RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

θα δημιουργηθει λημμα γι αυτη την παιδικη σειρα;
 
Διορθώθηκε ο Νίκος Βασιλειάδης (συγγραφέας) και ανοίχτηκε σελίδα του με φωτο ως Νίκος Βασιλειάδης (II).

H Gifra έχει απόλυτο δίκιο το πλήρες όνομα της Ιουλίας Καλογρίδη είναι "Ιουλία Καλογρίδη-Μιχαλοπούλου" από την Πάτρα. Το σχετικό άρθρο είναι από την παρουσίαση της ταινίας "Οι ιππείς της Πύλου" όπου το αναφέρει.

http://thebest.gr/news/index/viewStory/58766
 
Διορθώθηκε ο Νίκος Βασιλειάδης (συγγραφέας) και ανοίχτηκε σελίδα του με φωτο ως Νίκος Βασιλειάδης (II).

H Gifra έχει απόλυτο δίκιο το πλήρες όνομα της Ιουλίας Καλογρίδη είναι "Ιουλία Καλογρίδη-Μιχαλοπούλου" από την Πάτρα. Το σχετικό άρθρο είναι από την παρουσίαση της ταινίας "Οι ιππείς της Πύλου" όπου το αναφέρει.

http://thebest.gr/news/index/viewStory/58766.

Προστέθηκαν όλες οι πληροφορίες και οι φωτογραφίες.
 
Το λήμμα 'Αθηνά Παππά' έχει πολλά προβλήματα.

Η Αθηνά Παππά (ή Παπά σε πολλές ταινίες) που συμμετείχε σε ταινίες του '60 είναι προφανώς άλλο πρόσωπο από την νεότερη ηθοποιό.

Εδώ έγκυρες πληροφορίες για την Αθηνά Παππά (νεότερη)

Και εδώ κάποιες πληροφορίες για την Αθηνά Παππά (ή Παπά)
 
Διαχώρισα την πρώτη Αθηνά Παππά ως Αθηνά Παππά (I) όπως πολύ σωστά το εντόπισες Gifra.
 
Υπό κανονικές συνθήκες, θα το έκανα.... Απλά κάτι με είχε πει ο Κώστας (Mandrake) για τα λήμματα.... Αν θυμάμαι καλά, ότι πρέπει να έχουμε κάποια minimum στοιχεία, προτού το ανοίξουμε.

Αν αυτό δεν ισχύει και θέλετε απλά να ανοιχτεί καρτέλα και να τοποθετηθεί retrodb link στο θέμα μας, αυτό είναι εύκολο.

Απλά, ενημερώστε με.! :)
 
Βρίσκω αναφορά στην ταινία-ντοκυμαντέρ ως "Η Αθήνα χορεύει Ροκ εντ Ρολ" (1957) του Βασίλη Μάρου.

http://www.shortfilm.gr/film.asp?id=1794

και κάποια σχόλια γι' αυτήν την 20λεπτη ταινία:

"Αξίζει κανείς να δεί, σε πολύ νεαρή ηλικία, τον Κώστα Καρρά (στα 21) και την Κατερίνα Χέλμη (στα 18) να χορεύουν με καταπληκτικές φιγούρες (σε κάποιο mainstream “Rock ʽnʼ Roll” club κάπου στο Κολωνάκι ;) στην πρωτοποριακή για την εποχή της (1957) ταινία «Η Αθήνα χορεύει ροκ εντ ρολ», του μετρ και πρωτεργάτη του κινηματογραφικού ντοκιμαντέρ στη χώρα μας Βασίλη Μάρου (1929-2002), πολυβραβευμένου σκηνοθέτη, εικονολήπτη, διευθυντή φωτογραφίας και δημιουργού επίσης της γνωστής ιστορικής ταινίας του 1961 «Τραγωδία του Αιγαίου», όπως επίσης κ.ά. αριστουργημάτων ντοκιμαντέρ, που ήταν βασισμένα αποκλειστικά ή κυρίως στο μοντάζ επικαίρων και διαφόρων άλλων σκηνών, ντοκουμέντων από στρατιωτικά αρχεία κλπ."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nasos kolias είπε:
Βρίσκω αναφορά στην ταινία-ντοκυμαντέρ ως "Η Αθήνα χορεύει Ροκ εντ Ρολ" (1957) του Βασίλη Μάρου.http://www.shortfilm.gr/film.asp?id=1794

και κάποια σχόλια γι' αυτήν την 20λεπτη ταινία:

"Αξίζει κανείς να δεί, σε πολύ νεαρή ηλικία, τον Κώστα Καρρά (στα 21) και την Κατερίνα Χέλμη (στα 18) να χορεύουν με καταπληκτικές φιγούρες (σε κάποιο mainstream “Rock ʽnʼ Roll” club κάπου στο Κολωνάκι ;) στην πρωτοποριακή για την εποχή της (1957) ταινία «Η Αθήνα χορεύει ροκ εντ ρολ», του μετρ και πρωτεργάτη του κινηματογραφικού ντοκιμαντέρ στη χώρα μας Βασίλη Μάρου (1929-2002), πολυβραβευμένου σκηνοθέτη, εικονολήπτη, διευθυντή φωτογραφίας και δημιουργού επίσης της γνωστής ιστορικής ταινίας του 1961 «Τραγωδία του Αιγαίου», όπως επίσης κ.ά. αριστουργημάτων ντοκιμαντέρ, που ήταν βασισμένα αποκλειστικά ή κυρίως στο μοντάζ επικαίρων και διαφόρων άλλων σκηνών, ντοκουμέντων από στρατιωτικά αρχεία κλπ."
nasos kolias ευχαριστω που εψαξες και βρηκες στοιχεια γι αυτη την ταινια :)
 
katerinak είπε:
γι αυτη την ταινια θα ανοιχτει λημμα στη retrodb;
Μπράβο Κατερίνα, τόσο σ' εσένα που την ανακάλυψες, όσο και στον Νάσο που βρήκε στοιχεία! Η ταινία περάστηκε αλλά με τον τίτλο "Η Αθήνα Χορεύει Ροκ Εν Ρολ" γιατί αυτό το "Ροκ Εν Ρολ" βλέπω και αναγράφεται στο capture που έχεις, στο thread της ταινίας. Κι επειδή το shortfilms έχει κάνει λάθη και σε άλλους τίτλους που ξέρω, πιστεύω πως αυτός είναι ο σωστός τίτλος. Με το "εν" και όχι "εντ". Μένει να βρεθεί ολόκληρη για να το επιβεβαιώσουμε, βέβαια...

Μαριάννα μπορείς να φτιάχνεις ότι θέλεις, χωρίς φόβο ότι μπορεί να γίνει λάθος. Εάν γίνει κάτι λάθος, εύκολα διορθώνεται. Έπειτα το βλέπεις και μαθαίνεις για την επόμενη φορά. Κι εγώ έκανα λάθη στην αρχή και ήμουν συχνά πυκνά με τέτοιες "χαζές ερωτήσεις". Μιας και το ανέφερες όμως, δεν έχω πει για κάποια παραγωγή αυτό που λες. Ίσα ίσα που και έναν τίτλο και έναν συντελεστή να έχεις μονάχα, γνώμη μου είναι να ανοίγει στη βάση ένα λήμμα. Αυτό που είχα πει, το είχα πει για τους συντελεστές! Ότι δηλαδή καλό θα είναι να ακολουθούμε μία συγκεκριμένη τακτική για το πως πρέπει να περνιόνται στη βάση, επειδή ακριβώς έχουν εντοπιστεί όλα αυτά τα χρόνια άπειρα λάθη και ανακρίβειες, όπου μπορεί να πέσουμε στην παγίδα να έχουμε διπλά και τριπλά παρόμοια ονόματα, που στην ουσία είναι το ίδιο πρόσωπο. Ή περιπτώσεις που έχουμε ένα πρόσωπο σε μία παραγωγή μονάχα, που υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι λάθος γραμμένο απ' την πηγή που το παίρνουμε. Βέβαια, με τόσες παραγωγές και τέτοια καταγραφή που έχει γίνει στη RetroDB, είναι δύσκολο να βρίσκεις πρόσωπο που να μην του έχουμε ανοίξει λήμμα. Εάν τύχουν τέτοιες περιπτώσεις, καλό θα είναι να μην ανοίγει εάν δεν υπάρχει έστω μία επιπλέον πληροφορία απ' αυτές που είχα αναφέρει, εκτός του ονόματός του. Για παραγωγές που ξετρυπώνονται κατά καιρούς, όμως, εννοείται πως πρέπει να ανοίγει λήμμα!

