RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

στην ταινια "Μαζι σου για παντα" θελει διορθωμα η περιληψη:

δεν ειναι εργατης ο Αλεξης Φιλιππου (Ερρικος Μπριολας) αλλά εργαζεται ως μηχανολογος στο εργοστασιο της αρραβωνιαστικιας του (Σασα Καζελη)

Η Μιραντα Χατζηγιαννη(Κακια Αναλυτη) -η κοπελα που προκειται να πεθανει- ειναι πλουσια,ο Αλεξης ειναι γιος του επιστατη στα κτηματα των Χατζηγιαννηδων
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διόρθωσα την υπόθεσητης ταινίας σύμφωνα με κάποια από τα σχόλια σου katerina.

Αν γράψεις το story, ίσως μπορέσουμε να το βελτιώσουμε.
 
nasos kolias είπε:
Διόρθωσα την υπόθεσητης ταινίας σύμφωνα με κάποια από τα σχόλια σου katerina.Αν γράψεις το story, ίσως μπορέσουμε να το βελτιώσουμε.
ευχαριστω nasos kolias,κοιταξα την περιληψη και ειναι ενταξει εκτος απο ενα σημειο :"Μετά από παράκληση της μάνας του",το σωστο ειναι "μετα απο παρακληση της μητερας της Μιραντας" ,ειναι η μητερα της αρρωστης κοπελας που του ζηταει να παραστησει οτι αγαπαει την κορη της.Η Μιραντα ηταν ερωτευμενη με τον Αλεξη απ οταν ηταν παιδια αφου αυτος ηταν γιος του επιστατη των Χατζηγιαννηδων κι ετσι εκαναν παρεα,εκεινος ομως την αγαπουσε σαν αδερφη του
 
Δημιουργήθηκε το story. Ελπίζω τώρα να είναι σωστό.
 
Στη σελίδα των "Απαραδεκτων" βρηκα μια λεπτομερεια η οποια διαφωνει με τις παιδικες μου αναμνησεις. Το επεισοδιο "Σεξ, τσόντες και βιντεοκασσέτες" λεγεται οτι προβληθηκε στις 28/10/1992. Εγω ομως θυμαμαι αρκετα καλα εκεινη την ημερομηνια για προσωπικους λογους. Ηταν Τεταρτη, 28η Οκτωβριου δεν ειχαμε σχολειο και ειχαν ερθει επισκεψεις στο σπιτι. Θυμαμαι ποια προσωπα ειχαν ερθει, τι παιχνιδια επαιζα και τι ειχα δει στην τηλεοραση. Τη συγκεκριμενη μερα την εχω συνδυασει με το επεισοδιο "Ο ψυχίατρος" ("δεν ειμαι ......") το οποιο συμφωνα με τη σελιδα προβληθηκε πολυ αργοτερα, στις 2/12/1992.

Σιγουρα οι παραπανω ημερομηνιες και οι αριθμοι των επεισοδιων στηριζονται σε καποια πηγη, και σιγουρα η μνημη καμια φορα παιζει παιχνιδια, αλλα επαναλαμβανω οτι ηταν μια αρκετα χαρακτηριστικη μερα για μενα. Εαν ειχε παιχτει το "Σεξ, τσόντες και βιντεοκασσέτες" τοτε, το συγκεκριμενο επεισοδιο θα το θυμομουν πιο χαρακτηριστικα. Εαν υπαρχει αλλος που για καποιο λογο θυμαται τη συγκεκριμενη ημερομηνια οπως εγω και μπορει να με επαληθευσει ή να με διαψευσει, ή εαν γινεται να γινει καποιος ακομα ελεγχος, να κοιταξουμε μηπως εχουν αλλαξει θεση τα επεισοδια :)

Edit: Μια λογικη εξηγηση που σκεφτηκα ειναι οτι δεν αποκλειεται να παιχτηκε μια τρομερη συμπτωση και το επεισοδιο "Ο ψυχίατρος" να προβληθηκε σε επαναληψη ακριβως ενα χρονο μετα (δηλ. 28 Οκτωβριου 1993) με συνεπεια να βραχυκυκλωθει η αναμνηση που εχω. Μπορουμε να το κοιταξουμε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στη βιντεοταινια "Θελω να σου πω" συμμετεχει και η τηλεπαρουσιαστρια Ρανια Πετσα-Μιχελη η οποια ειναι και σεναριογραφος.Ο ρολος που εχει ειναι αυτος της τηλεπαρουσιαστριας μιας εκπομπης με τιτλο "Zoom στα γεγονοτα",φανταζομαι οτι δεν υπηρχε στ αληθεια τετοια εκπομπη

thel.JPG

th.JPG
 
στην ταινια "Το τελευταιο δακρυ" υπαρχει ενα λαθος στην περιληψη: Νικος Παριδης λεγεται ο Βασιλης Ανδρεοπουλος,αυτος ειναι που υιοθετησε τη Μιρκα Καλατζοπουλου
 
Πέρασα και τις πληροφορίες που ανέφερες στα δύο posts, αλλά δεν ξέρω αν υπήρξε τέτοια εκπομπή. Κρατάμε την πληροφορία και ίσως βρεθεί κάτι μελλοντικά! Σ' ευχαριστώ για τις διορθώσεις και τις διευκρινήσεις!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέλω και δημόσια να πω ένα ακόμη μπράβο στον φίλο Νάσο που εντόπισε και διαχώρισε τους δύο Δημήτριους Τσουράπηδες!! Το έναυσμα για την έρευνα αυτή ήταν οι πληροφορίες του blog http://greekactor.blogspot.gr/ και η σημείωση που είχαν ότι είναι πεπεισμένοι πως πρόκειται για διαφορετικούς ηθοποιούς! Κάνουν εξαιρετική δουλειά στο blog αυτό και μπράβο τους!! Μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι μία απ' τις πηγές κατά καιρούς, τόσο για μένα, όσο και για άλλα παιδιά που τροφοδοτούν τη βάση και που όταν με το καλό στηθεί κάποια σελίδα όπου θα συγκεντρώνονται οι πηγές, το blog αυτό εννοείται πως θα πρέπει να συμπεριληφθεί σε αυτές! :) Παρόλα αυτά μένουν ακόμη ένα σωρό ταινίες όπου ο πρώτος Δημήτρης Τσουράπης εμφανίζεται και πρέπει να εντοπιστούν, αλλά και κάποιες που θα δείτε στο συγκεντρωτικό λήμμα ότι εκκρεμεί στο ποιος απ' τους δύο εντοπίζεται. Εάν έχετε τις ταινίες αυτές και τυχαίνει να έχετε εντοπίσει κάποιον απ' τους δύο (ή σε άλλη ταινία τον 1ο, γενικότερα), ενημερώστε για να διορθώσουμε ή να προσθέσουμε στη βάση τις πληροφορίες αυτές. Βοηθείστε όποιοι μπορείτε και ξέρετε, ώστε να συμπληρωθούν κενά στη βάση και να έχουμε μία σωστή φιλμογραφία για όλους τους ηθοποιούς, ερασιτέχνες ή μη. Άλλωστε για σας φτιάχνεται κι ελπίζω μέχρι τώρα να την βρίσκετε χρήσιμη! :) Υπάρχουν κι άλλες τέτοιες περιπτώσεις ηθοποιών ως κομπάρσοι που λέγεται (είτε απ' το blog που προανέφερα, είτε από κάποιο βιογραφικό βιβλιογραφίας) ότι έχουν συμμετάσχει σε πολύ περισσότερες ταινίες απ' αυτές που συνήθως εμφανίζονται. Αν γνωρίζετε τέτοιες περιπτώσεις και τους έχετε εντοπίσει πουθενά, εδώ είμαστε!
 
να προστεθει στο λημμα η πρωτη εμφανιση της ηθοποιου (σε ηλικια 5 ετων)στην εκπομπη "Ελατε να παιξουμε"

το αναφερει στο βιντεο ο κ.Νικος Πιλαβιος

:thanx2:
 
Η Τζόλυ (Ιουλία) Γαρμπή γεννήθηκε το 1912 και πέθανε στις 30/11/2002, ενώ ο Μορίδης γεννήθηκε το 1903 και πέθανε στις 22/12/2003.
 
katerinak είπε:
να προστεθει στο λημμα η πρωτη εμφανιση της ηθοποιου (σε ηλικια 5 ετων)στην εκπομπη "Ελατε να παιξουμε"το αναφερει στο βιντεο ο κ.Νικος Πιλαβιος

:thanx2:
Τοποθετήθηκε στα σχόλια, μιας και δεν βρήκα λήμμα για την εκπομπή "Ελάτε να παίξουμε"..... Αν μου διαφεύγει κάτι, feel free να το συμπληρώσετε! :)

Tassoulis είπε:
Η Τζόλυ (Ιουλία) Γαρμπή γεννήθηκε το 1912 και πέθανε στις 30/11/2002, ενώ ο Μορίδης γεννήθηκε το 1903 και πέθανε στις 22/12/2003.
Διορθώθηκαν! Ευχαριστούμε πολύ! :)
 
D@redevil είπε:
Τοποθετήθηκε στα σχόλια, μιας και δεν βρήκα λήμμα για την εκπομπή "Ελάτε να παίξουμε"..... Αν μου διαφεύγει κάτι, feel free να το συμπληρώσετε! :)

Μαριανα δεν υπαρχει θεμα για την εκπομπη αυτη ουτε και λημμα αλλά κατι με μπερδεψε παλι :ψαχνοντας λιγο στα τηλεοπτικα προγραμματα βρηκα τα παρακατω

attachment.php
(19/12/1978)
attachment.php
(1/9/1979)

η εκπομπη αυτη αναφερεται ως "ελα να παιξουμε" και οχι ως "ελατε να παιξουμε"

ela.JPG

1-9-79.JPG
 
Γεια σας,μια ερωτηση θα ηθελα να σας κάνω...εσεις διαχειρίζεστε και το retrodb, που γραφει βιογραφικα ηθοποιων,αλλα και πληροφοριες για ταινιες?
 
leona25 είπε:
Γεια σας,μια ερωτηση θα ηθελα να σας κάνω...εσεις διαχειρίζεστε και το retrodb, που γραφει βιογραφικα ηθοποιων,αλλα και πληροφοριες για ταινιες?
Ή κάνεις αναζήτηση με το ονοματεπώνυμο του/της ηθοποιού και σου βγάζει το βιογραφικό ή κάνεις κλικ στην αρχική οθόνη της retrodb πάνω στο πλαίσιο Ηθοποιοί και ψάχνεις την αλφαβητική λίστα.
 
Σε αυτό που ρωτάς, η απάντηση είναι ναι!

Εμείς το διαχειριζόμαστε, αλλά είναι τα μέλη που το συντηρούν με πολύ χρόνο, μεράκι και προσπάθεια.

Ο τρόπος χρήσης είναι αυτός που αναγράφει η Kambia πιο πάνω από μένα.

Αν θες να συμμετέχεις στην καταγραφή, κάνεις ένα ποστ εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?7378-RetroDB-Feeders

και σου ανοίγουμε username και κωδικούς.
 
Σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι καλό να ποστάρεις τα σχόλια ή / και τις διορθώσεις εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?23471

Όλο και κάποιος θα τις δει και θα κάνει τις διορθώσεις! :)

Λίγο αργότερα, θα μεταφέρω το σχόλιό σου, ώστε να τακτοποιηθεί!
 
Kampia εννοείται πως ξερω πως λειτουργει...Απλως ρωτησα διοτι εντοπισα ένα λαθακι..μια λαθος πληροφορια! Στην ταινια Ραδιο Αρβυλα(1986) στους ηθοποιούς γραψατε Δημητρης Ιωαννου(Ι)και πατησα κλικ εκει και μου βγαλε ότι του εχετε βιογραφια ότι επαιξε και σε κατι αλλα εργα το 1963 και κατι.Αυτό είναι λαθος διοτι ο Δημητρης Ιωαννου από το ραδιοαρβυλα είναι ένα από τα 2 πιτσιρικια που εκαναν τα ''παιδια'' του Λευτερη Μελετη(που τα ταιζε στο εστιατοριο)..οποτε είναι αδυνατον το 1986 να ηταν 2?3?χρονων και να ειχε παιξει σε εργο το 1963....οπου ειχε παιξει και στο όταν ημουν δάσκαλος(αυτος ο πιτσιρικος).τα ''τηλεοπτικα παιδια" στην ταινια ηταν ο Δημητρης Ιωαννου(και μαλλον είναι γιος του Σπυρου Ιωαννου)και ο Παυλος Φιλιππου(γιος του σκηνοθετη της ταινιας).

Μπορει δηλ.να υπαρχει Δημητρης Ιωαννου που να εχει παιξει σε άλλες ταινιες το 1958 όπως γραφουν,η το 1963-1964,κτλ. Αλλα αυτος δεν είναι αυτος που επαιζε στο ραδιοαρβυλα οπου τον εχετε καταχωρημενο στους ηθοποιούς αυτης της ταινιας. Από το ραδιο αρβυλα είναι (μαλλον)ο γιος του Σπυρου Ιωαννου ο οποιος τον ειχε να βαλει να παιξει και στο σηριαλ όταν ημουν δάσκαλος(χρονιας 1993 νομιζω).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα