RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Παιδια μια ερώτηση για την Βασίλισσα Αμαλία: Ποιος έχει βάλει την Δέσποινα Στυλιανοπούλου στο καστ? Είσαι σίγουρος ε? Γιατι μου φαινεται λιγο περιεργο...
 
Καλημέρα John! Εγώ την πέρασα μαζί με τον Βύρωνα Πάλλη. Σύμφωνα με τον "Οδηγό Τηλεοπτικών Σειρών (1967-1998 )" και το IMDB, η Δέσποινα Στυλιανοπούλου έπαιζε κανονικότατα στην σειρά! Γιατί σου φαίνεται περίεργο, πάντως;
 
Ναι ειδα κι εγω τον Οδηγο Τηλεοπτικων σειρων και το συνεκρινα με ενα βιβλιο για τη Αλίκη. Εκει αναφερεται απο Δεσποινες μονο η Δεσποινα Νικολαϊδου (και οχι η Στυλιανοπουλου).Αρα εικαζω οτι ειναι αλλο ενα απο τα λαθη του Βαλουκου (μπερδεψε τις Δεσποινες!)

Μου φαινεται περιεργο γιατι δεν μου κολλαει με τιποτα στη σειρα αυτη η Στυλιανοπουλου ! Ας ειναι ομως!!

H Αλίκη με τον Χρήστο Πολίτη και την Δέσποινα Νικολαϊδου στη ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΑΜΑΛΙΑ

getphoto.php
 
Α και κατι ακομα! Οσον αφορα μια ηθοποιο που την εχουμε περασει ως Ιουλιέτα Σωτηρίου...(http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%99%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CF%84%CE%B1_%CE%A3%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85)

Πρέπει να είναι Ιουλιέτα Σωτηράκη,γιατί είδα σημερα την ταινία ΑΝΕΜΟΣ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥΣ και ετσι αναφερεται εκει,οπως και στο βιβλιο του Βαλουκου,και αλλου στο ιντερνετ.
 
Διορθώθηκε στο σωστό "Ιουλιέτα Σωτηράκη".
 
Θα ηθελα να αναφερω οτι η Στελλα Πεφανη λειπει απο το "Ακρως Οικογενειακον". Νομιζω επαιζε στο δευτερο κυκλο
 
johnalepou είπε:
Ναι ειδα κι εγω τον Οδηγο Τηλεοπτικων σειρων και το συνεκρινα με ενα βιβλιο για τη Αλίκη. Εκει αναφερεται απο Δεσποινες μονο η Δεσποινα Νικολαϊδου (και οχι η Στυλιανοπουλου).Αρα εικαζω οτι ειναι αλλο ενα απο τα λαθη του Βαλουκου (μπερδεψε τις Δεσποινες!)
Μου φαινεται περιεργο γιατι δεν μου κολλαει με τιποτα στη σειρα αυτη η Στυλιανοπουλου ! Ας ειναι ομως!!
Δεν αποκλείεται να έχεις δίκιο. Όμως στην IMDB που είναι περισσότερα ονόματα περασμένα, έχει και τις δύο Δέσποινες! ;) Ας την αφήσουμε κι αν έχουμε κάτι σίγουρο την βγάζουμε. Όχι επειδή δεν μας "κολλάει". Ίσα ίσα που είναι πολύ καλή ηθοποιός κι έχει παίξει σε δράματα! Άλλωστε είχε να παίξει σε κινηματογραφική ταινία απ'το '72 μέχρι το '79. Θα μπορούσε το '75 λοιπόν να εμφανιστεί σ'αυτό το σήριαλ.

Υ.Σ. Όντως υπάρχουν αρκετά λάθη στην εγκυκλοπαίδεια αυτή! Γι'αυτό τσεκάρω κι από αλλού όποτε βρίσκεται κάτι.
 
Μόλις πρόσθεσα μια ταινία του '49 που έλειπε αλλά βρήκα κι άλλη που μάλλον λείπει και θέλω την γνώμη και τις γνώσεις σας. Στην βάση υπάρχει η ταινία "Η Κρήτη Στις Φλόγες" ('47). Υπάρχει όμως και η ταινία "Απαγωγή Στην Κρήτη" ('51) του ΙΔΙΟΥ σκηνοθέτη (και με διαφορετικούς ηθοποιούς, απ'ότι φαίνεται, πλην της Ρένας Ευθυμίου) που δεν υπάρχει στην βάση! Αντίθετα στην παραπάνω ταινία που αναφέρω, η "Απαγωγή Στην Κρήτη" φαίνεται ως εναλακτικός τίτλος! Ισχύει η δεύτερη ταινία ή μήπως είναι λάθος πληροφορία; Ωστόσο αναφέρεται μέσα η ηθοποιός Ρένα Γαλάνη ενώ στο IMDB αναφέρεται η ηθοποιός Ρένα Ευθυμίου, την οποία και πέρασα επιπρόσθετα. Υπάρχει περίπτωση να μπερδεύτηκαν οι Ρένες ή παίζουν και οι δύο μέσα; Γνωρίζει κανείς;
 
Συμμετοχη στην ταινια η βαλιτσα του παπα

βιλμα τσακιρη

γρηγορης βαφιας


ελενη σανιου



γιωργος ζαιφιδης



λινα κρασσα



μινα νεγρεποντη



γ.χειμωνιδης


νικος τσουκαλας


λαζος τερζας


μουσικη :Κωστας Καπνισης

σεναριο:Γιωργος Μυλωνας.

επισης θα ηθελα να ρωτησω κατι...

στην συγκεκριμενη ταινια, καπου στο μεσο του εργου παιζεται μια θεατρικη παρασταση.

Τα ονοματα των ηθοποιων αυτων παρουσιαζονται στους τιτλους εναρξης της ταινιας,ειναι ομως συντελεστες της;

θα βαλω και τη σχετικη φωτογραφια σε λιγο...
picture.php
 
Η Κατερίνα Γιαννάκου είναι ηθοποιός και σεναριογράφος.

Κατερίνα Γιαννάτου δεν έχω συναντήσει.

Αναρωτιέμαι μήπως πρόκειται για λάθος στους τίτλους ή για ηθοποιό με μια μόνο εμφάνιση.
 
Επιβεβαιώνω κι εγώ πως δεν γνωρίζω καμία Γιαννάτου, γενικά!! Αν αναφέρεται όμως θα πρέπει να την περάσουμε και να υποθέσουμε (για την ώρα) ότι πρόκειται για άλλη ηθοποιό. Πες μας με σιγουριά γιατί δεν έχω πρόχειρη (ακόμα) την σειρά.

lolisman είπε:
Συμμετοχη στην ταινια η βαλιτσα του παπαβιλμα τσακιρη

γρηγορης βαφιας


ελενη σανιου



γιωργος ζαιφιδης



λινα κρασσα



μινα νεγρεποντη



γ.χειμωνιδης


νικος τσουκαλας


λαζος τερζας


μουσικη :Κωστας Καπνισης

σεναριο:Γιωργος Μυλωνας.

επισης θα ηθελα να ρωτησω κατι...

στην συγκεκριμενη ταινια, καπου στο μεσο του εργου παιζεται μια θεατρικη παρασταση.

Τα ονοματα των ηθοποιων αυτων παρουσιαζονται στους τιτλους εναρξης της ταινιας,ειναι ομως συντελεστες της;

θα βαλω και τη σχετικη φωτογραφια σε λιγο...
picture.php
Οι ηθοποιοί περάστικαν κανονικά! Αν έχεις και χαρακτήρες των ηθοποιών που παίζουν στο θεατρικό και μπορείς, ας μας τους παραθέσεις να τους περάσουμε κι αυτούς! :)
 
Κάκια Μενδρή (την έχω ακούσει και δει περισσότερο ως Μένδρη), που αναφέρεται να παίζει στην ταινία "Η Κρήτη στις φλόγες|, ήταν περισσότερο γνωστή ως τραγουδίστρια. Γεννήθηκε το 1912 και πέθανε στις 18/10/1994.

#Στην ταινία Made in Greece (1987) απουσιάζει το όνομα της Νάκυς Αγάθου.


Χρήστος Μακρής πέθανε πρόσφατα (4/11/2010).

.http://www.express.gr/news/politismos/378398oz_20101105378398.php3

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τηλ. σειρά Το κουτί της Πανδώρας (1988, όχι 1987)

Καλησπέρα παιδιά,

Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

Σχετικά με την τηλεοπτική σειρά "Το κουτί της Πανδώρας", μόλις βρήκα σε τηλεοπτικό πρόγραμμα ότι προβλήθηκε το 1988 και όχι το 1987 που ήταν περασμένο στη βάση.

Μπορεί να σβηστεί από τη βάση επομένως η καταχώρηση:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%AF_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%8E%CF%81%CE%B1%CF%82_%281987%29

Η νέα σελίδα είναι:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%AF_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%8E%CF%81%CE%B1%CF%82_%281988%29

Ευχαριστώ πολύ.
 
ΕΙΡΤ / ΕΡΤ

Και κάτι ακόμα, επειδή το συνάντησα κάμποσες φορές σήμερα...

Ενώ η ΕΡΤ είναι γένους θηλυκού (Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση), το ΕΙΡΤ ήταν γένους ουδέτερου (Εθνικό Ίδρυμα Ραδιοφωνίας Τηλεόρασης).
 
αν ασχολειται καποιος ακομα με τις ελληνικες ταινιες ας κανει τον κοπο:

απο που πανε για τη χαβουζα;(1978)

γιωργος βελεντζας

αντωνης αντωνιου

δημητρης ζακυνθινος

δεκαεπτα σφαιρες για εναν αγγελο (1981)

μαρθα κουμπαρου

νικος ρεντιφης

δυο τρελλοι κι ο ατσιδας(1970)

σταθης χατζηπαυλης

ο καλος μας αγγελος(1961)

κωστας παπαχρηστος

νικη λιναρδου

γιωργος τσιτσοπουλος

Αργυρώ η προδομένη τσελιγκοπούλα(1968)

γιωργος βελεντζας

γιωργος λουκακης

νασος κεδρακας

σουλα αθανασιαδου

ρενα γλανη

σταθης χατζηπαυλης

κωστας μπαλαδημας

μαρια ζαφειρακη

μαργαριτα γεραρδου

γιωργος οικονομου

ντινος δουλγερακης

ελενη δακορωνια

Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες(1960)

νιτσα μαρουδα

γιαννης μαλουχος

παναγιωτης καραβουσιανος

αγαπησα και πονεσα (1963)

νασος κεδρακας

αγαπησα μια πολυθρονα(1971)

κατερινα γιουλακη

νικος πασχαλιδης

γιωργος τζιφος

θανος γραμμενος

αλεκος ζαρταλουδης

κωστας φατουρος

γιωργος μεσαλας

ερρικα μπρογιερ

μαργαριτα μπρογιερ

Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας (1955)

λιακος χριστογιαννοπουλος

Ο άνθρωπος που έτρεχε πολύ 1973

κωστας μεντης

γιωργος τζιφος

γιαννης φυριος

το αγριμι 1960

κουλα αγαγιωτου

η αθηνα τη νυχτα 1962

παντελης ζερβος

μαργαριτα αθανασιου

Αντάρτες των πόλεων 1972

γιωργος μπαρτης

μαρι καραβια

ευχαριστω...
 
Περάστηκαν όλα στη retrodb και σ' ευχαριστούμε πολύ για όλες αυτές τις πληροφορίες.

Μόνο ένα δεν έχει περαστεί :

Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας (1955)

Λιάκος Χριστογιαννοπουλος

Το 1955 γυρίστηκαν δυο "αγαπητικοί" , ένας του Ντίμη Δαδήρα και ένας του Ντίνου Δημόπουλου. Σε ποια από τις δυο έπαιζε ο Λιάκος;
 
Πίσω
Μπλουζα