Μόνη ένσταση στις μικρού μήκους. Εφόσον δεν έχουμε καταλλήξει στο πως θέλουμε να φαίνονται και δεν έχετε φτιάξει template, τότε όσες νέες ανοίγουν είναι δύσκολο να εντοπιστούν αργότερα (που θα φτιαχτεί ένα template για να τις φιλοξενεί), για να γίνει η διόρθωση/αλλαγή. Γι' αυτό αποφεύγεται μια νέα τέτοια καταχώρηση. Και μιλάμε για πολύ παραπάνω από 4.000 τέτοιες παραγωγές, που λείπουν απ' τη βάση. Αυτή την έφτιαξα μιας και την ξέθαψε η Κατερίνα ώστε να υπάρχει για την ώρα, αλλά χωρίς template δεν προχωράει το πράμα...

Όσο για τα άλλα που είχαμε πει στην "Πρόοδο Εργασιών". Εννοείται πως δεν υπάρχουν "χαζές και αυτονόητες ερωτήσεις" και ότι θα είχα όλη την καλή διάθεση να απαντήσω. Επίσης εννοείται πως δεν υπήρξε ποτέ καμία πίεση από μέρους μου για να γίνουν κάποια πράγματα "μαζικά". Εάν γίνονταν μαζικά, δε θα μπορούσαμε να τα διαχειριστούμε, άλλωστε και να τα αξιοποιήσουμε οι feeders όπως θα 'πρεπε. Δεν έγιναν όμως ούτε μεμονωμένα ή με αργά βήματα... Όχι αυτά που ζήτησα εγώ κατά καιρούς, τουλάχιστον (και εν συνεχεία και ο Νάσος). Τώρα μου λες πως μπορείς. Δε μπορώ εγώ όμως, πλέον. Είμαι σε έναν ελληνικό tracker και βοηθώ δυο φίλους που τον ξεκίνησαν (και κατ' επέκταση περισσότερους uploaders με τροφοδότηση υλικού), κατά συνέπεια δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ, πλέον, όσο θα ήθελα. Εάν αυτά τα 3 χρόνια είχαν αξιοποιηθεί όπως έπρεπε και κάποια πράγματα που ζητούσα είχαν γίνει, αυτή τη στιγμή οι κινηματογραφικές (τουλάχιστον) ταινίες μικρού μήκους, θα είχαν περαστεί όλες. Κι αν δε βοηθούσε ο Νάσος που "πάγωσε" σε κάποια φάση με τα νούμερα που είχε πληροφορηθεί, θα τις είχα αναλάβει ο ίδιος. Όπως θα είχαν φτιαχτεί και πολύ περισσότερα προφίλ που εκκρεμούν. Αλλά φεύ...

Δεν πειράζει. Όπως μπορώ κι όποτε μπορώ από δω και στο εξής, θα περνάω καμιά πληροφορία. Προσπάθησα να βρω παλιά posts και να ικανοποιήσω οποιονδήποτε φίλο εδώ μέσα έκανε τον κόπο να μας δώσει κάποιες πληροφορίες. Ας ήταν και πολύ παλιές περιπτώσεις. Τα έψαξα όλα σελίδα σελίδα και δε νομίζω να μου ξέφυγε κάτι. Πρέπει να εκκρεμούν ορισμένα (3-4) που ήθελαν ψάξιμο για διασταύρωση στοιχείων. Θα τα αναλάβω κάποια στιγμή. Όποιος feeder θέλει πραγματικά να βοηθήσει, θα πρέπει να έχει σε παρακολούθηση καμιά δεκαριά σελίδες απ' αυτές, ώστε να έρχεται ενημέρωση στο e-mail του αν τυχόν αναφερθεί κάτι από κάποιον συμφορουμήτη. Να μη μείνει κανείς παραπονεμένος. Περνάνε που περνάνε πληροφορίες όσοι ασχολούνται με τη βάση, ας περάσουν και κάτι που θα ζητήσει κάποιος, ας διορθώσουν κάτι που θα εντοπίσει ή ας συζητήσουν τον όποιο προβληματισμό του. Δεν τα κάνουμε για πάρτη μας αυτά. Για όλους τα κάνουμε.

Εάν πάντως θέλεις να ξεκινήσεις και να καταπιαστείς με κάτι, τότε τσέκαρε τα κουμπάκια που σου ανέφερα ότι λείπουν απ' την αρχική σελίδα της βάσης. Διάβασε προσεκτικά το post εκείνο που έγραψα στην "Πρόοδο Εργασιών" και θα δεις ποια είναι αυτά. ;)



Gus είπε:
Χθες έδειξε τα 2 πρώτα επεισόδια μαζί. Απόψε έδειξε μόνο 1.
Περάστηκαν οι πληροφορίες! Με το "χθες" στις 00:45 που πόσταρες, φαντάζομαι πως εννοείς στις 1 του μήνα.

Gus είπε:
Χθες ξεκίνησε η σειρά "Νταντά Για Όλες Τις Δουλειές" από τον ANT1 Ελλάδας. Προβλήθηκαν τα 2 πρώτα επεισόδια.
Ομοίως! Αλλά στις μέρες που ακολούθησαν, τι αναλογία είχαμε;

Gus είπε:
Η παράσταση "Δαίμονες (2013)" ανέβηκε σε 2 "σεζόν":
Α': 22 Μαρτίου 2013 (πρόβα τζενεράλε) [23 Μαρτίου πρεμιέρα για το κοινό, 27 Μαρτίου, η επίσημη πρεμιέρα] έως 2 Ιουνίου 2013.

Β': 9 Οκτωβρίου 2013 (2η πρεμιέρα για το κοινό) έως 23 Οκτωβρίου 2013. (σ.σ. Οι παραστάσεις του 2ου ανεβάσματος χαρακτηρίστηκαν από το επίσημο δελτίο τύπου ως "συλλεκτικές παραστάσεις".

Επίσης στο Trivia μπορεί να προστεθεί η κυκλοφορία της παράστασης (2 CD + 2 DVD) από γνωστό περιοδικό. (α' τεύχος: 15/11, β' τεύχος: 22/11)
Ο Νάσος με την Lass είχαν ξεκινήσει να ξετυλίγουν αυτό το κουβάρι, οπότε θα πρέπει να τσεκάρει ένας απ' τους δύο, για το ποιους συντελεστές είχε η κάθε παράσταση απ' αυτές που αναφέρεις. Και μην κολλάς στο "γνωστό περιοδικό". Πες μας ποιο ήταν αυτό! Προσωπικά δε γνωρίζω κάτι σχετικό...

Gus είπε:
Επανάληψη το 2013 της σειράς Βαθύ Κόκκινο από τον Star Ελλάδας.
Έτοιμο κι αυτό! Μένει να μας πεις πως προβάλλονταν τα επεισόδια (εάν ξέρεις, φυσικά...).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σ ευχαριστω Mandrake που ετοιμασες το λημμα στη retrodb!μηπως ειναι ευκολο να προστεθουν και τα ονοματα των ηθοποιων: Ορεστης Μακρης και Βασιλης Λογοθετιδης; φαινονται κι αυτοι στην ταινια,ο πρωτος στο βιντεακι που εφτιαξα κι ο 2ος σε στιγμιοτυπο,εμφανιζεται αμεσως μετα τους πνευματικους ανθρωπους της εποχης
 
Οκ, Κώστα, με κάλυψες! :)

Θα δω τι μπορώ να κάνω με τα κουμπάκια και θα σε πμ αν χρειαστώ διευκρίνιση ή / και βοήθεια! :)

P.S. Τα λήμματα για την Αθήνα και το Ροκ εντ Ρολ σε RetroDB & φόρουμ ενημερώθηκαν!
 
καλη χρονια!

να προστεθει και το ονομα της Ντινας Τριαντη στην ταινια,φωτογραφιες εδω
 
Επίσης! :)

Τακτοποιήθηκε!
 
Τα φώτα σας οι ψαγμένοι! :)

Πρόσφατα πήραμε ένα mail από έναν αναγνώστη του φόρουμ, ο οποίος ψάχνει το εξής:

Στο Σιριαλ βαθυ Κοκκινο του Star το 2000, υπαρχει μια ηθοποιος που στο σιριαλ το ονομα της ειναι "Μαριαννα" ειναι η συντροφος του ΝικουΓεωργακη ( Λευτερης Δημακοπουλος - διαφημιση απο μανζε γκουρμε ) και δεν βρισκω πως τη λενε!!!

Μηπως σας παρακαλω μπορει να με βοηθησετε;
Παρέπεμψα τον αναγνώστη το λήμμα της RetroDB: http://retrodb.gr/wiki/index.php/Βαθύ_κόκκινο

Η απάντησή του:

Δεν την εχει. Το ειχα κοιταξε αυτο το λινκ. Μου κανει φοβερη εντυπωση γιατι η κοπελα εμφανιζοταν σε καθε επεισοδιο και δεν υπαρχει πουθενα στο cast.
Μου έκανε τρομερή εντύπωση, επειδή είναι πολύ σημαντικό στοιχείο αυτό που αναφέρει ο αναγνώστης (άτομο που παίζει σε ολόκληρη την σειρά και δεν αναγράφεται πουθενά), θα μπορούσατε να το διασταυρώσετε?

Έχω ζητήσει και κάποιο screenshot, αλλά ακόμα δεν πήρα κάποια απάντηση - φαντάζομαι λόγω εορτών!
 
D@redevil είπε:
Πρόσφατα πήραμε ένα mail από έναν αναγνώστη του φόρουμ, ο οποίος ψάχνει το εξής: 'Στο Σιριαλ βαθυ Κοκκινο του Star το 2000, υπαρχει μια ηθοποιος που στο σιριαλ το ονομα της ειναι "Μαριαννα" ειναι η συντροφος του ΝικουΓεωργακη ( Λευτερης Δημακοπουλος - διαφημιση απο μανζε γκουρμε ) και δεν βρισκω πως τη λενε!!!

Μηπως σας παρακαλω μπορει να με βοηθησετε;'

Μου έκανε τρομερή εντύπωση, επειδή είναι πολύ σημαντικό στοιχείο αυτό που αναφέρει ο αναγνώστης (άτομο που παίζει σε ολόκληρη την σειρά και δεν αναγράφεται πουθενά), θα μπορούσατε να το διασταυρώσετε?

Στο

στο 7:12 όπου την αποκαλεί ο Γεωργάκης 'Μαριάννα'). Συμμετέχει σε λίγα επεισόδια και υπάρχει κανονικά στη retrodb.Φώτο από τη σειρά : pouloutiadou.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα