ώστε να φέρει τα χαρακτηριστικά κάθε επεισοδίου, είτε αυτό προέρχεται από τηλεοπτική σειρά μυθοπλασίας, είτε από οποιαδήποτε άλλη κατηγορία παραγωγή που είναι σειρά. Εάν επιτέλους φτιάξουμε και ένα template για τις "Βιντεοσειρές" και άλλο ένα για τις "Διαδικτυακές Σειρές" που ολοένα και περισσότερο αυξάνονται (και που κι αυτές ακόμη είναι εγκλωβισμένες στο template των "Τηλεοπτικών Σειρών"), θα γίνεται χρήση και δικών τους επεισοδίων στο template "Episodes". Το ένα μας πρόβλημά είναι το εξής. Εάν δημιουργήσουμε όλα τα επεισόδια κάθε τηλεοπτικής σειράς, ενδέχεται να έχουμε ένα τεράστιο κατεβατό τηλεοπτικών επεισοδίων. Εάν για παράδειγμα κάποια στιγμή καταφέρουμε ποτέ και δημιουργήσουμε τη λίστα επεισοδίων της "Λάμψης", τότε θα έχουμε χιλιάδες λήμματα και δε θα φτάνουμε ποτέ στο τέλος του προφίλ για να δούμε, ας πούμε, το βιογραφικό ενός πρωταγωνιστή της σειράς αυτής. Υπό την προϋπόθεση βέβαια πως θα πρέπει να διορθώσουμε αυτή την (κατά τη γνώμη μου) λάθος τακτική που έχουμε μέχρι τώρα και να περνάμε όλα τα πρόσωπα που συμμετέχουν κανονικά σε κάθε επεισόδιο.

Κάθε επεισόδιο απαρτίζεται από συγκεκριμένο καστ που λίγο θα έπρεπε να μας αφορά εάν είναι "τακτικό" ή όχι, όπως κάνουμε τώρα. Ποιος ορίζει άλλωστε πότε είναι "τακτικός" ένας συντελεστής ή μια ομάδα συντελεστών; Σε τηλεοπτική σειρά 3.000 επεισοδίων που συμμετείχε σε 2.000 επεισόδια και σε σειρά 300 επεισοδίων που συμμετείχε στα 200 απ' αυτά; Σε σειρά 50 επεισοδίων που συμμετείχε στα 15, είναι "τακτικός" ή όχι; Ανήκει στο βασικό καστ; Και ποιο είναι το "βασικό καστ" όταν οι πρωταγωνιστές αλλάζουν, ας πούμε, ανά δύο έτη; Θα ορίζεται ως "τακτικός", αναλογικά; Θα ορίζεται ανάλογα με τα κέφια του εκάστοτε τροφοδότη; Έτσι..ότι να 'ναι κι όπως να 'ναι; Και σε τελική ανάλυση: Οι παραγωγοί και οι υπόλοιποι συντελεστές, υπολογίζουν και καταγράφουν στο βιογραφικό τους κάθε ένα επεισόδιο που έχουν δημιουργήσει με μεθοδικότητα και ακρίβεια. Κάθε επεισόδιο έχει τη δική του ιστορία, με δικές του ημερομηνίες και ώρες γυρισμάτων, δικό του καστ, δική του ημερομηνία προβολής, πληρωμές ανά τέτοιο στους όποιους συντελεστές από την παραγωγή και τέλος πάντων όλοι μετράνε στο βιογραφικό τους "επεισόδια", κάθε παραγωγής όπου συμμετείχαν. Εάν έχεις αρκετά στοιχεία, μπορείς να γράψεις πάμπολες πληροφορίες για ένα και μόνο επεισόδιο, ανεξάρτητα απ' τον αν φέρει τίτλο αυτό ή όχι. Ακόμη και trivia με παρασκηνιακά που ενδεχομένως υπάρχουν, τη δική του περίληψη, φυσικά, αναφορά σε τυχόν αλλαγή στην ημερομηνία προβολής (όπως γίνεται σε κάποιες περιπτώσεις θεατρικών παραστάσεων που ανήκουν σε τηλεοπτική σειρά), κάποια σχετική φωτογραφία και ότι άλλο προκύψει.

Εμείς πως θα τα δείχνουμε αυτά όταν βάζουμε στο τμήμα ηθών 2 (!) "βασικά καστ" στο κεντρικό λήμμα και στα προφίλ των ηθοποιών να μη φαίνεται η συμμετοχή τους αυτή στα επί μέρους επεισόδια; Ή στις "7 Θανάσιμες Πεθερές" έχουμε την ηθοποιό Βίκυ Σταυροπούλου να φαίνεται μόνο στο κεντρικό λήμμα της σειράς; Είναι λάθος και άσχημο και για λόγους συνέπειας θα πρέπει η βάση να είναι ενημερωμένη σε κάθε λήμμα της, με τις πληροφορίες που προβλέπονται. Και δε νοείται επεισόδιο που να μην αναγράφεται όλο το καστ, επειδή η βάση μας έχει "θέμα" στα προφίλ των συντελεστών. Δεν είναι λύση αυτή στο πρόβλημα. Τέτοια προβλήματα ξεκινούν από δικό σας στρουθοκαμηλισμό και καταλήγουν σε δική μας τσαπατσουλιά και προχειρότητα. Αυτό που περιγράφω παραπάνω, πρέπει επιτέλους με κάποιον τρόπο να λυθεί και υποθέτω πως το 1ο βήμα ήταν η δημιουργία αυτή ενός ξεχωριστού template όπως αυτού που έφτιαξα, όπου θα συμπεριλαμβάνει κάθε νέο λήμμα επεισοδίου που ανοίγουμε. Από κει και πέρα δε ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό με κάποιο "+" και "-" να εμφανίζεται κάτω απ' το κεντρικό λήμμα μιας σειράς όλα της τα επεισόδια και αν θα πρέπει (για να γίνει αυτό) να διαγραφεί το νέο αυτό template και να επανέλθουν τα επεισόδια σ' εκείνο των "Τηλεοπτικών Σειρών". Μέχρι στιγμής έκανα δύο επεισόδια, πειραματικά για να δούμε πως φαίνονται στα προφίλ διαφόρων συντελεστών και επίσης να δούμε πως "στέκουν" από μόνα τους. Αν θέλεις, μπορείς να ρίξεις μια ματιά και να δεις και τις διαφοροποιήσεις στον κώδικα του template. Δε νομίζω να παρέλειψα κάτι και τα έβαλα όλα σε μία σειρά. Το νέο αυτό template σκέφτηκα πως θα ήταν χρήσιμο αυτή τη φορά τουλάχιστον, να εξυπηρετήσει ώστε να ξεχωρίζουν όλα τα επεισόδια, ανεξάρτητα από ποια κατηγορία παραγωγής προέρχονται. Εάν αυτό δεν είναι εφικτό αλλά για να διορθωθεί το πρόβλημα με το "σουλούπωμα" που αναφέρω παραπάνω χρειάζεται το νέο αυτό template να πάει στα σκουπίδια και η δουλειά να γίνει μέσα απ' τα υπόλοιπα, ας είναι...

Άλλο θέμα που μας απασχολεί, είναι αυτό που έχει πει ο Νάσος επανειλημμένα στο παρελθόν. Οι εναλλακτικοί τίτλοι που περνούσαμε στην "Sname" και που μέχρι πρότινως μπορούσε κάποιος αναγνώστης να δει, από τη στιγμή που μπήκε η "rmxlink", δε συμβαίνει πλέον γιατί αποκρύπτει την πληροφορία αυτήν. Υπάρχει τρόπος αυτό να διορθωθεί χωρίς να φύγει το link που να οδηγεί στις επί μέρους παρουσιάσεις του RetroManiaX; Εάν ναι, θα πρέπει επιτέλους να διορθωθεί. Μόνο στους συντελεστές δεν υπάρχει πρόβλημα μιας και πραγματικά ονόματα, βαφτιστικά κτλ. αναφέρονται στο βιογραφικό τους, αλλά στις παραγωγές είναι κοινό για όλα τα templates.

Ένα ακόμη πρόβλημα το είχε αναφέρει παλαιότερα εδώ μέσα κάποιο μέλος: Ο αριθμός των παραγωγών που εμφανίζονται σε κάποιο κανάλι (νομίζω είχε αναφέρει τον ΑΝΤ1, συγκεκριμένα, αλλά φαντάζομαι πως υπάρχει παντού το ίδιο πρόβλημα), είναι περιορισμένος και δεν εμφανίζονται όλες οι παραγωγές εάν μπεις στο κανάλι μέσα. Δεν το έχω τσεκάρει, αλλά εάν ισχύει κάτι τέτοιο, είναι δυνατόν να λυθεί; Αν υπάρχει τέτοιος περιορισμός και προχωρήσουμε με τα επεισόδια που αναφέρω παραπάνω, όπου ο αριθμός των λημμάτων που θα φαίνονται σε κάθε κανάλι θα είναι υπερπολλαπλάσιος, πάει..το χάσαμε το παιχνίδι...

Αντώνη, σε ότι κατά καιρούς έχεις αναφέρει, έχουμε κάνει μεγάλες προσπάθειες να τα φέρουμε σε μία σειρά. Με τον Νάσο που ξέρω σίγουρα, έχουμε βρει πάρα πολλά ονόματα, για παράδειγμα, όπως αυτά που είχες κάνει μια λίστα πριν πολλούς μήνες ότι δεν είναι ολοκληρωμένα. Δεν έχουν ολοκληρωθεί, φυσικά, ενώ έχουν εμφανιστεί και άλλα, όμως κάποια στιγμή είχα σκοπό να αναδείξω ποια και πόσα βρέθηκαν από εκείνα που είχες αναφέρει. Γίνονται υπεράνθρωπες προσπάθειες και ανατρέχουμε σε πάρα πολλές πηγές, ώστε να εντοπιστούν τα σωστά ονόματα και να συμπληρωθούν όπως πρέπει. Δεν είναι καθόλου εύκολο. Είχες ζητήσει να μην περνάμε χρονολογίες με ερωτηματικά ("?"), σε ότι αφορά τις μεταβλητές "year", "dob", "dod", "airDay", "day" & "repeat1Year". Νομίζω πως σε μεγάλο βαθμό το καταφέραμε, αναφέροντας αντ' αυτού στα trivia των επί μέρους παραγωγών τις σχετικές πληροφορίες, μέχρι να βρεθεί κάποιο καλύτερο στοιχείο. Υπάρχουν ακόμη κάποιες, βέβαια, αλλά δεν πρέπει να είναι παρά ελάχιστες και σε ορισμένες εξ αυτών η αλλαγή δεν προβλέπεται λόγω ονόματος και συγκεντρωτικού λήμματος. Μπορεί να είναι σε παρένθεση στον τίτλο κάποιας παραγωγής, δηλαδή κι αυτό είναι όλο. Θα παρακαλέσω για μια σαφή, να ξέρουμε επιτέλους εάν προβλήματα σημαντικά όπως αυτά μπορούν να διευθετηθούν. Όπως είχα πει και αρκετά παλαιότερα, κάτι τέτοια είναι που μας "καίνε" και που μας εμποδίζουν να προχωρήσουμε σε περαιτέρω τροφοδότηση και όχι η εισαγωγή κάποιου voting system. Τα υπόλοιπα είναι δευτερεύουσας σημασίας.

Υ.Σ. Για την ημερομηνία που παρουσιάζεις με bold, δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Έπειτα, η ακριβής ημερομηνία προδίδει και την ημέρα, την οποία έτσι κι αλλιώς αναφέρουμε στη μεταβλητή "airDay". Κατά συνέπεια η αναφορά της πληροφορίας αυτής δις, είναι πλεονασμός. Data redudancy μπορεί να μην έχουμε, από την άλλη είναι κάτι που δε χρειάζεται καθόλου, όπως δε χρειάζονται οι επιπλέον αναφορές σε κάποιο trivia για το ίδιο πράγμα που αναφέρουμε παραπάνω, με κάποιες μεταβλητές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλέπω ότι έχετε "πάρει φωτιά", αλλά είναι πολύ "κακό" το timing για μένα και δυστυχώς, δεν μπορώ να βοηθήσω.

Έχοντας όμως "τυφλή" εμπιστοσύνη στον Mandrake, αφού ότι έλεγε και ζητούσε μέχρι τώρα, έτσι ήταν, σε ότι αφορά το feeding, τα templates, και σε πολλά άλλα, συνεχίστε με όποιες διορθώσεις, βελτιώσεις και αλλαγές.

Με την πρώτη ευκαιρία, επανέρχομαι "δριμύτερος" πάντα όμως στο feeding.

Καλή συνεργασία και καλή επιτυχία σε όλα.
 
Shock είπε:
Done αλλά βάζετε και κάνα τόνο ρε παιδιά να ξέρω :)
Shock δε φταιω,ειναι γραμμενα με κεφαλαια στους τιτλους και δεν τα παω και καλα με τους τονους οταν γραφω απο pc
 
Μιλάμε για βομβαρδισμό, όλα σε ένα post!

Ας δούμε αναλυτικά αυτά που έγραψες. Μη νευριάσεις αν κάποια δεν τα καταλαβαίνω, είναι καθαρά άγνοια, χρειάζεται παραπάνω υπομονή.

Mandrake είπε:
Στις 5/6/2015 δε θα βρεις κάτι, διότι πολύ απλά δε μου απάντησες αν θέλεις να το παραθέσω ή όχι. Δεν αφορούσε τα "dob"/"dod" αλλά κάτι πολύ πιο σημαντικό. Το πρόβλημα λοιπόν είναι τα τηλεοπτικά επεισόδια. Τα τηλεοπτικά επεισόδια (εκπομπών ή σειρών, μικρή σημασία έχει), όπως και οι τηλεταινίες, έπρεπε κάποια στιγμή επιτέλους να απεγκλωβιστούν απ' τα templates των τηλεοπτικών εκπομπών και τηλεοπτικών σειρών.
STOP! Ένα-ένα!

Ρωτώ για να καταλάβω. Αν τα επεισόδια φύγουν από τις σειρές (που συμφωνώ καλά θα κάνουν) το tempate των σειρών θα συνεχίσει να υφίσταται; Και αν ναι ποια η χρησιμότητα του. Αν είναι μόνο για να φέρνει τα επεισόδια πρέπει να δούμε πρώτα αν γίνεται. Θα φτιάξουμε ένα test case.

Mandrake είπε:
Δημιούργησα λοιπόν το "Episodes", υπό την προϋπόθεση ότι θα εμφανίζονται στο τέλος ή τέλος πάντων κάπου αλλού και αυτή τη φορά σωστά. Τι εννοώ με το "σωστά"; Αυτό που έλεγα στην αρχή. Απ' την αρχή θέλατε να ξεχωρίσετε τις "Τηλεοπτικές Σειρές" από τις "Τηλεοπτικές Εκπομπές", με τη διαφορά ότι μιλάμε για ακριβώς το ίδιο πράγμα. Ο όρος "Τηλεοπτικές Εκπομπές" είναι ελληνική εφεύρεση και δεν υπάρχει πουθενά αλλού στον πλανήτη. Όλα "TV Series" ή "TV Shows" είναι. Το μόνο που αλλάζει είναι το τηλεοπτικό είδος. Μπορεί να είναι "Δραματική τηλεοπτική σειρά", "Τηλεοπτική σειρά μαγειρικής", "Τηλεοπτική σειρά reality", "Τηλεοπτική κωμική σειρά" κ.ο.κ. Δεν το δεχτήκατε, συνεχίσαμε έτσι, πάει στο καλό. Με ΟΠΟΙΑ προβλήματα δημιουργεί η τότε αυτή επιλογή σας, όπως τους feeders να μη μπορούν να ξεχωρίσουν (και εγώ ζορίζομαι πολλές φορές) πότε συζητάμε (ας πούμε) για "ντοκιμαντέρ" και να υπάρχουν αυτά τόσο στις τηλεοπτικές εκπομπές, όσο και στις τηλεοπτικές σειρές. έκανα μια φιλότιμη προσπάθεια στο παρελθόν να το εξηγήσω στους υπόλοιπους ότι το "Ντοκιμαντέρ" είναι κινηματογραφικό είδος, επομένως και τηλεοπτικό, άρα θα πρέπει να μπεις στις "Τηλεοπτικές Σειρές" που λανθασμένα απ' την αρχή ταυτίζετε με την "Μυθοπλασία". Ή τέλος πάντων με παραγωγές που έχουν "Σενάριο". Δεν είναι είδος που πρέπει να μπαίνει στις "Τηλεοπτικές Εκπομπές". Ξεκίνησα να περνάω μία μία τις παραγωγές αυτές στις τηλεοπτικές σειρές και όταν ήμουν πολύ κοντά στο να ολοκληρώσω την ενέργεια αυτή και να καταργήσω μια και καλή το συγκεκριμένο genre απ' το template των τηλεοπτικών εκπομπών, έμπλεξα με άλλες αλλαγές, έπειτα απείχα για κάποια περίοδο που είχα πει του Νάσου πως δε θ' ασχοληθώ και φτου κι απ' την αρχή. Άρχισαν νεότεροι feeders, όπως και παλαιότεροι να περνάνε ξανά "ντοκιμαντέρ" στις τηλεοπτικές εκπομπές και εγώ το παράτησα το κομμάτι αυτό. Βέβαια, τα "ντοκιμαντέρ" είναι ένα μικρό παράδειγμα.
Ακόμα δεν έχω καταλάβει, παρά την εξήγηση σου, πως ένα ντοκιμαντέρ που όπως λες είναι κινηματογραφικό είδος θα μπει στις τηλεοπτικές σειρές... απλά αδυνατώ! Αν πρέπει όμως να γίνει έτσι και συμφωνείτε με τον Νάσο φτάνει και περισσεύει. Αυτό όμως δε χρειάζεται κάποια δουλειά από τη δική μου τη μεριά, εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά.

Mandrake είπε:
Δυστυχώς, το να μη μπορούμε να προσθέσουμε 2ο και 3ο είδος, είναι και αυτό ένα πρόβλημα, όταν έχουμε για παράδειγμα "Αστυνομικό Θρίλερ", "Πολιτικό Δράμα", "Πολεμικό Δράμα" ή κάποια τηλεοπτική σειρά που να είναι κατά βάση talk-show αλλά ταυτόχρονα και ντοκιμαντέρ με ρεπορτάζ και αρχειακό υλικό, όπως είναι οι "Φάκελοι" του Παπαχελά. Όλα αυτά τα προβλήματα θα είχαν περιοριστεί εάν όμορφα κι ωραία ονομάζονταν όλες "Τηλεοπτικές Σειρές", μιας και αυτό ακριβώς που λένε οι λέξεις, είναι. Το "Τηλεοπτικές Εκπομπές" προκύπτει απ' όρο της φυσικής "εκπομπή", στις αρχές του ραδιοφώνου και τις τηλεόρασης, διότι οι παραγωγές αυτές εκπέμπονταν και έτσι είχε καθιερωθεί από τον τύπο της εποχής. Μα και οι παραγωγές μυθοπλασίας εκπέμπονταν, όπως και οι "τηλεοπτικές εκπομπές" δεν είναι τίποτε άλλο από σειρές με επεισόδια. "Επεισόδιο" σημαίνει μέρος του συνόλου. Τμήμα του. Τίποτε παραπάνω, τίποτε παρακάτω. Σόου είναι όλα και σειρές, όπως ακριβώς τα λένε "έξω" όλοι ανεξαιρέτως. Κλείνει η μεγάλη αυτή παρένθεση (που παίζει να 'ναι και η τέταρτη φορά που προσπαθώ να αναλύσω το θέμα από τότε που ξεκίνησα...).
Εσύ προσπαθείς, εγώ αδυνατώ, αλλά δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία όπως έγραψα και παραπάνω. Αν αυτό θέλετε, αυτό θα γίνει.

Mandrake είπε:
Προσπάθησα, λοιπόν, να δημιουργήσω έτσι το template "Episodes" ώστε να φέρει τα χαρακτηριστικά κάθε επεισοδίου, είτε αυτό προέρχεται από τηλεοπτική σειρά μυθοπλασίας, είτε από οποιαδήποτε άλλη κατηγορία παραγωγή που είναι σειρά. Εάν επιτέλους φτιάξουμε και ένα template για τις "Βιντεοσειρές" και άλλο ένα για τις "Διαδικτυακές Σειρές" που ολοένα και περισσότερο αυξάνονται (και που κι αυτές ακόμη είναι εγκλωβισμένες στο template των "Τηλεοπτικών Σειρών"), θα γίνεται χρήση και δικών τους επεισοδίων στο template "Episodes".
STOP. Βάζεις πολλά μαζί και μπερδεύεται το φτωχό μου μυαλουδάκι.

-Θες δύο ακόμα templates. Το "Βιντεοσειρές" και το "Διαδικτυακές Σειρές".

-Και τα δύο αυτά templates θα "βλέπουν" το template "Episodes" όπου θα είναι τα παιδιά τους

Ως εδώ καλά; Προχωράμε

Mandrake είπε:
Το ένα μας πρόβλημά είναι το εξής. Εάν δημιουργήσουμε όλα τα επεισόδια κάθε τηλεοπτικής σειράς, ενδέχεται να έχουμε ένα τεράστιο κατεβατό τηλεοπτικών επεισοδίων. Εάν για παράδειγμα κάποια στιγμή καταφέρουμε ποτέ και δημιουργήσουμε τη λίστα επεισοδίων της "Λάμψης", τότε θα έχουμε χιλιάδες λήμματα και δε θα φτάνουμε ποτέ στο τέλος του προφίλ για να δούμε, ας πούμε, το βιογραφικό ενός πρωταγωνιστή της σειράς αυτής. Υπό την προϋπόθεση βέβαια πως θα πρέπει να διορθώσουμε αυτή την (κατά τη γνώμη μου) λάθος τακτική που έχουμε μέχρι τώρα και να περνάμε όλα τα πρόσωπα που συμμετέχουν κανονικά σε κάθε επεισόδιο.
Σε αυτό επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Θέλω να καταγράφονται τα πάντα. Ακόμα και το ότι ο τάδε είχε συχνοουρία στα γυρίσματα του τάδε επεισοδιου και χρειάστηκε να διακόψουν 5 φορές τη σκηνή χ. Όλοι μα όλοι όσοι συμμετέχουν πρέπει να φαίνονται. Τώρα, από τη στιγμή που σπάει σε επεισόδια θα μπαίνει στο template του επεισοδίου και όχι στο γενικό της σειράς... λέω τώρα.

Η Λάμψη είναι περίπτωση και είναι από τις λίγες σειρές με τόσα επεισόδια.

Mandrake είπε:
Κάθε επεισόδιο απαρτίζεται από συγκεκριμένο καστ που λίγο θα έπρεπε να μας αφορά εάν είναι "τακτικό" ή όχι, όπως κάνουμε τώρα. Ποιος ορίζει άλλωστε πότε είναι "τακτικός" ένας συντελεστής ή μια ομάδα συντελεστών; Σε τηλεοπτική σειρά 3.000 επεισοδίων που συμμετείχε σε 2.000 επεισόδια και σε σειρά 300 επεισοδίων που συμμετείχε στα 200 απ' αυτά; Σε σειρά 50 επεισοδίων που συμμετείχε στα 15, είναι "τακτικός" ή όχι; Ανήκει στο βασικό καστ; Και ποιο είναι το "βασικό καστ" όταν οι πρωταγωνιστές αλλάζουν, ας πούμε, ανά δύο έτη; Θα ορίζεται ως "τακτικός", αναλογικά; Θα ορίζεται ανάλογα με τα κέφια του εκάστοτε τροφοδότη; Έτσι..ότι να 'ναι κι όπως να 'ναι; Και σε τελική ανάλυση: Οι παραγωγοί και οι υπόλοιποι συντελεστές, υπολογίζουν και καταγράφουν στο βιογραφικό τους κάθε ένα επεισόδιο που έχουν δημιουργήσει με μεθοδικότητα και ακρίβεια. Κάθε επεισόδιο έχει τη δική του ιστορία, με δικές του ημερομηνίες και ώρες γυρισμάτων, δικό του καστ, δική του ημερομηνία προβολής, πληρωμές ανά τέτοιο στους όποιους συντελεστές από την παραγωγή και τέλος πάντων όλοι μετράνε στο βιογραφικό τους "επεισόδια", κάθε παραγωγής όπου συμμετείχαν. Εάν έχεις αρκετά στοιχεία, μπορείς να γράψεις πάμπολες πληροφορίες για ένα και μόνο επεισόδιο, ανεξάρτητα απ' τον αν φέρει τίτλο αυτό ή όχι. Ακόμη και trivia με παρασκηνιακά που ενδεχομένως υπάρχουν, τη δική του περίληψη, φυσικά, αναφορά σε τυχόν αλλαγή στην ημερομηνία προβολής (όπως γίνεται σε κάποιες περιπτώσεις θεατρικών παραστάσεων που ανήκουν σε τηλεοπτική σειρά), κάποια σχετική φωτογραφία και ότι άλλο προκύψει.
Δε ξέρω κάτι για τακτικά και μη καστ. Ξέρω για Actors και Guest Stars, αυτά ήταν τα requirements τότε, δε τα βγάλαμε από το μυαλό μας, προφανώς έτσι "ξεσκαρτάρεται" και η πληροφορία. Δε κατάλαβα να πω την αλήθεια τι ακριβώς ζητάς εδώ. Άλλο τρόπο καταγραφής του cast?

Mandrake είπε:
Εμείς πως θα τα δείχνουμε αυτά όταν βάζουμε στο τμήμα ηθών 2 (!) "βασικά καστ" στο κεντρικό λήμμα και στα προφίλ των ηθοποιών να μη φαίνεται η συμμετοχή τους αυτή στα επί μέρους επεισόδια; Ή στις "7 Θανάσιμες Πεθερές" έχουμε την ηθοποιό Βίκυ Σταυροπούλου να φαίνεται μόνο στο κεντρικό λήμμα της σειράς; Είναι λάθος και άσχημο και για λόγους συνέπειας θα πρέπει η βάση να είναι ενημερωμένη σε κάθε λήμμα της, με τις πληροφορίες που προβλέπονται. Και δε νοείται επεισόδιο που να μην αναγράφεται όλο το καστ, επειδή η βάση μας έχει "θέμα" στα προφίλ των συντελεστών. Δεν είναι λύση αυτή στο πρόβλημα. Τέτοια προβλήματα ξεκινούν από δικό σας στρουθοκαμηλισμό και καταλήγουν σε δική μας τσαπατσουλιά και προχειρότητα.
Δεν κατάλαβα τι λάθος έχουμε κάνει. Εσείς πρέπει να αποφασίσετε και να μου πείτε τι θέλετε.

-Αν βάλετε το όνομα της στον πατέρα (template:series) και μόνο εκεί μπορούμε στο template:actor να βάλουμε να κοιτάει ΜΟΝΟ στα series και όχι στα template:episode. Δηλαδή θα φαίνεται κάτω από το "Ελληνικές τηλεοπτικές σειρές στις οποίες έχει παίξει:"


-Αν βάλετε το όνομα της στο παιδι (teplate:episode) και μόνο εκεί θα αλλάξουμε το template:actor και θα προσθέσουμε το "Επεισόδια τηλεοπτικών σειρών που έχει παίξει"

-Αν θέλετε να βάζετε την πληροφορία στα επεισόδια και ορθώς κατά τη γνώμη μου και να φαίνεται στην σελίδα της ηθοποιού κάτω από το "Ελληνικές τηλεοπτικές σειρές στις οποίες έχει παίξει:" αυτό με το τωρινό σύστημα απλά δεν γίνεται.

Και για να γίνω πιο σαφής δεν είναι ότι δεν θέλουμε, δε γουστάρουμε, βαριόμαστε, δεν δίνουμε σημασία και ότι άλλο μας προσάψει όποιος διαβάζει αυτό το post. Είναι γιατί αυτό το software δεν μπορεί να το κάνει.

Η λύση σε όλα αυτά τα προβλήματα όσο και να σου σπάει τα νεύρα σαν απάντηση είναι η RetroDB 2.

Mandrake είπε:
Αυτό που περιγράφω παραπάνω, πρέπει επιτέλους με κάποιον τρόπο να λυθεί και υποθέτω πως το 1ο βήμα ήταν η δημιουργία αυτή ενός ξεχωριστού template όπως αυτού που έφτιαξα, όπου θα συμπεριλαμβάνει κάθε νέο λήμμα επεισοδίου που ανοίγουμε. Από κει και πέρα δε ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό με κάποιο "+" και "-" να εμφανίζεται κάτω απ' το κεντρικό λήμμα μιας σειράς όλα της τα επεισόδια και αν θα πρέπει (για να γίνει αυτό) να διαγραφεί το νέο αυτό template και να επανέλθουν τα επεισόδια σ' εκείνο των "Τηλεοπτικών Σειρών". Μέχρι στιγμής έκανα δύο επεισόδια, πειραματικά για να δούμε πως φαίνονται στα προφίλ διαφόρων συντελεστών και επίσης να δούμε πως "στέκουν" από μόνα τους. Αν θέλεις, μπορείς να ρίξεις μια ματιά και να δεις και τις διαφοροποιήσεις στον κώδικα του template. Δε νομίζω να παρέλειψα κάτι και τα έβαλα όλα σε μία σειρά. Το νέο αυτό template σκέφτηκα πως θα ήταν χρήσιμο αυτή τη φορά τουλάχιστον, να εξυπηρετήσει ώστε να ξεχωρίζουν όλα τα επεισόδια, ανεξάρτητα από ποια κατηγορία παραγωγής προέρχονται. Εάν αυτό δεν είναι εφικτό αλλά για να διορθωθεί το πρόβλημα με το "σουλούπωμα" που αναφέρω παραπάνω χρειάζεται το νέο αυτό template να πάει στα σκουπίδια και η δουλειά να γίνει μέσα απ' τα υπόλοιπα, ας είναι...
Αν κατάλαβα καλά, απάντησα από πάνω.

Mandrake είπε:
Άλλο θέμα που μας απασχολεί, είναι αυτό που έχει πει ο Νάσος επανειλημμένα στο παρελθόν. Οι εναλλακτικοί τίτλοι που περνούσαμε στην "Sname" και που μέχρι πρότινως μπορούσε κάποιος αναγνώστης να δει, από τη στιγμή που μπήκε η "rmxlink", δε συμβαίνει πλέον γιατί αποκρύπτει την πληροφορία αυτήν. Υπάρχει τρόπος αυτό να διορθωθεί χωρίς να φύγει το link που να οδηγεί στις επί μέρους παρουσιάσεις του RetroManiaX; Εάν ναι, θα πρέπει επιτέλους να διορθωθεί. Μόνο στους συντελεστές δεν υπάρχει πρόβλημα μιας και πραγματικά ονόματα, βαφτιστικά κτλ. αναφέρονται στο βιογραφικό τους, αλλά στις παραγωγές είναι κοινό για όλα τα templates.
Φαντάζομαι είναι κάτι απλό, δώσε μου ένα παράδειγμα μόνο για να το δω κι εγώ.

Mandrake είπε:
Ένα ακόμη πρόβλημα το είχε αναφέρει παλαιότερα εδώ μέσα κάποιο μέλος: Ο αριθμός των παραγωγών που εμφανίζονται σε κάποιο κανάλι (νομίζω είχε αναφέρει τον ΑΝΤ1, συγκεκριμένα, αλλά φαντάζομαι πως υπάρχει παντού το ίδιο πρόβλημα), είναι περιορισμένος και δεν εμφανίζονται όλες οι παραγωγές εάν μπεις στο κανάλι μέσα. Δεν το έχω τσεκάρει, αλλά εάν ισχύει κάτι τέτοιο, είναι δυνατόν να λυθεί; Αν υπάρχει τέτοιος περιορισμός και προχωρήσουμε με τα επεισόδια που αναφέρω παραπάνω, όπου ο αριθμός των λημμάτων που θα φαίνονται σε κάθε κανάλι θα είναι υπερπολλαπλάσιος, πάει..το χάσαμε το παιχνίδι...
Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός τουλάχιστον από τη μεριά μου. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα είναι ακριβώς αυτό! Πρόβλημα!

Δώστε μου ένα παράδειγμα να το δω παιδιά

Mandrake είπε:
Αντώνη, σε ότι κατά καιρούς έχεις αναφέρει, έχουμε κάνει μεγάλες προσπάθειες να τα φέρουμε σε μία σειρά. Με τον Νάσο που ξέρω σίγουρα, έχουμε βρει πάρα πολλά ονόματα, για παράδειγμα, όπως αυτά που είχες κάνει μια λίστα πριν πολλούς μήνες ότι δεν είναι ολοκληρωμένα. Δεν έχουν ολοκληρωθεί, φυσικά, ενώ έχουν εμφανιστεί και άλλα, όμως κάποια στιγμή είχα σκοπό να αναδείξω ποια και πόσα βρέθηκαν από εκείνα που είχες αναφέρει. Γίνονται υπεράνθρωπες προσπάθειες και ανατρέχουμε σε πάρα πολλές πηγές, ώστε να εντοπιστούν τα σωστά ονόματα και να συμπληρωθούν όπως πρέπει. Δεν είναι καθόλου εύκολο. Είχες ζητήσει να μην περνάμε χρονολογίες με ερωτηματικά ("?"), σε ότι αφορά τις μεταβλητές "year", "dob", "dod", "airDay", "day" & "repeat1Year". Νομίζω πως σε μεγάλο βαθμό το καταφέραμε, αναφέροντας αντ' αυτού στα trivia των επί μέρους παραγωγών τις σχετικές πληροφορίες, μέχρι να βρεθεί κάποιο καλύτερο στοιχείο. Υπάρχουν ακόμη κάποιες, βέβαια, αλλά δεν πρέπει να είναι παρά ελάχιστες και σε ορισμένες εξ αυτών η αλλαγή δεν προβλέπεται λόγω ονόματος και συγκεντρωτικού λήμματος. Μπορεί να είναι σε παρένθεση στον τίτλο κάποιας παραγωγής, δηλαδή κι αυτό είναι όλο. Θα παρακαλέσω για μια σαφή, να ξέρουμε επιτέλους εάν προβλήματα σημαντικά όπως αυτά μπορούν να διευθετηθούν. Όπως είχα πει και αρκετά παλαιότερα, κάτι τέτοια είναι που μας "καίνε" και που μας εμποδίζουν να προχωρήσουμε σε περαιτέρω τροφοδότηση και όχι η εισαγωγή κάποιου voting system. Τα υπόλοιπα είναι δευτερεύουσας σημασίας.
Μα δεν έχω παράπονο. Πως θα μπορούσα άλλωστε να έχω! Εγώ ότι δε μπορώ να parsaρω το προσπερνάω. Το μόνο που όταν χάνεται η πληροφορία από τη μετάβαση από την τωρινή στην επόμενη κατάσταση εσείς θα έρχεστε να μου λετε ότι δε βρίσκετε αυτά που καταχωρήσατε :(

Mandrake είπε:
Υ.Σ. Για την ημερομηνία που παρουσιάζεις με bold, δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Έπειτα, η ακριβής ημερομηνία προδίδει και την ημέρα, την οποία έτσι κι αλλιώς αναφέρουμε στη μεταβλητή "airDay". Κατά συνέπεια η αναφορά της πληροφορίας αυτής δις, είναι πλεονασμός. Data redudancy μπορεί να μην έχουμε, από την άλλη είναι κάτι που δε χρειάζεται καθόλου, όπως δε χρειάζονται οι επιπλέον αναφορές σε κάποιο trivia για το ίδιο πράγμα που αναφέρουμε παραπάνω, με κάποιες μεταβλητές.
:)

Pharcyde είπε:
Thanks Mandrake,μπηκε μια σειρα.επισης,Τονυ Τσιγκος

Ροδα Τσαντα και κοπανα 2/Ροδα Τσαντα και κοπανα 3/Τσιμπηστε μας και αφηστε μας πρεπει να μπουν στις KINHMATOΓΡΑΦΙΚΕΣ ταινιες που εγραψε/επιμεληθηκε μουσικη.

Εταιρεια Ξυλοδαρμων ΕΠΕ/Ο ανθρωπος απο το Τσερνομπιλ/Ο ιπποτης της λιγουρας/Ο Θειος μου ο Νιντζα 2/Παντρεψτε με και ας κλαιω/Χαλβαδομαγκας πρεπει να μπουν στις ΒΙΝΤΕΟΤΑΙΝΙΕΣ που εγραψε/επιμεληθηκε μουσικη.

ακομα,στο υπαρχον λημμα Βανα Ανδρεαδακη,πρεπει να μπει μουσικη επιμελεια για Σεριφης ο Μηχανοφαγος και ο Εξολοθρευτης ηταν Ποντιος ωστε ουσιαστικα να ενεργοποιηθει το λημμα.

ακομα,το λημμα Πετρος Καντιανης (μουσικος επιμελητης) ειναι ανενεργο,με το ονομα του να υπαρχει σε ταινιες αλλα να μην οδηγουμαστε σε ταινιες μεσω του ονοματος του...

κ να υπενθυμιζω στο Profile Νικος Καρβελας πρεπει να δημιουργηθει κατηγορια μουσικη επιμελεια και να μεταφερθει εκει η ταινια στην οποια εμφανιζεται ως ηθοποιος...

αυτα για τωρα :)
Done εκτός από αυτό με τον Καρβέλα. Που είναι μουσικός επιμελιτης;
 
Shock είπε:
Μιλάμε για βομβαρδισμό, όλα σε ένα post! Ας δούμε αναλυτικά αυτά που έγραψες. Μη νευριάσεις αν κάποια δεν τα καταλαβαίνω, είναι καθαρά άγνοια, χρειάζεται παραπάνω υπομονή.

STOP! Ένα-ένα!

Ρωτώ για να καταλάβω. Αν τα επεισόδια φύγουν από τις σειρές (που συμφωνώ καλά θα κάνουν) το tempate των σειρών θα συνεχίσει να υφίσταται; Και αν ναι ποια η χρησιμότητα του. Αν είναι μόνο για να φέρνει τα επεισόδια πρέπει να δούμε πρώτα αν γίνεται. Θα φτιάξουμε ένα test case.

Ακόμα δεν έχω καταλάβει, παρά την εξήγηση σου, πως ένα ντοκιμαντέρ που όπως λες είναι κινηματογραφικό είδος θα μπει στις τηλεοπτικές σειρές... απλά αδυνατώ! Αν πρέπει όμως να γίνει έτσι και συμφωνείτε με τον Νάσο φτάνει και περισσεύει. Αυτό όμως δε χρειάζεται κάποια δουλειά από τη δική μου τη μεριά, εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά.

Εσύ προσπαθείς, εγώ αδυνατώ, αλλά δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία όπως έγραψα και παραπάνω. Αν αυτό θέλετε, αυτό θα γίνει.

STOP. Βάζεις πολλά μαζί και μπερδεύεται το φτωχό μου μυαλουδάκι.

-Θες δύο ακόμα templates. Το "Βιντεοσειρές" και το "Διαδικτυακές Σειρές".

-Και τα δύο αυτά templates θα "βλέπουν" το template "Episodes" όπου θα είναι τα παιδιά τους

Ως εδώ καλά; Προχωράμε

Σε αυτό επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Θέλω να καταγράφονται τα πάντα. Ακόμα και το ότι ο τάδε είχε συχνοουρία στα γυρίσματα του τάδε επεισοδιου και χρειάστηκε να διακόψουν 5 φορές τη σκηνή χ. Όλοι μα όλοι όσοι συμμετέχουν πρέπει να φαίνονται. Τώρα, από τη στιγμή που σπάει σε επεισόδια θα μπαίνει στο template του επεισοδίου και όχι στο γενικό της σειράς... λέω τώρα.

Η Λάμψη είναι περίπτωση και είναι από τις λίγες σειρές με τόσα επεισόδια.

Δε ξέρω κάτι για τακτικά και μη καστ. Ξέρω για Actors και Guest Stars, αυτά ήταν τα requirements τότε, δε τα βγάλαμε από το μυαλό μας, προφανώς έτσι "ξεσκαρτάρεται" και η πληροφορία. Δε κατάλαβα να πω την αλήθεια τι ακριβώς ζητάς εδώ. Άλλο τρόπο καταγραφής του cast?

Δεν κατάλαβα τι λάθος έχουμε κάνει. Εσείς πρέπει να αποφασίσετε και να μου πείτε τι θέλετε.

-Αν βάλετε το όνομα της στον πατέρα (template:series) και μόνο εκεί μπορούμε στο template:actor να βάλουμε να κοιτάει ΜΟΝΟ στα series και όχι στα template:episode. Δηλαδή θα φαίνεται κάτω από το "Ελληνικές τηλεοπτικές σειρές στις οποίες έχει παίξει:"


-Αν βάλετε το όνομα της στο παιδι (teplate:episode) και μόνο εκεί θα αλλάξουμε το template:actor και θα προσθέσουμε το "Επεισόδια τηλεοπτικών σειρών που έχει παίξει"

-Αν θέλετε να βάζετε την πληροφορία στα επεισόδια και ορθώς κατά τη γνώμη μου και να φαίνεται στην σελίδα της ηθοποιού κάτω από το "Ελληνικές τηλεοπτικές σειρές στις οποίες έχει παίξει:" αυτό με το τωρινό σύστημα απλά δεν γίνεται.

Και για να γίνω πιο σαφής δεν είναι ότι δεν θέλουμε, δε γουστάρουμε, βαριόμαστε, δεν δίνουμε σημασία και ότι άλλο μας προσάψει όποιος διαβάζει αυτό το post. Είναι γιατί αυτό το software δεν μπορεί να το κάνει.

Η λύση σε όλα αυτά τα προβλήματα όσο και να σου σπάει τα νεύρα σαν απάντηση είναι η RetroDB 2.

Αν κατάλαβα καλά, απάντησα από πάνω.

Φαντάζομαι είναι κάτι απλό, δώσε μου ένα παράδειγμα μόνο για να το δω κι εγώ.

Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός τουλάχιστον από τη μεριά μου. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα είναι ακριβώς αυτό! Πρόβλημα!

Δώστε μου ένα παράδειγμα να το δω παιδιά

Μα δεν έχω παράπονο. Πως θα μπορούσα άλλωστε να έχω! Εγώ ότι δε μπορώ να parsaρω το προσπερνάω. Το μόνο που όταν χάνεται η πληροφορία από τη μετάβαση από την τωρινή στην επόμενη κατάσταση εσείς θα έρχεστε να μου λετε ότι δε βρίσκετε αυτά που καταχωρήσατε :(

:)
Ξεκινώ ξεκαθαρίζοντας πως με το παραπάνω post δεν προσάπτω ευθύνες μονάχα στην Δ.Ο. & στον τεχνικό αλλά τις περισσότερες σε εμάς τους τροφοδότες που επιτρέψαμε τόσον καιρό στον εαυτό μας να "κινούμαστε" κατ' αυτόν τον τρόπο. Τώρα δεν αλλάζουν με τίποτα τα "Τηλεοπτικές Εκπομπές"-"Τηλεοπτικές Σειρές", τα αφήνουμε έτσι ως έχουν. Προσωπικά δεν επιθυμώ και δε ζήτησα κάτι τέτοιο για τώρα. Αυτό το έκανα πριν πέντε χρόνια, δεν εισακούσθηκα γιατί ήμουν "ψαράς" και "γκρινιάρης" για όλους και καλώς ή κακώς έγινε & προχώρησε κατ' αυτόν τον τρόπο. Δε φταίει ο οποιοσδήποτε τεχνικός για την υποδομή της βάσης. Έδινε ότι ακριβώς του ζητήθηκε (από αυτά που δεν αγνόησε και ασχολήθηκε, τέλος πάντων...)! Μην είμαστε άδικοι... Θα σου δείξω με παραδείγματα, όπως έχω κάνει και στον Νάσο στο παρελθόν, ορισμένα πράγματα που εννοώ, παραπάνω. Θα έρθω πριβέ όμως, γιατί έχω ζάλισει τον κόσμο...

Σου έστειλα για τα επεισόδια, για αρχή, να καταλάβεις τι εννοώ πως χρειάζεται να γίνει. Εάν μπορείς, έχει καλώς. Αλλά είναι η μόνη λύση για την ώρα, εάν θέλουμε να αρχίσουμε από δω κι έπειτα να περνάμε όλους τους συντελεστές παντού και επιτέλους να φτιάξουμε κάποια επεισόδια, να τα τοποθετήσουμε εκεί που πρέπει και να φαίνονται όπως πρέπει. Δε βλέπω πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο.

Στο παράδειγμα με την Sname: Δε μπορώ να βρω κάποια που να έχει την rmxlink ταυτόχρονα να έχουμε την Sname με a.k.a., οπότε μία πρόχειρα (όχι το καλύτερο παράδειγμα, αλλά καταλάβεις τι εννοώ) είναι "Το Θέατρο Της Δευτέρας" όπου η πληροφορία "a.k.a. Θέατρο της Δευτέρας" δε φαίνεται πλέον από κάποιον αναγνώστη, διότι υπάρχει η rmxlink με το hyperlink και το επισκιάζει. Μονάχα εμείς με edit μπορούμε να το δούμε. Καταννοώ πως η χρήση της Sname ήταν καθαρά για τη μηχανή αναζήτησης και όχι για να δίνουμε εναλλακτικό τίτλο και θα έπρεπε να προβλεφθεί κάτι άλλο για τους εναλλακτικούς τίτλους, αλλά υιοθετήθηκε! Τι να κάνουμε! Θα πάρει μήνες να βρούμε ποιες είναι οι παραγωγές αυτές και να τις περάσουμε σε κάτι νέο. Δε γίνεται να φαίνονται χωρίς να επηρρεάζεται η rmxlink;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shock είπε:
Done εκτός από αυτό με τον Καρβέλα. Που είναι μουσικός επιμελιτης;
Τhanks Shock,Ουφ επιτελους μπηκε μια σειρα!

Ο Καρβελας ειναι μουσικος επιμελητης στο Τρελοι Παραγωγοι Απιθανα Μανουλια.εμφανιζεται κακως,ως ηθοποιος,ενω ειναι επιμελητης.

Επισης κατι ακομα που ειχα ζητησει,πρεπει να ενεργοποιηθει το λημμα Βανα Ανδρεαδακη!!!ειχε μουσικη επιμελεια για Σεριφης ο Μηχανοφαγος και ο Εξολοθρευτης ηταν Ποντιος

και ενω αναγραφεται ως μουσικη επιμελητρια στις ταινιες,δεν αναγραφονται οι ταινιες στο Profile της.

Eπισης στο Αγορια Στην Πορνεια μουσικη επιμελεια Γιωτα Παπαθανασιου / Τονυ Τσιγκος.

Τελος,η ταινια Ο Χαλβαδομαγκας πρεπει να διορθωθει ειναι σκετο ''Χαλβαδομαγκας''.

Αυτα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pharcyde είπε:
Ο Καρβελας ειναι μουσικος επιμελητης στο Τρελοι Παραγωγοι Απιθανα Μανουλια.εμφανιζεται κακως,ως ηθοποιος,ενω ειναι επιμελητης.
Εδώ έχουμε θέμα, θέλουμε χρόνο.

Pharcyde είπε:
Επισης κατι ακομα που ειχα ζητησει,πρεπει να ενεργοποιηθει το λημμα Βανα Ανδρεαδακη!!!ειχε μουσικη επιμελεια για Σεριφης ο Μηχανοφαγος και ο Εξολοθρευτης ηταν Ποντιος

και ενω αναγραφεται ως μουσικη επιμελητρια στις ταινιες,δεν αναγραφονται οι ταινιες στο Profile της.
Done

Pharcyde είπε:
Eπισης στο Αγορια Στην Πορνεια μουσικη επιμελεια Γιωτα Παπαθανασιου / Τονυ Τσιγκος.
Done. Αλλά τελικά είναι Τόνυ ή Τόνι;

Pharcyde είπε:
Τελος,η ταινια Ο Χαλβαδομαγκας πρεπει να διορθωθει ειναι σκετο ''Χαλβαδομαγκας''.

Αυτα...
Αλλαγή λήμματος πρέπει να πούνε τα υπόλοιπα παιδιά το ΟΚ και στο άλλαξα
 
Ευχαριστω πολυ!!

Οχι μαλλον Τονι ειναι το σωστο,καλως ειναι καταχωρημενο.

Οκ θα περιμενω τον Χαλβαδομαγκα,και τον Καρβελα οποτε γινουν :)

Καποιες τελευταιες διορθωσεις για τωρα,ελπιζοντας να μην κουραζω.

Εξαρχεια ωρα 12 (πρεπει να μπει μουσικη επιμελεια D.N.A. Studio)

Φακελος πορνεια (πρεπει να μπει μουσικη επιμελεια D.N.A. Studio)

Μαμ κακα και Λιανη (πρεπει να διορθωθει μουσικη επιμελεια απο DNA Studio σε --) D.N.A. Studio

Τα φιλαρακια τα καλα (πρεπει να διορθωθει μουσικη επιμελεια απο DNA Studio σε --) D.N.A. Studio

Ροκ αντ ρολλ και πασατεμπος (πρεπει να διορθωθει μουσικη επιμελεια απο DNA Studio σε --) D.N.A. Studio

Τελος,οι προαναφερθεισες 5 ταινιες,μαζι με:

Mου την πεσανε δικε μου

Παντρευουν τον Ανδρεα

πρεπει να προστεθουν στο λημμα D.N.A. Studio ως Βιντεοταινιες στις οποιες εχει γραψει/επιμεληθει τη μουσικη,ωστε να ενεργοποιηθει το λημμα και να εμφανιζονται στο Profile του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pharcyde είπε:
Ευχαριστω πολυ!!Οχι μαλλον Τονι ειναι το σωστο,καλως ειναι καταχωρημενο.

Οκ θα περιμενω τον Χαλβαδομαγκα,και τον Καρβελα οποτε γινουν :)

Καποιες τελευταιες διορθωσεις για τωρα,ελπιζοντας να μην κουραζω.

Εξαρχεια ωρα 12 (πρεπει να μπει μουσικη επιμελεια D.N.A. Studio)

Φακελος πορνεια (πρεπει να μπει μουσικη επιμελεια D.N.A. Studio)

Μαμ κακα και Λιανη (πρεπει να διορθωθει μουσικη επιμελεια απο DNA Studio σε --) D.N.A. Studio

Τα φιλαρακια τα καλα (πρεπει να διορθωθει μουσικη επιμελεια απο DNA Studio σε --) D.N.A. Studio

Ροκ αντ ρολλ και πασατεμπος (πρεπει να διορθωθει μουσικη επιμελεια απο DNA Studio σε --) D.N.A. Studio

Τελος,οι προαναφερθεισες 5 ταινιες,μαζι με:

Mου την πεσανε δικε μου

Παντρευουν τον Ανδρεα

πρεπει να προστεθουν στο λημμα D.N.A. Studio ως Βιντεοταινιες στις οποιες εχει γραψει/επιμεληθει τη μουσικη,ωστε να ενεργοποιηθει το λημμα και να εμφανιζονται στο Profile του.

Ευτυχως ολα επανηλθαν.Shock αν μπορουσες να δεις λιγο και αυτα θα το εκτιμουσα..ειναι σημαντικες 80ς προσθηκες :)
 
Τα έφτιαξα ΑΛΛΑ

Βλέπω ότι υπάρχει λήμα DNA και D.N.A Studios

Φαντάζομαι ότι είναι το ίδιο, να ενωθούν;
 
Shock είπε:
Τα έφτιαξα ΑΛΛΑΒλέπω ότι υπάρχει λήμα DNA και D.N.A Studios

Φαντάζομαι ότι είναι το ίδιο, να ενωθούν;
Shock χιλια ευχαριστω,παει και αυτο.

ναι ειμαι 99/100 ειναι το ιδιο και πρεπει να γινει συγχωνευση.
 
Shock είπε:
Τα έφτιαξα ΑΛΛΑΒλέπω ότι υπάρχει λήμα DNA και D.N.A Studios

Φαντάζομαι ότι είναι το ίδιο, να ενωθούν;

Pharcyde είπε:
Shock χιλια ευχαριστω,παει και αυτο.ναι ειμαι 99/100 ειναι το ιδιο και πρεπει να γινει συγχωνευση.
Συγχώνευση ως προς ποια ονομασία, όμως; Μη βιάζεστε γιατί μέχρι τώρα προσπαθούσαμε να μεθοδεύουμε τις ενέργειές μας όσο το δυνατόν καλύτερα. Πρέπει να δούμε τις παραγωγές για να δούμε πως εμφανίζεται πιο συχνά. Εάν δεν έχεις σκοπό να τις τσεκάρεις μία προς μία, Αντώνη, άφησέ το και θα το αναλάβουμε οι υπόλοιποι, μόλις αντλήσουμε τις πληροφορίες που χρειάζεται. Σου έχω στείλει ένα προσωπικό μήνυμα για ένα θέμα που χρήζει άμεσης διευθέτησης εδώ και επτά (7) μέρες. Απάντηση δεν έχω πάρει καμία, ούτε καν εάν είναι εφικτό ή όχι αυτό που θεωρώ πως επείγει να γίνει. Στο διάστημα αυτό, παρά τις δυσκολίες που είχες, έχεις ποστάρει σε 2 νήματα που αφορούν τη RetroDB, 5 φορές. Να περιμένω κάποια απάντηση αρνητική ή θετική ή θα μου πεις και πάλι ότι "υπερβάλω λίγο" στην "αδιαφορία" που αναφερόμουν παραπάνω;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΚ.

Ότι μου πείτε θα κάνω.
 
Mandrake είπε:
Συγχώνευση ως προς ποια ονομασία, όμως; Πρέπει να δούμε τις παραγωγές για να δούμε πως εμφανίζεται πιο συχνά. Εάν δεν έχεις σκοπό να τις τσεκάρεις μία προς μία, Αντώνη, άφησέ το και θα το φτιάξουμε με μόλις αντλήσουμε τις πληροφορίες που χρειάζεται.

Update Παιδια,ΟΧΙ συχγωνευση.

δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι τα ιδια γιατι στο DNA εμφανιζονται ως ιδρυτες του 3 ατομα τα οποια εχουν σχεση με το D.N.A. Studio.

στο D.N.A. Studio Πρεπει να διορθωθει το trivia Και να μπουν οι:

Αγης Γυφτοπουλος (Υπαρχει λημμα,ας γινει ως Link) Δανιηλ Φωκας Νικος Παναγιωτατος

απτα αρχικα των οποιων πηρε το ονομα του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα